Baston simide yansıdı

15 Şubat 2019 Cuma 16:47

Ereğli Haber

Baston simide yansıdı

Zonguldak’ın Devrek İlçesinin simgesi olan baston simide yansıdı. Fırında çalışan işçiler hamur ve pekmez yardımıyla baston ve kalpli simit yaptı.

İşçilerin simitten yapmış oldukları kalpli ve baston simit vatandaşlardan da büyük ilgi gördü. Öte yandan kalpli ve bastonlu simitlerin 1.25 TL satıldığı öğrenildi. Devrek ilçesinde ’asaletin simgesi’ olarak kabul edilen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, ustaların elinde hayat buluyor. Kızılcık ağacından yapılan Devrek Bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor. Bastonun dünyaya tanıtımı ise tanıtım fuarları sayesinde oluyor. El yapımı bastonların işçiliği arttıkça fiyatı da yükseliyor. 20 liradan başlayan baston fiyatları 2 bin liraya kadar yükselebiliyor. Motif ve desenlerle süslenen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın yanı sıra yerli ve yabancı devlet büyükleri ve sanatçılara da hediye edildi. 
Çeşitli hayvan figürlerinin de işlenebildiği bastonculuk sektörü ise Devrek ilçesinde yıllardır yaşatılmaya çalışılıyor. Fabrika üretimleri nedeniyle el yapımı ürünlere olan ilgi ise günden güne azalıyor. 

Yorumlar

"Hayır Çarşısı” açıldı

15 Şubat 2019 Cuma 15:17

"Hayır Çarşısı” açıldı

Zonguldak Valiliği ve Zonguldak’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan ‘Hayır Çarşısı’ açıldı.

Gazipaşa Caddesi’nde açılan ve 15 - 20 Şubat tarihleri arasında hizmet verecek olan “Hayır Çarşısı” sivil toplum üyeleri tarafından yapılan hamur işi yemekler gelen vatandaşlara satılıyor. Elde edilen tüm gelir, AFAD Başkanlığı aracılığıyla Yemen'deki muhtaç insanlara ulaştırılacak. Açılış törenine Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ayhan Kafalı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yavuz, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Dualar edilerek açılan kermesin açılışında konuşan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, “Gönlü zengin Türk halkı niye biz bunlara bakıyoruz demedi. Yemen, bizim Türkülerimizin hissiyatımızın tarihimizin önemli unsurlarından bir tanesidir. Orada insanlar açlıktan ölüyor. Dirilelim diye hesaplar yapıyor. On binlerce insan mağdur oluyor. Bizim de elimizden gelen sadece yardımcı olmaktır. Yardımcı olmaya da çalışıyoruz. Katkı veren destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Konuşmanın ardından Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindekiler tarafından “Hayır Çarşı” sının açılışı yapılarak kermes gezildi. Bugün açılışı yapılan Hayır Çarşısının 20 Şubat tarihine kadar açık kalacağı elde edilen gelirin Yemen’de iç savaş nedeniyle açlık çeken Müslümanlara ve mazlumlara yardım olarak gönderileceği belirtildi. 

Yorumlar

Kardeşini görmek için bisikletle 15 bin kilometre katedecek

15 Şubat 2019 Cuma 13:59

Kardeşini görmek için bisikletle 15 bin kilometre katedecek

Kardeşinin yaşadığı Japonya’ya gitmek için Fransa’dan bisikletiyle yola çıkan Psikolog Tom Galode, mola verdiği Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine hayran kaldı.

Fransa’da yaşayan 29 yaşındaki psikolog Tom Galode, diğer ülkelerin kültürlerini tanımak ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bisikletle dünya turuna çıktı. Varış noktası olarak kardeşinin yaşadığı Japonya’yı belirleyen Galode, geçen yıl 12 Ekim’de Fransa’nın Marsilya kentinden yola çıktı. Tom Galode, 4 ay önce başladığı yolculukta katettiği 4 bin kilometrenin ardından Çaycuma’ya geldi. Burada Belediye Başkanı Bülent Kantarcı tarafından ağırlanan Fransız bisikletli, gördüğü ilgiden çok memnun kaldı. İlçe merkezinde bir de bisiklet turu yapan Galode, bisiklet ve yaya yollarının mükemmelliği karşısında şaşırdığını söyledi. 

“Çaycuma’da gördüklerim karşısında çok şaşırdım” 
Bisiklet turunun ardından Başkan Kantarcı’yı makamında ziyaret eden Galode, “Çaycuma’da bisikletimle dolaştım. Gördüklerim karşısında çok şaşırdım. Türkiye’nin geçtiğim şehirlerinde çok yoğun trafik olduğu için bisikletimle zaman zaman sorunlar yaşadım. Her yerde araçlara öncelik tanınmış, yayalar ikinci plana atılmış. Ama Çaycuma diğerlerinden çok farklı. Burada insana değer verilmiş, kent bisiklet öncelikli hale gelmiş. Çaycuma insan ve doğa dostu bir kent olmuş. Gördüklerimden çok etkilendim. Beni burada misafir eden, bisiklet dostu Başkan Bülent Kantarcı’ya teşekkür ederim” dedi. 
Şu ana kadar bisikletle 4 bin kilometre yaptığını, 15 bin kilometre sonra da Japonya’ya ulaşmayı planladığını belirten Tom Galode, “Çaycuma’dan sonra Doğu Karadeniz üzerinden Doğu Anadolu’ya, oradan da İran’a geçeceğim. Ardından da Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Çin ve Moğolistan’ı geçtikten sonra son durağım Japonya olacak. 2020 yılının Ocak ayında turumu bitirmeyi hedefliyorum” dedi. 
Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Galode’ye yolculuğunda başarılar dileyerek, “Çaycuma artık bir bisiklet kenti. Kendisini burada ağırlamaktan mutlu oldum. Turunu tamamladıktan sonra onu Çaycuma’da tekrar misafir etmek hoşumuza gider” diye konuştu. 

Yorumlar

Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi

15 Şubat 2019 Cuma 13:02

Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi YÖK’te “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi Ve İhtiyaç Analizi Forumu’na katıldı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında, göç konusunda eğitim ve araştırma konularının etraflıca görüşülmesi amacıyla Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’nda düzenlenen “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi” başlıklı foruma katıldı. 
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, AFAD Başkanı, Kızılay Genel Müdürü, YTB Başkan Yardımcısı, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına yetkililerin yanı sıra Yeryüzü Doktorları (YYD) Yönetim Kurulu Başkanı, Milli Eğitim Bakanlığı PICTES Projesi yöneticisi ve üniversitelerin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin yöneticilerinin katıldığı forumda üniversiteyi Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer temsil etti. 
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü olan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi”ne ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiği forum, “Göçmenlerle İlgili Çalışmalar: Saha Deneyimi ve Eğitime Yönelik İhtiyaç Analizi” ve “Uluslararası Perspektif” başlıklı paneller ile devam etti. Forumun Uluslararası Perspektif oturumunda üniversitelerin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezleriyle istişarelerde bulunularak üniversitelerde yapılabilecek çalışmalar ele alındı. 

Yorumlar

Dönerin HAS'ı burada...

18 Şubat 2019 Pazartesi 12:59

Dönerin HAS'ı burada...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde HD İnşaat Firmasının sahipleri Hasan Şahin ve Ercan Yıldırım Ereğli’de yeni bir damak tadı olacak Has Döner hizmete açtı.

Kdz. Ereğli’de Has Döner’in 14 Şubat Perşembe günü itibari ile hizmete girildiğini bildiren Ercan Yıldırım, sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Has Döner, 14 Şubat tarihi itibariyle et döner, tavuk döner, adana dürüm çeşitleriyle birbirinden değerli ustalarımız ve tüm personelimizle hizmete giriyoruz… Biz tüm Kdz. Ereğli’mizin hizmetine talibiz kalite ve lezzet durağı olarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı süper lezzetleri tatmaya davet ediyoruz. Has Döner’in adresi Garanti bankası yanı, Atatürk anıtı karşısındayız.”

Yorumlar