Çaycuma'da İtfaiye Haftası kutlandı

25 Eylül 2019 Çarşamba 14:27

Çaycuma'da İtfaiye Haftası kutlandı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İtfaiye teşkilatının 305. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle program gerçekleşti.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen programda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okunmasının ardından çelenk sunumu gerçekleşti. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İtfaiye Amiri Ferdi Maden yaptı. Maden, "Her yıl 25 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl 305.yılını kutluyoruz. İtfaiyecilik; bilgi, tecrübe, cesaret ve özveri isteyen, en riskli ve en stresli mesleklerden birisidir. İtfaiyeciler, silahı hortum ve mermisi su olan ateş savaşçılarıdır. Vatandaşın yangına karşı can ve mal güvenliğini koruma görevini üstlenen itfaiyecilerin; her türlü koşulda hiç bir menfaat gözetmeden düşündüğü tek şey kurtarmak ve söndürmektir. Ödülü ise başarılı olduğunda duyduğu hazdır. İtfaiyeciler, görevleri ve aldıkları sorumluluk itibariyle bu alan üzerinde uzmanlaşmış gerekli eğitimleri almış kişilerden oluşmaktadır. Başka bir ifade ile sıradan sivil bir vatandaşın müdahale şeklinden farklı olarak itfaiyeciler, bu tür olaylarda daha profesyonel yaklaşım göstermektedir. İtfaiyecilerin görevleri itibariyle sorumluluk aldığı üç temel konu bulunmaktadır. Bu konular sırasıyla can kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır. Genellikle yangın ile özdeşleşen personel aynı zamanda deprem, sel, patlama durumlarda da çeşitli görevler üstlenmekte, can ve mal kaybını önlemeye çalışmaktadır. Şundan emin olmanızı isterim ki Çaycuma Belediyesi İtfaiyesi'de aynı fedakar duygularla ilçemize hizmet vermektedir. İtfaiye teşkilatı olarak yangından kurtarma faaliyetlerine kadar birçok alanda ilçenin yüzünü ağartacak, hepimizin göğsünü kabartacak çalışmalara imza atıyoruz" diyerek konuştu.

Öncelikle yüksek katlı binalardan yangında mahsur kalan öğrenci kurtarılma tatbikatı gerçekleşti. Daha sonrasında itfaiye ekiplerinin hazırladığı teçhizat ve ekipmanları sergisi gezildi. Özellikle çocuklar itfaiye ekiplerini büyük bir ilgi ve beğeni ile izlediler. Akabinde Çaycuma İtfaiye personeli Yaşam Parkı Doğal Gölet'te suda boğulma tehlikesi geçiren kişinin kurtarılması ve dalgıç gösterileri gerçekleşti.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , İtfaiye , 305. yılı

Yorumlar

20 yıllık geçmişi ile Ali’nin yeri lezzete davet ediyor

25 Eylül 2019 Çarşamba 11:53

Ereğli Haber

20 yıllık geçmişi ile Ali’nin yeri lezzete davet ediyor

20 yıldır bölge halkına hizmet veren Soğanlı Suyu Ali'nin Yeri müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkarmak için kendisini sürekli yenilerken, değişmeyen tek şey hizmet kalitesi... Sohbeti, güler yüzü ve samimiyeti ile herkesin yakından tanıdığı Ali Ertuğrul (Ali Dayı) 20 yıllık hikayesini, neler yaptıklarını ve bundan sonraki hedeflerini Ereğli Haber'e anlattı.

Ali’nin Yeri Sahibi Ali Ertuğrul Kdz. Ereğli Haber’e konuştu. 20 yıldır müşteri memnuniyetini üst noktalarda tutan, Ali’nin Yeri sahibi Ali Ertuğrul kuruluş hikâyesini şu şekilde anlattı: “1999 yılında Erdemir’den emekli oldum. Geçmiş hayatımda ticaretle uğraşmıştım ama emekli olunca sıkıldım ve burada ki arsayı satın aldım. Biraz da babadan hissemiz vardı. Tel örgü ile çevirdik. 1999 yılında bismillah dedik ama 2000 yılında faaliyetimiz başladı. Bilmediğim bir işe giriş yaptım, Erdemir’de iyi kötü bir idareciliğim vardı ama sektör farklıydı. Müşteriler gelmeye başladığında, bana neyi soruyorlarsa onu temin ederek, iş kendini göstermiş oldu. Ufak tefek gelişmeler ile iş neyi gösteriyorsa onu yaptık. Allah’a şükür 20 yıl oldu. Her şeyden önce alkolü hiç sokmadım buraya, kendime göre bir huzurum var. Bu iş yeri sayesinde hiç göremeyeceğim arkadaşlarımı gördüm. Ya su doldurmaya geliyorlar yada yemek yemeye geliyorlar. Şehirde gezmiş olsam, burada bu şekilde görmüş olduğum arkadaşlarımı görme şansım olmaz. Severek yapıyorum, 3-5 kişiye ekmek vermeye çalışıyorum. Burada kazlarım, koyunlarım, kedilerim, köpeklerim var onlarla vakit geçiriyorum.”

“Erdemir kalitesinde kahvaltı”


Ben kendi işime ve özüme bakarım. Ben peynirimde kapı dağ markasını kullanırım. Daha önce Erdemir’de çalıştım dedim, Erdemir nasıl ISO 9 bin kaliteyi yakaladıysa, bende o ahlakla işimi geliştirmeye çalışıyorum. Her şeyiyle geçmiş aranıyor, o yüzden kahvaltımda elimden geldiği kadar köy kahvaltısı yapmaya çalışıyorum. Patatesimiz dondurulmuş değil, kendi elimizde yapıyoruz. Para benim için 2. Planda önemli olan müşterimin memnuniyeti. Elemanlarımın güler yüzü ve müşteriye titiz davranması bizim özelliğimiz.

“Et konusunda iddialıyız”


Müşterilerime verdiğim eti Yüksel Başkan’ın Subaşı kasabından temin ediyorum. Köftemi Şenol Kasap, Zeki kardeşim ayarlıyor. Etimden bir şikâyet geldiğinde çok şükür başımıza gelmedi ama geldiğinde kasabımla bile görüştürürüm. Peşin çalıştığım için kasabıma da taviz vermem. Tavuk anlamında 17-18 senedir olgun piliç ile çalışıyorum. Eski bir geçmişimiz olduğundan ve tanıdığımdan tavuğun kalitesinden de eminim.

Müşteriyi memnun etmek bizim görevimiz.


Kır Bahçesi Düğün Salonu Önümüzdeki Yazın Gözdesi Olacak!
Kır düğünü olarak ahşaptan kapalı yerimizi yaptık, orası 140 kişiyi sıkışmadan alabiliyor. Soğuk havalar için tasarladık. Onun dışında bahçemizde 500 kişilik bir kapasitemiz var. Şuanda düğün salonumuz hizmete açık, nişan da düğünde yaptık, yine programımız var. Orada bir tek taban işimiz kaldı onu da en kısa sürede yapacağız. Ben biraz titizim, mesela taban yeşil, çitlerimiz yeşil, ahşap salonumuzun balkonu yeşil. Güzel bir iş yapıp, insanlarda beğenince inanın yorgunluğumu unutuyorum.

Ali’nin Yeri Kış Aylarında Başka Güzel…


Bizim köyümüz buraya 2 kilometre, mesela köyde hafif yağmur çiğseler, buraya geliriz en az 20 santim kar olur. Şaşırıyoruz, emekli olana kadar buranın böyle olduğunu bende bilemiyordum. Ereğli merkez de kar olmadığı için tabi insanlar, çoluk çocuk, kar oynamak ve kaymak için buraya geliyorlar. Merak ediyorlar. İnanın bu kış, belediye başkanı geldi, mutfaktan kendisine ilave veremedim. Baktım, bir yoğunluk var, kaçtım dışarıya. Bu sene için yoğunluğa hizmet verebilmek için ikinci mangalı koydum. Bu sene pişirme hizmeti vermek çok istemiyorum çünkü buzlu et getiriyorlar, çok pişmiş, az pişmiş şikâyeti alıyorum. O yüzden vatandaş getirdiği eti kendi pişirecek mangalda ve bana da öyle şikâyet gelmiş olmayacak. Geçtiğimiz kış bir akşam burada 250 araba vardı, misafirim geldi arabalarını park ettiremedim kalabalıktan. Bir de mangalın oraya sundurma yaptık, gelsin müşterilerimiz orada sigarasını çayını içsin.

“Sadece aileye değil, çocuklara da özel hizmet veriyoruz”


Çocuk parkımız var inşallah orayı biraz daha geliştireceğim. Çocuklarımızın daha iyi eğlenebilmesi için, parkımızı düzenleyeceğiz. Hayvanları çocuklar seviyor, bende seviyorum. Benim koyunlarım açken bile peşimden geliyor. Alıştılar bana, kazlarımda öyle. Kedilerim hele benimle beraber her yere geliyor. Onlarla uğraşmak insana zevk veriyor. Mescidimiz var, isteyen ibadetini de yapabiliyor.

“Kuzu etinde tek adres olacağız”


Benim alanım çok burada, genişleme şansım var fakat bana mantıklı gelmiyor. Uzaktaki masaları her zaman kontrol etme şansın olmuyor. Yani kaliteli hizmet vereyim, müşteriyi memnun edeyim bana yeter. Bu kış Allah nasip ederse kuzu pirzola olarak, Ereğli ve Zonguldak’a kaliteli hizmet vermeye başlayacağım. Kuzu işi Ereğli’de çok az, bazıları koyunu, kuzu diye veriyor. Kuzu işini inşallah Ereğli’de oturtacağız. Allah nasip ederse daha iyi işler yapacağız. İleri ki süreçte bir fırın koymayı düşünüyorum, burada lahmacun ve pide servimiz olacak.

Yorumlar

Çufalı, Fırsatlar ve Tehditler Çalıştayı'na katıldı

24 Eylül 2019 Salı 17:57

Çufalı, Fırsatlar ve Tehditler Çalıştayı'na katıldı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Zonguldak BEÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Dinçer Biçer, Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen 'Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşması' çalıştayına katıldı. Study in Turkey' web sayfasının tanıtımı yapıldı.

 Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşması bağlamında fırsatların ve tehditlerin kapsamlı ve geniş katılımlı bir platformda ele alınması amacıyla gerçekleştirilen çalıştaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri, üniversite rektörleri, üniversitelerin ilgili rektör yardımcıları ve uluslararası ilişkiler birimlerinin yöneticileri ve akademisyenleri katıldı.
YÖK Başkanı Saraç'ın açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda, yükseköğretim sisteminin yurtdışında tanıtılmasına ve üniversitelere erişimin kolaylaştırılmasına yönelik olarak Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde zengin bir içerikle yeniden hazırlanan 'Study in Turkey' web sayfasının tanıtımı yapıldı.
Çalıştay, daha sonra 'Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşmasında Fırsatlar ve Değerlendirme Yolları' ile 'Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşmasında Tehditler ve Alınabilecek Tedbirler' başlıklı iki ayrı oturum ile devam etti.
YÖK’ün önemsediği temel politikalar arasında yer alan yükseköğretimde uluslararsılaşma konusunun vurgulanarak ülkemizin yükseköğretim alanında çekim merkezi haline gelmesini ve üniversitelerimizin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmasını hedefleyen çalıştay, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , Türkyükseköğretiminin Uluslararasılaşması

Yorumlar

Yeşilay Elçileri Projesi başlatıldı

24 Eylül 2019 Salı 17:21

Yeşilay Elçileri Projesi başlatıldı

Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şubesi Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi tarafından desteklenen “Yeşilay Elçileri” projesini başlattı.

 Zonguldak’ta iki yıl önce kurulan ve kurulduğu günden başarılı çalışmalar yapan Yeşilay Zonguldak Şubesi, “Çay Şeker bizden, misafirlik sizden” sloganıyla Narkorehber projesi kapsamında merkeze bağlı tüm mahallelerde uyuşturucu ile mücadele korularında halka yönelik vermiş oldukları birçok eğitimlerle göz doldurmaya devam ediyor.
Bağımlılıkta mücadelede yeni proje kapsamında Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi tarafından desteklenen “Yeşilay Elçileri” Projesi Zonguldak’ta başlatıldı. Zonguldak Şube Başkanı Uzm. Dr. Fatih Akca, Proje Koordinatörleri Selahattin Çolak, Sadullah Duman ve Bülent Ecevit Üniversitesi Genç Yeşilay Üyesi öğrencilerle birlikte esnaf ziyaretleri başlatıldı.
Proje kapsamında bir açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şube Başkanı Uzm. Dr. Fatih Akca şöyle dedi:
“Yeşilay Elçileri Projesi toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere hayata geçmiştir. Projemizin amacı, Esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu Proje kapsamında Zonguldak Merkez de 300 esnafı ziyaret edeceğiz ve esnaflarımızdan Yeşilay Elçisi olmayı kabul eden esnaflarımızı bağımlılıkla mücadele davamıza dahil edeceğiz.”
Öte yandan ziyaretler çerçevesinde esnaflardan Süleyman Yazıcı da Zonguldak’ın ilk Yeşilay Elçisi oldu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Yeşilay , Esnaflar

Yorumlar

Erasmus+ Proje Yazma Atölyesi başladı

24 Eylül 2019 Salı 16:43

Erasmus+ Proje Yazma Atölyesi başladı

BAKKA 2019 Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütücüsü olduğu, GlobalB Eğitmeni Hilal Baktaş tarafından verilen Erasmus+ Proje Yazma Atölye'si eğitimi farklı okullarda görev yapan toplam 30 öğretmenin katılımıyla Çaycuma Gençlik Merkezi'nde başladı.

 Bu eğitim yoluyla farklı okullarda görev yapan öğretmenlerin Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri yazma, başvuru yapma ve proje yürütme becerilerinin artırılması hedefleniyor. Çaycuma ilçesinde Erasmus+ projelerinde öncü olması beklenen öğretmenlerin okulları adına yaptıkları projelerle ilçe ve bölge genelinde öğrencileri ve eğitimcileri Avrupa düzeyinde eğitim faaliyetlerine dahil ederek eğitimin niteliğini artırılmasına katkı sunacaklar.
Eğitim merkezini ziyaret eden İlçe Mili Eğitim Müdürü İsmail Baş eğitim alan öğretmenlere başarılar dileyerek, faydalı bir eğitim olması temennisinde bulundular.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , ERASMUS+ PROJE YAZMA ATÖLYE'Sİ

Yorumlar