CHP Ereğli Devrek yolunu sordu

21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:41

Ereğli Haber

CHP Ereğli Devrek yolunu sordu

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, AK Parti’nin Ereğli halkını Ereğli-Devrek yolu konusunda 15 yıldır kandırdığını söyledi.

Ereğli Haber- CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, Ereğli-Devrek karayolunda çalışmaların tamamen durduğunu belirterek AK Parti yetkililerini halkı kandırmakla suçladı. Ocakçı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Pazartesi günü 17.00 itibari ile iktidar partisinin bölgemizde yeni milletvekili adayları oluşacak ve yeni vaatler, yeni sözler verilecek. Bu sözlerin içinde 2003 yılından bugüne hiç değişmeyen bir vaat yinelenecek, vatandaşın hafızası ile çektikleri sıkıntılar ile alay eder gibi bol kepçeden atılmaya devam edilecek. Nedir bu vaat ve bahaneler?
2003 yılından bugüne hiç değişmeyen, her türlü bahanelerin arkasına sığınılan ve her seferinde pişkin pişkin sözler verilen, bitmeyen aşk diye kara mizaha konu edilmek zorunda bırakılmış, yılan hikayesine dönen Ereğli-Devrek karayoludur.
2003 yılında programa alınan Ereğli-Devrek Karayolu’nda geride kalan 13 yılda bir arpa boyu dahi mesafe kat edilememiştir. 2018 yılının mayıs ayı sonunda topu topu 57 km olan yolun 6`da 1’i dahi bitirilememiştir.
Kısaca bu konu hakkında bilgi vermek gerekirse, hatta söz verip tutmayanlara tekrar hatırlatmak gerekirse bu yolu kullanan 73 köy bulunmaktadır.
Köylümüzün aklıyla, hayalleri ve umutları ile alay edercesine davrananların 2003 yılından bugüne kadar olan süreç içerisinde oynadıkları adeta tiyatro niteliğindeki süreci gözler önüne serelim.
Yıl 2004, Ereğli-Devrek yolu ihalesi bitti, 2 yıl içerisinde bitirilecek müjdesi verildi.
2004 yılında başlayan çalışmalar ne hikmetse birden kesildi ve aradan yıllar geçmesine rağmen ilerleme dahi olmadı.
Her yıl, 2 sene sonrasına müjde verilmeye devam edildi. Her seçim dönemi öncesi müjde vardı. Seçim sonrasında ise bahaneler sıralandı.
Yıl 2010, AKP Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, AKP İlçe Yöneticileri, AKP'li Belde Belediye Başkanlarının da katıldığı toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BİZİM AMENTÜMÜZ: Hem Ereğli-Devrek hem Ereğli-Kandilli yolu bizim için amentüdür. Bilinen bilinmeyen güçler bir adım atıyor orada yollar duruyor ondan sonra sök sökebilirsen yap yapabilirsen. Ana damarları açmak için hiçbir sorun yok, önümüzü aldık götürüyoruz tali damarlar zaman zaman ana damarların sıkıntısının önüne geçiyor. Yakın zaman Ereğli-Devrek yolu hizmete açılacak bilgisini paylaştı.
Yıl 2012’ye geldiğinde köylümüz bıçak kemiğe dayandı diye isyan etmeye başladı. Siyasiler ise 2012 yılında Van’da yaşadığımız depremi işaret ederek bu yolun ödeneği Van depremzedelerine harcandığını beyan ettiler.
Yıl 2013. Ereğli AKP İlçe Başkanı Fatih Çakır, AKP’li belediye başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Ereğli-Devrek yolundaki yapım çalışmalarını yerinde inceledi. Çakır, “Ereğli-Devrek yolunun Çaylıoğlu'na kadar olan bölümü ham yol olarak bu yıl içinde tamamlanacak.” dedi.
Yıl 2013, AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ereğli-Devrek Karayolunun, Çaylıoğlu-Ereğli bölgesinde Nisan ayı itibariyle çalışmaların başlayacağını, ilgili kişi ile görüştüğünü Ereğli Devrek yolunun Çaylıoğlu’ndan bu tarafa olan bölümünün yapılacağını söyledi. Bu yol hakkında üzerime düşeni yapıyorum, dedi. Kendisi bana, ‘Nisan ayında göreceksiniz çalışmaya başlayacağız, şu an oralar çamur’ dedi. ‘Kamulaştırma sorunu var’ dedi. Bu yol benim en baştan beri yaptığım bir taahhüt, bir plan dahilinde yürüyor işler. Hiçbir hareket yok diyenler olabilir ancak Nisan ayı itibariyle çalışmalar başlayacak, biz bu konuda takipçiyiz. Olanca gücümüzle bu konu için bastırıyoruz yukarıda” dedi.
Yıl 2014’e geldi. Yerel seçim öncesi malum müjdeler başladı. Seçimlere bir hafta kala AKP’nin Hukuki ve Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan, Ercan Candan, Özcan Ulupınar'ın da katılımı ile yapılan mitingde Ereğli’ye müjdeyi verdiler. Biz, 50 yıllık yatırımlar yapıyoruz. Ereğli-Devrek yolu 2 seneye bitecek dediler.
Yıl 2014, Armutlucuma Civar Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği; Kdz Ereğli Devrek Yolu için Milletvekili Ercan CANDAN'a Ereğli Devrek yolunun Yapılması için ve bu yola sahip çıkmaları için Armutlucuma Civar Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği Plaketi verdi.
Yıl 2014 yılının Ağustos ayına geldi. Seçim bitti. Yolda yine bir ilerleme yok. Halk ve Ereğli kamuoyu yine sordu “nerede bizim yolumuz?” diye. Cevap yine aynıydı. 6 Haziranda Zonguldak'ta büyük sel felaketi yaşandı. Yolun parası oraya harcandı dediler.
Yıl 2015, genel seçim takvimi işlemeye başladı. Ereğli Armutlucuma ve Civar Köyleri Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği toplantıda AKP Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Ereğli-Devrek yolu için el yazısı ile taahhüt imzaladı.
Yıl 2016, Öğberler Derneği'nin iftar programında AKP İlçe Başkanı Fatih Çakır, 2018 yılı mart ayı içerisinde Ereğli-Devrek bitecek ve kullanıma açılacak dedi. Yıl 2016 Zonguldak AKP Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli-Devrek yolunda şu an itibariyle 3 tane firma çalışıyor. Bunlardan biri heyelan için diğerleri yol için. Bu yol için çalışan 2 firmanın ödenekleri bu sene bitiyor. Yıl içerisinde yeniden bir ihale yapılacak. Bu ihaleyi tek ve güçlü bir firmaya komple verilecek. Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın söylediğini söylüyorum; ‘2018’de bu yol tamamlanmış olacak, vatandaşlarımızın hizmetine açılacak.
Yıl 2017, AKP Milletvekili ve ilçe başkanı yine umut dağıtmaya devam ediyor. Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yol 2018 yılı içinde kullanıma açılacak. Yıl 2017, Armutlucuma dernek başkanı çalışma olmadığına dair açıklama yapıyor. AKP ilçe başkanından “sezon arası” diye açıklama geliyor.
Yıl 2018, AKP Milletvekili ve ilçe başkanına Armutlucumalılar yolun niye başlamadığını sorduklarında, yol ödeneğinin Afrin harekatı için kullanıldığını anlatıyor. Yıl 2018, Başbakan Binali Yıldırım Zonguldak’a geliyor ve açıklıyor; Zonguldak-Ereğli yolu bu sene bitiyor. Ereğli-Devrek yolu da bu sene bitiyor. Yıl 2018, bir gazeteci arkadaşımız, bölgede çalışma olmadığını görüntülüyor ve haber yapıyor. AKP tarafı çalışma var diyor, köylü yok diyor. Sonunda bölge muhtarlarının ifadesi alınıyor.
15 yıl içerisinde birçok müteahhidin kaçtığını duyduk. Para yok şuraya harcandı bahanesini duyduk. Kamulaştırma sıkıntısı bahanesini duyduk. Heyelan bahanesini duyduk. Her sene bütçeye aldırıyoruz tekrar tekrar ihaleye çıkıyoruz bahanesini duyduk. Bahaneleri duyduk oğlu duyduk.
2003 tarihinden bugüne yeni doğanlar 3 sene sonra askere gidecekler. Yeni evlenenlerin 14 yaşında çocukları var. Siz hala bahane peşindesiniz. Kısacası, birileri halkımıza ya bu yolu lüks görüyor. Ya da İhtiyacın ne kadar önemli olduğundan haberdar değiller, Ya da yeni bir seçim çalışması için vaat olarak görüyorlar. Bu hafta, yeni bir seçim arifesinde yeni milletvekili adaylarının belirlenmesi ile aynı siyasi parti mensuplarının, aynı bölgede, aynı konuyu tam 15 yıldır pişirip pişirip halkımızın önüne tekrar tekrar koyacaklarını bu sefer kızgınlıkla seyredeceğiz.
Her fırsatta yol yaptık diye övünenlerin 15 yıl içerisinde 50 kilometrelik yolu dahi bitiremediklerini vatandaşımız görüyor.
Bu sorunları gidermek, bu yolları yapmak hükümetin görevidir! Halkımızdan, seçim zamanı vaat ettikleri konular için oy aldılar ama bunları gerçekleştirmediklerini görüyoruz. Zonguldak hükümetten üvey evlat muamelesi görmektedir.
Ereğli - Devrek yolu bugüne kadar bitirilemediğine göre, bu demek oluyor ki bu proje ya hayali yapılmış ya da bitirilmesi için gerekli çaba gösterilmemiştir.
Ereğli-Devrek yolu, bir zamanlar bazılarının "Namusumdur" dediği bir yoldu. Birilerinin "Amentüm", dediği bir yoldu. Geldiğimiz noktada ise maalesef iktidar partisinin milletvekili aynı yolda kontrol mühendisi gibi inceleme yapıyorsa, bu ayıp bu yolun bitmesini yıllardır bekleyenlerin değil, iktidarın ta kendisinindir.
Sandık kapıya geldiğinde ezberlenmiş vaatlerini dillendirmek için yollara düşmeyi alışkanlık haline getiren bu siyasiler, yılan hikâyesini andıran Ereğli-Devrek yolunu gündemlerine tekrar almakla, herkesin malumu olduğu üzere referandum için oy avcılığı peşine düşmüşlerdir.
İktidara geldikleri günden bugüne kadar her seçim döneminde Ereğli-Devrek yolunda, Karayolları Kontrol Mühendisleri gibi inceleme yapanlara, köyler güzergâhında devam ettiğini söyledikleri ama birçok zaman olmayan çalışmalarda fotoğraf vermeyi alışkanlık haline getirenlere tek sözümüz “artık yeter” olacaktır.”

Yorumlar
  • Rıfat yılmaz
    22 Mayıs 2018 Salı 13:36

    AKPYE OY VERIRKEN 1 DEFA DEGIL BIN DEFA DAHA DÜŞÜNSÜNLER IŞTE

  • Dursun Aldırmaz
    22 Mayıs 2018 Salı 00:12

    Kdz eregli devrek yolu yol almaz

Çaturoğlu, Alaplı'ya müjdeyi verdi...

15 Mayıs 2018 Salı 19:41

Ereğli Haber

Çaturoğlu, Alaplı'ya müjdeyi verdi...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu 2016 yılında yatırım programına alınan Alaplı 50 Yataklı Devlet Hastanesi’nin projesinde son aşamaya geldiğini ve Temmuz ayının ilk haftasında ihalesinin yapılacağını belirtti.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı Devlet Hastanesi yapımı hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Çaturoğlu yaptığı açıklamada şunlara değindi; “Alaplı ilçemizde yeni bir hastaneye ihtiyaç duyulduğunu Sağlık Bakanımızla paylaştık. Bakanımız talimatlarını verdiler ve 2016 yılında 50+25 yataklı C sınıfı bir hastanenin yapılmasını yatırım programına aldırdık. Zemin etüt çalışmaları sonrasında geçen yıl proje ihalesi yapıldı. Ancak bürokrasinin ve proje firmasının işi geciktirmesi nedeniyle yapım ihalesinde gecikme oldu. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede bu ayın sonunda inşallah proje tamamlanmış olacak. İhale ilan süreci de dikkate alındığında Temmuz ayının ilk haftasında ihalesi yapılacaktır. Ekte sunduğumuz görselden de anlaşılacağı üzere hastane mevcut hastanenin arazisine 2 bodrum kat + zemin kat + 4 kat olarak yapılacaktır. Böylece hastanemiz 50+25 yatak kapasiteye ulaşmış olacaktır. Alaplı ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Yorumlar

AK Partili Milletvekili aday adayından İngilizce propaganda

13 Mayıs 2018 Pazar 14:13

Ereğli Haber

AK Partili Milletvekili aday adayından İngilizce propaganda

AK Parti Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Şenol Kahveci, kendi tanıtımını hem İngilizce hemde Türkçe mesajlarla yapması büyük ilgi çekti.

Ereğli Haber- AK Parti Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Şenol Kahveci, seçim propagandasını ve kendi tanıtımını sosyal medya hesabı üzerinden İngilizce olarak ta yapıyor. Takipçilerinin büyük ilgi gösterdiği İngilizce görseller diğer aday adayları arasında da fark oluşturdu. Kahveci sosyal medya hesabından Türkçesi “Benim Zonguldak için daha iyi bir fikrim var” yazan “I have a better idea for Zonguldak” görselini paylaştı. Zonguldak’ta farklı projeleri ile her zaman ön plana çıkan ve siyasette ki tecrübesi ile her kesin fikir danıştığı Kahvesi, sloganda da belirttiği üzere Zonguldak’a ve Türkiye’ye aktif siyasetçi olarak daha güzel hizmetler yapabilmek için aday adayı olduğunu söyledi.
Kahveci’nin farklı bir seçim stratijisi izlemesi AK Parti tabanında da takdir kazandı. AK Parti tabanı, Milletvekili Aday Adayı Şenol Kahveci’yi tebrik ederek, farklı bir proje ile karşılarına çıkmasından milletvekili seçildiği takdir de Zonguldak için güzel işler yapacağı algısı oluşturduğunu vurguladı.

Yorumlar

Çaturğlu'ndan 55 bin kişiye müjdeli haber

12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:55

Ereğli Haber

Çaturğlu'ndan 55 bin kişiye müjdeli haber

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu 14 Mayıs Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek olan Kanun Teklifinin 11 inci maddesi ile Taşkömürü Havzasında bulunan taşınmazların hak sahiplerine satışı sırasında ortaya çıkan yüksek ecri misil bedelleri nedeniyle mağdur olan 62 bin hak sabinin mağduriyetinin giderildiğini açıkladı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Taş Kömürü havzasında bulunan taşınmazlarının hak sahiplerine satışı sırasında ortaya çıkan ecri misil bedellerinin yüksek olması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetinin giderildiğini söyledi. Çıkarılacak yasadan 55 bin hak sahibinin yararlanacağını ve 200 milyon TL’nin Zonguldak’ta kalacağını belirten Çaturoğlu şu bilgileri verdi; “Bilindiği üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonunda Taşkömürü Havzasında bulunan Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu illerinde tespit edilen 42.000 taşınmazın 62.000 hak sahibine satışının yapılabilmesi için 3303 sayılı Havza-i Fahmiye Kanunun ek 1’inci maddesinde 2015 yılında değişiklik yapılmış ve çalışmalara başlanmıştı. Ancak yapılan bu çalışmalar neticesinde geriye doğru son beş yılı kapsamak üzere yüksek ecri misil bedelleri ortaya çıkmış ve bu durum vatandaşlarımız arasında büyük bir sıkıntıya yol açmıştı. İl Başkanımız Zeki Tosun ve Merkez İlçe Başkanımız Mustafa Çağlayan bu durumun ilimiz ve vatandaşlarımız açısından büyük mağduriyetler oluşturduğunu, bu mağduriyetlerin giderilmesi ve sorunun acilen çözülmesi gerektiğini tarafımıza ilettiler.
Bizde bunun üzerine konuyu Milli Emlak Genel Müdürüne taşıdık. Genel Müdür Tufan Büyükuzun hemen bir rapor hazırlatarak bunu Maliye Bakanımıza gönderdi. Akabinde Milli Emlak Genel Müdürü ve Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ile müteaddit defalar konu üzerine görüşmelerimiz oldu. Nihayet 10 Mayıs Perşembe akşamı çözüm metodu üzerinde uzlaştık ve Sayın Bakanımız, Milli Emlak Genel Müdürüne konunun çözülmesi talimatını verdi.
Bunun üzerine talep ettiğimiz düzenleme, 11 Mayıs Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Kanun Teklifinde yerini almıştır. Teklifin 11’inci maddesi olarak 3303 sayılı Kanunun ek 1’nci maddesinde yapılan yeni bir düzenleme ile; “taşkömürü havzasında bulunan taşınmazların zilyedi, kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olan hak sahiplerine satışında, hak sahibi vatandaşlarımızdan kullandıkları taşınmazlara ilişkin olarak ecrimisil alınmaması, tahakkuk ettirilen ecrimisillerin terkin edilmesi ve başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içerisinde tahsil edilen ecrimisil bedellerinin de satış bedelinden mahsup edilmesi” sağlanarak vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Şimdi bu Kanun Teklifi 14 Mayıs Pazartesi günü üyesi bulunduğum TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek, ardından da 15 Mayıs Salı gününden itibaren TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kanunlaşacaktır. Kanun yürürlüğe girdiğinde sadece Zonguldak İlimizden yaklaşık 55 bin hak sahibi bu düzenlemeden yararlanacak ve yaklaşık 200 milyon TL Zonguldak’lıların cebinde kalacaktır. Düzenleme şimdiden halkımıza hayırlı uğurlu olsun. İlimiz için son derece önemli olan bu düzenlemenin yapılmasına katkıda bulunan Meclis Grup Başkanvekilimiz Sn.Mustafa Elitaş’a, Maliye Bakanımız Sn.Naci Ağbal’a ve Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun’a ve emeği geçen herkese Zonguldak halkımız adına teşekkür ediyoruz. İnşallah Kanun çıktıktan sonra Zonguldak’ta basın toplantısı yaparak geniş bir açıklama yapacağız.”

Yorumlar

Fatih Çakır adaylık şansını değerlendirdi

10 Mayıs 2018 Perşembe 21:14

Fatih Çakır adaylık şansını değerlendirdi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Fatih Çakır Ereğli Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek hem adaylık şansını hemde hakkında yazılanları değerlendirdi.

Ereğli Haber- AK Parti Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Fatih Çakır adaylık sürecini Ereğli Haber Gazetesi’ne değerlendirdi.

Aday adayları ile ilgili olarak önce temayül yoklaması ardından da genel merkezde mülakat yapıldığını hatırlatan Çakır, yetkili organların uygun gördüğü kadar sayının bir üst kurula sevk edileceğini söyledi. Çakır konuşmasında “Öncelikle 24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminin Ereğli’mize, Zonguldak’ımıza, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Süreç zaman darlığından dolayı çok az. Geçtiğimiz cumartesi günü temayül yoklamaları gerçekleşti. Ardından Ankara’da 47 adayın mülakatı yapıldı. Mülakatta Genel Başkan Yardımcımız sayın Mahir Ünal başkanlığında olan komisyon Zonguldak için yetkilendirilmişti. Hafta sonu Pazar gününe kadar bu komisyonların çalışacağını, hafta sonuna kadar da bir üst kurula, genel merkezin yetkililerinin uygun gördüğü kadar sayının bir üst kurula sevk edileceğini biliyoruz. 21 Mayıs’ta da aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na verileceğini biliyoruz. Ondan sonrada yaklaşık 33 gün gibi bir süre kalıyor. Tabi biz öncelikle 6 senelik ilçe başkanlığına, ondan önce de geçmişimize, siyasi birikimimize, gençliğimize ve enerjimizle birlikte, bölgeyi, Zonguldak’ı ve ilçelerini de iyi tanıdığımıza inanıyoruz. Bu anlamda genel merkezimizin de izniyle ilçe başkanlığımızdan istifa ederek, milletvekilliğine aday adayı olduk. Hakkımızda hayırlı olmasını diliyorum. Biz bölgemize hizmet etmek istiyoruz. Takdir genel merkezimizindir. Biz bu davanın neferiyiz. Listeye girsek de girmesek de davamızın arkasında durup, gece gündüz demeden çalışacağız. Liderimizin, partimizin en yüksek oyu alması için mücadele edeceğiz. Şimdiden yaklaştığımız Ramazan ayının ilçemize, ilimize, dünya insanlığına hayırlar getirmesini Cenap-ı Hak’tan diliyorum. Bu seçim birazda farklı bir zamanda olacak, Ramazan ayı olmasından dolayı, bizler zaten buna hazırdık teşkilat olarak. İnşallah genel merkezimizde listeleri açıkladıktan sonra çok daha aktif, hızlı, planlı ve programlı bir seçim çalışması yürüteceğiz. Türkiye için önemli bir seçim ve virajın önündeyiz. Vatandaşımız bize hangi seçim önemli değil ki dediğinde biz hep şunu söylüyoruz; “Bundan önceki 16-17 yıldaki kazanımları ve çıtayı daha da yükseğe taşımak için bu seçim önemli. Yeni bir sistemin yerleşmesi için, istikrarın devamı için, durmak yok yola devam diyoruz.” İnşallah hayırlısı olur” dedi.

Çakır hakkında yazılanlar ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “İlçe başkanlığı dönemimde de eleştirilerde oldu. Eleştiriler mutlaka olacaktır. Herkes eleştiri yapacaktır. Son kararı yetkililerimiz verecek, ondan sonra da halkımız verecektir. Bizi zaten halkımız görüyor, tanıyor. Bu değerlendirmeleri bizlerde izliyoruz. Hakkımızda hayırlısı diyelim.”

Yorumlar