Cezaevinde öğrendiği el sanatı geçim kaynağı oldu

24 Nisan 2017 Pazartesi 18:26

Cezaevinde öğrendiği el sanatı geçim kaynağı oldu

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Nevzat Kurt, bir suçtan girdiği cezaevinde öğrendiği dokuma işiyle ailesini geçindiriyor.

Bir suçtan dolayı hapis cezasına çarptırılan 45 yaşındaki Nevzat Kurt, 6 yılını cezaevinin el sanatları atölyesinde çalışarak geçirdi. Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki atölyede dokuma işi öğrenen Kurt, öğrendikleri sayesinde meslek sahibi oldu. Kurt, cezaevinden çıktıktan sonra ailesini geçimine katkı sunmak için dokuma işi yapıyor. Evin bir odasına kurduğu mini atölyesinde günde bir şal örerek kazancını artırmayı hedeflediğini belirten Kurt, geçim derdinin çok zor olduğunu kaydetti.
Yaşadığı süreci anlatan Nevzat Kurt, “Ben cezaevindeyken iş atölyesinde el örgüsü örüyordum. Cezaevinden çıktıktan sonra el örgüsü yaparak ailemi geçindiriyorum. Bu yüzden ek bir iş yapma ihtiyacı duydum. Cezaevinde öğrendiğim örgücülük işini burada icra etmeye çalışıyorum. Piyasada 70-80 liraya satılan şalları 20 TL’ye satıyorum. Müşteri bulmakta sıkıntı çekmiyorum. Çünkü genellikle sipariş üzeri çalışıyorum. Günde iki şal örerek boş zamanlarımı değerlendiriyorum" dedi.

Etiketler:

cezaevi , sanat ,

Yorumlar

Hafriyat içindeki demirleri toplayarak para kazanıyorlar...

24 Nisan 2017 Pazartesi 11:36

 Hafriyat içindeki demirleri toplayarak para kazanıyorlar...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde deniz kenarına dolgu için dökülen hafriyat vatandaşlara ekmek kapısı oluyor. Vatandaşlar hafriyat içindeki demirleri toplayarak para kazanıyor.

Zonguldak'ın Alaplı Belediyesi tarafından başlatılan deniz dolgu çalışmaları sırasında dökülen hafriyat malzemesi onlarca kişinin ekmek kapısı oluyor.
Karşıyaka Mahallesinde deniz dolgusunda kullanılan cüruf malzemesinin içinden çıkan demir ve bakır hurdalar vatandaşlar tarafından toplanıyor. Her sabah alana gelen vatandaşlar, yıkılan binalardan çıkan hafriyatları taşıyan kamyonları bekliyor. Kamyonların hafriyatı boşaltmasıyla birlikte alanda bekleyenler ellerindeki demir makası ve balyozlar ile yıkıntılar içerisinden demir hurdaları toplayarak saatlerce çalışıyor.
Günde ortalama 40 kilo hurda topladıklarını belirten vatandaşlar, "Buraya hafriyat gelir ise ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz, gelmezse elimiz boş dönüyoruz. Gün içerisinde diğer alanları da dolaşarak demir toplamaya çalışıyoruz. Bazen günde 10 kilo, bazen 100 kilo demir topladığımız oluyor. Günde 50-60 lira para kazanıyor ve evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz" dediler.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , ekmeğini taştan çıkarıyorlar , demir , toplama ,

Yorumlar

Jandarma Uzman Çavuş Adnan Öztürk hayatını kaybetti

23 Nisan 2017 Pazar 20:35

Jandarma Uzman Çavuş Adnan Öztürk hayatını kaybetti

Adana’da görev yapan Yığılcalı Jandarma Uzman Çavuş Adnan Öztürk, geçirdiği motosiklet kazası sonucu feci şekilde can verdi.

İki yıl önce Jandarma Uzman Çavuş olan ve Adana Ceyhan'da görev yapan Yığılca nüfusuna kayıtlı Adnan Öztürk, Adana Ceyhan'da geçirdiği feci motosiklet kazası sonucu hayatını kaybetti. Şehit Uzman Çavuş Öztürk’ün babası Recep Öztürk’ün Yığılca Belediyesinde zabıta memuru olarak görev yaptığı bildirilirken, ailenin acı haberin ardından çocuklarının naaşını almak için yola çıktığı öğrenildi. Genç yaşta hayata veda eden Öztürk’ün nişanlı olduğu ve yakın bir zamanda düğün yapmayı planladığı belirtildi. Cenazesi Yığılca’ya getirilecek olan Öztürk’ün Ahmetçiler Mahallesinde ilçe mezarlığına defnedileceği aktarıldı. Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Belediye personelimizin Recep Öztürk'ün oğlu Adana Ceyhan'da görev yapan Jandarma Uzman Çavuş Adnan Öztürk trafik kazası sonucu şehit olmuştur. Şehidimize Allah'tan rahmet, Kederli ailesine Allah'tan sabır dilerim."
Etiketler:

jandarma uzman çavuş , adnan öztürk , şehit , tarfik kazası ,

Yorumlar

Ayının saldırdığı eşek telef oldu

23 Nisan 2017 Pazar 20:16

Ayının saldırdığı eşek telef oldu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde, otluk bir alanda gezinen eşeklere ayı saldırdı. Ayının saldırısı sonrası bir eşek telef oldu, bir eşek yaralandı.

Kastamonu’nun Cide ilçesine üç kilometre uzaklıkta bulunan Erküt köyünde otlak alanda gezinen eşeklere ayı saldırdı. Ali Kalpak’a ait olduğu öğrenilen eşeklere ayı saldırması sonucu bir eşek telef oldu, bir eşek ise yaralandı. Cide Belediyesine bağlı ekipler, telef olan eşeği alarak boş bir alana gömdü.
Cide’de sonra zamanlarda ayı saldırılarının giderek arttığını söyleyen Ali Kalpak, ilk başlarda arı kovanlarına zarar veren ayıların, şimdi de hayvanlarına zarar vermeye başladığını söyledi. Ayılardan tedirgin olduklarını ve korktuklarını ifade eden Kalpak, “Kış uykusundan aç uyanan ayılar, köy yerleşim yerlerine kadar indi. İlçe merkezine üç kilometre uzaklıktaki Erküt köyümüze de ayı inerek eşeğimizi telef etti. Dün de buralarda bir ayı, köy yolunda bir aracın önüne çıkarak aracı taşlamıştı. Bizlere zarar vermeden ve daha fazla hayvanımız telef olmadan yetkililerden bu duruma bir çare bulmalarını istiyoruz” dedi.

Etiketler:

ayı , saldırı , eşşek ,

Yorumlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kaya'dan yaralılara ziyaret

23 Nisan 2017 Pazar 20:03

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kaya'dan yaralılara ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin cenazesine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, tören sonrası aynı kazada yaralananları hastanede ziyaret etti.

 AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Zonguldak’ın Ereğli ilçesine gelerek dün akşam meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybedenlerin cenaze törenine katıldı.

Cenaze töreni sonrası AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ve Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ile birlikte aynı kazada yaralanan ve hastanede tedavi gören kazazedeleri ziyaret eden Kaya, durumları hakkında bildi verdi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya'yı Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi İdari işler Müdür Yardımcısı, Sağlıksen İlçe Başkanı İbrahim Duvarcı, Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Cemil Kılıç, Hasta Bakım hizmetleri ve sağlık Otolciliği Müdürü İsmail Koçak karşılayarak, ziyaret boyunca kendisine eşlik etti.

Yaralılardan kaza hakkında bilgi alan Kaya, ihtiyaçları olup olmadığını sordu. Hastanede tedavi gören yaralılarda Kaya’ya sağlık durumları hakkında bilgi verdi. Kaya, kazazedelere ‘geçmiş olsun’ dileyerek hastaneden ayrıldı.

Etiketler:

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya , Faruk Çaturoğlu , Özcan Ulupınar , Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal , AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun , Fatih Çakır ,

Yorumlar