Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı

28 Ekim 2021 Perşembe 15:56

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı

Kdz.Ereğli ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı.

Tüm yurtta olduğu gibi Kdz. Ereğli’de de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 98. yıl dönümü düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. 

Resmi program kapsamında 28 Ekim Perşembe günü Anıt Park’ta bulunan Atatürk Anıtı’na Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından çelenk sunuldu. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program son buldu.  

Programda; siyasiler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşların katılımının yüksek olduğu gözlendi.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , cumhuriyet bayramı , 29 ekim

Yorumlar

SANKO Üniversitesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

28 Ekim 2021 Perşembe 14:49

SANKO Üniversitesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

SANKO üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Cumhuriyetin ilanının büyük bir fedakarlık ve yoğun çabalar sonucu gerçekleştiğini belirterek, “Gençlerimize her fırsatta sahip olduğumuz topraklara ve yönetim şeklimize ne güçlüklerle sahip olduğumuzu ve bunlara sahip çıkmanın önemini anlatmalıyız” dedi.

SANKO Üniversitesi Edebiyat Kulübü tarafından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen ve sunuculuğunu Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2’nci Sınıf Öğrencisi Nida Zeliha Çiçek’in yaptığı program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Toplantının açışında konuşan Prof. Dr. Dağlı da, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan İstiklal Savaşı öncesi ve sonrasında yaşananları anlattı, Cumhuriyetin ilanının önemi üzerinde durdu.

Büyük zorluklar sonrasında kazanılan İstiklal Savaşı sonrasında ilan edilen Cumhuriyetin Türkiye’nin özgür iradesinin ifadesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dağlı, zorluklara karşın sağlanan başarının unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Dağlı, “Bu nedenle gençlerimize her fırsatta sahip olduğumuz topraklara ve yönetim şeklimize ne güçlüklerle sahip olduğumuzu ve bunlara sahip çıkmanın önemini anlatmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Ortak Dersler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin A. Sırmalı da programda “Derneklerden Cumhuriyet’e” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 akşamı imzalanan Mondros Mütarekesi (Ateşkesi) ile Osmanlı İmparatorluğu’nun fiilen sona erdiğini vurgulayan Prof. Dr. Sırmalı, şunları söyledi:

“Mütareke, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra kurulan Türkiye'nin çerçevesini çizen ilk uluslararası belge olarak önem taşır. Mîsâk-ı Millî (Millî Yemin) Beyannamesinin birinci maddesi, ‘30 Ekim 1918 tarihli anlaşmanın çizdiği hudutlar dâhilinde, dinen, ırkan ve emelen müttehit (birleşik) Osmanlı İslam ekseriyetiyle meskûn bulunan aksamın tamamı, fiilen ve hükmen gayrı kabil-i tecezzi bir küldür (bölünmez bir bütündür)’ ifadeleriyle, Millî Mücadele'nin hedefi olan ulusal varlığı Mondros Mütarekesine gönderme yaparak tanımlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatanın geleceği için ya İngiltere himayesini ya Amerika mandasını istemek ya da bölgesel kurtuluş çarelerine yönelik çözümler yerine, egemenliğe dayanan, koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmanın en doğru karar olduğu düşüncesiyle hareket etti. Büyük Önder bu yüce milletin bağımsız olmadan yaşayamayacağını şu sözlerle dile getirmiştir: ‘Türk'ün onuru, gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. O halde, ya bağımsızlık ya ölüm!”

Prof. Dr. Sırmalı, Müdafaa-i Hukuk ile ilgili olarak ise şu bilgileri paylaştı:

“Müdafaa-i Hukuk, Türklerin ulus olarak bağımsız bir devlet kurup yaşamak hakkını, Birinci Dünya Savaşı’nın galip devletleri olan İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan’a karşı eylemsel bir savaşın sonunda elde etmektir.

Müdafaa–i Hukuk Hareketi ulusaldır, ulusal hakların korunması için yapılan bir harekettir. Gerçekleştirme aracı bireyler değil, derneklerdir.

Bu dernekler, yereldir, yasaldır, il ve ilçelere kadar çok iyi örgütlenmişlerdir, bölgelerinde Türk ve Müslümanların çoğunlukta olduğunu kanıtlamak, Batılı ülkelerin himayesini almak, İstanbul’dan ayrı bir devlet kurmak amacındadırlar.”

İlk olarak Erzurum Kongresi’nde Doğu illerindeki Müdafaa–i Hukuk Cemiyetleri’nin birleştirilmesiyle oluşturulan Şarkî Anadolu Müdafaa–i Hukuk Cemiyeti’nin yönetim kurulu olan Heyet-i Temsiliye’ye değinen Prof. Dr. Sırmalı, sözlerini şöyle tamamladı:

“9 üyeliydi ve başkanı Mustafa Kemal Atatürk’tü. Sivas Kongresi’nde, yurt çapındaki tüm direniş örgütlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa–i Hukuk Cemiyeti’nin yönetim kurulu oldu. Üye sayısını 16’ya çıkardı, başkanlığına Büyük Önder seçildi, yetki ve görevleri artırıldı.

Büyük Önder, tüm yazışmaları ‘Heyet–i Temsiliye Reisi’ olarak imzaladı. Heyet 27 Aralık 1919’da Ankara’ya taşındı, 23 Nisan 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi açılana kadar geçici bir hükümet olarak çalıştı. TBMM’nin açılmasıyla görev ve yetkilerini Meclis’e devretti.”

Prof. Dr. Sırmalı’nın sunumunun ardından SANKO Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 29 Ekim konulu video izlendi. Program, canlı müzik dinletisiyle sona erdi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , sanko , cumhuriyet bayramı

Yorumlar

Gazeteciler ziyaretlerde bulundu

27 Ekim 2021 Çarşamba 19:04

Gazeteciler ziyaretlerde bulundu

Kdz.Ereğli Gazeteciler Derneği yönetimi iade-i ziyaretlerine devam ediyor.

EGD’den THK’na Ziyaret
EGD Başkanı Şafak Erel ve yönetimi, iade-i ziyaretlerinin ilkini Türk Hava Kurumu(THK) Kdz.Ereğli Şube Başkanı Abdullah Hasçelik ve yönetimine gerçekleştirdi.

İlçe müftüsü kütükçü’ye ziyaret

Kdz.Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel ve yönetimi günün ikinci ziyaretini ise İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü’ye yaptı. Müftü Kütükçü, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Erel ve ekibine başarılar diledi.

Özdemir: ‘Desteğimiz her zaman sürecek’

EGD Yönetimi son olarak Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve ÖZMAR AVM Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Özdemir’i ziyaret etti.
Ereğli’nin ekonomik ve siyasi gündemi hakkında bilgi alışverişinde bulunulan ziyarette Mevlüt Özdemir, ilçede bulunan medya sektörüne ise her zaman destekte bulunduğunu ve bulunmaya da devam edeceğini ifade etti.

Ziyaretlere Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel’in yanı sıra Başkan Yardımcıları Vedat Kılıç ve Hüseyin Orhan, Genel Sekreter Haydar Yağız, Sayman İlknur Özen, Yönetim Kurulu üyesi Fedai Kaçar’da katıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , şafak erel , vedat kılıç , hüseyin Orhan , haydar yağız , sayman ilknur özen , fedai kaçar , TSO , özmar avm , sabri kütükçü , müftü kütükçü , THK , abdullah hasçelik

Yorumlar

"Cumhuriyeti'mizin ilanının 98’inci yıl coşkusunu yaşıyoruz”

26 Ekim 2021 Salı 14:37

"Cumhuriyeti'mizin ilanının 98’inci yıl coşkusunu yaşıyoruz”

Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, “Cumhuriyetimizin ilanının 98’inci yıl coşkusunu yaşıyoruz” dedi.

SANKO Üniversitesi Genel Sekreteri de olan Dr. Yıldırım, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98’i’nci yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Bugün bağımsız bir ülkede, özgürce dalgalanan bayrağımızın gölgesinde birlik ve beraberlik içinde yaşamamızın en büyük teminatı Cumhuriyet’tir” ifadelerini kullandı.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır” sözlerini anımsatan Dr. Yıldırım, mesajını şu sözlerle tamamladı:

 “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi Cumhuriyetimizin ilanının 98’inci yıl dönümünde bu büyük gururu bizlere yaşattıkları için bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , SANKO , cumhuriyet , atatürk , 29 ekim

Yorumlar

Posbıyık, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

26 Ekim 2021 Salı 11:52

Posbıyık, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyetin kuruluşunun 98. Yılı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Posbıyık mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılını coşkuyla, umutla kutluyoruz.

Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet sarsılmaz ilkelerle günümüze ulaşmıştır. Biz onun emanetçileri ve bu emaneti gençlere verecek olan yöneticiler olarak Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.

İnsanlık bugün, haksız savaşlarla, göçlerle, çevre felaketleriyle, iklim değişikliğinin yarattığı sonuçlarla, yangınlarla, sel felaketleriyle, doğal afetlerle, kadınlara, çocuklara yönelik şiddet ve taciz vakalarıyla, ayrımcılıkla, salgınla, ekonomik sorunlarla karşı karşıya…

Bu sorunlarla mücadelede temel dayanağımız akıl ve bilim olmalıdır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bize akıl ve bilimin yolunu miras bırakmıştır. Onun mirası bizim de rehberimizdir.

Ancak aklın ve bilimin ışığında, insani duyarlılıklarımızı güçlendirerek geleceğe doğru yol alabiliriz. Farklılıklarımız, kimliklerimiz, cinsiyetlerimiz bizleri ayrıştırmak yerine güçlendirmelidir. Demokrasi, çağdaş hukuk ve laiklik ilkeleri etrafında bir ve beraber olmalıyız.

Cumhuriyet, bu topraklarda demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının güvencesi oldu ve olmaya devam edecek. 

Cumhuriyet, bağımsızlığın, özgürlüğün ve Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunun teminatıdır. Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir.

Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur.

Aziz Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve bu yolda hayatlarını ortaya koymuş tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Aydınlık bir Türkiye için Yaşasın Cumhuriyet.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , halil posbıyık , cumhuriyet , mustafa kemal atatür , gazi , demokrasi , hukuk , laiklik

Yorumlar