Çarşı esnafına Yalçın'dan müjde...

1 Şubat 2018 Perşembe 19:41

Ereğli Haber

Çarşı esnafına Yalçın'dan müjde...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, çarşı esnafının daha fazla müşteri kazanması için merkezdeki otopark sorununa çözüm bulunduğunu açıkladı.

Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kdz. Ereğli TSO Başkan Sertan Yalçın ve Yönetim Kurulunu ziyaret etti.
Ziyarette Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Hüseyin Çınar, Yücel Oktay ve Murat Cebesoy, TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Abdulkadir Çınar ve Mehmet Çivici, Yönetim Kurulu Üyeleri Aynur Coşkun ve Hasan Yavuz bulundu.
Bir süre önce hayatını kaybeden Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker’e Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm TSO camiasına başsağlığı dileyen Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Ereğli için yapılacak hizmetlerde birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın’da Hikmet Tezel’in Ereğli için çok değerli bir isim olduğunu belirterek, yenide göreve seçilmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Bu güne kadar Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan ve yöneticileri ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirten Yalçın, bundan sonra uyumlu çalışmayı sürdüreceklerni vurguladı. Yalçın konuşmasında “Öncelikle BEÜ Kdz.Ereğli yerleşkesi için mücadelemize kaldığımız yerden başlamamız gerekir. Bu iş bir an önce sonuçlandırılmalı ve yapımına başlatılmalıdır” dedi.

Yalçın, çarşı esnafına müjde verdi
Çarşı merkezindeki esnafların otopark sıkıntısından dolayı müşteri kaybı yaşadıklarını ifade eden Yalçın, konuyu Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile görüşerek çözüme kavuşturduklarını söyledi. Yalçın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çarşı içerisindeki Devrim Bulvarı olarak nitelendirdiğimiz İş Bankası’nın önü ile Garanti Bankası’nın önünde bulunan alanda otopark ile ilgili düzenleme talep etmiştik. Bunu talep etmemizdeki amaç çarşı içerisindeki esnafa gelen müşteri hareketliliğinin arttırılması yönündeydi. Talep ettiğimiz nokta şuydu; bu alanda abonman olarak yani sabah bırakıp akşam oradan alan kişilerin oraya araç park etmesinin yasaklanmasını istemiştik. Uzun süreli parkların daha uygun yerlerde yapılmasını istedik. Çarşı içine alışveriş amacıyla gelecek müşterilerin araçlarını daha rahat park edip alışverişlerini daha rahat yapmalarını sağlamak için bunu istedik. Bugün itibariyle de bu uygulamanın başladığı bize bildirildi. Hatta burada bir 15-20 dakikalık bir sürede ücretsiz olarak kullanabilecekler. Dolayısıyla ben Ereğli halkının çarşı içindeki esnafa daha rahat ulaşabileceğini düşünüyorum. Bunun yanında aynı şekilde Erdemir Caddesi ile ilgili de bir projemiz var. Jet Yolayrımından İstanbul Yolayrımına kadar olan kısmında yine aynı şekilde ücretli otoparka dönüştürülmesi ve oraya alışverişe gelecek insanların arabalarını bırakabilecek park yerlerine rahatlıkla ulaşabilmelerini talep ettik. Önümüzdeki günlerde Erdemir Caddesi’ndeki araç trafiği ile ilgili de Belediye Başkanımızla bir görüşmemiz olacak. Belediyemize de esnafımızın sorunları ile ilgili taleplerimizde bize destek olduğu için teşekkür ediyoruz.”
Bir süre daha devam eden istişarenin ardından Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ve Yöneticiler, Başkan Sertan Yalçın’ın makamından ayrıldı.

Yorumlar

Yalçın ve ekibi tersanelerde... 'Güzel gelişmeler olacak...'

12 Ocak 2018 Cuma 12:25

Ereğli Haber

Yalçın ve ekibi tersanelerde... 'Güzel gelişmeler olacak...'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri Ereğli tersaneler bölgesini ziyaret etti.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Başkan Yardımcıları Abdülkadir Çınar ve Mehmet Çivici ile birlikte Ereğli tersaneler bölgesinde incelemelerde bulundu. Başkan Yalçın ve beraberindekiler Ustaoğlu Yat Gemi Sanayi Firma Yetkilileri Adem Ustamehmetoğlu, Koordinatör Avni Biçer, Madenci Gemi Sanayi Firma Yetkilisi Mehmet Madenci’ninde katıldığı ziyarette devam eden çalışmalarla ilgili istişarelerde bulundu.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, tersanelerde faaliyet gösteren firmalarla ortaklaşa bazı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, sık sık bir araya gelerek istişareler yaptıklarını söyledi. Yalçın, yapılan çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini ve kısa sürede netice almayı umut ettiklerini dile getirdi.

Yorumlar

"Arabuluculuk sistemi iş dünyasına fayda sağlayacak"

2 Ocak 2018 Salı 18:09

Ereğli Haber

"Arabuluculuk sistemi iş dünyasına fayda sağlayacak"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7036 sayılı iş mahkemesi kanunu ile uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk sisteminin iş dünyası açısından faydalı olacağını ifade etti.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu’nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi. Dava Şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Sertan Yalçın yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Arabuluculukta anlaşılan konular tekrar dava konusu yapılamayacak
Sertan Yalçın İş mahkemeleri Kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada; “Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirtti. “İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir” dedi.
Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar; işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacağını dile getiren Yalçın bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.
Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Sertan Yalçın “Vakit nakittir” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti.

Taraflar bir çözüm üretemezse ne olacak?
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Sertan Yalçın şunları ifade etti; “Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi. İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır.”

Yorumlar

Erdemir’de 130 milyonluk dolandırıcılık iddiası…

12 Aralık 2017 Salı 18:56

Ereğli Haber

Erdemir’de 130 milyonluk dolandırıcılık iddiası…

Türkiye’nin dünya çapında bilinen küresel demir çelik gücü, OYAK’a bağlı Erdemir ve Erdemir Çelik Servis Merkezi’nin (ERSEM) milyonlarca dolar dolandırıldığı iddia edildi.

Modern teknolojiye sahip tesislerinde yüksek standartlarda çelik üreten ve dağıtımını gerçekleştiren Erdemir ve ERSEM’in 2 yılda yaklaşık 34 milyon dolar (130 milyon 220 bin TL) dolandırıldığı belirtiliyor.
Ulusal ve uluslararası piyasalarda güçlü bir marka olan Erdemir Grubu, madencilik ve mühendislik alanlarında da faaliyet gösteriyor. Dolandırıcılık olayı, ERSEM firması muhasebe görevlisinin, 2 yıldır çalışılan bir şirketin banka teminat mektuplarını bankalardan sorgulamasıyla ortaya çıktı.
Erdemir ve ERSEM şirketlerine verilen iki ayrı bankanın teminat mektuplarının sahte olduğu ortaya çıkınca OYAK’a bağlı şirketlerde telaş yaşandı. Yönetim Kurulu tarafından iç soruşturma başlatılırken, olayın yargıya taşındığı belirtildi. Demir çelik sektöründe iş yapan firmaların tedirgin olduğu olayla ilgili dolandırıcılık yapan firmanın, Erdemir’in depolarında bulunan mallarına Yönetim Kurulu’nun kararıyla el konulduğu öğrenildi.

(KAYNAK: GÖKSEL ÇAĞLAV / ANKARA)

 

O haberlere yalanlama geldi

ulusal ölçekte yayın yapan bir gazete, Erdemir’in sahte teminat mektupları yoluyla 34 milyon lira dolandırıldığını öne süren bir haber yayınlamıştı.

Haberin ardından, ithamların hedefindeki iki firma olan Baştuğ Sac. San. Tic. Ltd. Şti ile Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Dış Ticaret Ltd. Şti yaptıkları açıklamalarla haberi yalanladı. Söz konusu gazete, yalanlama metinlerine sayfalarında yer verdi.

NE DEDİLER?

Baştuğ Sac. San. Tic. Ltd. Şti ile Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Ltd. Şti’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “11.12 2017 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan ‘Erdemir’de 34 Milyon dolarlık sahte teminat kazığı’ başlıklı habere ilişkin doğru bilgileri paylaşma sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Haberde bahsi geçen bilgi ve tutarlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Dolandırıcılık söz konusu değildir. Durum böyleyken, Malzeme Tedarikçimiz Yeşilışık Metal Ürünleri Dış Ticaret Ltd Şti’nin Erdemir ile ilişkilerinde yaşamış olduğu ticari uyuşmazlık üzerinde görüşmeler devam etmekte olup, Erdemir’e olan borcun büyük kısmı vadesinden önce ödenmiştir. Henüz vadesi gelmemiş kısım ile ilgili de ödeme protokolü çalışmaları devam etmektedir. Haberde belirtildiği üzere Erdemir ve Ersem’in finansal zararı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Baştuğ Sac. San. Tic Ltd Şti’nin tedarikçisi Yeşilışık Metal İnşaat Nakliyat Dış Ticaret Ltd. Şti’de konuyla ilgili bir açıklama yaparak açıklamayı teyit etti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “11.12. 2017 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan ‘Erdemir’de 34 milyon dolarlık sahte teminat kazığı’ başlıklı habere ilişkin doğru bilgileri paylaşma sorumluluğunu üstümüzde hissediyoruz. Haberde bahsi geçen bilgi ve tutarlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Dolandırıcılık söz konusu değildir.  Erdemir ile ilişkilerimizde yaşamış olduğumuz ticari uyuşmazlık üzerinde görüşmeler devam etmekte olup, Erdemir’e olan borcun büyük kısmı vadesinden önce ödenmiştir. Henüz vadesi gelmemiş kısım ile ilgili de ödeme protokolü çalışmaları devam etmektedir. Haberde belirtildiği üzere Erdemir ve Ersem’in finansal zararı gerçeği yansıtmamaktadır.”

Yorumlar
  • ereğlili çiftci
    12 Aralık 2017 Salı 23:51

    2008 KIRİZİNDE EREĞLİYE SAHİP ÇIKMAYAN ERDEMİRİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

  • ali kumaş
    12 Aralık 2017 Salı 19:46

    Demekki etme bulma dünyasıymış, oyak yönetimi 2008 de 900milyon dolar kar açıklayıp sözleşme imzaladığı sendikayla zarar ediyorum diye calışanlardan fedakarlık istemis brütten yüzde 35 çalışanlardan çalmıştı çok sevindim dolandırıldıklarına iyi yapmışlar, ayrıca vakıftan aldıklarına yok çaldıklarına ne demeli daha bunlar ii günleri inş. hükümet bunlara bedavaya verdiği erdemiri geri alır.

Yalçın, katılımın az olmasını eleştirdi...

8 Aralık 2017 Cuma 19:02

Kaynak: Saliha Doğan

Yalçın, katılımın az olmasını eleştirdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir’in katılımı ile “Şirketleşme ve Kurumsallaşma” konulu konferans düzenlendi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bu gün saat 14.30’ da gerçekleştirilen “Şirketleşme ve Kurumsallaşma” konulu konferansın açılışında konuşan Kdz. Ereğli TSO Başkanvekili Sertan Yalçın düzenledikleri konferanslara katılımın az olmasını eleştirdi. TSO’nun ticaretle ilgili neden eğitim semineri ve konferanslar düzenlemediğinin eleştirildiğini ifade eden Yalçın, düzenledikleri konferanslar için bin 700 üyelerine bilgi vermelerine rağmen katılımın çok az olduğunu söyledi. Yalçın 2013-2017 yılları arasında bir çok konuda üyelerine yönelik bir çok eğitimler düzenlediklerini anlattı.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir ise şirket yöneticilerinin stratejik konular veya PR’a daha fazla zaman ayırabilme imkanı sağladığını, aynı zamanda aile içi çatışmaların da şirketi etkilemesinin önüne geçtiği vurgusunu yaptı. Soydemir yaklaşık 1,5 saat süren konuşmasında şirketleşmenin ve kurumsallaşmanın önemi ve nasıl olması gerektiğini katılımcılara anlattı.
Konferans sonunda TSO Başkanvekili Sertan Yalçın tarafından Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selim Soydemir’e teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yorumlar