Bu kurbanlık otomobil fiyatına satılıyor

20 Temmuz 2019 Cumartesi 14:50

Bu kurbanlık otomobil fiyatına satılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde “Paşa” adı verilen bin 400 kiloluk dana Kurban Bayramı öncesi alıcısını bekliyor. 30 bin TL’ye ikinci el otomobil fiyatına satışa çıkarılan Paşa isimli danaya ilgi oldukça yoğun.

Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Bölücek köyünde yaşayan Endüstri Mühendisi Musa Gültekin, 5 hayvanla kurduğu çiftlikte yaklaşık 2 yılda 70 hayvana ulaştı. Çiftlikte beslediği ve Paşa ismini verdiği dana ise 28 ayda rekor kiloya ulaştı. Paşa'nın annesini satın aldıklarını ve kendi çiftliklerinde doğum yaptığını anlatan Gültekin, 28 ayda yaklaşık bin 400 kiloya ulaştığını dile getirdi. Paşa'yı diğer hayvanlar gibi beslediklerini, besi alması için ekstra bir şey yedirmediklerini belirten Gültekin, onu görenlerin şok şaşırdıklarını söyledi.

Gültekin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hayvancılık bizim eskilerden beri yaptığımız sektördü. Ancak bu şekilde profesyonel olarak yapmıyorduk. Üniversiteyi bitirdikten sonra mesleğim gereği işi biraz daha profesyonelliğe dökmeye karar verdik. Ülkemizdeki açığa baktık ve hayvancılığın sıkıntılı olduğunu gördük. Ülkemizdeki üretimin artması için hayvancılığa başladım. 5 hayvanla başladık ve şu anda 65-70 hayvanımız var. Biz Paşa'nın annesini satın aldık ve doğumu kendi çiftliğimizde yaptı. Paşa'nın çok ufaklığını biliriz. Şu anda 28 aylık. Normal hayvanlara baktığımız gibi bakıyoruz. Cinsinden dolayı kilo alma özelliği daha fazla. Normal hayvanlarımız ne yiyorsa Paşa'ya da aynısını verdik. Sadece Paşa'ya biraz daha fazla vermiş olabiliriz. Gen yapısı bu şekilde olduğu için ek besine ihtiyaç duymuyor. Bin 400 kiloya yakın, inşallah alıcılarını bekliyoruz” dedi.
Paşa için 30 bin TL istediklerini ve insanların gelip baktıklarını belirten Gültekin, görenlerin çoğunun hayretler içerisinde kaldıklarını dile getirdi.

7 arkadaşı ile birlikte aldığı kefaletle Paşa'yı görüp satın almak isteyen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'ndan emekli İsmet Koç ise büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. Paşa'nın diğer kurbanlıklara oranla çok büyük olduğunu belirten Koç, kendisini yetiştiren Musa Gültekin'i tebrik etti. Paşa için 25 bin TL fiyat öneren Koç, Gültekin ile anlaşma sağlayamazken arkadaşları ile görüşüp tekrar Paşa için pazarlık yapacağını belirtti.

Yorumlar

GMİS, İbrahim Akyürek’in sergisini ziyaret etti

20 Temmuz 2019 Cumartesi 13:40

GMİS, İbrahim Akyürek’in sergisini ziyaret etti

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldaklı fotoğraf sanatçısı İbrahim Akyürek’in “70’li Yıllar-Bir Kesit” isimli sergisini ziyaret etti.

Sergi Odası Kültür Sanat Ortamı’nda 70'li yıllarda ki DİSK Maden İş Sendikasının emek mücadelesini anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi ziyaretine Genel Başkan Yeşil ile birlikte GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, GMİS Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir’de katıldı. 
Uzun Yıllar İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) bünyesinde fotoğrafçılığa başlayan ve uzun yıllar derneğin üyesi olarak aktif yöneticilik yapan Akyürek halen İFSAK onur üyesidir. 
Akyürek, 1990 Büyük Madenci Grevi ve 4 Ocak 1991 Büyük Ankara Yürüyüşünün her anını adım adım fotoğraflayarak, Zonguldaklı Madencinin dünya emek mücadelesi tarihinde altın harflerle yer almasında önemli katkılar sağlamıştır. 

Yorumlar

Ünlü sanatçı Coşkun Sabah izleyicilerini büyüledi

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:42

Ünlü sanatçı Coşkun Sabah izleyicilerini büyüledi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde sahne alan yılların eskitemediği ünlü sanatçı Coşkun Sabah, izleyicilerini büyüledi.

2’nci kez düzenlenen Çaycuma Günleri’nin üçüncü gününde ünlü sanatçı Coşkun Sabah sahne aldı. Cumhuriyet Meydanın da gerçekleşen konsere yüzlerce Çaycumalı katıldı. Birbirinden güzel şarkılarını Çaycumalılar için söyleyen Coşkun Sabah, hayranlarını doyasıya eğlendirdi. Yaklaşık iki saat boyunca konser veren ve unutulmaz şarkıları ile konukları hem hüzünlendirip, hem de coşturdu. Ünlü sanatçıya konserin sonuna doğru gelirken bir buket çiçek, Çaycuma’nın temsili olan yoğurtçu kadın heykeli ve Çaycumalı Şair Mehmet Paşakahyaoğlu' nun şiir kitabını hediye edildi. 
Çaycumalılara özlemek güzeldir diyerek seslenen Coşkun Sabah, “ 3-5 yıl sonra tekrar gelmek isterim. Ama biraz birbirimizi özleyelim. Üzülmüyorum ama bizim kuşak beni biliyor ama 18- 20’li yaşlarda ki genç kuşak beni tanımıyor, bilmiyor. Hayatında Coşkun Sabah ismini duymamış. Bu onların ayıbı olmuyor bence medyanın ayıbı. Türkiye’ye, bu yüce halka yaklaşık 80 tane beste, 16 tane hit şarkı yaptım. Bunu da ulaştıracak olan yazılı, görsel medya, televizyon çok önemli. Dediğim gibi üzülmüyorum ama içim burkuluyor " diyerek duygularını dile getirdi. 
Yoğun istek üzerine ‘Anılar’ adlı parçasını sevenlerine bir kaç kez okudu ve 'Bir Garip Yolcuyum' adlı parçası ile izleyicilerine el sallayarak veda etti. 

Yorumlar

Gülüç Belediyesi selden sonraki zararı onarıyor

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:24

Gülüç Belediyesi selden sonraki zararı onarıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesinde yaşanan sel sonrası zarar gören evler ve yollarda Gülüç Belediyesi ekiplerinin temizlik çalışmaları devam ediyor.

Gülüç beldesinde dün sabah yaşanan selle birlikte çok sayıda ev ve iş yeri sularla doldu. Birçok noktada ise heyelanlar meydana geldi. Yaşanan selin ardından Gülüç Belediyesi ekipleri, iki gündür selin verdiği zararı onarmaya çalıyor. Belediye fen ve temizlik işleri ekipleri yollarda oluşan çamurları temizleyerek yeniden eski haline getirmeye çalışırken, vatandaşlar ve iş yeri sahipleri de temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Çengel Mahallesi’nde sel nedeniyle yıkılan menfez asfalt yolda da derin çukur oluşturdu, aynı bölgedeki çocuk parkının duvarları da yıkıldı. Gülüç Belediyesi ekipleri Çengel Mahallesi’nde çöken yolun etrafını güvenlik çemberi içerisine alırken, çocuk parkını ise kullanıma kapattı. Bölgeye gelen AFAD ekipleri selin verdiği zararı tespit etmek için Gülüç Belediyesi ekipleri ile birlikte gün boyu çalışma yaptı. 
Selde annesinin oturduğu evin sularla dolmasından dolayı büyük zarar meydana geldiğini belirten Ayşe İpekçioğlu, en büyük tesellisinin can kaybının yaşanmaması olduğunu söyledi. İpekçioğlu annesinin selden zarar gören evde oturmayı çok istediğini belirterek, evi yeniden eski haline getirmek için çalışacaklarını vurguladı. 
Çengel Mahallesi Muhtarı Ergün Demirtaş ise mahallede derelerin taşması sonucu heyelanlar meydana geldiğini ve bazı ev ve iş yerlerinin sularla dolduğunu dile getirdi. Kendi muhtarlık binasının da sular altında kalarak kullanılamaz hale geldiğini anlatan Demirtaş, böyle bir afet yaşandığında kimsenin zarar görmemesi için mahalledeki derelerin mutlaka ıslah edilmesi gerektiğini savundu. 
Gülüç beldesinde selden zarar gören ve temizlik çalışmalarını tamamlayan birçok esnaf günlük yaşantısına geri döndü. 

Yorumlar

Trafik kurallarına uymayan sürücüye tepki

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:10

Trafik kurallarına uymayan sürücüye tepki

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde trafik kurallarına uymayan sürücüye vatandaşlar tepki gösterdi.

Yaz aylarında yurt dışından memleketlerine dönen bir gurbetçi, Türkiye'de trafik kurallarını uygulamıyor. Yurt dışında sert kurallara uygulamak zorunda oldukları burada göz ardı eden bazı sürücüler, büyük tepki toplamaya devam ediyor. Sosyal medyadan paylaşılan fotoğraf ve yorumla herkesin tepkisini çekti. Sosyal medyada tepkisini dile getiren bir vatandaş ise "Gurbetçi vatandaşlarımız hoşgeldiniz. Türkiye’de bir ay rahatça tatil yapabilirsiniz 
Çünkü burası sizlerin rahatlayacağı bir ülke" yazı ile sitemlerini dile getirdi.

Yorumlar