Bayramın en uğrak yeri Gökgöl Mağarası oldu

10 Haziran 2019 Pazartesi 12:19

Bayramın en uğrak yeri Gökgöl Mağarası oldu

Türkiye’nin en uzun 10., Zonguldak’ın ise en uzun 2. mağarası olan Gökgöl Mağarası Ramazan Bayramı'nda da vatandaşların büyük ilgisini gördü.

Türkiye’nin gezilebilir ve halka açık 875 metrelik alanı ile en uzun 10. mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası, yapılan çalışmaların ardından 1 Haziran 2016 tarihinde yeniden hizmete açıldı. Yaklaşık 340 milyon yaşındaki mercan fosillerin bulunduğu mağara, en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor. Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bulunan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin önemli mağaraları arasındaki yerini koruyor. Mağara içerisinde yapımı tamamlanan aydınlatma, güvenlik, mağara içi köprü gibi çalışmaları da ziyaretçi potansiyelini artırdı. Yıl içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi nedeni ile mikroklima özelliğine sahip olmasıyla bilinen mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri ’Fosil giriş’, ’Astım Salonu’, ’Harikalar Salonu’ gibi adlarla nitelendirildi.
Ramazan Bayramı'nın hafta sonu tatilleriyle birleştirilmesi üzerine en çok ilgiyi gören mekanlardan birisi de Gökgöl Mağarası oldu. Şehir içinden ve şehir dışından bir çok kişi uzun yıllar boyunca oluşan mağara yapısını yakından izledi. Mağarada bolca hatıra fotoğrafı çektiren vatandaşlar, tatil fırsatını da kenti gezerek değerlendirdi.

Yorumlar

Aygün ailesinin acı günü

10 Haziran 2019 Pazartesi 11:58

Aygün ailesinin acı günü

Zonguldak'ın tanınmış ailelerinden Aygün Ailesi'nin ferdi olan Namık Aygün yaşamını yitirdi. Aygün, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şubesi Eski Başkanı Nihat Aygün’ün kardeşi, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen'in yakın akrabası ve Ahos Otel'in Sahibi İş Adamı Engin Aygün'ün amcasının oğlu Namık Aygün, yaşamını yitirdi.
Bir süredir hastanede hastalık sebebiyle tedavi gören Namık Aygün'ün cenazesi Kilimli ilçesi Ulu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
Aygün'ün cenazesine çok sayıda seveni katılırken, yakınları cenazede gözyaşı döktü.

Kdz. Ereğli Haber Gazetesi ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, Aygün ailesine başsağlığı dileriz.

Yorumlar

Bin 400 kiloluk boğa rekora koşuyor

8 Haziran 2019 Cumartesi 18:00

 Bin 400 kiloluk boğa rekora koşuyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Endüstri Mühendisi Musa Gültekin kurduğu çiftlikte bin 400 kilo ağırlığında boğa yetiştirdi. Gültekin hedefinin boğayı bin 800-2 bin kiloya çıkartmak olduğunu söyledi.

Kdz. Ereğli ilçesinde 3 yıl önce çiftlik kuran 25 yaşındaki Endüstri Mühendisi Musa Gültekin’in Paşa adını verdiği boğası 2 yılda bin 400 kiloya ulaştı.
Simental cinsi boğaya kilo alması için ilave bir bakıma almadığını anlatan Gültekin, hedefinin bin 800- 2 bin kiloya çıkmak olduğunu dile getirdi.
Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bölücek Mahallesi 2. Sanayi Caddesi’ndeki çiftliklerinde, 3 yıldır hayvan üreticiliği yaptığını belirten Gültekin, “Ailem geçmişten beri bir iki adet hayvana bakıyordu. Ben de mezun olduktan sonra hayvancılık sektöründe ilerlemeyi düşündüm. Ülkemizde hayvancılık sektörünün sıkıntıda olduğunu da bildiğimden, bu işi büyütmeye karar verdim. Aynı zamanda, bölgemizdeki gençlere de örnek olup, teşvik etmek istedim. Bu amaçla, 3 yıl önce 5 büyükbaş hayvan ile başladığımız sektörde, bugün yaklaşık 60 hayvana ulaştık. Üretmek hoşuma gittiği gibi, üretim yaparak ülkemize de katkı sağladığıma inanıyorum” dedi.

Kendi ahırında doğan boğa bin 400 kiloya ulaştı
Kendi ahırlarında dünyaya gelen paşanın 2 yaşında olmasına rağmen bin 400 kiloya ulaştığını ifade eden Gültekin, besledikleri hayvanlara sanayi yemi vermediklerini vurguladı. Gültekin, “Ağırlığı bin 400 kilograma ulaşan dana, şu ana kadar bölgemizde rekor kiloya sahip duruma geldi. Beslenmesini de yine kendi tarlalarımızdan temin ettiğimiz yiyeceklerle birlikte mısır sılacı, saman, yonca gibi ürünlerle sağlıyoruz. Sanayi yemi de kullanmıyoruz. Diğer büyükbaş hayvanlarımızdan farklı bir beslenme yada bakım yapmıyoruz. Ancak, diğer hayvanların ağırlıkları günlük 1-1,5 kilogram artarken, Simental cinsi danamız ise 2 kilogram kadar ağırlaşıyor. Beslenmesine biraz daha özen göstermiş olsak, daha da büyüyeceğinden zaptı zor olur diye de düşünüyoruz. Damızlık olarak yetiştirdiğimiz ‘Paşa’dan alacağımız yavruları da büyüterek, 1800-2 bin kilogramlara çıkarıp, yeni rekorlara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
‘Paşa’yı Kurban Bayramı’nda satışa çıkartmayı hedeflediklerini de söyleyen Gültekin, geçlere hayvancılık sektörüne atılmayı tavsiye etti.

Yorumlar

Tatilcilerin bayram dönüşü yoğunluğu başladı

8 Haziran 2019 Cumartesi 16:40

Tatilcilerin bayram dönüşü yoğunluğu başladı

Ramazan Bayramı’nın ardından Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı.

Ramazan Bayramı’nı memleketlerinde veya tatil bölgelerinde geçirenler dönüşe geçti. Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, İkinci makas mevkiinde, emniyet kemeri, telefon ve GBT sorgulaması yaptı. Kurallara uymayan sürücülere cezai işlem uygulandı.
Zonguldak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptığı uygulamada emniyet kemeri takmayan yolcu ve sürücüleri hazırladıkları “Yaşam için kısa bir mola” çadırına davet edip emniyet kemerinin önemini anlatan kısa film izletti.
Denetimlerin her zaman yapılması gerektiğini ifade eden sürücüsü Eren Köktürk, "Gayet iyi bir uygulama her şey önce emniyet her şey bizim için. Tüm vatandaşlarımızın bu uygulamaya katılmaya davet ediyorum. Polisin her zaman görevinin başında olduğunu bilmek vatandaşlar içinde emniyet açısında hem caydırıcı bir unsur olarak emniyet güçleri burada” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Cami cemaati halıların yenilenmesini istedi

8 Haziran 2019 Cumartesi 16:28

Cami cemaati halıların yenilenmesini istedi

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde vatandaşların beş vakit namaz kıldığı Merkez Camii'nde eskiyen halıların yenilenmesi istendi.

Zonguldak Alaplı Merkez Caminin cemaati, caminin eksiklerinin yıllardan beri giderilmediği gerekçesiyle dernek ve müftülüğe çağrıda bulunarak caminin eksiklerinin tamamlanmasını istediler. Cami cemaatinden Ali Kırcı, "Her gün yüzlerce insanın üzerinde namaz kılan üzerinde yürüdüğü Merkez Caminin halıları berbat oldu, kokuyor, değişmiyor. Bayanlara ait olan bölümde giriş levhası yok. Cami giriş bölümüne bir bakın, vatandaşlar namaz kılarken önlerinde kullanılmayan boş sebillerin ve boş kovaların gereksiz yer kapladığını biz cemaat olarak bunlardan rahatsızız. Sonuçta buralarda namaz kılınıyor. Caminin yetkili kişilerinin bu konuda daha hassas olmasını bekliyoruz" dedi. 
Camiye yardım etmek istediğini dile getiren vatandaşlar ise "Biz bu camiye yardım etmek istiyoruz. Lakin bizleri Çağlayan camisine yönlendirmek istiyorlar. Biz merkez caminin nasıl bir şeyler yaparız onu düşünüyoruz. Acilen burasının halıları değişmesi gerekir. Kış gelmeden ısıtma sistemi çözüme kavuşması gerekir ve en önemlisi buradaki ses düzeni acilen yeniden yapılmalıdır" dediler. 

"Merkez Cami’nin halıları 15 yıllık" 
Alaplı Merkez Cami Dernek Başkanı Ahmet Uysal ise halıların yıprandığını kabul ederek merkez camisinde eksiklerin olduğunu söyledi. Çağlayan Caminin inşaatının tamamen bitmeden merkez camisinde halıların yeniden değiştirilmesinin mümkün olmadığının sözlerine ekledi. 

Yorumlar