Çataklı çiftçiler ile toplantı yaptı

7 Ekim 2020 Çarşamba 10:35

Çataklı çiftçiler ile toplantı yaptı

İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, Çaycuma İlçesinde Muharremşah ve Basat Köylerinde çiftçiler ile toplantı yaptı.

Çaycuma İlçesi Muharremşah Köyünde Muhtarlığı ziyaret eden Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı ile Çaycuma Ilçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, köy muhtarı Hüseyin Kuğumcu ve vatandaşlarla tarım ve hayvancılık konularında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Il Müdürü Cemalettin Çataklı, "İlimiz genelinde çiftçilerimiz küçük ölçekli işletmelerde tarım ve hayvancılık yapmaktadır. Bu durumun bir çok konuda sorun oluşturduğu bir gerçektir. Biz de devlet imkanını seferber ederek sorunları giderme gayreti içindeyiz. Bu yüzden vereceğimiz destekle üretimi artırma, çiftçiliği geliştirme amacı taşıyoruz. Dağıtımını yapacağımız buğday, yonca , Reygras tohumu ile ceviz , kestane , fındık ve Trabzon hurması fidanları ile bahçeler kurumayı teşvik edeceğiz. Sizlerden gayret bekliyoruz. Bu tür talebi olan vatandaşlarımız İlçe Müdürlüğüne başvurduklarında gereken yardım yapılacaktır. Ayrıca Çaycuma da aralık ayında İşkur İl Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteği ile açacağımız Arıcılık ve Meyvecilik kursları ile çiftçilerimizin eğitimini planlıyoruz" dedi.
Katılım sağlayan çiftçilerin sorularına cevap verildi. Daha sonra Basat Köyünde Yusuf Inamoğlu'na ait seralarda incelemelerde bulunuldu. İşletme hakkında bilgi alan İl Müdürü Cemalettin Çataklı, "Çiftçimiz bilinçli bir tarım yapıyor. Seraları bakımlı, emek harcandığı belli , ürünleri gayet güzel. Bu nedenle kendisini tebrik ediyorum. Bereketli ve bol kazançlar diliyorum" dedi.

Yorumlar

Hurdalık alanda çıkan yangın korkuttu

7 Ekim 2020 Çarşamba 10:32

Hurdalık alanda çıkan yangın korkuttu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde hurdalık alanda çıkan yangın paniğe neden oldu.

Ilçenin Ahatlı ile Kayıkçılar Köyü mevkii arasında bulunan hurdalık alanda yangın çıktı. Dumanı gören vatandaşlar Çaycuma Itfaiyesini arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına alarak soğutma işlemi uyguladı. Kısa süreli yangın vatandaşlarda korkuya neden olurken yangının sebebi soğutma işlemi sonrası araştırılacağı belirtildi.

Yorumlar

Bahçede yakılan ateş samanlığı küle çevirdi

7 Ekim 2020 Çarşamba 10:31

Bahçede yakılan ateş samanlığı küle çevirdi

Devrek’in Halilbeyoğlu Köyünde çıkan yangında bir samanlık kullanılmaz hale geldi.

Zonguldak’ın Devrek İlçesi, Halilbeyoğlu Köyü Çay Mahallesi Kılıçoğlu Mevkiinde bir vatandaşın bahçesindeki otları ateşe vermesinden dolayı kontrolden çıkan yangın samanlığı kullanılmaz hale getirdi. Devrek İtfaiyesi ve Devrek Orman İşletme Şefliği yangın söndürme ekipleri çıkan yangına kısa sürede müdahalede bulunarak alevlerin diğer samanlıklara ve yerleşim alanlarına sıçramadan kontrol altına aldılar.
Meydana gelen yangınla ilgili soruşturma başlatıldı

Yorumlar

Türkiye'nin 5 santimetrelik ilk cep uydusu uzay yolcusu

7 Ekim 2020 Çarşamba 10:25

Türkiye'nin 5 santimetrelik ilk cep uydusu uzay yolcusu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) öğrencilerinin 1992 yılında meydana gelen grizu faciasında ölen 263 madencinin adını yaşattığı Grizu 263 takımı; gece gündüz aralıksız çalışmaların sonucunda Türkiye'nin ilk cep uydusunu Aralık 2020 tarihinde uzaya göndermenin heyecanını yaşıyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Erdemir’in desteği ile 2 yıl önce üretimine başlanan Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'nın üretim ve test aşamaları tamamlandı. Grizu-263 cep uydusu Aralık 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nden Space X Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaleti Cape Canaveral Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderilecek.
1992 yılında meydana gelen 263 işçinin öldüğü grizu patlamasından ismini alan 'Grizu 263' uzay takımı ve 'Grizu 263A' cep uydusu, uzayda 4 yıl görev yapacak. Proje koordinatörü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, "4 yıl öncesinde öğrenci arkadaşlarımızla birlikte Grizu 263 takımımızı kurduk. Bu süreç içerisinde bu günlere eriştik. 4 yıllık zaman içerisinde öğrenci ekibimiz dünya çapında başarılara imza attı. 2 yıl öncesinde başlayan cep uydu projemiz, fırlatıcı firmaya ulaştırılma sürecinde artık son aşamalara geldi. Aralık 2020 tarihinde de uzaya fırlatılacaktır" diye konuştu.

525 kilometre alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek
Cep uydunun fırlatılmasına ilişkin detaylar veren Grizu 263 Takım Kaptanı Çağla Aytaç Dursun, uzay takımının ulusal ve uluslararası alanda bir çok başarı elde ettiklerini hatırlattı. Zonguldak'tan başarı hikayesinin çıktığını anlatan Dursun, "Yaklaşık 4 yıl önce kurduğumuz uzay takımımızla beraber uluslararası ve ulusal alanda bir çok başarı elde ettik. Ardından Grizu 263A olarak isimlendirdiğimiz cep uydu projemizi başlattık. Üretim, tasarım ve test aşamalarının hepsi tamamlandı. Uydumuz İskoçya'da fırlatıcı firmaya teslim edildi. Aralık ayında Space-X Falcon roketiyle uzaya gönderilecek. 525 kilometre alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek. 4 yıl görev yapması planlanıyor. Heyecanla Aralık ayını bekliyoruz. Çok büyük gurur duyuyoruz. Zonguldak'ta böyle bir şeyin başarmış olmanın verdiği mutluluk var. Zonguldak ve uzayı bir araya getirdik. Arkadaşlarımızla gece gündüz istisnasız çalıştık. Hepsi büyük fedakarlık ve emek harcadı. Bu emeklerimizin karşılığını alacak olmamız da bizi ayrıca mutlu ediyor. 1992 yılında hayatını kaybetmiş 263 madencimizin ismiyle beraber uydumuzu uzaya göndereceğiz. Bu bizim için inanılmaz gurur kaynağı. 263 madencimizi anabildiğimiz için çok gururluyuz. Rektörümüze, Erdemir'e, Ticaret ve Dışişleri Bakanlıklarımıza herkese çok teşekkür ediyorum, bize destek oldular" diye konuştu.

"263 madencimizin anısıyla uzayda görev yapacak"
Çağla Aytaç Dursun, 263 maden işçisinin isimlerinin "karanlık maden ocaklarından uzayın sonsuz derinliklerine" mottosuyla cep uyduya yerleştirildiğini hatırlatarak, "Takım olarak hiçbirimiz Zonguldaklı değiliz ama Zonguldak'ta yaşıyoruz. Burada eğitim alıyoruz. Takımı kurarken içimizden bir parça olmasını istedik. En önemlisi de 1992 yılında hayatını kaybeden 263 madencimizin olabileceğini düşündük. Takımımızın ismini Grizu 263 koyduk. Uydumuzun ismini de Grizu 263A koyarak 263 madencimizin ismini uzayda yaşatmaya karar verdik. Aralık ayında 263 madencimizin anısıyla beraber uydumuz uzayda görev yapacak. Zonguldak halkına çok teşekkür ediyoruz. Hayatını kaybetmiş madenci yakınları bazen bize teşekkür maili ve mesajları atıyorlar. Bu bizi duygulandırıyor. Hem ismimizle hem yaptıklarımızla gurur duyuyoruz. Büyük fedakarlıklarla bu günlere geldik" diye ifade etti.

Yorumlar

Çorumluoğlu'na bilardo sporcularından ziyaret

6 Ekim 2020 Salı 19:23

Çorumluoğlu'na bilardo sporcularından ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’na, ilçedeki bir grup bilardo sporcusu ziyarette bulundu.

Sporculardan Fikri Kapan, ziyarette yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenledikleri , “Cumhuriyet Bayramı 3 Bant Bilardo Turnuvası” hakkında Kaymakam Çorumluoğlu’na bilgiler aktardı. Kapan, Çorumluoğlu’nun talimatı ile, geleneksel hale getirdikleri turnuvayı bu yıl Cumhuriyet bayramı etkinlikleri kapsamına alındığını hatırlatarak, desteklerinden dolayı sporcular adına teşekkür etti. Kaymakam Çorumluoğlu da, birkaç kez geldiği Üstün Bilardo Spor Salonu’nda oldukça nezih ortamın olduğunu tekrarlayarak; “Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlemenizden dolayı sizleri kutluyorum”dedi.
Bu arada, Üstün Bilardo Spor Salonu Sahibi Cüneyt Solukcu, Kaymakam Çorumluoğlu’na geçtiğimiz yıl kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nda selam verirken çekilmiş fotoğrafının yağlı boya ile çizilmiş haldeki tablosunu hediye etti.
Sporcular Hanefi Çağ (Öğretmen), Hakan Karaorman (Öğretmen) ile Ersin Göben’in ( iş insanı) yer aldığı ziyarette hatıra fotoğrafları çektirildi.

Yorumlar