Batı Karadeniz'de bir ilki gerçekleştirdiler

30 Temmuz 2020 Perşembe 15:49

Batı Karadeniz'de bir ilki gerçekleştirdiler

Zonguldak'ta işitme kaybı yaşayınca beyincik köşesine yerleşmiş 2 santimetre büyüklüğünde tümör olduğu belirlenen 57 yaşındaki Emine Gök, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesinde 12 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Başarıyla gerçekleşen operasyon Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilk oldu.

Zonguldak'ta yaşayan 57 yaşındaki Emine Gök, yaklaşık 6 ay önce işitme kaybı yaşadı. Önce kentteki hastaneye başvuran Gök'e köşe tümörü tabir edilen "akustik nörinom" tanısı konuldu. Ameliyatın Ankara'da yapılabileceğini öğrenen hasta, ardından Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları, Anestezi ve Radyoloji Bölümü doktorlarının birlikte yaptıkları değerlendirme sonrası ameliyat için süreç başladı. 12 saat süren ameliyatta ulaşması zor olan tümör, KBB ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü doktorlarının müdahalesi ile bulunduğu yerden çıkartıldı. Hasta kısa sürede sağlığına kavuştu.

"Fasiyal sinirini korumayı başardık"
ZBEÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şanser Gür, ameliyatın riskli olmasına rağmen yüz kaslarına hükmeden fasiyal siniri korumayı başardıklarını ifade etti. Gür, "57 yaşında bayan hasta, işitme kaybı ile başvurdu. Beyincik köşesine yerleşmiş sinir kılıfı tümöründen bahsediyoruz. Daha uzun bir cerrahi sürede farklı bir yaklaşım ile yüz kaslarına hükmeden sinirin korunmasını amaçladığımız bir cerrahiden bahsediyoruz. Bu planlamayı birlikte yaptık. Anestezi ve radyolojiden arkadaşların da katkılarıyla fasiyal siniri koruduk. Bu bir ilk değil takdir edersiniz ama biz burada BEÜ'de bunu yapabiliyor olmaktan mutluyuz" dedi.

Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilk
ZBEÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Baklacı da hastayı sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Daha önce bu tarz hastalıklarla karşılaşanların Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlere yönlendirildiğini aktaran Baklacı, bu ameliyatla Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilkin yaşandığını ifade etti. Baklacı, sadece tümöre ulaşmanın 6 saat sürdüğünü ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:
"Bu olgumuzda hasta bize total işitme kaybıyla gelmişti. Biz total işitme kaybı olan hastalarda tek taraflı MR görüntülemeleri yapıyoruz. Kafa tabanının arka tarafında yer alan bir tümörle karşılaştık. Hastanın işitme kaybını da buna bağlı olduğunu düşündük. Hastanın da cerrahi istemesi üzerine ameliyatı gerçekleştirdik. Burada en büyük kaygımız hastanın yüz hareketlerinin sonlanması çünkü cerrahide en çok korkulan yan etki yüz siniri felci. Hocalarımızın da katkılarıyla hasta yüz felci olmadan yüz hareketleri tam olarak çıktı. Sağlıklı bir şekilde serviste takip ediliyor. Bu tür cerrahiler ancak multidisipliner yaklaşımla yapılır. Beyin cerrahisi mutlaka olmak zorunda radyoloji ve anestezi bölümü hocalarımız da katkıları oldu. Burada bu ameliyatı gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz. Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilk diyebiliriz. Kulak ve beyin kombine yaklaşım oldu. Tümör büyüktü. Beyin cerrahisinin diğer yaklaşımlarında bu tür büyük tümörlerde ya tümörün tamamen çıkarılamaması yada yüz felci gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Doğru hasta seçimi ve doğru yöntemle yaptığımız bir cerrahi oldu. Diğer ameliyatlarda daha çok biz iç kulağın dış kısmında yani orta kulak ve dış kulakla uğraşıyoruz. İç kulak ve beyin sapını ilgilendiren bir tümör. Ulaşımı çok zor bir tümör. Ameliyat yaklaşık kapatmasıyla birlikte 10-12 saat sürdü. Sadece tümöre ulaşmamız 6 saati buldu. Tümörü bulduktan sonra biz kendi kısmımızı ilgilendiren bölümünü çıkarttık sonra beyin cerrahisi ekibine devrettik hastayı. Onlar da kendi alanlarındaki tümörü çıkarttılar. Şu anda hasta sağlıklı bir şekilde takip ediliyor. Daha önce bu tarz hastalıklarla karşılaşıp Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlere giden hastalarımız bu sayede burada tedavi olup sağlığına kavuşabilecekler."

"Türkiye'de sayılı merkezlerde yapılabiliyor"
ZBEÜ Tıp Fakültesi Kulak Öurun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sultan Şevik Eliçora da "akustik nörinom" cerrahisinin Türkiye'de sayılı merkezlerde yapılabildiğine dikkat çekerek şöyle dedi:
"Akustik nöronom cerrahisi Türkiye'de sayılı merkezlerde bir elin parmaklarını geçmeyecek merkezlerde yapılmakta. O yüzden de biz BEÜ KBB Bölümü olarak böyle bir ameliyatı yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bundan sonra da bu cerrahilere devam edeceğiz. Sinir ve kulak cerrahisi alanındaki cerrahilere bundan sonra da başarıyla yapacağız."

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , beü , ameliyat , ilk ,

Yorumlar

Aracın önüne domuz çıktı, takla attı

30 Temmuz 2020 Perşembe 15:47

Aracın önüne domuz çıktı, takla attı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yolda ilerleyen aracın önüne bir anda domuz çıktı. Domuza çarpmak istemeyen sürücü aracıyla takla attı.

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Ayvazlar köyü Pirahmetler Mahallesi'nde, Çaycuma'ya doğru seyir halinde olan Şenol Ç. hakimiyetindeki 67 EP 923 plakalı aracın önüne aniden domuz çıktı. Araç sürücüsü domuza çarpmamak için direksiyonu kırınca takla attı. Olayın şokunu yaşayan sürücü 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri ile aracın içinde bulunan 3 kişi tedbir amaçlı Çaycuma Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber ,

Yorumlar
 • Mehmet. Gökçe.
  30 Temmuz 2020 Perşembe 22:33

  Gecmisolsun. Ama. Taklaatacagna. Biraz. Sakın. Olsan. Yeter. Acemi. Arkadaşlar. Bunlar

Posbıyık, bin 300 aileye kavurma ikramında bulundu

30 Temmuz 2020 Perşembe 13:38

Posbıyık, bin 300 aileye kavurma ikramında bulundu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla arife gününde ihtiyaç sahibi bin 300 aileye kavurma ve tatlı ikramında bulunuldu.

Kdz. Ereğli Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı gereği ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere bayram öncesi kavurma ikramında bulundu.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla, pandemi döneminde sıcak aş desteğinde bulunulan, bayram öncesi de destek için başvuruda bulunan bin 300 aileye kavurma ve tatlı ikram edildi. Belediye yemekhanesinde hazırlanan kavurmalar, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri tarafından ailelere evlerinde teslim edildi.
Başkan Halil Posbıyık, “Kimse kendini yalnız hissetmesin. Bu zor şartları el birliğiyle birlikte aşacağız. Tüm hemşerilerimin Kurban Bayramı’nı sevgi, barış, dostluk duygularımla kutluyorum” dedi.

Yorumlar
 • Mustafa şahin
  31 Temmuz 2020 Cuma 13:13

  belediye bu işte sağ eli ile verilen sol el görmiyecek

 • Sabir taşı
  31 Temmuz 2020 Cuma 00:25

  Çok güzel iyi hosta kış gldi hala parklarda otdan oturulmuyo hakkımızı aradığınızda bi sürü laf yiyiz ne diyelim yiğidi öldür hakkını yeme sahili yaptı yok dagtdi ne gerek var çocukların olduğu yerlere

Kurbanlar sadece Belediye Mezbahasında kesilebilecek

29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:02

Kurbanlar sadece Belediye Mezbahasında kesilebilecek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye sınırları içerisinde pandemi şartları nedeniyle tek kesim noktası olarak belirlenen Belediye Mezbahası’nda tüm hazırlıklar tamamlanırken, ilk gün kesim randevularının dolduğu açıklandı.

Kdz. Ereğli Kurban Hizmetleri Komisyonu, pandemi koşulları korunma tedbirleri kapsamında tek kesim noktası olarak Balı Mahallesinde faaliyet gösteren Belediye Mezbahası’nı belirledi.
Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, komisyonun aldığı karar sonrası Belediye Mezbahası’nda personel ve hijyenik ortam başta olmak üzere gerekli hazırlıkların yapıldığını, vatandaşlara ilk gün verilen randevunun dolduğunu belirtti.
Bulak, mezbahada yapılacak kesim işlemleriyle ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı: “Mezbaha Hizmetleri’ne kesilmek üzere getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, Veteriner İşleri Müdürümüz Erdal Terzi ve veteriner hekim kontrolünde kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılıp, ehil kasaplar tarafından, hijyenik koşullarda kesilmektedir. Randevulu sistem ile yapılacak kurbanlık hayvan kesimleri için 3331362 Veteriner İşleri Müdürlüğü veya 3150101 Belediye Mezbahası telefon numaralarından randevu alınabilir. Kurbanlık hayvan kesimi yapacak vatandaşlarımızın kesim yerine koruyucu maske takarak gelmeleri, yoğunluk oluşmaması bakımından diğer hisse sahiplerinden vekalet alınarak kesim işlemlerini gerçekleştirmeleri Covid-19’dan korunmada önem arz etmektedir. İlk gün kesim randevusu dolmuş olup, kesim yapacaklara 2’nci gün randevu verilmeye başlanmıştır.”

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , kurban ,

Yorumlar

Zabıta bayram öncesi denetimlerini sıklaştırdı

29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:00

Zabıta bayram öncesi denetimlerini sıklaştırdı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesi işyeri denetimlerini yoğunlaştırdı. Veteriner İşleri Müdürlüğü de halkın yoğunluk oluşturduğu pazar yerlerinde dezenfekte çalışması yapıyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede bulunan iş yerlerine yönelik hijyen, fiyat etiketi ve ürünlerin son kullanma tarihleriyle ilgili denetim başlattı. Ekipler, kurallara uymayan esnafa uyarıda bulundu, gerekli yerlerde cezai işlem uyguladı.
Zabıta Müdürü Halit Aydın, vatandaşların bayramı sağlıklı ve huzur içinde geçirmeleri için Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla her türlü önlemi aldıklarını belirterek, "Bayram arifesinde özellikle şeker ve çikolata satışlarının artması nedeniyle bu işyerleri başta olmak üzere kurulan pazarlarda denetimde bulunuyoruz. Tüm birimlerimiz ile birlikte zabıta ekiplerimiz de yoğun bir çalışma dönemi içine girdi. Halk sağlığını ön planda tutarak denetimleri sıklaştırdık. Esnafımıza bayram öncesi hayırlı işler bol kazançlar, vatandaşlarımıza da mutlu bayramlar diliyoruz. Denetimlerimiz devam edecek" dedi.
Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri ise Pazar yerlerinde pandemi koşullarına göre dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber ,

Yorumlar
 • Timur
  30 Temmuz 2020 Perşembe 11:15

  Sadece desenfekte için dolaşmayın bu kaldırımları işgal eden esnaflar var çarşıda meydan başında hicmi bunları görmüyor zabıta yada gorevliler kaldirima vatandaşın yürüyeceği yolda masalarin ne işi var denetimler berbart belli oluyor