Bir o kalmıştı... Ekmeğimizle de oynadılar...

13 Şubat 2020 Perşembe 16:28

Ereğli Haber

Bir o kalmıştı... Ekmeğimizle de oynadılar...

Elektrik, doğalgaz, su, toplu taşıma, sebze, meyve, gıda ürünlerine gelen büyük zamlardan sonunda ekmekte nasibini aldı. Ereğli'de ki fırıncılar 250 gram ekmeğin gramajını 200 grama düşürüp 1,5 TL'den satmaya başladı. Zam yağmuru altında boğulan vatandaşlar zamma tepkili...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından alınan karar gereği 1,5 TL’ye satılan 250 gram ekmeğin gramajı 200’e düşürüldü.
Kdz. Ereğli ilçesinde ekmek fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı. 6 Şubat 2020 tarihinde Zonguldak ve Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından onaylanan zam kararı bu gün itibari ile Kdz. Ereğli ilçesindeki fırıncılar tarafından uygulamaya konuldu. Alınan zam kararı ekmeğin fiyatı artırılmadan gramajları düşürülerek uygulanacak. Yapılan zammın ardından daha önce 1,5 TL’ye satılan tekli ekmek 200 grama düşürülüp yine 1,5 TL’den satılacak. Uygulamaya konulan zamlı liste şu şekilde; 200 gram tekli ekmek 1,5 TL, 400 gram ikili ekmek 3 TL, Köy Kepek Çavdar ekmeği 200 gram 1,5 TL, Köy kepek çavdar ekmeği 400 gram 3 TL, tam buğday ekmeği 400 gram 3 TL, tam buğday ekmeği 800 gram 6 TL, Trabzon ekmeği 400 gram 3 TL, Trabzon ekmeği 800 gram 6 TL, Trabzon ekmeği 1000 gram 7,5 TL, susamlı pide 300 gram 3 TL, susamlı pide 450 gram 4,5 TL, susamlı pide 600 gram 6 TL.
Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Coşkun ise girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zam kararı alındığını ifade etti. Coşkun yaptığı açıklamada “Ekmeğe en son geçen yıl Şubat ayında zam yapılmıştı. Ancak aradan geçen süre içerisinde akaryakıt başta olmak üzere asgari ücret, SSK, vergi, doğalgaz, elektrik, su, un ve diğer giderlerde yaşanan artışlar fırıncı esnafımızı zor duruma soktu. Esnafımızın bu maliyetleri karşılayabilmeleri için zam kararı alındı” dedi.
Zamlı ekmeği almaya başlayan vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi. Özellikle kış aylarında doğalgaz, elektrik ve su fiyatlarına yapılan zamların ardından en temel gıda tüketimi olan ekmeğe yapılan zammın kendilerini zora sokacağını belirten vatandaşlar “Zam gelmedik bir ekmeğimiz kalmıştı. Onunda gramajını düşürüp zam yapmışlar” dedi.

Yorumlar

Başol çalışıyor, Ormanlı'da istihdam artıyor...

28 Ocak 2020 Salı 20:10

Ereğli Haber

Başol çalışıyor, Ormanlı'da istihdam artıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belediyesi’nin katkıları ile beldede kurulan tekstil atölyesinde çalışacak 21 kadın kendilerine verilen kursu tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Ormanlı Beldesi’nde Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Ormanlı Belediyesi, Halk eğitim Merkezi ve İş Kur iş birliği ile tekstil üretimi kursunu başarı ile tamamlayan 21 kursiyere sertifikalarının verilmesi için tören düzenlendi. Ormanlı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Ormanlı Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Üstçavuş Gökhan Güler, Zonguldak İl Genel Meclisi Üyeleri Rıfkı Gültekin ile Engin Temel, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, daire amirleri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende ilk olarak konuşan Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol istihdama yönelik tüm projelere destek olduklarını söyledi.

Başol “Önceliğimiz istihdamı artıracak projeler”
Ormanlı’ya kurulan tekstil atölyesine personel istihdamı sağlayabilmesi için bu kursu açtıklarını anlatan Başol şunları söyledi; “Ben Ormanlı’da iki dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. En büyük uğraşım Ormanlı’da istihdama dayalı projeleri hayata geçirebilmek. Bu gün burada sizlerle Ormanlı’da faaliyet gösteren tekstil atölyesine personel yetiştirmek için düzenlenen kursların ilk etabının son gününü sertifikalarını vererek gerçekleştireceğiz. Ormanlı’da ki fındık fabrikamızda şu anda 100 civarında personel çalışıyor. Bu sayı zaman zaman değişebiliyor. Burada kurulu bulunan tekstil atölyesinde ise 30 civarında çalışanımız var. Bu gün burada sertifikalarını vereceğimiz 21 kişide ilerleyen süreçlerde tekstil atölyemizde istihdam edilecekler. Biz bu kursu açtığımızda 50 kadar müracaat oldu. Uygun yerimiz olmadığı için kursu ikiye böldük. İkinci kursa 30 kişi müracaat etti ve İş Kur müracaatlarımızı yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde bir kursumuz daha başlayacak. Ormanlı Beldesi tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri. Burada bir lise, bir ortaokul ve iki ilkokul olmak üzere bin 400 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü ve 111 öğretmenimiz görev yapmakta. Hizmet noktasındaki en büyük sıkıntımız arazilerimizin az oluşu. 2019 yılını çok güzel bir şekilde kapattık ve 2020 planlamalarımızı da yaptık. En ciddi projelerimizden bir tanesi dere ıslah projemiz. Bir tanede yol projemiz var. Bu bölge özünde tarımla geçinen bölge. Bir dönem önemli bir göç vermiş. Bazıları Almanya’ya bazıları da şehir dışında göç vermiş. Şu anda ise tarım arazilerimiz fındık tarlalarına dönüştü. Şu anda Ormanlı’nın hemen hemen tamamı fındıkla geçimini sağlamaktadır. Burada kurulu bulunan fındık fabrikamız ürünlerinin yüzde 90-95’ini ihraç ediyor. İnşallah tekstil atölyemizi de tıpkı fındık fabrikası gibi destekleyip, geliştireceğiz ve daha fazla istihdam sağlamasına ön ayak olmaya çalışacağız. Sayın Kaymakamım; sizin Ormanlımıza bakış açınızın çok iyi olduğunu biliyorum. Allah sizden razı olsun. Ormanlı halkımız adına sizlere teşekkür ediyorum. Ormanlı’da ki istihdam alanlarının artması için biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ben bu vesile ile Elazığ ve Malatya halkımıza ve milletimize geçmiş olsun diyorum. Depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum.”

Çakır “Ormanlı’da güzel şeyler oluyor”
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ise Ormanlı’da dün olduğu gibi bu günde güzel şeyler olduğunu belirterek, kendilerine her zaman destek olmaya devam edeceklerini ifade etti. Çakır konuşmasında “Ormanlı’da güzel şeyler oluyor, olmayada devam edecek. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Çağımızın en büyük problemi istihdam. Kim bir kişiyi istihdam ederse biz onun elini öperiz. Günümüzde aile mefhumunun devamı için ekonomi önemli. En önemlisi belki de insanlarımızı yerinde barındırabilmek. Burada Sayın Kaymakamımız ve belediye başkanımızın önderliğinde güzel bir adım atıldı. Ben bu vesile ile projeye destek olan daire müdürlerimizi, firma yetkililerini ve kursiyerlerimize teşekkür ve tebrik ediyorum. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin.”

Çorumluoğlu “Gözüm hiç arkada kalmadı”
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu konuşmasında kursu bitiren kursiyerlere sertifikalarını verecek olmaktan daha ziyade bu kursu bitirenlerin istihdam edilecek olmasının kendisini daha da mutlu ettiğini söyledi. Ormanlı’ya daha başka firmalarda davet edeceklerini aktaran Çorumluoğlu şu sözlere yer verdi; “Sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtiyorum. Benim 30 yıllık kaymakamlık hayatımda açmış olduğum çok kurslar var ama gönlümce açtığım, mutluluk duyduğum açılışlar, bu belgelerin işe yaradığı, bu sertifikaların işe girmek için bir belge olduğu bu tür açılışlar. O açıdan emeği geçen başta kurs hocamız olmak üzere, halk eğitim merkezi müdürlüğümüzü, milli eğitim müdürlüğümüzü ve kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Bu çalışmaları birliktelik içerisinde yaptık. Bu birliktelikte sosyal yardımlaşma vakfımız, İŞ-KUR müdürlüğümüz ve bu altyapıda değerli iş insanımız destek sağladı ama bu koordinasyonda bizim gözümüz arkada değildi. Çünkü değerli belediye başkanımız işin başındaydı. Bugün Cenab-ı Allah nasip etti, sertifikaları alacaksınız. Bugün burada bir işletmemiz var, bizim 30 olan sayıyı ilk etapta niyetimiz 50’ye çıkartmak. Ama bu firmamız ben bu kadar istihdam sağlayabilirim dediği noktada biz bu belde için çalışmaya devam edeceğiz. Ve buraya başka firmaları davet edeceğiz. Artık İzmir, İstanbul gibi büyük şehirler bitmiş, üretimi Anadolu’ya yaymak zorundayız. Orada ki insanlar mutlu değiller. Bugün olmaz yarın olur ama üretim Anadolu’ya yayılacak değerli arkadaşlar. Onun için burada hanım efendilerimiz var, erkek arkadaşlarımız da tekstil de istihdam edilebilirler. Onun için bu belgeleri alın, kendinizi yetiştirin, işe sebat edin. Çünkü siz çalıştığınız firmaya para kazandırırsanız bu firma sizin paranızı öder. Yoksa ki firma sahibi kendi memleketinden uzakta neden sizinle uğraşsın, Ormanlı ’ya yatırım yapsın. Onun için firmaya sahip çıkın, firma ile işbirliği yapın. Siz bu yolda yürüdüğünüz sürece biz size destek olacağız. Başka kurslar açacağız. Burada başka bir işverenimiz var, fındık üzerine bu arkadaşımız buraya döviz getiriyor. Bu dövizi sizin ürettiğiniz fındık ile getiriyorlar. Onun için ne yaparsak yapalım işimizi iyi yapacağız, işimizi iyi yaptığımız sürece sizin yüzünüz gülecek. Eğer sizin yüzünüz gülerse biz idarecilerinde yüzü gülecektir. Biz sizlerin daha iyi şartlarda, müreffeh bir yaşam sürmeniz için varız. El birliği yapacağız, tarımsa tarım, tekstilse tekstil, eğitimse eğitim, sağlıksa sağlık, her alanda inşallah biz Ormanlı’nın yüzünü güldüreceğiz. Ormanlı’nın yüzü gülerse, Ereğli’nin yüzü güler, Ereğli’nin yüzü gülerse Zonguldak’ın yüzü güler. Eğer Zonguldak’ın yüzü gülerse ülkemiz mutlu ve müreffeh olur.”

Sergideki ürünler depremzedelere gönderilecek
Yapılan konuşmaların ardından Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’a Ormanlı’ya yapılan hizmetlere katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Başol ve beraberindeki protokol üyeleri daha sonra tekstil kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından kursiyerlerin kurs sırasında ürettiği çocuk ve yetişkin giysileri ile ev tekstili ürünlerinin sergisi açıldı. Sergiyi gezen Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu sergideki özellikle çocuk giysileri ve diğer ürünlerin Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere gönderilmesi talimatı verdi. Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol çoğunluğu bebek ve çocuk giysilerinden oluşan 500 parça ürünü AFAD ile iletişime geçip deprem bölgesine gönderecek.

Yorumlar

Yarıyıl tatilindeki öğretmenler Erdemir’i gezdi...

22 Ocak 2020 Çarşamba 18:07

Yarıyıl tatilindeki öğretmenler Erdemir’i gezdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yarı yıl tatili yapan öğretmenler Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 ERDEMİR, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle, yarıyıl tatilinde öğretmenleri tesislerinde ağırlıyor. Ereğli’de görev yapan öğretmenlerden oluşan 35 kişilik ilk grup fabrikayı ziyaret etti. 
Erdemir Kültür Merkezi’nde karşılanan ziyaretçilere öncelikle fabrikaya ilişkin bir bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumun ardından tesis gezisine katılan grup sırasıyla Liman, Kok Fabrikası, 1 No.lu Yüksek Fırın, Sürekli Dökümler ve 2 No.lu Soğuk Haddehane tesislerini ziyaret etti. ERDEMİR Genel Müdürü Salih Cem Oral, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ural Durusu, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı ve Satınalma Direktörü Vekili Ferat Göç ile İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa da öğle yemeğinde ziyaretçilerle bir araya geldi. Öğretmenlere yönelik ilk bilgilendirme gezisini 22 Kasım tarihinde Öğretmenler Günü dolayısıyla gerçekleştiren Erdemir, 23 ve 27 Ocak tarihlerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gezileri tekrarlayacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Erdemir , öğretmenler Erdemir’i gezdi

Yorumlar

Fındık fiyatı 20 lirayı gördü...

20 Ocak 2020 Pazartesi 09:47

Fındık fiyatı 20 lirayı gördü...

Serbest piyasada fındık fiyatları 20 lirayı görürken, Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ise üreticilerin biraz daha fındığı elinde tutması halinde fiyatların daha yükselebileceğini ileri sürdü.

 2019 yılında İtalya'da ve Gürcistan'da rekolte az olması, Türkiye'yi bir adım öne geçirdi. 121 ülkeye yapılan 319 bin 772 ton fındık ihracatı 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar gelir getirmesi etkili olduğunu kaydeden Alaplı Ziraat Oda Başkanı Şeref Türkoğlu, “Sezonun neredeyse sonlarına geldik ve şu anda fındık fiyatı serbest piyasada 20 TL civarında. Çin'in piyasaya girmesi, iç tüketimde de fındığın tüketiminin artması, talebi yoğunlaştırdı. Dolayısıyla talep artınca arz yönünde denge bozuldu. Avrupalı alıcılar tamamen Türkiye’ye yöneldi. Çünkü bu ülkelerde fındık rekoltesinin düşük olduğunu biliyoruz Şu andaki göstergeler, fındık fiyatının 22 ila 24 lira bandında oluşacağını gösteriyor" diye konuştu. 

"Elinde çok az miktarda fındık olan üretici var" 
Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan düşmeyeceğini ve üreticilerin büyük bir kısmının fındığını sattığını ifade eden Türkoğlu, "Bugün serbest piyasada oluşan fiyatlar ise fiyatının çok üstünde. Fakat üreticilerin elinde çok az miktarda fındık var. Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz. Çünkü devlet müdahalesiyle birlikte fındık piyasası artık istikrarlı bir hale gelmiştir. Bugünkü fiyatlar önümüzdeki sezonun da artık istikrarlı geçeceğinin habercisidir. Şu andaki göstergeler 22 lira ile 24 lira bandında fındık fiyatları oluşacak gibi görünüyor. Yukarısı olur mu bilemiyorum. Tabi ki bu, bu senenin fındığının oluşmasına da bağlı. Fındık karanfillerinde bir uyanış olup, peşinden bir zirai don afeti gelişirse, o zaman fındık fiyatlarının nereye gideceğini kimse tahmin edemez" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , fındık , 2020

Yorumlar

Kaymakam Çorumluoğlu yapılan ve yapılacakları anlattı...

15 Ocak 2020 Çarşamba 20:32

Kaymakam Çorumluoğlu yapılan ve yapılacakları anlattı...

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, makamında basın toplantısı düzenleyerek 2019 yılında ilçeye kazandırılan hizmetler ile 2020 yılında yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.

 


Konuşmasına ilçede yapılması planlanan Eğitim Kampüs alanı ile ilgili olarak başlayan Kaymakam Çorumluoğlu, eski devlet hastanesinin bulunduğu alanın fakülte binalarının yapımı için kazandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başdanışmanı Saadet Oruç’a teşekkür etti. Çorumluoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Özellikle eski devlet hastanesinin bulunduğu alanın alınması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Buraya geldiği miting de yatay mimari ile oraya fakülteler yapılacağı müjdesini vermişti ve biz üç katlı yapıyla da bunu biz şekillendirdik. Yüksek dikine bir projemiz yok. Bu meyanda da Sayın Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Sadet Oruç Hanımefendiye de teşekkür ediyorum. Çünkü bu çalışmada Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşma konusunda da biz desteğini gördük. Biz bu çalışmayı yürütürken belediye başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Haluk Bey yürüttü ve her aşamasında Haluk Bey var. Üniversite kampüs alanında biz 4 İlçe Başkanımızla toplantı yaptık. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve BBP İlçe Başkanımız vardı. İlçe başkanlarımızla beraber genel olarak bu fakültelerin nerede yapılması konusunda konsensüs sağlandı. Fakülte meselesi 5-6 yıldır gündemde, maç biter tarih neticeyi yazar. Şuan da bizim fakültelerimiz var mı? Yok.”
Kdz. Ereğli ilçesinde hizmete giren 500 kişi kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurdu nedeniyle özel yurtların ekonomik sorunlar yaşamaya başladığını dile getiren Çorumluoğlu, bununda ilçedeki öğrenci sayısının artmamasından kaynaklandığını söyledi. Çorumluoğlu öğrenci sayısının artırılarak pastanın büyütülmesi gerektiğini ifade etti.


Çorumluoğlu’ndan hayırseverlere bağış çağrısı

Kdz. Ereğli ilçesine yapımı planlanan fakültelerle ilgili olarak hayırseverlere çağrıda bulunan Çorumluoğlu şu sözleri söyledi; “Ahmet Erman diye bir arkadaşımız var. Valilikte bir protokol imzalayacağız. 4 milyon TL bağışta bulunacak arkadaşımız. Ben işi gücü bıraktım Bodrum’da Ahmet Erhan beyle görüştüm 4 milyon bağış için. Erdemir’in fakülteler konusunda bir sözü var. Bizim ulaşamadığımız ‘bende yardım yapardım benim haberim yoktu’ diyen arkadaşlarım varsa burada fakülte yapacak babayiğit varsa biz buradayız.”


“Ereğli’de düzen kurmaya çalışıyorum”

Kdz. Ereğli ilçesinde göreve başladığı günden bu yana siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve yerel yönetim arasında birlik ve beraberliği tesis etmeye çalıştığını dile getiren Çorumluoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Benim geldiğim günden beri Ereğli’de kurmaya çalıştığım bir düzen var. Bunu hem iktidarın temsilcisi Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Beye söylüyorum, yine diğer ilçe başkanlarımıza söylüyorum. Belediye başkanımıza, Erdemir Genel Müdürü’ne, Sivil Toplum Kuruluşların’a söylüyorum. Bu ilçede birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Birlik beraberlik anlamında bütün paydaşlarımıza siyasi parti, yerel yönetim, valilik, rektörlük, bütün paydaşlarıma gereken ehemmiyeti gösteriyorum.”


“Trafikte ağır cezalar gelecek”

Kdz. Ereğli’de trafik sorununun çözümü yönünde başarısız olunduğunu dile getiren Çorumluoğlu, bu konuda önümüzdeki günler radikal kararlar alınacağını belirtti. Çorumluoğlu konuya ilişkin olarak “Yeni bir emniyet müdürümüz atandı. Ben kendisine hayırlı olsun diyorum. Bizim de ilçe trafik olarak ihmalkârlığımız var. Adam gelmiş kavşağın göbeğin ortasına park etmiş. Ben 16 tane ülke gördüm ben bu durumu burada gördüm. Bu kavşak dönmek içindir ama bu adam oraya park ediyorsa bizim de hatamız var. Demek ki ihmalimiz var. Bura da biz belediyemizle görüşmeleri yapacağız. Özellikle meydan başından anıtın oraya kadar alandan ciddi bir trafik oluyor. Trafik konusunda biraz zayıfız sınıfta kaldık, bu konu üzerinde çalışacağız” diye konuştu.

“Okullar için 30 milyon TL”

Kdz. Ereğli ilçesinde geçtiğimiz yıl toplam 30 milyon TL değerinde okul inşaatı yapıldığını ve bunların hizmete girdiğini aktaran Çorumluoğlu “Bu az buz bir şey değil. Benden önce görev yapan bütün arkadaşlara ben teşekkür ediyorum. Daha önce onlar başlamamış olsaydı biz geçen yıl bütün devletin yatırımları durmuştu. Biz bu okulları bitiremezdik ve bize nasip oldu. Şık güzel okullar oldu. Dışarıdan görüldüğünde özel okul havasında okullarımız oldu. Ben bu beyanda sayın valimize teşekkür ediyorum. 2020 yılı bütçesinde ki parayı bize 2019 yılın da verdi ve biz o okulları bitirdik.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaymakam , İsmail Çorumluoğlu , değerlendirme toplantısı

Yorumlar