Cumhurbaşkanının geleceğini duyunca 'Evet' dedi

3 Nisan 2017 Pazartesi 19:40

Ereğli Haber

Cumhurbaşkanının geleceğini duyunca 'Evet' dedi

AK Parti iktidarı döneminde milletvekili olduktan sonra büyük bir servet yapan Fazlı Erdoğan referanduma 13 gün kala ortaya çıkıp 'Evet' dedi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Zonguldak'ı ziyaretinden hemen bir gün önce bu açıklamayı yapması manidar bulundu.

AK Parti'de iki dönem milletvekilliği yapan ve bu dönem içerisinde karayollarından aldığı ihalelerle büyük bir servet yapan Fabrikatör Fazlı Erdoğan referandum çalışmalarında ortalarda görünmezken bu gün sabah basına kahvaltı verdi. 16 Nisan referandumuna 13 kala sahneye çıkan Fazlı Erdoğan'ın tamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Zonguldak'a ziyaretinden bir gün önce 'Evet'demesi manidar bulundu. 

22. ve 23. Dönem Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Ereğli Cehennemağzı Mağaraları mevkisinde bulunan bir kafede düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Türkiye’nin on yılda bir darbeler yaşadığını, darbelerin ardından istikrarsız dönemler yaşadığını belirtti. Erdoğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin genel faydaları nedir dersek, kalıcı siyasi istikrar,  hızlı ve etkili icraat, güçlü icraat, güvenli ve huzurlu Türkiye, güçlü meclis, güçlü temsil, birlik ve uzlaşma temeline dayanması, güçlü yönetim, güçlü meclis, Türkiye’nin bekası için toplumun önüne evet başlığı altında hükümetimiz, cumhurbaşkanımız ve MHP öncülüğünde bir adım atılmıştır. Bunun karşılığı da vardır. Bu ülke 80 milyon insanın yaşadığı, huzurlu ve mutlu fertlerin arzulandığı bir coğrafyadayız.

Zor bir coğrafyadayız. Bizi parçalamak bölmek isteyenler var. İçeride ve dışarıda. Bunların hesabını biliyoruz. Bunları bilen ülke yöneticileri, 14-15 yıllık istikrar ortamını hesaba katarak değil, bunun daha sonra da  devamı için bir adım atılmıştır. Bunun birincisi gençlere güvendir. Atatürk’ün dediği gibi, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizsiniz.’ Dünya ortalaması 20-21’dir. Türkiye’miz bunun tabanına inmiştir. Milletvekilliği sayısını daha fazla temsil, daha fazla halka dokunmak için 550’den 600’e çıkarmıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve meclis seçimi dört yılda bir değil, beş yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci dönem geliyor. Cumhurbaşkanı yenilenecekse, parlamento da yenilenecek. İkisi birbirini kontrol için biri seçime götürecekse, kendisi gidiyorsa karşı taraf da gidiyor. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi yoktu. Şimdi partili cumhurbaşkanı geliyor. Dünyada bunun örnekleri çok. Amerika, Fransa gibi.

Cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi veriliyor. Eğer işine gelmiyorsa parlamento kararnameyi kanunla değiştirebiliyor. Üst düzey idari görevlileri cumhurbaşkanı atıyor. Sorumlu cumhurbaşkanı geliyor. Eskiden yetkisi çok, sorumluluğu yok bir cumhurbaşkanı vardı. Bütçe hazırlama yetkisi cumhurbaşkanına veriliyor. Cumhurbaşkanının kendisine diye düşünmeyin. Onun da kurumları vardır. Onlar hazırlayacak. Meclis onaylamazsa ne olur? Ereğli belediyesinin bütçeyi onaylamaması halinde belediye çalışamaz. Meclis onaylamazsa onun da formülünü bulmuşlardır. Geçici bir bütçe yapılabilir.  Cumhurbaşkanının bütçe onaylamaması halinde cumhurbaşkanının eli kolu bağlıdır. Onun parlamentoya, parlamentonun cumhurbaşkanına güveni önemlidir. Uzlaşma bu konuda önemlidir.

Sıkıyönetim kalkıyor, olağanüstü hal yeniden düzenleniyor. Yargının bağımsızlığına tarafsızlığı ekleniyor. Yargının sivilleşmesi geliyor. Askeri yargı sivil yargı diye bir şey yok. Askeri yargı vatandaşın yargısından farklı olamaz.  Askerin rütbesine göre değil, suçun niteliğine göre sivil yargıda ifade edilecek. HSYK’ya yeni düzenlemeler geliyor. Bunların yeniden yapılanması sözkonusu”

Ülkenin bunların sonunda bir çıta yükselmesi yaşayacağını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Ülkemizin büyümesinden, gelişmesinden, köprülerin, yolların, en büyük havaalanının yapılması birilerini rahatsız ediyor. Çanakkale köprüsü, Avrasya tünelleri, karayolu, havayolu ve demiryollarında, ulaşımda dünya lideri bir ülke. Demokrasinin de arada bir kösteklendiği bir ülke olmasını arzu etmem. Ben İspanya’yı, Güney Kore’yi, Japonya’yı bilirim. Bunlarda petrol yok. Kaynak olarak gerçekten bizim ülkemizden farklı durum yok. 1960’ta milli gelir bunlarda Güney Kore’de dünya bankası verilerine göre, 165 dolar, Japonya’da 480 dolar, İspanya’da 470 dolar. Türkiye’de ise 462 dolar. Şu anda o ülkelerin hepsinde en az 25 bin dolar. Türkiye’de ise 10 bin dolar. 2003’ten 2007’ye kadar 3 bin dolardan 10 bin dolara getirdik. Ne hikmetse orada durakladık. Bizim hedefimiz de 25 bin dolardı.

Niye böyle oldu. Farklı gelişmeler oldu. Cumhurbaşkanı seçimleri tıkandı, 367 garabeti oldu, kitap fırlatma olayı oldu. Ülkemiz fakirleşti. Rahmetli Sabancı servetim bir günde yüzde 40 küçüldü dedi. Böyle istikrarsız bir ülkeye dışarıdan kimse yatırım yapmıyor. Noksanları var mı var. Buna rağmen CHP ve diğer partiler komisyonlara katılsaydı diye gönül isterdi. Bakıldı, görüldü, Cumhurbaşkanlığı sistemi fiili olarak sahaya indi. Yüzde 52 oyla seçildikten sonra. Tamamen halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak, 82 anayasasına göre yetkilerimi kullanacağım dedi. Birileri bunu sistem farklılaşıyor deyince MHP genel Başkanı Bahçeli bu öneriye öncülük yaptı, AK Parti de bunu değerlendirdi. Parlamentoda bu karar alındı.  

Erdoğan, “Kuvvetler ayrılığı konusunda endişeler var, kontrol mekanizması nasıl kurulacak, bu yetkiler sadece görevdeki cumhurbaşkanına yönelik istendiği konusundaki eleştirilere” ne dediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’nin yüz yıllık geçmişine baktığımız zaman yüzde 50’nin oydan fazlasını almış biri yok. Cumhurbaşkanı olarak. Muhafazakar çizgide MHP ve CHP bir araya gelip Ekmelettin beyi aday göstermiş. Demek ki MHP önceki seçimde CHP ile birlikte hareket etmiş, bugün de AK parti ile hareket ediyor. Demokrasilerde bir oy üstünlükle iktidar olunur. En iyisi bu olduğu için böyle olmuş. Bu bir siyasi anlatım biçimi olarak açık arama yaklaşımıdır. Dilerdik ki farklı argümanlarla biz Evet’i daha iyi anlatalım. Hayır diyenler de alternatifi nedir diye arasın.  Eksikleriyle birlikte geçecektir. Eksiği varsa yolda düzeltilecektir. Kalkınmayı sağlamadan beşinci senenin sonunda cumhurbaşkanının toplumdan destek alacağını zannetmiyorum.

Erdoğan, toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı, sohbet etti.

Yorumlar

Uysal tüm Ereğli halkını davet etti

3 Nisan 2017 Pazartesi 19:18

Ereğli Haber

Uysal tüm Ereğli halkını davet etti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal 4 Nisan Salı günü Zonguldak’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programı öncesi mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları Ayhan Atay, Esra Alpago, Kdz. Ereğli’de ki mahalle muhtarları ile belediye toplantı salonunda bir araya geldi. Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ve 31 mahalle muhtarı ile toplantı yapan Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Nisan 2017 Salı günü saat 15.00’de Zonguldak il merkezinde ki programına mahallelerden katılmak isteyen vatandaşların ulaşım ve diğer ihtiyaçları ile ilgili konuları görüştü. Başkan Uysal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın saat 15.00’de Zonguldak’a gelerek halka sesleneceğini belirterek, Kdz. Ereğli’den de program için Elif Otel yanından saat 10.00’da vatandaşların ulaşımını sağlamak için otobüsler kaldıracaklarını söyledi. Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programına tüm Ereğli halkını davet ettiğini belirtti.

Yorumlar

Çaturoğlu ve Çakır 1 günde 15 köyü gezdi

3 Nisan 2017 Pazartesi 19:09

Ereğli Haber

Çaturoğlu ve Çakır 1 günde 15 köyü gezdi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Ereğli ilçesinde köy ziyaretlerinde bulunarak CHP’nin hayır diyenlerin yanında saf tuttuğunu söyledi. Çaturoğlu “Halkımız, kimin kiminle iş tuttuğunu bizden daha iyi biliyor, ona göre de kararını veriyor” dedi.

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe teşkilatı tarafından Ereğli ilçesine bağlı 15 köyde referandum çalışması yapıldı. AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu başka programı nedeniyle 3 köy ziyaretine katılamazken Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, İl Genel Meclisi Üyeleri, Gençlik Kolları Yöneticileri ve AK Parti gönüllüleri yer aldı.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Çakır ilk köy olarak Aydın Köyü’nü ziyaret ederek vatandaşlara Anayasa değişikliğini hakkında bilgilendirmede bulundu. Geçmişte yaşanan koalisyon dönemleri ve darbelerden söz eden Çakır, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasıyla birlikte koalisyonların sona ereceğini söyledi. Güçlü bir Türkiye’nin yolunun güçlü ‘Evet’ oylarından geçtiğini ifade eden Çakır, vatandaşlardan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘Evet’ demelerini istedi. Çakır, konuşmasının ardından köy sakinlerinin taleplerini de dinledikten sonra köyde yapımı devam eden Köy Konağı inşaatında incelemelerde bulundu, Muhtar Fikret Öztürk’ten bilgi aldı. Muhtar Öztürk, Köy Konağının köy sakinlerinin imkânlarıyla yapıldığını belirterek, İl Özel İdaresi’nden destek istedi. İl Genel Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin, bu konuda kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Çaturoğlu Cami duvarı için talimat verdi
Çakır ve beraberindeki partililer daha sonra İskenderli, Yazıören ve Hacıuslu köylerini ziyaret ettiler. Hacıuslu Köyü Muhtarı Recep Özsoy, burada programa katılan Milletvekili Çaturoğlu, İlçe Başkanı Çakır ve beraberindeki yaklaşık 30 kişiye öğle yemeği ikram etti. Hacıuslu köyünden Yukarıhocalar köyüne geçen AK Parti heyeti, daha sonra Aşağıhocalar köyüne geçerek burada yaşanan heyelan nedeniyle yapımı durdurulan köy camisinde incelemelerde bulundular. Milletvekili Çaturoğlu, etrafı kaya parçaları ile dolu olan cami inşaatı çevresine duvar yapılmadan çalışmaların devam etmesinin doğru olmayacağını vurgulayarak, İl Genel Meclisi Üyelerinden bu konuda çalışma yapmalarını istedi.
AK Parti heyeti daha sonra sırasıyla, Sakallar, Vakıf, Öğberler, Yeniköy, Kirencik, Aşağıkayalıdere ve Şamlar Köylerini ziyaret etti.

Ereğli-Devrek yolu çalışmalarını inceledi
Köylerde yaptığı konuşmalarda ilk olarak Ereğli-Devrek yolunda devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, “Ereğli-Devrek yolunda incelemelerde bulunduk ve yüklenici firmadan çalışmalarla ilgili olarak bilgi aldık. Ereğli-Devrek yolunda çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor. İnşallah planlandığı gibi önümüzdeki senenin sonlarına doğru bitmiş olacak. Yakından takip ediyoruz, ilgileniyoruz. Virajları ortadan kaldıran bir çalışma yapılıyor. Çalışmalar bittiğinde, inşallah Ereğli ve Alaplı İlçelerimizi Devrek ve Gökçebey İlçelerimize bağlayan bir koridor açmış olacağız” dedi.

Çaturoğlu “Hakimiyet millette olsaydı Menderes idam edilmezdi”
16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına ilişkin önemli açıklamalarda da bulunan Çaturoğlu, şunları söyledi: “16 Nisan’da hep beraber sandığa gideceğiz. 16 Nisan’da, geçmişte ülkemizin üzerinde oynanan oyunlara son verecek önemli bir virajı geçecek bir seçimi hep beraber yapacağız. Çok uzun zamandan beri biz hep ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diye kandırdılar. Ama inanın ki bu ülkede hiçbir zaman hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olmadı. Her zaman askeri vesayet, yargı ve diğer kuvvetler, ülkemizi vesayet altında tutmaktan bir an bile geri durmadılar. Eğer kayıtsız şartsız hâkimiyet milletin olmuş olsaydı, bu milletin sevgilisi, milletin oylarıyla 3 kez seçilmiş Adnan Menderes ve 2 arkadaşı idam edilmezdi. Vesayetçiler, CHP ve onun devamı olanlar halkı kendi kendine bıraktıklarında, halkın kendisinden olanları, kendisine hizmet edenleri, kendisiyle birlikte onların inancına ve yaşam tarzına müdahale etmeyenleri seçtiğini gördüler ve dehşete kapıldılar. Dediler ki ‘biz bunları kendi haline bırakırsak CHP bu ülkede asla iktidar olamaz’. Onun için başımıza Anayasa Mahkemesi gibi, Milli Güvenlik Kurulu gibi, yetkisi olan ama sorumluluğu olmayan Cumhurbaşkanı gibi birçok vesayetçi kurumla iktidarın alanını daralttılar. 1971’de Demirel’e muhtıra verdiler. Hani halk seçtiydi Demirel’i? Halkın seçtiği hükümeti, sıkıştırmak suretiyle istifasını sağladılar. Rahmetli Erbakan hocamıza ağır hakaret ve küfürler ettiler. Adam gene gık demedi, memleketin zirvesinde kavga olmaz dedi. Ahmet Necdet Sezer, Ecevit’e kitap fırlattı olan yine bize oldu. Milli gelirimizin yarısını bir gecede kaybettik. Ecevit, bu işin faturasını oylarının yüzde 21’den yüzde 1’e düşmesiyle ödedi. Bizim milletimiz gerçekten iyi bir seçmendir. Kendine hizmet edeni görünce seçer, seçmeye devam eder; baktı ki seçtikleri kendilerine hizmet etmiyor, holdinglere, patronlara, başka ülkelere ediyor o zaman da alır sandığın dibine gömer. Peki, Cumhurbaşkanına ne oldu? 6 yıl daha görevine devam etti. Kimse hesap soramadı. Çünkü Cumhurbaşkanları şu anda sorumsuz.”

“16 Nisan’da vesayetçilere son vereceğiz”
15 yıllık AK Parti iktidarında istikrar olduğunu ancak sürekli olarak vesayetçi zihniyetin kendilerine engellemeye çalıştığını dile getiren Çaturoğlu, 16 Nisan’da vesayetçi yapıya son verileceğini ifade etti. Çaturoğlu, “2002’de milletimizin teveccühü ile AK Parti iktidara geldi ve 15 yıldır ülkemizde istikrar var. Biz de çok çektik bu çift başlılıktan. Ahmet Necdet Sezer, bizim kararnamelerimizi imzalamadı, Bakanlar Kurulumuzun üzerini çizdi. Çok cebelleşmedik ama o zamanki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız zaman zaman bunu ortalığa fark ettirse bile çokta ortaya dökmedi. Kan kustuk ama kızılcık şerbeti içtik dedik. AK Partinin en güçlü olduğu, en çok hizmet ettiği dönemde vesayetçi zihniyet AK Parti’ye kapatma davası açtı. Anayasa Mahkemesinin sağduyulu üyelerinin sayesinde ucu ucuna o işten yırttık. O gün o vesayetçiler başarılı olsaydı, bugün AK Parti olmayabilirdi. 16 Nisan’da inşallah hep beraber bu vesayetçilere son vereceğiz. Çift başlılık ortadan kalkacak. Koalisyonlar bitecek. Koalisyonlar, paylaşım demektir. O Bakanlık senin, bu Bakanlık benim, o banka senin, bu banka benim, partiler hizmet etmekten ziyade bölüşüm kaygısı içerisindedirler. Hani güçler ayrımı diyorlar ya işte güçler ayrımı tam manasıyla bu sistemde gelecek. Bugün yasama, yürütme ve yargı birbirine karışmış durumda. Peki, bu değişikliği kimler istemez? Küçük partiler bunu istemezler. Çünkü tek başına Cumhurbaşkanı seçme imkanları yoktur” dedi.

“Halkımız kimin kiminle iş tuttuğunu biliyor”
Türk halkının kimin kimlerle iş tuttuğunu çok iyi bildiğini ve ona göre kararını verdiğinin altını çizen Çaturoğlu, “Holding ve medya patronları da bu değişikliği istemezler. Çünkü onlar, zayıf hükümetleri kullanırlar. Bir de CHP ve diğer sol partiler bu sistemin değişmesini kesinlikle istemezler. Çünkü onlar vesayetçi kurumlar sayesinde iktidar kim olursa olsun her dönem muktedir olmuşlardır da onun için istemezler. Onlar ister istesin, ister istemesin milletimizin kararı net, oyumuz ‘Evet’ diyor milletimiz. Ülkemizin tekrar o eski muhteşem günlerine dönebilmesi için 16 Nisan’da güçlü bir ‘Evet’ oyuna ihtiyacımız var. Biz sandıktan ‘Evet’ çıkacağına inanıyoruz. Yüzde 50+1 yetiyor aslında. Ama diyoruz ki neden 50+1 olsun? Yüzde 55 olsun, 60 olsun, 65 olsun, 70 olsun, olsun ki bugün bize ayar vermeye çalışan batı ülkelerinin, dahili ve harici düşmanlarımızın boynu ebediyen düşsün. Yüzde 50+1 ile yeni sisteme geçmemiz ayrı bir yansıma yapar, yüzde 70 ile geçmesi çok daha farklı bir şekilde gözdağı verir. Almanya ile Hollanda işi gücü bırakmış Türkiye’de hayır çıksın diye uğraşıyor. 15 Temmuz’da bu ülkeyi kan gölüne çeviren FETÖ, hayır için çalışıyor. Namussuz IŞİD de hayır diyor. Tabii CHP’de hayır diyor. Bazen biz bunları anlatıyoruz, diyorlar ki ‘siz bize terörist mi demek istiyorsunuz’. Biz size terörist demiyoruz. Ama ne demişler ‘Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’. Halkımız, kimin kiminle iş tuttuğunu bizden daha iyi biliyor, ona göre de kararını veriyor. Allah izin verirse 7’den 70’e halkın sevgilisi Sayın Cumhurbaşkanımız Salı günü Zonguldak’ta halkımıza seslenecek. Tüm halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.
Programın sonunda Çaturoğlu ve beraberindekiler köylülerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Yorumlar

Süleyman Soylu Ereğli’ye geliyor

31 Mart 2017 Cuma 15:43

Ereğli Haber

Süleyman Soylu Ereğli’ye geliyor

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı’nın daveti üzerine yarın saat 12.30’da Kdz. Ereğli ilçesine gelecek.

Ereğli Haber- İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yarın Kdz. Ereğli ilçesinde olacağı belirtildi.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır konuya ilişkin yaptığı açıklamada “İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu yarın saat 12.30’da Elif Otel yanında kendisini karşılayan halka hitap edecek. Tüm Ereğli ve bölge halkını bakanımızın ziyaretine davet ediyorum” dedi.

Yorumlar

MHP' de ortak karar, adaylığını açıklıyor

31 Mart 2017 Cuma 09:24

MHP' de ortak karar, adaylığını açıklıyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Milliyetçi Hareket Partisi'nde 2 Nisan'da yapılması planlanan kongrede parti tabanının üzerinde ortak karara vardığı Rahman Demirtürk adaylığını açıklıyor.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli’de 2 Nisan' da  yapılacak olan kongre için gün sayan Milliyetçi Hareket Partisi'nde, yoğun istişareler sonucu üzerinde mutabık kalınan Rahman Demirtürk'ün adaylığını açıklayacağı öğrenildi. Demirtürk’ün 31 Mart Cuma günü (BUGÜN) saat 15.00 de başkanlık için adaylığını parti binasında kalabalık bir katılım ile açıklayacağı öğrenildi.
İsmi parti kulislerinde aday olarak geçmesi ile birlikte delegelerin ve parti tabanının teveccüh gösterdiği Rahman Demirtürk’ün Kdz. Ereğli’de MHP’yi toparlayıp daha güçlü konuma getirebileceği ifade ediliyor.

Etiketler:

rahman demirtürk , mhp , adaylık ,

Yorumlar