Bisikletini kapan sahile koştu...

20 Mayıs 2017 Cumartesi 13:13

Bisikletini kapan sahile koştu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlenen Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri ikinci gün bisiklet turu ile başladı.

Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri kapsamında Kdz. Ereğli Belediyesi, Kdz. Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği ile Ereğli ve Erdemir İlkokulları organizasyonunda gerçekleşti.
Etkinliğin startı öncesi 350 bisikletliye katılım kartlarının yanı sıra, Kdz. Ereğli Belediyesince etkinliğe özel olarak hazırlanan tişört ve şapkalar dağıtıldı. Etkinliğin startı Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak tarafından verildi.
Ereğli İlkokulu önünden başlayan bisiklet sürüşünde parkur, sahil bandı üzerinden Erdemir Ofis yolu, ofis yolundan dönüş yapılarak yeniden Ereğli ilkokulu önünde ulaşılmasıyla tamamlandı.

Etiketler:

bisiklet turu ,

Yorumlar

Grup Seksendört Ereğlilileri coşturdu

20 Mayıs 2017 Cumartesi 00:21

Ereğli Haber

Grup Seksendört Ereğlilileri coşturdu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri kapsamında sahne alan Grup Seksendört Ereğlilileri coşturdu.

Kdz. Ereğli’de sabah saatlerinde sanatsal etkinliklerle başlayan uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri akşamda konserlerle devam etti. Etkinlikler kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi Konservatuarı Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerinin oluşturduğu topluluğunun verdiği konserin ardından Grup Seksendört sahn e aldı. Söylediği şarkılarla konsere gelen gençleri eğlendiren Grup Seksendört yaklaşık 2 saat sahnede kaldı. Konser arasında sahneye çıkan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gençlerin isteği üzerine Grup Seksen dördü getirdiklerini belirterek, gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Uysal, Grup Seksendört üyelerine Osmanlı Çileği’nin yanı sıra, elpek bezinden yapılmış kaşkol ve çeşitli hediyeler verdi.
Konserin ardından gençler Ereğli’nin yöresel oyun havaları eşliğinde bir süre eğlendikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar

Osmanlı Çileği Şenliği'ne yakışır kortej...

19 Mayıs 2017 Cuma 20:35

Osmanlı Çileği Şenliği'ne yakışır kortej...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenliği etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü yapıldı.

Kdz. Ereğli Lisesi önünden başlayan yürüyüşe AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır,  daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Coşkulu kalabalık ellerinde Türk bayrakları ve flamalarla Meydanbaşı caddesinden konser alanına kadar Devrek Belediyesi Bandosunun çaldığı marşlarla yürüdü. Ankara’dan şenlik için gelen Seymen ekibinin gösterisiyle devam eden programda konuşma yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gençlerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Uysal yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Sizleri şenliklerin kültürel faaliyetleri, sportif faaliyetleri ile buluşturduk. Daha önce bir müzikle beraber eğlence yapamadık ama bugün sizler bunu hak ettiniz, hak ediyorsunuz. Özellikle bugün bütün gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Gençler sizleri çok seviyoruz, sizlere çok güveniyoruz. Karadeniz Ereğli’miz bugün dünden daha güzel. Yarın siz gençlerimiz ile beraber çok daha güzel olacağına sonsuz inanıyorum. Bugün başlangıcını yaptığımız Osmanlı Çileği Şenlikleri hayırlı uğurlu olsun diyorum, bu geceyi sizlere armağan ediyoruz.”

 

Konuşmaların ardından Bülent Ecevit Üniversitesi Konservatuar Müzik bölümü öğretim görevlileri ve öğrenciler konser verdi.

Etiketler:

Zonguldak , Ereğli , Osmanlı çileği , Şenlik ,

Yorumlar

Osmanlı Çileği şenlikleri başladı

19 Mayıs 2017 Cuma 18:14

Ereğli Haber

Osmanlı Çileği şenlikleri başladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri kapsamında Osmanlı Çileği kullanılarak üreticilerin yaptığı birbirinden ilginç pastalar yarıştı.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri Sahil Kafe’de Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ve gazetecilerin katılımı ile düzenlenen kahvaltı ile başladı. Çeşitli yörelere ait folklor gösterilerinin yapıldığı şenlikler kapsamında Amfi Tiyatro’da 15 Osmanlı Çileği üreticisi bayanın hazırladığı ve ilginç figürlerden oluşan çilekli pastalar yarıştı. Kdz. Ereğli Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürülüğü’nde görevli mühendislerin jüri üyesi olduğu yarışmada üreticiler evlerinde yaptıkları pastaları tek tek ikram etti.
Osmanlı Çileği üretiminin artması ve üreticileri teşvik etmek amacıyla bu tür yarışmalar düzenlediklerini dile getiren Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, ileriki yıllarda üretimin artacağını ifade etti. Çetinkaya konuşmasında “Her yıl Osmanlı çileğini bir adım daha ileriye taşımak için değişik etkinlikler düzenliyoruz. Bunlardan bir tanesi de bugün gerçekleştireceğimiz Çilekli pasta yarışmasıdır. Ereğli’mizin Osmanlı Çileğinin kullanım alanlarından bir tanesi de pastacılık sektörü. Biz bu sektörü geliştirmek adına bölgemizdeki halkımızı bu işin içerisine katmak için mutfağımızda yapılan pastalarımızı yarıştırmaya karar verdik. Pastalarımız ortaya konulan kompozisyon, son derece mükemmel son derece görseldir. Amacımız Osmanlı Çileğini Kdz. Ereğli’de hak ettiği noktaya ulaştırarak önümüzdeki yıllarda tonlarca Osmanlı Çileği yetiştirmek” dedi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise göreve geldiği günden bu yana Osmanlı Çileği üretiminin artması için her türlü katkıyı sunduğunu, bundan sonrada sunmaya devam edeceğini söyledi. Uysal konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Göreve geldiğimizden beri Osmanlı Çileğini ilçemizin en önemli değeri olarak kabul ettik. O günden beri çalışmalarımız Belediyede ayrı, dernekte ayrı, tarımda ayrı, tabii ki devam edecek. Geldiğimiz nokta yeterli değil. Bunu kabul edemeyiz, çünkü bir tek Osmanlı Çileği ilçemizde yetişmekte. Aromasıyla, kokusuyla, sağlığa kattığı değerlerle son derece önemli bir ürünümüz. Bizler samimiyiz, bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bugüne kadarda verdik. Bizden istenen Osmanlı Çileğinin üretiminin artması, Osmanlı Çileğinin hak ettiği noktalara gelmesi için ne gerekiyorsa, dün olduğu gibi bugün de, yarında hazır olacağımızı bilmenizi isterim. Gerçekten çok güzel herkesin tatması lazım hatta Ereğli’deki bütün pastanelerde böyle güzel pastaların, Osmanlı Çileğinden üretilen pastaların olması lazım. İnşallah hanımefendiler bu pastaları artık, ticarete de çevirirler, bizlerde bunlara ön ayak oluruz.”
Kdz. Ereğli Gönülden Hayvanseverler Derneği tarafından düzenlenen organizasyonda bakıma muhtaç durumdaki yavru kedi ve köpekler Amfi Tiyatro’ya getirilerek isteyen vatandaşlar tarafından sahiplendirilmesi sağlandı. Yavru ve kedi ve köpeklere en büyük ilgiyi ise çocuklar gösterdi.
Şenlikler kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin yaptığı tablolar ile Kaşi Seramik Atölyesi tarafından hazırlanan çini eserleri Atatürk Kültür Merkezi’nin iki farklı salonunda sergilendi.
Üç gün sürecek olan şenliklerde Gurup84, Betül Demir ve Kibariye konser verecek.

Yorumlar

Ereğli Ziraat Odası çiftçilere 2 bin adet tavuk dağıttı

19 Mayıs 2017 Cuma 17:15

Ereğli Ziraat Odası çiftçilere 2 bin adet tavuk dağıttı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ziraat Odası tarafından çiftçilere yumurta tavuğu dağıtıldı.

Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanlığı tarafından çiftçilerin talebi üzerine yaklaşık 2 bin adet yumurta tavuğu Cumartesi Pazarı mevkiinde dağıtımı gerçekleştirildi. Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, kendilerinden talep edilen yumurta tavuklarını 17 TL gibi cüzi bir bedelle çiftçilere verdiklerini söyledi. Pulat konuşmasında, “Amacımız ilçemizde yumurta üretimi ve yumurta tavuğu üretiminin arttırılması, yıl içerisinde çiftçilerimizden aldığımız talep doğrultusunda yumurta tavuğu temin edip, cüzi bir bedelle bunları veriyoruz” dedi.
Ziraat odasının tavuk dağıtımı sırasında çiftçileri tavuklarını alabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Etiketler:

kdz. ereğli , ziraat odası , tavuk ,

Yorumlar