Beyaz Melekler günlerini kutladı...

14 Mayıs 2018 Pazartesi 15:17

Ereğli Haber

Beyaz Melekler günlerini kutladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Kdz. Ereğli ilçesindeki tören Atatürk Anıtı önünde sabah saat 10.00’da gerçekleştirildi. Törene Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Uzman Dr. Vildan Türkeli, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü İsmail Koçak, Echomar Hastanesi Başhekimi Dr. Nevzat Çimenoğlu, Anadolu Hastanesi Baş Hemşiresi Derya Çakır Durmuş, Echomar Hastanesi Baş Hemşiresi Arzu Cengiz, hastanelerde çalışan hemşireler ile Kdz. Ereğli Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldı.
Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende üç hastanenin başhemşireleri Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
Törende konuşan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü İsmail Koçak, "Ülkemiz tarihinde hemşireliğin öneminin savaşlarla ortaya çıktığını söyledi. Koçak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “12 Mayıs Dünya’da ve ülkemizde modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nöghtıngale’nin doğum gününe izafeten hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleği insan gereksinimlerinden doğmuş ve başlangıcı insanın var oluşuna kadar uzanan oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Bir mesleğin bu günkü durumunu anlamak ve yorumlamak için geçmişe, tarihsel gelişimine göz atmak gerekir. Ülkemiz tarihinde hemşireliğin önemi savaşlarla ortaya çıkmıştır. Türk tıp tarihi ve hemşirelik tarihi adına önemli bir öncü olan Dr. Bezin Ömerpaşa tarafından 1912 yılında bu günkü adı Kızılay olan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ninde desteği ile 6 ay süreli hemşirelik kursları açılarak Kadırga Hastanesi’nde eğitim verilmiştir. Bu kursları bitiren hemşireler Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Bu yüzden 1912 yılı Türk hemşireliğinin başlangıcı sayılır. Yurt içi ve yurt dışında hemşirelik adına önemli çalışmalarda yer alan hayatını hemşirelik eğitimine adayan, kadınların sosyal hayata dahil olmalarında etkin rol oynayan Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü olarak kabul edilen Safiye Hüseyin Elbi gibi bir çok ünlü Türk hemşirede göreve bu dönemde başlamıştır. Temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri bulunan hemşirelik mesleği o günlerden günümüze tıp biliminin de ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hemşirelerimiz tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenerek ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde kimi zaman zor koşullarda vazifelerini özveri ile yerine getirerek sağlık ekibinin temel taşlarından olmuşlardır. Bireysel ve toplumsal sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rolü üstlenen ve insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır ve özveri, sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.”
Yapılan konuşmaların ardından üç hastanede çalışan hemşirelere çiçek takdim edilirken, tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar

Çaycuma'da Hıdrellez coşkusu

13 Mayıs 2018 Pazar 20:07

Çaycuma'da Hıdrellez coşkusu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Hıdrellez etkinliği gerçekleştirildi.

Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe Beldesinin tarihi Çivisiz Camisi ile bilinen Akçahatipler köyünde Çaycuma Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu'nun katılımları ile Hıdırellez etkinliği kutlandı. Hıdırellez etkinliğine çevre köylerden ve merkezden davet edilen cami görevlileri ve halk eşliğinde Kur'an ve Mevlüt okunarak davetlilere yemek ikramı yapıldı. Her sene geleneksel hale getirilerek hem Hıdırellez etkinliği hemde tarihi Çivisiz Cami'nin tanıtımı için köyün muhtarı ve ileri gelenleri bu etkinliği sürekli hale getirme planı yaptıklarını ifade etti.

Yorumlar

GMİS üyesi madenciler facianın yıldönümünde Soma’da

13 Mayıs 2018 Pazar 20:06

GMİS üyesi madenciler facianın yıldönümünde Soma’da

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci kazanın 4’üncü yıldönümünde anıldı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi Zonguldak maden işçileri de acıyı unutmadı ve Soma’da Maden Şehitliğini ziyaret ederek 301 maden şehidi için dualar okudu.
GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal’ın kafile Başkanlığı’nda GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, Merkez Servisleri şube yöneticileri ve kalabalık bir grup maden işçisi 13 Mayıs 2018 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Maden Şehitliğini ziyaret ederek maden şehitlerinin mezarlarına karanfil bıraktılar ve Kur’anı Kerim okuyarak, dualar ettiler.
Benzer acıları 170 yıldır yaşayan ve 5 binin üzerinde maden şehidi bulunan Zonguldaklı madencilerin, şehitliği ziyaret sırasında duygusal anlar yaşandı. GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, facianın yıldönümünde yakınlarının mezarlarını ziyaret eden ailelere başsağlığı dileğinde bulundu.
Kabasakal “Biz, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan ve 170 yıldır benzer acıları yaşayan Genel Maden İşçileri Sendikası üyeleri olarak onları varolduğumuz sürece unutmayacağımıza söz veriyoruz, maden şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun, nurlar içinde yatsınlar” dedi.
Maden Şehitliğinde Manisa Müftülüğü’nden görevli din adamları ile maden işçileri Kur’anı Kerim okudu, şehitler için dualar edildi. Ardından şehitlikte bulunan maden şehitlerinin kabirlerine karanfiller bırakıldı

Yorumlar

Başkan Uysal'dan şehit annelerine ziyaret

13 Mayıs 2018 Pazar 20:03

Başkan Uysal'dan şehit annelerine ziyaret

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Anneler Gününde Şehit annelerini ziyaret etti.

Ziyaretlerine eşi Sevim Uysal ile birlikte ilk olarak Kepez Mahallesi’nden başlayan Başkan Uysal, 2000 yılında Şırnak'ta şehit olan Kenan Yıldızhan’ın annesi Vasfiye Yıldızhan’ı ziyaret etti. Başkan Uysal ayrıca oğlu Piyade Er Oğuzhan Demirdüyen’i 1999 yılında kaybeden ve aynı zamanda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen’i de evinde ziyaret etti.
Uysal burada da Şehit Annesi Sudiye Demirdüyen ile bir süre sohbet etti, anneler gününü kutladı. Ziyarete ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Uysal, “Başta Şehit anneleri olmak üzere, bize hayat veren, hayatı öğreten tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum” dedi.

Yorumlar

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri plajı temizledi

13 Mayıs 2018 Pazar 20:01

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri plajı temizledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde anneler günü nedeniyle kahvaltıda buluşan öğrenciler Köseağzı plajında etrafa atılan çöpleri temizledi.

Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri anneler günü nedeniyle Köseağzı plajında öğretmen ve aileleri ile birlikte kahvaltı yaptı. Plajda etrafa atılan çöpleri gören öğrenciler kahvaltı öncesi aileleri ve öğretmenleri ile birlikte temizlik yaptı. Köseağzı’nda büyük bir alanda temizlik yapan öğrenciler vatandaşları plajları ve denizi kirletmemeleri konusunda uyardı. Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenleri ise öğrencilerin kendi istekleri ile bu çalışmayı yaptıklarını belirterek duyarlılıkları ile gurur duyduklarını söyledi. Çevreye duyarlı olan gençliğin topluma da ileride daha fazla faydalı olacağına inandığını dile getiren veliler ise çocuklarına yaptıkları etkinlikten dolayı teşekkür etti.

Yorumlar
  • Rıfat yılmaz
    14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:04

    işte örnek alinasi gerçek çevreci gelecek nesillerimiz bu çocuklar olacak helal olsun