Başkan Posbıyık, Vali Tutulmaz’a projelerini anlattı

25 Ağustos 2020 Salı 10:42

Başkan Posbıyık, Vali Tutulmaz’a projelerini anlattı

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a iade-i ziyarette bulundu.

Başkan Posbıyık, başkan yardımcıları ile birlikte Vali Mustafa Tutulmaz’ı belediye binası girişinde karşıladı. Başkan Posbıyık, Vali Tutulmaz’a Kdz. Ereğli Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Halil Posbıyık, Vali Mustafa Tutulmaz’a Herkül heykeli takdim etti.

Yorumlar
  • İsmet yalçınkaya
    26 Ağustos 2020 Çarşamba 00:45

    Başkanım seni bu çalışkanlığından dolyı önce kutluyorum tüm purecelirini salık sıhatle gerçekleştimeyi allah nasip etsin sana salık sıhat diliyorum

Başkan Bozkurt Veysel Atasoy’u andı

24 Ağustos 2020 Pazartesi 16:32

Başkan Bozkurt Veysel Atasoy’u andı

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Türk siyasi tarihinin ve bölgenin önemli şahsiyetlerinden Eski Bakan Dr. Veysel Atasoy’u ölümünün 16.yıl dönümünde yayınladığı bir mesajla andı.

Mesajında, Veysel Atasoy’un Devrek, Zonguldak ve ülkemizin kalkınması, gelişmesi yönünde gösterdiği gayret ve hizmetlerinin asla unutulmayacağını belirten Başkan Bozkurt, onu saygı, şükran ve minnetle andıklarını, belirtti.
Başkan Bozkurt mesajında şu görüşlere yer verdi, “Bilindiği gibi 24 Ağustos 2004 tarihinde aramızdan ayrılan, değerli büyüğüm, siyasetçi ve devlet adamı, her zaman gurur duyduğumuz hemşerimiz Dr. Veysel Atasoy’u ölümünün 16.yılında, sevgi, saygı ve minnetle anıyorum. Onun gerek Devrek, gerek Zonguldak ve ülkemize yaptığı kalkınma, modernleşme yolundaki hizmetleri yadsınamaz bir gerçektir. Türk siyasetindeki ilkeli, tutarlı tavrı, insancıl ve halkına hizmet aşkı her zaman bize rehber ve örnek olmuştur, olmaya da devam etmektedir. Bu vesileyle gurur duyduğumuz, büyüğümüz Dr. Veysel Atasoy’u sevgi, özlem ve rahmetle anıyor, ruhu şad olsun.”

Yorumlar

Korona virüse yakalanan gazeteci taburcu oldu

24 Ağustos 2020 Pazartesi 12:21

 Korona virüse yakalanan gazeteci taburcu oldu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde uzun dönem gazetecilik yapan Ercan Karakuş, korona virüsünü yendi.

Ankara Şehir Hastanesi'nde 14 gündür korona virüs tedavisi gören Ercan Karakuş, hastaneden taburcu oldu. Karakuş sosyal medyasından şu paylaşımda bulundu; "Rabbime şükürler olsun. Covid-19 süreci ile 14 gündür yatmakta olduğum Ankara Şehir Hastanesi’nden tedavimin tamamlanması sebebi ile bu akşam itibari ile çıkış işlemlerini yaptırıyorum. Bu süreçte yanımda olan doktorlarıma, hemşirelere ve tüm hastane personeline şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bu süreçte arayan soran mesaj gönderen ve dualarını eksik etmeyen tüm sevdiklerime teşekkür ediyorum. Rabbim tüm hastalarımıza şifa versin" dedi.

Yorumlar

Ünlü radyo ve televizyon programcıları müzeyi gezdi

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:54

Ünlü radyo ve televizyon programcıları müzeyi gezdi

Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneği ülkenin önde gelen radyo ve televizyon programcıları ile birlikte Zonguldak’a seyahat düzenledi. Ünlü radyo ve televizyon programcıları kentte Eğitim Ocağı ve Maden Müzesi'ni gezdi.

Zonguldak'a düzenlenen programa Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, TGRT Haber Spikeri Mehmet Aydın ve Radyo D sunucusu Polat Labar ve Adem Metan, Radyo Turkuaz'dan Hopdedik Ayhan, Best FM'den Cem Arslan, Alem FM'den Serdar Gökalp ve birbirinden ünlü radyocular katıldı. Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneği Başkanı Necdet Tıskaoğlu, radyo ve televizyon programcıları ile birlikte ilk olarak Şehit Madenci Anıtı, Maden Müzesi ve Eğitim Ocağı'nı ziyaret etti. Ziyaretçiler Şehit Madenci Anıtı’nda bol bol fotoğraf çektirdi. Maden Müzesi ziyaretinde madencilik tarihi anlatıldı ve madencilik hakkında bilgiler verildi. Ardından TTK Eğitim Ocağı ziyaret edildi. İlk kez madene giren radyo ve TV programcıları çok heyecanlı olduklarını ve madencilerin çalışma şartlarının zorluklarını gördüklerini ifade etti. Dünyanın en zor mesleklerinden biri olan madenciliğin zor şartlarını görmek için buraya geldiklerini ifade eden Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, “Burası emeğin başkenti yerin metrelerce altında insanlar ekmeğini çıkartmak için uğraşıyorlar. Dünyanın en zor mesleklerinden biri madenciliktir. Aldıkları her kuruş sonuna kadar helaldir. Bizler de bugün buraya geldik ve madencilerimizi andık. Madencilerimizin şartları daha iyiye gidiyor ama onların şartları en iyisi olmak zorunda çünkü bu hakikaten zor bir iştir. Zonguldak biraz geri kaldı burayla biraz ilgilenmesi gerekiyor. Filyos Projesi falan var ama biraz elde tutulursa tekrar o eski şaşalı günlerine dönecektir. 1991 yılında Zonguldak Türkiye’nin kalkınmışlıkta 14’üncü şehri idi yine o günlerine kavuşması dileğiyle” dedi.

“Zonguldak büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gidecek”
Pandemi döneminde hep 30 büyükşehir artı Zonguldak olarak anılan kentin doğalgazın bulunmasıyla büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gideceğini ifade eden Küçük, “Doğalgaz Zonguldak’ın 175 kilometre uzağında bulundu. Cumhurbaşkanımız bunun çıkartılmasının 2023 bulacağını söyledi. Filyos Projesi bitecek, doğal bitecek peşinden maden gelecek Zonguldak’ın çehresinin biraz olsun değişeceğini düşünüyorum ve eski hak ettiği günlerine döneceğini düşünüyorum. Pandemi döneminde hep 30 büyükşehir artı Zonguldak diyorduk hep böyle anıldı. Doğalgazın bulunmasıyla da Zonguldak büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gidecek” şeklinde konuştu.

Zonguldak’ın açıklarında bulunan doğalgazın tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen TGRT Haber Spikeri Mehmet Aydın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün açıklamış olduğu 320 milyar metreküp ve Zonguldak’ın 175 kilometre açıklarında bulunan doğalgaz tüm Türkiye’ye hayırlı olsun. Bunun hemen akabinde Zonguldak’ta bulunmak benim için ayrı bir gurur kaynağı, medyadan tüm arkadaşlar radyondan değerli arkadaşlar ile birlikte Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneğinin düzenlemiş olduğu gezi programında bulunduk. Madencilerin karşılaştığı zorlukları öğreniyoruz. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Zonguldak bundan sonra daha fazla konuşuluyor olacak” şeklinde konuştu.

Program dahilinde Zonguldak’a gelen radyocular Zonguldak’ı çok beğendiklerini ve ilk fırsatta geleceklerini ifade etti.

Yorumlar

Beyaz baklava ve cevizli kömeç yoğun ilgi görüyor

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:50

Beyaz baklava ve cevizli kömeç yoğun ilgi görüyor

Zonguldak'ın Devrek ilçesinin simge lezzetlerinden olan beyaz baklava ve cevizli kömeç, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İki lezzet, girişimlerin ardından coğrafi işaret tescil belgesi de aldı.

Devrek ilçesinde ünü Türkiye'ye yayılan Devrek Simidi'nin ardından beyaz baklava ve cevizli kömeç de rağbet görüyor. İlçe ile adeta özdeşleşen beyaz baklava, 55 kat yufkanın pişirilmesiyle bayram ve düğünler gibi özel günlerde ikram ediliyor. Rulo şeklinde sarılan ve içi cevizle doldurularak pişirilen cevizli kömeç de ünü ülke geneline yayılan lezzetlerden biri olarak biliniyor.
İlçeye ait iki önemli lezzet Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin girişimleriyle Türk Patent Kurumu'nca coğrafi işaret tescil belgesi aldı.
Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, "Bu işte emeği geçen bütün dernek yönetici hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. İlçenin, yörenin, bölgenin kendisini en iyi anlatmasının geçmişten geleceğe taşıyabildiği şeylerdir. Bunlar da bizim gıda üzerine oldukça çeşitliliğe sahip unsurlardan ikisi beyaz baklava ve cevizli kömeç coğrafi işaret aldı. Umarım daha çok lezzetimiz coğrafi işaret alır. Ne kadar çok coğrafi işaret alabilirsek kendimizi anlatma adına daha çok imkana sahip oluyoruz. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim de Devrek'teki coğrafi işaret sayısını arttırmanın ne kadar önemli olduğunun altını çiziyorum" dedi.
Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Lütfü Çavuş ve yönetim kurulu, derneklerinin girişimiyle beyaz baklava ve cevizli kömeç için alınan coğrafi işaret tescil belgelerinin önemine vurgu yaptı.

Yorumlar