Çaycuma MYO kan bağışında kendi rekorunu kırdı

19 Ekim 2018 Cuma 09:51

Çaycuma MYO kan bağışında kendi rekorunu kırdı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Kayıkçılar mevkiinde bulunan Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Kızılay ile beraber el ele vererek kan bağışı kampanyası düzenledi. Çaycuma Kızılay Temsilcisi Raci Sönmez’in destekleri ve gönüllü öğrenciler sayesinde 170 ünite kan bağışı gerçekleşti.

Zonguldak Kızılay Bölge Koordinatörü Özcan Güler Çaycuma Meslek Yüksek Okulunda yoğun katılım ile gerçekleşen Kan bağışı organizasyonunda öğretim görevlilerinden ve öğrencilerden 170 ünite kan bağışı alındığını belirterek; " Her yıl Ekim ve Mart ayında olmak üzere yılda 2 kez Bülent Ecevit Üniversitesi ve Üniversiteye bağlı Meslek Yüksek Okullarında kan bağışı organizasyonu düzenlemekteyiz. Özellikle okullara yeni gelen ve daha önce hiç kan bağışı yapmamış öğrencilerimize eğitimler vererek  kan bağışının toplumsal önemi hakkında ve kan bağış süreci hakkında  bilgilendirdikten sonra öğrencilerimizden gönüllü kan bağışı almaktayız. Üniversitede ki yapılan kan bağışı organizasyonları bizler için önemlidir. Genç arkadaşlarımız bir kere kan bağışı yaptıktan sonra düzenli bağışçı olma yolunda ilerlemekte, aynı zamanda sadece bölgemizde değil okul bittikten sonrada Türkiye’nin dört bir yanına dağılarak kan bağışlarına devam ederek ülke kan ihtiyacına destek vermektedirler. Geleceğin kan bağışçıları ve yardımseverleri olma yolunda ilk adımı da atmış bulunuyorlar. Okul yönetimine, öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize hasta ve hasta yakınları adına Türk kızılayı olarak teşekkür ederiz" dedi. 

Yorumlar

Tubitak Bilim Şenliğin'e BEÜN damgası

18 Ekim 2018 Perşembe 18:24

Tubitak Bilim Şenliğin'e BEÜN damgası

TUBİTAK 4007 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında 17-18 Ekim tarihlerinde Devrek Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulunda “Bilim ve Sanat Şenliği” düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Çaydeğirmeni Belediyesi ortaklığında oluşturulan projenin açılışına Zonguldak İl Valisi Ahmet Çınar, Devrek İlçe Kaymakamı Tolga Polat, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulu Müdürü Ali Gedikoğlu, Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Koparan, çok sayıda akademik personel, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan’ın açılış konuşmasının ardından Vali Çınar diğer protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini keserek projede emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
Devrek Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Bilim Şenliği projesi, 2018 yılında TÜBİTAK’ın desteklediği 120 projeden birisi olmayı başarırken, ilimizde şimdiye kadar desteklenen üçüncü proje oldu.
Devrek, Çaycuma ve Gekçebey MYO’dan projeye büyük katkı 
Proje kapsamında toplamda 30 farklı atölye kurulurken Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu 9 öğretim görevlisi ve 9 atölye ile Çaycuma Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu 7 öğretim görevlisi ve 9 atölye ile, Gökçebey Mithat Çanakçı Meslek Yüksekokulu 2 öğretim görevlisi ve 2 atölye ile, Çaycuma Mimar Sinan Ortaokulu 1 atölye ile, Çaydeğirmeni ÇPAL 1 atölye ile, Devrek SCU Fen lisesi 1 atölye ile, TOKİ ilkokulu ise 10 atölye ile projeye katkıda bulundu.
30 atölye açıldı 
Bilim Şenliğine öğrencilerin ilgisi oldukça memnun ediciyken bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki iletişimin kavratılması için sergi, atölye, laboratuvar çalışmaları, teknik bilim oyunları, yarışmalar gibi etkinlikler yoluyla öğrencilerin temel bilimsel olguları fark etmeleri amaçlandı. Bu kapsamda açılan 30 atölyede Öğr. Gör. Dr. Ferhat Şen “Hayvan ve Bitki Hücresinin İncelenmesi”, Öğr. Gör. Nazmiye Marım “Atık Yağları Farklı Renklerde ve Şekillerde Sabuna Dönüştürebilirim”, Öğr. Gör. Hale Kıycı “Çocuk İngilizce Atölyesi”, Öğr. Gör. Ferah Şavkar “Ebru Yapımı”, Öğr. Gör. Dilek Kaçar “Hidrojen Peroksitin Ayrışması”, Öğr. Gör. Emrah Öget “Gazetecilik”, Öğr. Gör. Şule Kıycı “Girişimci Çocuk Atölyesi”, Öğr. Gör. Eda Yürük “Programlama Çocuk İşi”, Öğr. Gör. Tamer Şevki Acuner “Programlama Çocuk Oyuncağı”, Öğr. Gör. Nevzat Olgun “Robot Kodlama Etkinlikleri”, Öğr. Gör. Emre Özgül “STEM Eğitimi Kapsamında Çocuklara Algoritmik Düşünce Becerilerinin Kazandırılması LEGO Atölye Çalışması”, Öğr. Gör. Tuğba Babaoğlu ve Öğr. Gör. Raşide Erdoğan “Beden Dili ile İletişim”, Öğr. Gör. Şuheda Basire Akça “Çiçeğimin Adı ne?”, Öğr. Gör. İsmail Taşcı “Drone Geliştirme Etkinlikleri”, Öğr. Gör. Fethiye Sağkan “Fışkıran Sabun Deneyi”, Öğr. Gör. Dr. İmge İhsane Özcan “Lavantadan Kolonyaya”, Öğr. Gör. Sinem Çolak “Mor Bulut”, Öğr. Gör. Nazmiye Özge Özdemir “Origami”, Öğr. Gör. Dr. İrem Uzunsoy “Plastik Süt/ Sütte Dans Eden Renkler”, Öğr. Gör. Erdal Kara “Soğuk Cam Boyama” ve öğretmenlerimiz Ömer Arda Uraz “Zeka Oyunları”, Ersin Güney “”ATA Model Uçağım”, Yıldıray Alacalı “Deneylerle Fen”, Kübra Özge Özmekik Tığ “Renkli Bakteriler”, Serkan Yıldırım “Yaşamdaki Ritmi Fark Ediyorum”, Evrim Bükrü “Drama”, Mehmet Ali Öztürk “Baston Atölyesi”, Savaş Ören “Bocce ile Sosyalleşiyorum”, Hanife Özdin “Çocuk Hakları ve Kurgusal Duruşma”, Güner Türkman “Mancınık ve Araba Yapıyorum” isimli atölyeleriyle tam bir bilim şöleni yaşattılar.

 

Yorumlar

Tosun, Muhtarlar Gününü kutladı

18 Ekim 2018 Perşembe 17:04

 Tosun, Muhtarlar Gününü kutladı

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı.

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun “Devletin, vatandaşa dokunan en sıcak eli ve vatandaş nezdindeki belki ilk kapısı olan muhtarlarımızın gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. 
19 Ekim Muhtarlar günü münasebeti ile bir mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Tosun, “Yerel yönetimden gelen bir liderin önderliğinde ülkemizin 2002’den sonra hayata geçirmeye başladığı büyük değişimin içinde muhtarlarımızın yer almaması, elbette ki düşünülemezdi. Sadece özlük haklarının ve sosyal statülerinin iyileştirilmesi bir yana, görevlerini ifa ederken verimliliklerinin de arttırılması, devletin ilgili birimleriyle olan ilişkilerinin daha verimli, etkin ve hızlı hale getirilmesi hedeflenmiş ve gerekli adımlar süratle atılmıştır. Bu yaklaşımın neticesi olarak 2002’de 97 TL olan muhtar maaşları bugün Asgari ücret seviyesine çekilerek SGK primleri de devlet tarafından karşılanarak özlük haklarında önemli bir gelişme ortaya koyulmuştur” dedi. 
“Muhtarlar sadece kendi bölgesinin değil, bu vatana hizmeti en üst seviyeye taşıyan kahramanlardır” 
Muhtarların merkezi idare ile ilişkilerini güçlendirmek ve vatandaş taleplerinin etkin şekilde cevap verilmesi adına bir dizi reformların yapıldığına dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “ Ülkemizde ki şehrimizdeki köy ve mahalle muhtarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi ve devletle olan iletişimlerinin güçlendirilmesi, aslında sadece doğrudan muhtarlarımıza değil, vatandaşımıza götürülen hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik, modern ve çağdaş bir anlayışı da bünyesinde barındırmaktadır. Cumhurbaşkanımızın muhtarlarımızla rutin hale getirdiği buluşmaları, vatandaşımızla devletin en üst kademeleri arasında duygudaşlığın pekişmesini sağlamaktadır. Sadece bulunduğu mahallenin sorunlarını değil, tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi demokrasimizin tamamını savunmak adına şehit düşerek bu vatana hizmeti en üst seviyeye taşıyan kahraman muhtarlarımızın varlığı, muhtarlarımızın sorunlarına, beklentilerine daha fazla özen göstermek noktasında bizlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bu vesileyle, görevi başında bu millete hizmet için şehit düşen bütün muhtarlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, kıymetli muhtarlarımızın ’’Muhtarlar Günü’’ nü en içten dileklerimle kutluyorum.” 

Yorumlar

Pehlivanlar Anaokulu açıldı

18 Ekim 2018 Perşembe 16:51

Pehlivanlar Anaokulu açıldı

Çaycuma'da yapımına geçen yıl başlanıp, kısa bir sürede eğitim-öğretime hazır hale getirilen Pehlivanlar Anaokulu hizmete açıldı.

Geçen yıl yapımına başlanan Pehlivanlar Anaokulu; Kaymakam Serkan Keçeli ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş'ın katıldığı törenle eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı. Tam kapasite ile faaliyetlerine başlayan Pehlivanlar Anaokulu böylelikle hizmet verdiği bölgede önemli bir eksikliği kapatmış oldu. Tüm donanım ve sarf malzemelerinin eksiksiz bir şekilde temin edilmesinin ardından hizmete giren anaokulu minik öğrencilere rahat ve güvenli ortamda eğitim görmelerini sağlayacak şekilde düzenlendi. 
Açılış sonrasında; okulun eğitim-öğretime hazırlanma aşamaları hakkında Okul Müdürü Yeliz Sabahtan bilgi alan Kaymakam Serkan Keçeli ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş daha sonra minik öğrenciler ve öğretmenleriyle sohbet etti. 

Yorumlar

Öğrencilere, gıda güvenliği ve hijyenin önemi anlatıldı

18 Ekim 2018 Perşembe 16:48

Öğrencilere, gıda güvenliği ve hijyenin önemi anlatıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde öğrencilere gıda güvenliği ve hijyenin önemi anlatıldı.

 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ( FAO) nün kuruluş yıldönümü olan 16 Ekim her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. 2018 yılında FAO tarafından 2030 yılına kadar Dünyada hedef sıfır açlık ve açlıkla mücadele olarak başlayan program ve etkinliklerle gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ait konular topluma anlatılarak toplumun dikkatini çekmek amaçlanıyor. Bu amaçla Çaycuma'da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleri ile Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi ve Barbaros- Kutlutaş Ortaokulu öğrencilerine seminer verildi. 
Gıda güvenliği ve hijyenin önemine değinen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, "Toplumumuzun gelişmesi ve sağlıklı nesiller için sizlerde dahil ailedeki her bireye temizlik ve hijyen konularında, güvenilir gıda tüketme konularında görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu amaçla sizlere hazırladığımız slaytlarda bu konulara değiniyoruz. Ayrıca açlık ve obezite konuları da toplumumuzda sorun oluşturmaktadır. Bu eğitimde bu konulara da değiniyoruz" dedi. 
Daha sonra İlce Müdürlüğü personeli Gıda Mühendisi Mücahit Güleş ve Ziraat Mühendisi Ufuk Memiş güvenilir gıda ve hijyen konulu bir sunum gerçekleştirdi. Program sonunda öğrencilerin sorularına verilen cevaplar ve konu ile ilgili broşür dağıtımı ile programlar sona erdi. Düzenlenen programlara 200 öğrenci katılım sağladı. 

Yorumlar