Çınar, “Akıllı Tarım Kent” projesi hakkında bilgi verdi

15 Ekim 2020 Perşembe 17:19

Çınar, “Akıllı Tarım Kent” projesi hakkında bilgi verdi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, MÜSİAD ‘ın hayata geçireceği “Akıllı Tarım Kent Projesi” hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan MÜSİAD, bir kırsal kalkınma projesi olan Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor. Kırsal yaşamı şehir standartlarında yeniden yapılandırmayı hedefleyen bu proje 'geniş çaplı bir dönüşümü hedefliyor. 11 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan MÜSİAD, kırsal alanda yaşam kalitesi yüksek ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturma amacıyla Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor.
Projenin duyurulması için MÜSİAD Genel Merkezin de Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı bir basın toplantısı yapıldı. Proje tanıtım toplantısı hakkında bilgiler veren MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, teknolojinin hızla geliştiği ve gelişmeye devam ettiği bir süreçte ülkemiz tarım sektörünün de bu süreçten maksimum fayda sağlayabilmesi adına MÜSİAD Genel Merkezleri tarafından hazırlanan projenin ülkemiz için hayırlı olması diledi. Çınar, projenin ülkemize hayırlara vesile olmasını dileyerek, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile Kırsal Komite Başkanı Abdullah Eriş olmak üzere, projenin ortaya çıkmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.
Tarım ve kırsal kalkınma alanında yapılan projeleri yakından takip ettiğini söyleyen ve toplantıya online olarak katılan Bakan Dr. Bekir Pakdemirli , ülkemizin geleceğinin tarım olduğunu gösteren MÜSİAD’ın Akıllı Tarım Kent Projesi’ne katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Pandemi dönemini kırsal kalkınma için bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Pakdemirli, MÜSİAD’ın projesindeki “akıllı” kelimesinin öneminin de altını çizdi. Pakdemirli konuşmasında “Tarımda üretim gücüne sahip bir ülkeyiz. Pandemi sonrasında birçok ülkede raflar boş dururken Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe hiçbir problem yaşamadık. Pandemi sürecinde gıda milliyetçiliğinin daha da öne çıktığını gördük. Bu önümüzdeki yıllarda da gündemde olacak. Dolayısıyla bizim tarımdaki gücümüzü daha da artırmak için tarım sektöründeki projelere sıkı sıkı sarılmalıyız” dedi.
Toplantıda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Abdurrahman Kaan ise projenin hedefi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ihracatının yüzde 30’u tarıma dayalı sanayicilerce gerçekleştirildiğini vurgulayan Kaan, Türkiye ’ye net döviz kazandıran, yani ticaret açığı vermeyen sektörlerin, sadece tarım ve tarıma dayalı sanayi kategorisinde yer aldığını belirtti. Kaan “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayınlanan yeni rapora göre, küresel tarım-gıda ticareti, 1995’ten bu yana iki kattan fazla artarak 2018 yılında 1.5 trilyon dolara ulaştı. Bu artışta dünya toplamının üçte birinden fazlasını oluşturan gelişmekte olan ülkelerin yükselen ihracatı etkili, yani Türkiye için avantajlı bir seyir söz konusuyken, bizler yeni projeler ve atılımlarla, Türkiye’nin tarımda yaklaşmış olduğu yukarı yönlü hareketini, daha da hızlandırmayı, güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda hayata geçirilecek MÜSİAD Akıllı Tarım Kentler projesi, tarım, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanları başta olmak üzere kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmaları ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşüm içeriyor” ifadelerine yer verdi.
Ayrıca Kaan, proje ile 400 milyon liralık ticaret hacmine ulaşılacağını, 500 aile, bin çalışan olmak üzere 3 bin kişiye de kırsal şehir hayatı sunulacağının da altını çizdi.
Kendi kendine yetebilen, doğal ve akıllı yaşam kültürünü oluşturmayı hedefleyen Akıllı Tarım Kentler Projesi’nin beş ana başlığı kapsadığını belirten Komite Başkanı Eriş şunları dile getirdi: “Ana başlıklardan ilki Dijital Akıllı Tarım Üretim Sistemi. Tarımda inovatif gelişmelerin, tarımsal meteoroloji, erken uyarı sistemi, sulama ve gübreleme otomasyonları, akıllı gübre yönetimi, hassas ilaçlama, izlenebilirlik yazılımları gibi tarımsal modernizasyon uygulamalarıyla çevre, teknoloji ve inovatif ilkelerinin Akıllı Tarım Kentlerde uygulanması planlanıyor. Kurulacak ekosistemde KOBİ ölçeğinde 250 işletme kurulması hedefleniyor. İkinci başlık ise Ortak Akıl Üretim Ekosistemi. Kırsaldaki en büyük sorun, ortak üretim kültürünün olmayışı. Akıllı Tarım Kentlerde en önemli kriterlerin başında beraber ortak çalışabilme ve beraber üretip kazancı adil bir şekilde paylaşma olgusu amaçlanıyor. Makine parkı, düve merkezi, kesimhane, yem ve ürün siloları, hayvan bakım merkezi gibi işletmeler ortak akıl üretim ekosisteminin altında kurulacak. Yüksek Refah ve Yaşam Ekosistemi başlığında ise şehirde bulunan imkanlar ile kırsalda bulunan doğal yaşamı bir araya getiren ekosistem hedefleniyor. Şehirlerde aranan yüksek refah yanında kaliteli ve doğal yaşamı bir arada sunmak için müstakil ve bahçeli konutlar, eğitim kurumları, kafe ve lokantalar, AVM, spor salonu sinema ve tiyatroların da kırsalda kurulması amaçlanıyor. Projenin önemli ana başlıklarından bir diğeri ise Üreten ve Değiştiren Sosyal Ekosistem. Kırsalda yaşayanların kendilerini geliştirebilecek ve sosyalleşebilecek imkanları kısıtlı. Tarım Kent ile kişiler hem hobilerini yerine getirerek sosyalleşecekler hem de üretime katkı sunacaklar. Bu kapsamda el sanatları merkezi, resim ve müzik atölyeleri sürekli eğitim merkezleri kurulacak. Son başlık ise Ortak Akıl Yönetim Ekosistemi. Çünkü bu ekosistemin ortak akıl ve profesyoneller tarafından yönetilmesi planlanıyor.”

Yorumlar

Zabıtadan simit fırınlarına denetim

15 Ekim 2020 Perşembe 16:05

Zabıtadan simit fırınlarına denetim

Devrek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kentteki simit fırınlarında gramaj ve hijyen denetimi yaptı.

Devrek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, halkın sağlığını korumak amacıyla Devrek’te faaliyette bulunan simit fırınlarını denetledi. Denetlenen simit fırınlarının pandemi kurallarına uyup uymadığı, ürettikleri ürünün gramajlarının düşük olup olmadığına ve işyerlerinin hijyenik olup olmadıklarına bakıldı.
Zabıta ekipleri, fırıncı esnafına maske takmaları, pandemi kurallarına uymaları ve işyerlerinin her zaman düzenli ve hijyenik olması yönünde de uyarılarda bulundu. Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Halkımızın sağlığına büyük önem veriyoruz. Bu amaçla Zabıta ekiplerimiz denetim ve kontrollerini düzenli bir şekilde yapıyor. Halkımızın sağlığını korumak, onların sağlıklı ve güvenli bir ortamda alış veriş yapabilmelerine yönelik denetimlerimizi aralıksız olarak sürdürüyoruz. Ekiplerimiz aynı zamanda esnaf ve vatandaşlarımızı pandemi ve hijyenik kurallara uymaları konusunda da uyarılarda bulundu” dedi.

Yorumlar

Bozkurt Çaylıoğlu Bölgesi’ni ziyaret etti

15 Ekim 2020 Perşembe 15:50

Bozkurt Çaylıoğlu Bölgesi’ni ziyaret etti

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Genel Meclisi Üyeleri, Çaylıoğlu Bölgesi’ni ziyaret etti.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Genel Meclisi Üyeleriyle birlikte Çaylıoğlu Bölgesini ziyaret etti. Köydeki esnafları dolaşan Bozkurt esnaflara ‘hayırlı işler’ temennisinde bulundu. Esnaflar, ülke genelini ilgilendiren sorunları Bozkurt’a iletirken, Bozkurt’ta Ankara programlarında bu sorunları gündeme getireceğini söyledi. 
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ziyaretlerinin ardından bir kıraathanede Çaylıoğlu Bölgesi Muhtarlarının sorunlarını dinlediler. Çaylıoğlu Köyü Muhtarı Yüksel Dirican, Güneşli Köyü Muhtarı Okan Kayacan, Çevlik Köyü Muhtarı Murat Bozkurt, Sütlüce Köyü Muhtarı Recep Adıgüzel, Ortacı Köyü Muhtarı Köksal Tekin, Düzpelit Köyü Muhtarı Muhittin Karabulut, Saltuklu Köyü Muhtarı Kasım Arslan, Hacıosmanlar Köyü Muhtarı Mehmet Sakin, Davutlar Köyü Muhtarı Raif Erarslan, Külah Köyü Muhtarı Cavit Keser, Velidağ Köyü Muhtarı İsmail Çetin ve Kızılcapınar Köyü Muhtarı Tevfik Öner’de aralarında bulundu.
Toplantıda yol, su, asfalt, elektrik hatları, kanalizasyon, kadastro çalışmaları, köy konağı, kanal temizliği ve arazi yollarının açılması gibi sorunlarını dile getiren muhtarları İl Genel Meclisi Üyeleri Rıfkı Gültekin ile Hüseyin Engin bilgilendirdi. Muhtarların sorunlarını tek tek dinleyen Bozkurt, kısa, orta ve uzun vadede çözülebilecek sorunlara yönelik Yönetim Kurulu Üyelerine de görevlendirmede bulundu. Bozkurt; “Gördüğünüz gibi hep birlikte çalışıyoruz. Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Kadın ve Gençlik Kollarımız, İl Genel ve Belediye Meclis Üyelerimiz ile siz değerli Muhtarlarımızla hep bir aradayız. Sorunlarınızı doğrudan bana veya ekip arkadaşlarımıza iletebilirsiniz. Bizler de köylerimizin sorunlarını en aza indirgemek için gerek Zonguldak gerekse Ankara bazında inşallah elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız” dedi.

Yorumlar

Çetin Bozkurt, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutladı

15 Ekim 2020 Perşembe 14:17

Çetin Bozkurt, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutladı

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Bozkurt mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Toprağın bereketini üretime dönüştüren, tarlasında, bağında ve bahçesinde gece gündüz demeden çalışan, emekleriyle toprağı yoğuran ve alın teriyle bereket katan, hem ailesine hem de ülkemizin tarımsal üretimine, ekonomisinde benim de katkım var diyen tüm kadın çiftçilerimizin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyor, elleri dert görmesin, dileklerimi iletiyorum.”

Yorumlar

Çufalı,Türkiye ve BEÜ'yü temsil etti

15 Ekim 2020 Perşembe 13:55

Çufalı,Türkiye ve BEÜ'yü temsil etti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Ulusal Koordinatör Olarak 6. Uluslararası GreenMetric Çalıştayı 4. Yürütme Komitesi toplantısına katıldı.

6. Uluslararası GreenMetric Çalıştayı 4. Yürütme Komitesi Toplantısı bu yıl İran Zanjan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde online olarak yapıldı. Toplantı; dünya Üniversite Sıralamaları Sekreteryasının ve Ulusal Koordinatörlerin katılımı ile gerçekleşti. Zonguldak BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı; Türkiye'yi Ulusal Koordinatörü olarak toplantıya katılarak, Türkiye ve BEÜ'yü temsil etti.
Toplantıda Rektör Çufalı, son bir yılda üniversite yapılan çalışmalar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı; Türkiye'de hangi çalışmalar yapılıyor, hangi çalışmaların yapılması gerekiyor ve UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamaları ağında birlikte nasıl çalışabiliriz gibi çok önemli konular hakkında görüş bildirdi.
Çufalı; “Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, Türkiye üniversiteleri için iyi örnek teşkil etmesi sebebiyle Ulusal Koordinatörlüğün bizde olmasına karar verilmişti. Prestijli bir uluslararası çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan UI GreenMetric’in Türkiye Koordinatörü olarak toplantıda bulunmamız gurur vericidir. Ek olarak; bilindiği üzere GreenMetric Türkiye Ulusal Çalıştayı, 04-05 Ekim 2019 tarihlerinde üniversitemizde düzenlenmişti. Kampüslerimiz çevreye saygı, duyarlılık ve sürdürülebilirlik konusunda üniversitelerimize örnek teşkil ediyor. Bu sonuç, Üniversitemizin çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konularındaki ortak çabalarının eseridir. Toplantının üniversitemize, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, tüm üniversitelerin yeşil, çevreye duyarlı kampüslere dönüşmesini temenni ediyorum” dedi.
Onlarca ülkeden ulusal koordinatörlerin katılımı ile gerçekleşen toplantının ardından çalıştay sunumlarına geçildi. Çalıştay sunumlarında bir oturum başkanlığını BEÜ Öğretim Görevlisi Dinçer Biçer yapacak.

Yorumlar