Bugün gece saatlerinden itibaren yağış etkisini arttıracak

24 Aralık 2019 Salı 15:21

Bugün gece saatlerinden itibaren yağış etkisini arttıracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Batı Karadeniz’de sağanak yağış uyarısı yapıldı, vatandaşların sel, su baskınına karşı duyarlı olunması istendi.

 Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarıya göre, Batı Karadeniz’de devam eden sağanak yağışlar, bugün gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın (Çarşamba) gece saatlerine kadar Bartın, Düzce ve Zonguldak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Bu nedenle meydana gelebilecek sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Meteoroloji , hava durumu , Batı Karadeniz’

Yorumlar

“Kız Kardeşim Projesi” Kdz. Ereğli’de de hayata geçecek...

24 Aralık 2019 Salı 15:07

“Kız Kardeşim Projesi” Kdz. Ereğli’de de hayata geçecek...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) , Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla hayata geçen ve kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi’ne, Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü ile Habitat Derneği arasında imzalanan protokol ile Zonguldak ili dahil oldu.

 Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü Derneği Dönem Başkanı Gülberk Yalçın konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada “Kız Kardeşim Projesi, Türkiye’de yaşayan 15-55 yaş aralığındaki kadınların kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetme, girişimcilik farkındalığının artırılması ve desteklenmesini, bilgi teknolojileri hizmetlerini doğru kullanımına destek olacak bir eğitim içeriğini kapsıyor. Bu eğitim içeriklerinin yanı sıra kendi alanlarında rol model olan, ilham veren kadınlarla katılımcılar bir araya getirilerek tecrübe aktarımı hedefleniyor. Proje kapsamında eğitimler Habitat Derneğinin toplam 108 gönüllü genç eğitmeni tarafından veriliyor. Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübünün desteği ile Kız kardeşim Projesi kapsamında ilçedeki kadınlara yönelik verilecek ilk eğitim, 25 Aralık 2019 günü başlıyor. Gerçekleşecek ilk eğitim ile Kdz. Ereğli Zübeyde Hanım Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi öğrencilerine ‘ dijital okuryazarlık ’ eğitimi verilecektir. Kuruluşundan bu yana kadınların ve kız çocuklarının eğitim ve liderlik olanaklarına erişimlerini arttırmak, konumunu güçlendirmek ve iyileştirmek için çalışan Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü ulusal da başarı ile yürütülen bu projenin yerelde uygulayıcısı olarak bölgemiz kadınlarına katkı sağlamaya devam etmektedir” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kız Kardeşim Projesi ,

Yorumlar

Batı Karadeniz Platformu resmi kimliğine kavuşuyor...

24 Aralık 2019 Salı 12:54

Batı Karadeniz Platformu resmi kimliğine kavuşuyor...

Batı Karadeniz İllerini Ankara’da temsil eden 7 ilin sivil toplum kuruluşlarının yaklaşık bir yıl öncesinden başlayan çalışmaları resmi birlikteliğe gidiyor.

 Ankara TKİ Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantı da 7 ilin dernek başkanları, yönetim kurulları ve seçkin misafirlerin katılımıyla resmi birliktelik oluşturmak için ilk toplantı yapıldı. Batı Karadeniz’in birlik olması yönünde ilk adım olma niteliğini taşıyan toplantıda heyecan doruktaydı. Ortak geleceğe ortak akılla beraber yürümek için bir araya gelen dernek yönetimleri, proje temelli yaklaşıma, bölge olarak her türlü hedeflere ve sorunların çözümüne birlikte yürüme iradesini üst düzeyde bir kere daha vurguladı. 
Toplantıda dile getirilen temel konular şu şekilde özetlendi; "Bölge, göçler vermektedir. Devlet ve özel sektör yatırımlarını yeterince alamamaktadır. Doğası, tarihi, kültürü gibi elindekileri değerlendirememektedir. 
Bölge’nin her geçen gün biraz daha geri gittiği, diğer bölgelere göre devlet tarafından yapılan alt yapı ve üst yapı yatırımlarının geride kaldığı, yatırım çekemediği, sürekli göçler vererek genç nesillerini kaybettiği, muhteşem doğası, tarihi, kültürü ve diğer değerlerini değerlendiremediği konuları üzerinde duruldu. Bölge siyaset, ekonomi, bürokrasi ve basın yayında güçsüz kaldığı ve bölgenin Ankara’da bürokraside bir ağırlığının kalmadığı, bölge siyasetinin etkin olamadığı, bölge’de büyük iş adamlarının bulunmadığı ya da bulunanların bölgeye yeterince yatırım yapmadığı, bölgenin basın yayında da etkin olmadığı, bunların bölgenin gücünü kırdığı ifade edilmiştir. 
Bölgenin beklentilerinin ufku da daralarak günlük beklentiler veya küçük yatırımlar düzeyinde kaldığı, bir büyük bakış ve ufkun, vizyonun gerekli olduğu konusunda iş adamıyla, sanayisiyle, eğitimiyle, esnafıyla, basınıyla tüm Bölge’de farkındalık oluşturulması gerektiği konusu özellikle belirtildi. Bölge’de yatırımlar için cazibe merkezlerinin oluşması birlikte çaba göstermeye bağlıdır. Birlik içinde hareket edilemediği için Bölge olarak güçsüz kalındığında mutabık kalındı. Bölgede potansiyellerine bağlı olarak oluşacak cazibe merkezlerinin tüm bölgeyi etkileyeceğine, bunun için gelişme imkanı olan yerlerin ve sektörlerin gelişimi için ortak gayret sarf edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Bu birliğin temel hedefi de bu olacaktır." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Batı Karadeniz , resmi kimlik , 7 ilin dernek başkanları

Yorumlar

Armutçuk TTK’da neler oluyor

24 Aralık 2019 Salı 12:26

Armutçuk TTK’da neler oluyor

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren maden ocağında yaşandığı iddia edilen bazı uygulamalar maden işçileri arasında huzursuzluğa neden oluyor.

İddiaya göre sağlık durumu yer altında çalışmaya elverişli olmayan bazı kişilerin yer altında tutulduğu ifade ediliyor. Ağır işte çalışamayacak durumda olan bu kişilerin yer altı maaşı ve yer altı işçilerinin aldığı haklardan yaralanmak için yer üstüne çıkmadığı ancak yer altında da diğer maden işçilerinin yaptığı ağır işleri yapmadığı iddia ediliyor.
Öte yandan Kanilli Beldesi’nde TTK’ya ait bazı lojmanlarda TTK personeli olmayan kişilerin yaşadığı da bir başka iddia. Bilindiği üzere Kandilli’de ki TTK’ya ait bazı lojmanlar satılmış ancak bazı lojmanlar ise halen TTK personeli tarafından kullanılıyor. İddiaya göre TTK personeli tarafından kağıt üzerinde kullanılan bazı lojmanlarda TTK ile hiçbir bağı olmayan kişilerin yaşadığı ifade ediliyor.
Ereğli Haber Gazetesi olarak TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü yöneticilerine soruyoruz;
Yer altında ağır sağlık sorunları yaşayan ve yer altında çalışması sakıncalı olan işçi var mı?
Maden işçilerinde bu haksız uygulama ile ilgili olarak size iletilen bir şikayet var mı?
Bu yönde bir şikayet varsa bir soruşturma yaptınız mı? Yaptıysanız soruşturmanın sonucunda ne çıktı?
TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında böyle bir durum varsa devlet zarara uğratılmıyor mu?
Kandilli Beldesi’nde TTK’ya ait lojmanlarda TTK personeli dışında kalanlar var mı?
Bu tür iddialar karşısında yakın zaman içerisinde bir denetimde bulundunuz mu?

Her yıl 100 milyonlarca lira zarar eden TTK’da gündeme gelen bu sorulara maden işçileri yanıt bekliyor.

Yorumlar
  • muhammet arslan
    27 Aralık 2019 Cuma 11:18

    ttk çalışan maden işçilerin maaş karlarını elinde bulunduran onları haraca bağlayan ceteleride araştırsınlar

Komutan Uyar'a nezaket ziyareti...

24 Aralık 2019 Salı 11:10

Komutan Uyar'a nezaket ziyareti...

Zonguldak Alaplı Gazeteciler Derneği üyeleri, Ereğli Bölge Komutanlığı görevine yeni atanan Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar’ı makamında ziyaret ederek, "hayırlı olsun" temennisinde bulundular.

 Gerçekleşen ziyarete Alaplı Gazeteciler Derneği Doğan Bostancı ve İlçede görev yapan Ulusal ve Yerel Gazeteciler hazır bulundular. Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan Karadeniz Bölge Komutanlığında, sıcak ve samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette,bölgesel konular üzerine karşılıklı fikir alıverişinde bulunuldu. Tuğamiral Uyar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetecilere teşekkür etti. Gazeteciler de Tuğamiral Uyar'a, teşekkür ederek, görevinde başarılar dilediler. 
Yaklaşık bir saat süren ziyarette, güncel konular üzerinde sohbet eden Gazeteciler, sosyal ve kültürel konularda da görüş alışverişinde bulundular. 
Ziyaretin ardından Tuğamiral Uyar, Alaplı Gazeteciler Derneği Üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Uyar, Ağustos 2019’da toplanan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) alınan kararlar kapsamında, atandığı görevinde ‘Tuğamiral’ rütbesine yükselmişti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı Gazeteciler Derneği , ziyaret , komutan

Yorumlar