Çakır 23 Nisan mesajı yayınladı...

22 Nisan 2020 Çarşamba 16:17

Çakır 23 Nisan mesajı yayınladı...

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 Çakır mesajında şu ifadeler yer aldı:”Ulusal Kurtuluş Mücadelemizi yürüten, büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Gazi Meclisimizin 100. Kuruluş yıldönümüne ulaşmanın gururu içindeyiz.
Bundan bir asır önce, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bilinciyle, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma gayretinde, şüphe yok ki en büyük sorumluluğu üstlenmiştir. Bugün bize düşen aynı sorumluluk duygusu içinde ülkemizi daha güzel yarınlara taşımak için çaba göstermektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza emanet edilen bu görev, nesiller boyu taşındığı gibi aynı gururla ve gayretle yerine getirilmeye devam edilecektir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı, bu sene dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını tedbirlerinden ötürü, coşkumuzda hiçbir eksilme olmaksızın evlerimizde kutlamaya hazırlanıyoruz. Umudumuz, salgının son bulmasının ardından nice Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, huzur ve sağlıkla kutlamaktır.
Bu duygular içinde Başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş savaşını yürüten Yüce Meclisimizin kuruluşuna emeği geçenleri saygı ve rahmetle anıyor, mazlum milletlere örnek olan gazi meclisimizin 100. Kuruluş yıldönümü ve kıymetli çocuklarımız ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , fatih çakır , 23 nisan

Yorumlar

Çorumluoğlu 23 Nisan mesajı yayınladı

22 Nisan 2020 Çarşamba 14:20

 Çorumluoğlu 23 Nisan mesajı yayınladı

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 Çorumluoğlu mesajında şu ifadeler yer aldı:”Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara bayram olarak armağan ettiği özel bir gündür. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan, halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözleri ile tüm dünyaya duyurmuş olduğu bu güzel günün 100. yılını kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ gelecek nesillere verilen önemin ve güvenin de simgesi olmuştur.
Bizlerin de daha güçlü ve daha huzurlu yarınlar için geleceğimizin güvencesi, teminatı çocuklarımızı, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmek, geleceğe hazırlamak hepimizin ortak hedefidir. Tüm dünyada ve Ülkemizde yaşanan Korona Virüs önlemleri nedeniyle bu yıl okul bahçeleri yerine, evlerde yapılacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını sağlıklı güzel günlerde, hep birlikte coşkuyla kutlayacağımız nice güzel yılların olmasını temenni ediyoruz.
Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, yaşama sevincimizin sürekli olması dileğiyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaymakam ismail çorumluoğlu , ismail çorumluoğlu 23 nisan nisan

Yorumlar

Ramazan Ayı tedbirleri genelgesi!

22 Nisan 2020 Çarşamba 14:10

Ramazan Ayı tedbirleri genelgesi!

Ramazan ayının süre gelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk olabileceği değerlendirildiğinden, Ramazan ayı boyunca aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda;

1) Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi,

2) Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması (İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecektir.),

3) Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması,

4) Ramazan davulcuları ile ilgili olarak; İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle Kaymakamların yerel yöneticilerle (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlarda aşağıdaki hususlara riayet edilmesi önem taşımaktadır.

a) Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkânlarla sağlanması esas olacaktır.

b) (a) şıkkında belirtilen şart yerine getirilmediği müddetçe Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan/hanelerden bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecektir.

5) Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.)

6) Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacaktır.

7) İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecektir.

8) Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

9) Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

10) Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacaktır.

11) Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır. İl Pandemi ve İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca Ramazan ayının sağlıklı, huzurlu ve güven içerisinde idrak edilebilmesi için her ilin kendi özelliği de göz önünde bulundurularak, yukarıda belirtilen tedbirlerinin planlanması ve uygulanması, konunun ilgili birimlerle işbirliği ve koordinasyonun sağlanarak Valiler ve Kaymakamlar ile emirleri altındaki kolluk kuvvetleri ve diğer görevlilerce takip edilmesi, alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.'' denilmiştir. 

 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ramazan ayı

Yorumlar

Önce yıkadı... Sonra kuruttu...

22 Nisan 2020 Çarşamba 13:51

Önce yıkadı... Sonra kuruttu...

Zonguldak'ta esnaflık yapan 45 yaşındaki Hakan Oğuz Durukan, korona virüsten müşterilerini korumak amacıyla günde 10 bin TL değerindeki bozuk ve kağıt parayı çamaşır suyu ve deterjanla yıkayarak kasasına koyuyor.

 Zonguldak'ın Yağcılar Mahallesinde 20 yıldır esnaflık yapan 45 yaşındaki Hakan Oğuz Durukan korona virüs nedeniyle kendi sıkı yönetimini ilan etti. Durukan, müşterilerinin verdiği bozuk para ve kağıt paraları çamaşır suyu, deterjanlarla yıkayarak, kurutup kasasına koyuyor. Hiç bir yıkanmayan parayı müşterilerine vermeyen Hakan Oğuz Durukan bu sayede vatandaşları korona virüsten korumaya çalışıyor.Öte yandan esnaf Durukan, kasa bölümünü de şeffaf naylonla çevirirken, dükkanını dezenfektanlarla korumaya çalışıyor. İlginç esnafın yapmış olduğu bu uygulama ise vatandaşların büyük beğenisini topluyor. 
Esnaf Hakan Oğuz Durukan, ''Korona virüs Çin'da başladığı günden beri takip ediyoruz. Türkiye'ye de geleceği belliydi zaten. Önlemleri almaya başladı. Bakanımız kendi sıkı yönetiminizi ilan edin dediği zaman biz burada ilan ettik. Yasa çıkmadan 10 gün önce ekmeklerimizi poşetledik. Kapı girişine pas pas koyduk. Onu da detarjanladık. Sosyal mesafeye çok dikkat ediyoruz. Ayrıca da gelen bütün paraları yıkıyoruz. Çamaşır su ve deterjanla parayı yıkıyoruz kasamıza yıkamadan hiç koymuyoruz. Bozuk paralarımızı da aynı şekilde. Sonra onları kurutuyoruz. Halkımızı insanlarımızı korumaya çalışıyoruz. Kimsenin evine virüs göndermemeye çalışıyoruz. Tüm esnaflardan bunu bekliyoruz. Olsun herkes zor dönemlerde. Dışarıdan çok güzel tepkiler alıyoruz. Sırf bu uygulama için dükkanımıza gelenler var. Günde 8, 10 bin TL parayı yıkıyoruz''dedi. 
Bilal Erol, daha önce böyle bir uygulamaya denk gelmediğini söyleyerek, ''Gayet güzel hoş bir uygulama. Arkadaşımızı da tebrik ediyorum. Arkadaşımızı daha önceden de de tanıyorum. Daha önce hiç bir esnafta rastlamadım. Diğer esnaflara da tavsiye ederim. Herkes kendi çapında uyguluyor. Arkadaşımız da gayet güzel bir uygulama yapmış. Kendini de tebrik ediyorum" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , korona virüs

Yorumlar

Posbıyık’tan 8 bin çocuğa 23 Nisan hediyesi...

22 Nisan 2020 Çarşamba 12:47

Posbıyık’tan 8 bin çocuğa 23 Nisan hediyesi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, korona virüs salgını nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evlerinde geçirecek olan ilkokul öğrencisi 8 bin çocuğa puzzle hediye ediyor. Boyama kitabının da olduğu hediyeler mahallelerde dolaşılarak çocuklara evlerinde teslim ediliyor.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl korona virüs salgını nedeniyle evlerinde kutlayacak olan ilkokul öğrencilerine Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’tan hediye var.

İlkokul 1., 2., 3 ve 4. sınıf öğrencileri için hazırlanan puzzle ile boyama kitaplarının dağıtımları belediye ekipleri tarafından 31 mahallede yapılıyor.

 

Hediyelerin dağıtımı devam edecek

Hediyeler öncelikli olarak Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne mail ve telefon ile şu ana kadar başvuruda bulunan 4 bin çocuğun adreslerine teslim ediliyor. Başvuruda bulunamayan çocukların hediyeleri okul ismi ve sınıf bilgileri de belirtilerek Pazartesi gününden itibaren Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden temin edilebilecek.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak ,

Yorumlar