Buzlanma nedeniyle araçlar trafiğe çıkamadı

17 Şubat 2021 Çarşamba 13:04

Buzlanma nedeniyle araçlar trafiğe çıkamadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde belediye ekipleri 600 kilometrelik yol ağında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

Kdz. Ereğli’de Pazar gününden itibaren etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havanın ulaşımda aksamalara yol açmaması için belediye ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor.

Yüksek kesimlerde 40 santimetreyi aşan kar yağışı ve buzlanma sonrası Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri yollarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi 5 derecenin altına düşmesiyle mahalle ve sokaklarda buzlanmalar meydana geldi. 600 kilometrelik yol ağında devam eden çalışmaları Belediye Başkanı Halil Posbıyık da yakından takip ediyor.

Kriz masasında günlük brifing alan Başkan Posbıyık, Cuma gününe kadar etkisini sürdürmesi beklenen kar yağışına ve soğuk hava dalgasına karşı kentte her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar , ereğli belediyesi

Yorumlar

Pandemi evcil hayvan talebini artırdı

17 Şubat 2021 Çarşamba 12:15

Pandemi evcil hayvan talebini artırdı

Koronavirüs ile mücadele edilen süreçte evcil hayvanlara vatandaşların talebi arttı. Veteriner hekim ve Pet shop işletmecileri vatandaşlara çağrıda bulundu.

1 yıl önce başlayan pandemi sürecinde evcil hayvanlara olan talep arttı. Sokak hayvanlarının sahiplenilmesinde gözle görülür artış olduğu ifade edildi. 

Kdz. Ereğli’de Veteriner Hekim Hüseyin Demircan, pandemi sürecinin başlarında evcil hayvan sahiplerinin yanlış bilgilendirildiğine dikkat çekti. Vatandaşları mesaj ve sosyal medya üzerinden bilgilendirdiklerini belirten Demircan, ücretli hayvan satışının olmaması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Pandemi ilk çıktığın zamanlarda kulak doğma bilgilerle bunun kedi ve köpeklerle bulaşabileceğini söylediler. Sağlıklı bilgi almadılar, ilk vazgeçtikleri evlerindeki hayvanlar oldu maalesef. Çocuğum gibi bakıyorum diyen insanlar pandemi sürecinde ilk terkettiği, yangında ilk terkedeceği eşyaymış düşüncesi ile hayvanlarını sokağa bıraktılar. Sonradan veteriner hekim ve profesörlerin sağlıklı açıklamaları ile bunun olmadığı açıklandı. Bu süreçten sonra, bazı insanlar çocuğumuz bilgisayar ve telefondan uzak dursun, çocuğumuz eğlensin düşüncesi ve mantığı başladı. 4 bin 500, 5 bin TL, köpeklerde 10, 15 bin TL’ye tekamül eden paralarla hayvan almaya başladılar. Sokakta o kadar güzel canlar var ki, ücretsiz alabiliyorlar. Hem bir sokak canına dokunmuş olabiliyorlar. Hem de para ellerinde kalıyor. O parayı daha iyi yerlerde harcayabilirler. Sokak hayvanlarına mama alabilirler. Bu zaman hayvan satan insanlara da fırsat vermemek gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçte çok arayan insan oldu. İnsanlara mesaj yoluyla açıklama yaptık, Koronavirüs konusunda bilgilendirdik. Yaklaşık 4-5 aydır evlerinde kedi ve köpek besleyen insanlarımızda gözle görülür bir artış oldu. Bu durum bizi sevindirdi. Bizi üzen tek kısım, bu işin ücretli olması. Ücretli alan insanlar ilk vazgeçtiği bu hayvanlar oluyor maalesef.”

Sokak hayvanlarının sahiplenilmesine destek

Pet Shop işletmecisi Ozan Yürütmen pandemi sürecinde evcil hayvan talebinin arttığını söyledi. Sokak hayvanlarını sahiplenen kişilere hediye verdiklerini belirten Yürütmen konuşmasında,

“Pandemi süreci yoğun bir şekilde geçti. Özellikle Ereğli halkımız evcil hayvanlar konusuna hassasiyetle bakmış oldu. Aileler, çocukları için evcil hayvanlara yöneldi. Bir yol arkadaşı, zamanı paylaşıcı varlıklar olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bizim işyerimizde de evcil hayvan satışı, bakımı konusunda bir artış oluştu. Takdir ediyoruz ki hayvanların bir süre sonra bakımlarına devam etmelerini istiyoruz. Sokaktan sahiplenen insanlarımıza bazı hediyeler vererek sokaktan sahiplenmeyi destekledik.” İfadelerine yer verdi.

Yürütmen, konuşmasının sonunda evcil hayvan bakıcılarına çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Eğer bu edindiğiniz yavru ileriki süreçte size sorun yaşatırsa lütfen bize başvurun, yeni bir yuva konusunda yardımcı olalım diyoruz. Sokağa terkedildiği zaman evcil hayvan olduğu için hayati riske yol açmaktadır. Özellikle rica ediyoruz.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , pet shop , evcil hayvan

Yorumlar

165 köy yolu ulaşıma kapandı

17 Şubat 2021 Çarşamba 10:38

165 köy yolu ulaşıma kapandı

Zonguldak genelinde etkili olan kar yağışı sonrası İl Özel İdaresi ekipleri köy yollarını ulaşıma açmak için seferber oldu. Yoğun kara yağışı nedeniyle 165 köy yolu ulaşıma kapandı.

Zonguldak’ta etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 50 cm buldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle elektrik direklerinde meydana gelen hasarlar sonrası bir çok köye enerji verilemiyor. İl Özel İdaresi’nden alınan bilgilere göre, sabaha karşı etkisini artıran kar yağışı sonrası Alaplı’da 3, Kdz. Ereğli’de 42, Kozlu 9, Merkez 8, Çaycuma 22, Devrek 63 Gökçebey 17 ve Kilimli 'de 1 olmak üzere Zonguldak’ta 165 köy yolu ulaşıma kapandı. Ekipler 59 araç ile karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Öte yandan Zonguldak - İstanbul karayolunda kar yağışının devam etmesi nedeniyle, güzergah uzun araçlara kapatıldı. Kış lastiği olmayan araçların geçişine izin verilmiyor.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar

Yorumlar

Ereğli beyaz gelinliğini giydi

16 Şubat 2021 Salı 18:44

Ereğli beyaz gelinliğini giydi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün geceden bu yana etkili olan yoğun kar yağışı sonrası şehir beyaza büründü.

Kdz. Ereğli’de yoğun kar yağışı kendini gösterdi. Şehrin sahil ve iç kesimlerinde 10 cm, yüksek kesimlerinde ise 40-45 cm’ye ulaşan kar kalınlığı, günlük hayatı olumsuz etkiledi. İlçenin kırsal mahallelerinde yollar karla kaplanırken, belediye ekipleri gece saatlerinden itibaren tuzlama çalışması yaptı. Bir çok vatandaş kendi araçlarını çıkaramazken, toplu taşıma kullanarak veya yürüme olarak işlerine gitti. Belediye ekipleri, kent merkezinde kaldırımları temizlerken, iş makineleri ise ring atarak herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem aldı.

Vatandaşlar yürümekte zorluk yaşarken, kimi vatandaş ise sahil kesiminde karın tadını yaşadı. Sahildeki ağaçlar ve kamelyalar beyaz örtüleri ile adeta kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

Fırtına ile birlikte denizde şiddetli dalgalar meydana geldi. Dalgaların sahil bandını aşması sonucu, sahilde yer alan ışıklı koruyucu direklerden bazılarının zarar görerek devrildiği görüldü.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar , ereğli

Yorumlar

Yıkılan elektrik direkleri için seferber olundu

16 Şubat 2021 Salı 18:29

Yıkılan elektrik direkleri için seferber olundu

Etkisini sürdüren yoğun kar yağışı bir çok elektrik direğinin yıkılmasına neden oldu. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu incelemelerde bulundu.

Kdz. Ereğli’nin yüksek kesimleri ve köylerinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı elektrik direklerini devirdi. Bir çok köy yolu ulaşıma kapanırken, enerji verilemeyen bir çok köyde de vatandaşlar mağdur oldu.

İlçeye bağlı Bayat Köyü’nde elektrik direği ortadan kırılması sonucu köyde enerji sıkıntısı yaşanıyor. Enerji sorununun giderilmesi için bölgeye 5 ayrı ekip yönlendirildi. İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da köye giderek incelemelerde bulundu, çalışmaları yerinde takip etti. Ekipler kesintinin giderilmesi için çalışmalara başladı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar

Yorumlar