Çevreci öğrencilere ödül...

6 Şubat 2018 Salı 19:34

Çevreci öğrencilere ödül...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çevre bilincini geliştirmek amacıyla ilkokul, ortaokul ve liseler arasında ‘Geleceğinizi Çöpe Atmayın’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Belediye Başkan Vekili Esra Alpago tarafından verildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın şehir dışında olması nedeniyle bu ödül törenine katılamadığını belirterek öğrencilere ve öğretmenlere selamlarını ileten Başkan Vekili Alpago, öğrencilerin çevre konusundaki duyarlılığına teşekkür etti.
Çevre konusundaki duyarlılığı, sadece öğrencilerin değil tüm ilçe halkının göstermesi gerektiğini söyleyen Başkan Vekili Alpago, “Bu yarışmayı düzenlemekteki amacımız, okullarımızda çevre bilincini aşılamak, böylelikle ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşturmaktır. Dünyamızda, ülkemizde ve ilçemizde daha iyi yaşamak, çevremizi temiz tutmak, yeşili ve doğayı sevmek insanlığın başlıca görevlerinden biri.
Başkanımız, yaptığı her projede çevre konusundaki hassasiyeti öne çıkartıyor. Belediyemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile işbirliği ile ilçemiz Kemer mevkiindeki 40 yıllık çöplüğü rehabilite edecek projeyi başlattı. 1 yıl sonra bu çöplüğün üstü park, bahçe ve yeşil alan olacak. Burada çocuklarımız spor yapacak. Belediyemiz çevre ve alt yapı dalında tek birincilik alan belediye konumunda.” dedi.
Okullardan dereceye giren öğrencilerin çevre konulu resimleri ise büyük beğeni topladı. Ödül töreninde, Başkan Yardımcıları Ayhan Atay ve Atilla Bulak ile Temizlik İşleri Müdürü Namık Şahin ve okul öğretmenleri hazır bulundu.
“Geleceğinizi çöpe atmayın” konulu Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı’nca düzenlenen resim yarışmasında İlkokul düzeyinde Ereğli İlkokulu öğrencisi Saylan Ada Demirer 1., Utku Koleji’nden Demirkan Demir 2., Utku Koleji’nden Tuna Şahin 3., Ortaokul düzeyinde Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Yağmur Kodaş 1, Kepez İsmirlioğulları Ortaokulu’ndan Emirhan Canbaz 2., Kepez İzmirlioğulları Ortaokulu’ndan Naz Eylül Balcı 3., Lise düzeyinde Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi’nden Ceren Akcan 1., Utku Koleji’nden İrem Batu 2. Ve İMKB Atatürk Anadolu Lisesi’nden Reyhan Turhan 3. Oldu.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , çevreci öğrenciler , ödül ,

Yorumlar

Çaturoğlu yüzdü yüzdü, kuyruğuna geldi...

6 Şubat 2018 Salı 11:05

Ereğli Haber

Çaturoğlu yüzdü yüzdü, kuyruğuna geldi...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, şehit madenci yakınlarının istihdamı ile ilgili 06 Şubat Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Julide Sarıeroğlu’nun başkanlığında Zonguldak milletvekilleri, Genel Maden İş Sendikası Başkanı ve Şehit Madenci Yakınları Dernek Başkanı ile birlikte toplantı yapılacağını ifade etti.

Milletvekili Çaturoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen kanun tasarısının 65’nci maddesinde “10.06.2003-13.05.2014 tarihleri arasında kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının eş ve çocuklarından birisi, eş ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişinin istihdam edilmesi” öngörülmüştü.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Julide Sarıeroğlu ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Kanun tasarısında belirtilen tarihin yeniden düzenlenmesi için 06 Şubat Salı günü AK Parti Zonguldak Milletvekillerimiz, Genel Maden İş Sendikası Başkanı ve Şehit Madenci Yakınları Derneği Başkanı ile birlikte Sayın Bakanımızın Başkanlığında bir toplantı yapacağız.
Yarın yapılacak olan bu toplantıda tüm şehit madenci yakınlarımızın yararına olacak bir düzenlemenin çıkmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle tüm şehit madencilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyorum.”

Yorumlar

Madende iş kazası... 1 yaralı...

3 Şubat 2018 Cumartesi 16:41

Madende iş kazası... 1 yaralı...

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesinde çalışan bir maden işçisi, yaşanan iş kazası sonucunda yaralandı.

Edinilen bilgiye göre olay, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde meydana geldi. 16-24 vardiyasında çalışan Hakan Özcan (31) isimli maden işçisi, iş yerinde çalıştığı sırada meydana gelen iş kazasında yaralandı. Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan işçinin çenesinde meydana gelen kırık nedeniyle ameliyata alınacağı öğrenildi. Madencinin genel sağlık durumunun ise iyi olduğu öğrenildi.

Etiketler:

maden , madenci , iş kazası ,

Yorumlar

Resul Dindar Konseri için geri sayım başladı… Stant açtılar…

3 Şubat 2018 Cumartesi 16:00

Resul Dindar Konseri için geri sayım başladı… Stant açtılar…

Zonguldak’ta sokak hayvanları yararına, hayvansever Nur Sarı’nın düzenlediği Resul Dindar konseri için geri sayım başladı.

Resul Dindar’ın sokak hayvanları yararına sahne alacağı konserin tüm geliri Zonguldak barınağı’na yardım olarak gidecek. Nur Sarı ve ekibi aynı zamanda sokak hayvanlarına mama yardımında da bulunacak. 23 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecek olan etkinlik için Zonguldak Vergi Dairesi ve Esas 67 Burda Alışveriş merkezinde stant açıldı.
Stantta yer alan Doğukan Kaner, Kadircan Aydınoğlu, Berk Yücel, Beytullah Kulloğlu ve Ataberk Abanos Zonguldaklıların standa yoğun ilgi gösterdiğini, ayrıca böyle bir etkinlikte sokak hayvanları adına gönüllü olarak yer almanın onları mutlu ettiğini ifade ettiler.
Esas 67 Burada Alışveriş Merkezinde bulunan stant hafta sonu boyunca açık kalacak. Stantta yer alan Gizem Bayram, Kadircan Aydınoğlu ve Berk Yücel, hafta sonu boyunca sokak hayvanlarına yardımda bulunmak ve Resul Dindar’ı canlı olarak dinlemek isteyenleri stantta beklediklerini söylediler.

 

Etiketler:

Resul Dindar , Sokak hayvanları , Konser , Bilet , stant , Nur Sarı ,

Yorumlar

Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de...

2 Şubat 2018 Cuma 19:27

 Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de...

Hibrit teknolojisini tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla 42 il 55 noktada etkinlikler düzenleniyor…

En geniş ürün gamı ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hibrit teknolojisini geniş kitlelere yakından tanıtmak isteyen Toyota, bu teknoloji ile ilgili bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlediği “Toyota Hibrit Festivali” için Zonguldak’daydı.

 Toyota Hibrit Festivali’ni Zonguldak Toyota Plaza Göktepe’de gerçekleştirilen Toyota’nın, festival kapsamında C-HR Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Auris Hybrid, Auris TS Hybrid ve Prius modelleri sergilendi ve ziyaretçilere detaylı bilgiler alktarıldı. Etkinliğe katılanlar bu modellerle test sürüşleri de gerçekleştirdiler.

 Hibrit bataryası ile çalışan elektrik motor ve benzin ile çalışan motorun uyum içerisinde kullanıldığı hibrit teknolojisini kısa ve orta vadede çözüm olarak gören Toyota, öncüsü olduğu bu teknolojinin Türkiye’de de çok daha bilinir olmasını sağlamak amacıyla 2017’yi “Toyota Hibrit Yılı” olarak ilan etmişti. Bu amaçla; 42 il ve 55 noktada düzenlenen Toyota Hibrit Festivali’nin yeni durağı Zonguldak oldu. Hibrit teknolojisi ile ilgili bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlenen Toyota Hibrit Festivali, 16-17 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da sona erecek.

 Toyota Hibrit Festivali etkinliği için Zonguldak Toyota Plaza Göktepe’ye gelenler, Toyota’nın hibrit ürün gamı ile test sürüşü yaparak bu gelişmiş teknolojiyi daha yakından tanıma fırsatını buldular. Bunun yanı sıra, daha önce İstanbul Autoshow Fuarı’nda tanıtılan robotları ve sevimli kahramanları ile çocuklar da Toyota Hibrit Festivali’ndeki showlarla eğlenceli dakikalar yaşadılar.

 Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de

Bugün dünya üzerinde 11 milyonu aşan hibrit trafikte bulunuyor. ÖTV düzenlemesiyle hibrit araçlar, artık Türkiye’de de daha erişilebilir fiyat seviyesinde satışa sunuluyor. Bu düzenleme ile Türkiye üretimi olan hibrit araçlar daha da rekabetçi  olacak. Geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen hibrit araçların trafikte sayılarının zaman içerisinde artması da bekleniyor. Daha çok konvansiyonel dizel ve benzinli araçların satışının azalacağını ve tercihin zamanla hibrite yöneleceğini tahmin ediliyor.

 

Türkiye’de hibrit araçların ÖTV oranı; elektrik motoru 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1,600 cm3'ten başlayıp 1,800 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90’dan otomobillerin ÖTV matrahına bağlı olarak yüzde 45-60 arasında değişecek şekilde belirlendi. Elektrik motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2000 cm3'ten başlayıp 2,500 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için ise yüzde 145 olarak uygulanan ÖTV oranı da otomobillerin ÖTV matrahına bağlı olarak yüzde 100-110 arasında değişecek şekilde uygulanıyor. Yeni oranların devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de hibrit araç satışlarının artması bekleniyor.

 

Hibrit araç nasıl çalışıyor?

Toyota Hybrid Sistemi (Toyota Hybrid Synergy Drive), hibrit aküsü ile çalışan elektrik motoru ve benzin ile çalışan motoru uyum içerisinde kullanır. Elektrik motoru ve benzinli motor aracı aynı anda veya tek başlarına hareket ettirebilir. Bu akıllı sistem, maksimum verimliliği sağlamak için hangi motorun ne zaman çalışacağına otomatik olarak kendisi karar verir.

 

-          Kullanım şeklinize göre, kalkışlarda ve sürüş esnasında bazı koşullarda sadece elektrik motoru ile hareket edebilir.

-          Benzinli motor, bazen elektrik motoru ile birlikte, ya da tek başına aracı ilerletmek için, bazen ise hem aracı ilerletmek hem de hibrit aküsünü (bataryayı) şarj etmek için devreye girer.

-          Araç, frenlemelerde hibrit aküsünü güçlü bir şekilde şarj eder.

-          Hibrit aküsünün şarj seviyesi düşük ise ve frenleme ile şarj etme imkanı yok ise, mesela sıkışık trafikte kalma durumu gibi, benzinli motor sadece hibrit aküsünü şarj etmek için (kritik seviyenin biraz üzerinde olacak kadar) de devreye girebilir.

-          Araç tamamen dururken (sıkışık trafik, kırmızı ışık gibi), ve/veya hareket halinde ancak gaz pedalına basılmıyorsa benzinli motor devreden çıkar.

 

Sonuç olarak, Toyota Hybrid Sistemi ile;

-          Sessiz ve konforlu bir sürüş

-          Çok düşük yakıt tüketimi

-          Çok düşük zararlı egzoz gazları salımı (CO2, diğer zararlı gazlar ve Partikül Madde) sağlanır.

 

Etiketler:

Toyota , hibrit , festival , zonguldak , kdz.ereğli ,

Yorumlar