Cami açılışının kurdelesini Kaymakam kesti

5 Kasım 2018 Pazartesi 12:29

Cami açılışının kurdelesini Kaymakam kesti

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde cami ve lojmanın açılışı yapıldı.

Çaycuma ilçesinin Karamusalar köyü Aydınlar mahallesi’nde yaklaşık iki, üç sene önce yapımına başlanılan 400 kişilik kapasiteye sahip olan yeni cami ve lojmanın yapımı tamamlandı.
Aydınlar mahallesinde ki yeni caminin açılışına Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İlçe Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, Çaycuma Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, ÇAYEMDER Dernek Başkanı Erol Ünlü ve çok sayıda köy halkı ile bir çok davetli misafir katıldı.
Kur'an-ı Kerim’in okunmasının ardından açılış konuşmalarının yapılması ile caminin yapımında emeği geçen dernek başkanı, muhtar ve imama ilçe müftülüğü tarafından teşekkür belgesi verildi.
Akabinde açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesilerek, yeni cami de namaz kılındı. Yemek ikramı ile son buldu. Bu esnada Belediye Başkanı Kantarcı Filyos Nehri kenarına yapılacak olan külliyenin, arsasının hazır olduğunun da müjdesini verdi.

Yorumlar

Ak Parti İlçe Başkanı Kelebek'in Acı Günü...

3 Kasım 2018 Cumartesi 16:25

Ak Parti İlçe Başkanı Kelebek'in Acı Günü...

AK Parti Devrek İlçe Başkanı Serdar Kelebek annesi Fahriye Kelebek son yolculuğuna uğurlandı.

Zonguldak’ın Devrek İlçesi AK Parti İlçe Başkanı Serdar Kelebek uzun zamandır hasta olan annesi Fahriye Kelebek hayatını kaybetti. Uzun zamandan bu yana tedavi gören anne 69 yaşındaki Fahriye Kelebek için Merkez Ulu Camide cenaze töreni düzenledi. Düzenlenen cenaze namazına; AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Devrek Kaymakamı Tolga Polat, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, diğer ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile yüzlerce kişi katıldı. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kelebek’in cenazesi Marazlar Mevki Aile Kabristanına defnedildi. 

Yorumlar

Erik ağacı çiçek açıp, meyve verdi

3 Kasım 2018 Cumartesi 13:24

Erik ağacı çiçek açıp, meyve verdi

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, erik ağaçlarının erken meyve vermesine neden oldu.

Alaplı Bektaş Köyündeki Ayhan Akman’ın (48) evinin bahçesindeki erik ağacı, bu yıl ikinci kez çiçek açarak görenleri şaşkına çevirdi. Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle yalancı bahar yaşandığını dile getiren Akman, "Bu mevsimde ağacın erik vermesi, alışık olunmayan bir durum Tabii ki biz şaşırdık, bu mevsimde böyle bir şey olmaz dedik. Normalde bu ağaçlar meyvesini Mayıs aylarında veriyordu ve daha sonra bu dönemine geçmesi gerekiyordu. Erikler gayet lezzetliydi" diye konuştu. Çocuklar ise eriklerin lezzetli olduğunu ve Ekim ayında erik yemenin keyfini çıkarttıklarını kaydetti. 

Yorumlar

Yere yığılan köpeğin başında bir an olsun ayrılmadı...

3 Kasım 2018 Cumartesi 13:21

Yere yığılan köpeğin başında bir an olsun ayrılmadı...

Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bir anda yere yığılan köpek öldü. Köpeğin yerde yattığını gören başka bir köpek araç trafiğine aldırmadan başından bir olsun ayrılmadı.

Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde yolunda ortasına bir köpek bir anda yere yığılarak öldü. Köpeğin yerde yattığı gören başka bir köpek araç trafiğine aldırmadan yerde yatan köpeğin başında saatlerce ayrılmadı. Çevrede durumu fark eden vatandaş gerekli yerleri arayarak yardım istedi. O anları cep telefonuyla kaydeden vatandaş sosyal medyada paylaştı.

Yorumlar

"Genç Çiftçi Projesi" ile damızlık düve dağıtıldı

3 Kasım 2018 Cumartesi 13:18

"Genç Çiftçi Projesi" ile damızlık düve dağıtıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı "Genç Çiftçi Projesi" ile genç çiftçilere damızlık düve dağıttı.

Çaycuma'da "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 36 çiftçiye 180 damızlık hayvan dağıtımı yapıldı. Katılanlar arasında; Zonguldak Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Polat Türkmen ve Hamdi Uçar, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Gıda Tarım ve Orman Zonguldak İl Müdürü Cemalettin Çataklı, İlçe Gıda Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, dernek başkanları katıldı.
Gıda Tarım ve Orman Zonguldak İl Müdürü Cemalettin Çataklı "Bu yıl tarım da altın yılı yaşıyoruz" dedi. Çataklı, “Geçen yıl bize 1 milyon 800 bin lira tarımda kullanmak üzere özel idare bütçe ayırmıştı. Bu bütçe ile yem bitkisi projesi, manda projesi, süs bitkisi projesi, damızlık düve projesi, fındık ve ceviz fidanı dağıtımı projelerini gerçekleştirdik. Çiftçilerimiz 3 yıl boyunca hayvanları satmayacaklar ve hastalık olursa bize haber verecekler” dedi.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu konuşmasında; “Tarım ve hayvancılık ülkemizin gelişmesi ve büyümesi için çok çok önemli. Bu konuda hep beraber özverili bir şekilde davranmak gerekiyor. Artık gelişmenin üretmekte olduğunu Çaycuma anlamıştır. Çiftçilerimiz daha da gelişerek, büyük çapta yaparak kendilerini ekonomik anlamda büyük katma değer sağlayacaklardır. Hükumetimiz, devletimiz çiftçimize büyük destek veriyor. Her işin zorluğu vardır. Ama her zorluğun arkasında bir refah ve büyüme vardır. Bizler devletimizin bize verdiği desteği en iyi şekilde kullanalım. Bütün çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun inşallah" dedi.
Kaymakam Serkan Keçeli Çaycuma'nın çalışkan insanları diye seslenerek; "Gıda insanoğlunun en temel ürünlerden bir tanesidir. Her şeyden vazgeçebiliriz ama yemeden yaşayamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Biz geçmişten beri zaten tarım toplumuyduk. Tarımda üreten, çalışan bir insan ve millet yapısına sahibiz ama yaptığımız işi daha profesyonel yapmamız gerektiğini yıllar gerektikçe öğrendik. Mutlaka üretim yapmaya, çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Ben şunu söylemek istiyorum ki Kaymakam olarak bu ilçeye katkım ne kadar değerli ise çiftçilerimizin katkısı da en az bizim kadardır. Onlar ürettikçe, çalıştıkça hem ekonomiye, hem olumlu havaya katkıda bulunuyorlar ve dışa karşı daha güçlü olmamızı sağlıyorlar. Tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktan gocunmayın. Takım elbise ile dolaşmayı herkes ister ama tulumu giyip de tarımla da uğrasmalıyız. Para kazanınca emin olun takım elbise giyerek en iyi arabalara binebiliriz. İnsanlarımız bunu yapmaktan gocunmaması lazım. Bu yüzden 'Genç Çifti Projesi' çok önemli. Genç nesil unutmaya başlamıştı. Ama bu proje sayesinde üretmeye, çiftçilik yapmaya başlayacaklar. Devletimiz geri iadesini istemiyor. Bol bol üretmenizi istiyor. Allah hastalıksız kazançlı havyancılık nasip etsin" diye konuştu.
Tarım ve Orman Bakanlığınca Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Uygulaması 2016 yılında başlatılmıştı. Kırsal alanda yaşayan 18-40 yaş aralığındaki genç çiftçilerin bitkisel ve hayvansal üretim projeleri 30.000 TL hibe yoluyla desteklenmekte olup Çaycuma'ya 2016 yılında 6.450.000 TL, 2017 yılında 6.600.000 TL, 2018 yılında 6.900.000 TL olmak üzere toplam 665 genç çiftçiye 19.950.000 TL hibe desteği ödemesi yapılmıştı.
Proje kapsamında son 3 yıl içerisinde Çaycuma'da 2.150 büyükbaş, 5.450 küçükbaş hayvanın girişi olmuş, arıcılık konusunda 4.280 kovanın temini, 17 sera ve 8 mantar tesisinin kurulumu gerçekleşmişti.

Yorumlar
  • Kadir bozkurt
    3 Kasım 2018 Cumartesi 16:31

    Zonguldakın sadece çaycuması var