Başkan Demirtaş camiye gelen çocuklara hediyeler verdi

17 Haziran 2019 Pazartesi 18:34

Başkan Demirtaş camiye gelen çocuklara hediyeler verdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesinde Kdz. Ereğli Müftülü tarafından düzenlenen Yaz Kur-an kursu düzenlenen törenle açıldı.

Kdz. Ereğli Müftülüğü tarafından Gülüç Beldesinde her yaz düzenlenen ve Gülüç Belediyesi’nin de destek verdiği Yaz Kur-an Kuru Gülüç Site Cami önünde düzenlenen törenle öğrencilere eğitim vermeye başladı. Açılışa Kdz. Ereğli Müftülük Vaizi Osman Ayyıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sarı, mahalle muhtarları Çağlar Özcan, İhsan Arslan ve Recep Hasçelik, cami imamları ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş çocuklara ahlaklı olmanın önemini vurguladı. Başkan Demirtaş konuşmasında, "Sevgili çocuklar her zaman dediğim bir şey var, önce ‘’Maneviyat ve Ahlak’’ bugünde Yaz dönemi Cami Kur'an kursları açılışında önce "Maneviyat ve Ahlak" diyorum. Maneviyattan ve güzel ahlaktan mahrum olan milletler yok olmaya mahkumdur. Kim ne derse desin, hangi görüşten olursak olalım, Cumhuriyet, Laiklik, Dinimiz ve ahlaki manevi değerlerimiz bizim bir gerçeğimizdir. Bunlardan asla vazgeçemeyiz, taviz veremeyiz. Bunlardan vazgeçtiğimiz takdirde millette bizden vazgeçer ve yok olur gideriz. Millet olarak yok olmamak, kaybolmamak için bu saydığım değerlerimize sımsıkı sarılmalı önem vermeliyiz. Ne Cumhuriyet ve Laiklikle din, ahlak ve maneviyat yıkılır nede din, ahlak ve maneviyatla Cumhuriyet ve Laiklik yıkılır " ifadelerine yer verdi.
Açılışta ayrıca, yaklaşık iki yüz üzerinde öğrenciye üzerinde ‘Camiye koşuyorum, Kur-an öğreniyorum’ yazan tişört ve şal Gülüç Belediyesi tarafından hediye edildi.

Yorumlar

Keleş "İşbirliğimizi artırmaya çalışıyoruz"

17 Haziran 2019 Pazartesi 18:30

Keleş "İşbirliğimizi artırmaya çalışıyoruz"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u ve Ticaret Sanayi Odası’nı ziyaret etti . Ziyarette Kdz .Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bakkaloğlu, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve Genel Sekreter Gündüz Acar hazır bulundu. Karşılıklı görüş alışverişi yapılarak değerlendirmelerde bulunulan ziyarette Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş misafirperverliklerinden dolayı Başkan Sarıkurt’a teşekkür etti. Odalar arası iletişimi güçlendirmek, hizmet standartlarını yükseltmek, ortak faaliyetler tertiplemek ve ortak çalışmalar ile daha etkin ve nitelikli projeler üretmek, sosyal ve kültürel faaliyetlerde işbirliği yaparak odaların sosyal kalkınmaya olan katkısını artırmak ve bu ortaklığın bölgelerde bulunan diğer oda ve borsalara örnek olmasını sağlamak amacıyla görüş alışverişinde bulunan ziyaret, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’in çeşitli hediyeler takdim etmesi ile son buldu.

Yorumlar

Validen kaçak ocak açıklaması...

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:54

Validen kaçak ocak açıklaması...

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, kaçak maden ocaklarında insanların hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, "Ben geçtiğimiz asayiş toplantısında da söyledim. Artık işçi ölümü yaşamak istemiyorum" dedi.

Zonguldak’ta görev yapan basın mensupları ile toplantı düzenleyen Vali Erdoğan Bektaş, taşkömürünün var olmasıyla birlikte Zonguldak şehrinin oluştuğuna dikkat çekti. Bölgede üretilen taşkömürün Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Vali Bektaş, kaçak maden ocaklarında meydana gelen ölümlere ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Vali Bektaş, 19 yaşında kaçak maden ocağında Taner Nasuhoğlu’nun yaşamını yitirdiği olayı hatırlatarak şöyle devam etti:
"Ben geçtiğimiz asayiş toplantısında artık işçi ölümü yaşamak istemiyorum. Meclis görevini yaptı. Üç yıldan beş yıla bu işi hapis cezası olarak açıkladı. Enerji Bakanlığı çalışma yaptı. Üstelik bunu işletmecilerin gözüne baka baka yaptı. TTK ve biz de görevimizi yapıyoruz. Kaçak madencilik gündemimizden kesin olarak çıkması gerekiyor. Zonguldak alıştı ama ben alışmayacağım. 19 yaşındaki çocuk öldü benim canım gitti. O çocukların orada çalışmalarına göz yummayacağız, yummamalıyız. Siz alıştıysanız da kanıksamayın. 19 yaşındaki gencin fare yuvasındaki yerde ölmesine müsaade etmeyeceğiz. Erdemir, HATTAT, Kardemir gibi büyük şirketler riski düşürsün, kömür çıkartılsın. Eski amatör işlerden kurtulacağız. Vatandaşlarımız da bizi uyarsın. Falanca yerde kaçak kömür ocağı işletiliyor desin. 19 yaşındaki çocuğu orada kurban veremem. İşçi çalışıyorsa sigortası olacak, güvenliği olacak. Şu anda iki asgari ücrete rağmen bu iş kurtarıyor. Ben herkesten yardım istiyorum. Bu iş gündemde olsun. Bu acıyı taze tutalım, gündemde tutalım ki acıları yaşamayalım. Hassasiyet toplum içinde oluşsun. Çocuklarımızı o çukurlarda kaybetmeyelim."

Yorumlar
 • RIFAT YILMAZ
  17 Haziran 2019 Pazartesi 16:26

  ZONGULDAKA İŞ SAHALARI KURULSA KAÇAK OCAK IŞLETMELERİ KENDİLİĞİNDEN BİTER ADAM İŞ SAHALARINDA ÇALIŞMAK VARKEN NEDEN KAÇAK OCAKLARDA KÖMÜR ÇIKARSINKİ AMA İŞ SAHALARI YOK YATIRIMCI YOK HERKES EKMEK PARASI PEŞİNDE HİÇ KİMSE KAÇAK KÖMÜR OCAKLARI AÇIPDA KÖTÜ ŞARTLARDA ÖLÜMÜ GÖZE ALARAK ÇALIŞMAK İSTEMEZ AMA İŞ YOK NE YAPSINLAR ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

Vali Bektaş, “Herkes şehrin merkezini soruyor"

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:52

 Vali Bektaş, “Herkes şehrin merkezini soruyor"

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gazetecileri ağırladı. Bektaş, şehrin sorunlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Vali Erdoğan Bektaş, Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda ulusal ve yerel medya temsilcilerini ağırladı. Kentin sorunları başta olmak üzere belirlenen konuları ana başlıklar altında gazetecilerle konuşan Vali Bektaş, şehrin en önemli sorunlarından birisinin şehir merkezi olduğuna dikkat çekti.
Zonguldak şehir merkezi için “yapa-yıka değil yapa-yapa gitmeli” diyen Vali Erdoğan Bektaş şöyle dedi:
“Zonguldak’a gelen herkes diyor ki bu şehir nerede. Şehrin merkezi nerede? Bu işin bir ele alınması gerekmiyor mu? İnşallah alacağız. 100 sene sabrettik. Valilik binası yıkılsın bu binaları yapmak için ne kadar para harcandı. Yapa yıka değil yapa yapa gitmeli. Ben koyarım projemi Manolya Parkı, camiyi nereye yapacağız mı, lavuar alanına ne yapacağız mı, Gazipaşa’yı nereye kadar uzatacağımı önüme koyarım param yoksa yavaş giderim. Bugün yaptığım yarın önüme engel diye çıkmamalı. Burada acele karar verip yapalım çok uzadı bu iş deyip geçi yaparsın ama yanlış şeyi yıkman lazım. Şehir planlaması işi senin benim bildiğim işler değildir. Şehir planlamacılarının bildiği işlerdir. Bu işin mektepleri var. O adamlar geliyorlar. Belki diyecekler valilik binası kalsın konseptte. Belki de valilik binasını yıkalım diyecekler. Yap yık nereye kadar? Kaynak kendi içerisindedir. Bu ekonomi kendi şehrini yapar. Ama biz önce kafaları toparlamamız lazım. Sorunları kâğıtta çözeceksin sonra yapmaya başlayacaksın. Ben şehircilik eğitimi almadım. Planlama ve şehircilik profesyonel iştir. Bu şehri planlamayan yanlış yapmış. Şantiye ve liman ihtiyaçlarından yola çıkılarak kendiliğinden işçi barakalarının değiştiği bir şehir merkezinden bahsediyoruz. Orada işte bu şehri planlamak gerekiyordu. Buraya bu şehri ilk kuranların amacı kömürü yükleyip satmaktı. Şimdi sen o zaman bu saatten sonra diyorsun ki bu kadar adam yaşıyor. Şehrin ihtiyaçları var. Minibüsçünün de taksicinin de herkesin ihtiyaçları var. Bunların düşünülmesi gerekiyor. Birbiriyle bağlantılı olması gerekiyor. Bir defa Zonguldak’ın en önemli sorunu bu. Şöyle bir şansımız var. Biz burayı düzgünce planlarsak bu şehrin bir anda yıldızı parlar. Her problem bir hazine gizler. Herkes kafa kafaya vermiş. Çalışıyor. Herkes diyecek ki 100 yıl da olsa bu memleketin geçmişi var. Kelebeğin Rüyası o bölgelerde film çekildi. Burayı turizme kazandırılabilir. Bir hikayesi var, geçmişi var. Bu maden işi kömürü madeni çok daha özel bir geçmiş. Çok değerlendirilebilir.”
“Bu işin sahibi aslında şehrin belediyesidir”
Şehrin sahibinin belediye olduğunu ifade eden Vali Bektaş, “Valilik limandaki çekeklerle uğraşmaz. Bu belediyenin işidir. Derenin nereye akacağı denize akmayacaksa nasıl akmayacağı şehrin belediyesidir. Ben haddimi bilirim. Niye çekekleri valilik yıktı. Manolya Park niye Özel İdare’ye kaldı. İşin sahibi belediyedir. Merkezi idare de bu işin muhatabı Şehircilik Bakanlığı’dır. Bizim yaptığımız belediyeye yardımcılıktır. Ama belediye gönüllü Allah yüzümüze baktı en çalışkan arkadaşımız belediye başkanı seçildi. Biz, bakanlık ve TOKİ’de ona yardımcıdır. Yani onun için ben yaparsam olmaz. Ben bütününe bakacağım. Ama şehir merkezinde ticaret bulvarı oluşturmak, otoparklara yer bulmak, şehir için trafik düzenini ayarlamak polisin de değil belediyenin işidir. Bugüne kadar TTK yapmış, valilik yapmış belediye yapmamış. Ben yaparsam yanlış bir şey olur. Belediye yaparsa sahibi yaptığı için yanlış da olsa düzeltebilir. Zonguldak’ın coğrafyası zor. Altında madenler çalışmış arazi kayıyor. Bu iş zor bir olduğu için başarılı olunamamış. Bütün bunlar zor olmuş. Ama şimdi el ele verirsek bu şansı kullanır bu şehri bölgenin yıldızı yapabiliriz. Bu ihtimal var. Ben bunu görüyorum. Şehir plancılarını iki kez getirdik. Bu şehir olur diyorlar şehir kendi kendini yapar diyorlar” dedi.
“Zonguldak’a bir sanayi ve üretim modeli gelmedi”
Vali Erdoğan Bektaş, “Zonguldak merkezine baktığınızda madene ayarlı madende işçi olarak çalışma TTK’da yüksek kadrolarla geçinmeye dönük bir ekonomi. Bu bir yere kadar iş görmüş. Artık iş görmez hale gelince özellikle Özal dönemi, özelleştirmenin gündeme geldiği dönemde Zonguldak buna direnmiş. Biz eski sistemi sürdüreceğiz. Bu direnme sonuç vermiş. Aslında Türkiye’nin her tarafında özelleştirme rüzgarlarının estiği dönemde Zonguldak da özelleştirmeyi başarabilseymiş merkez atölyesi rahmetli Özal sadece TTK’yı değil merkez atölyesini özelleştirmeyi başarabilseydi Zonguldak makine üretim üssü haline gelirdi. Zonguldak buna direndi başardı. Eski sistemi sürdürmeye çalıştı. Zonguldak’a bir sanayi ve üretim modeli gelmedi. Zonguldak’ta Türkiye’nin en eski makinecileri, maden mühendisleri var. Çok çetrefilli bir coğrafyadan kömür bir zor bir madeni satmayı başarmış bir şehir. Sanayileşmeyi başaramamış. 10 sene önceki öyle şartlarda görmeyi beklemek fazla bile” dedi.
“Filyos tekrar üç vilayeti bir araya getirdi”
Filyos Projesi’nin yeniden üç ili bir araya getirdiğinin altını çizen Vali Erdoğan Bektaş, “Karabük Filyos’a mecbur. Filyos Zonguldak’ın dolayısıyla Zonguldak Filyos’suz olmaz. Filyos’u en çok kullanacak olan kim Bartın. Filyos tekrar üç vilayeti bir araya getirdi. Liman, endüstri bölgeleri, lojistik, demiryolu hatları, BAKKA havzası Ankara-Konya koridoru Akdeniz’e kadar Karadeniz’e açılan en büyük limanı. Koca bir coğrafya Filyos’a bir potansiyel ortaya çıkarıyor. Bakıyorum Bartın için bir strateji benim görevim değil ama etkiliyor. Gidiyorum Bartın’lılar ile görüşüyorum. Filyos ortak paydasından yola çıkarak Erdemir-Kardemir varlığı taşkömürü varlığı bu bölgede bir çelik vadisi, çelik havzası konusunda öne çıkmıştır. Üç il BAKKA çerçevesinde bir kavramla dünyanın gündemine oturabilir mi? Profesyonellere görev verdik. Çalışıyorlar. Zonguldak maden makineleri kümesi diye bir kümelenme mantığıyla üretim bir sanayi ve üretim modelini Zonguldak’a koymamız mümkün. Onun altyapısı var. Böyle bir şey en azından kendi madenlerimiz için bütün makineleri üretebiliriz. Zonguldak’taki bütün geçmiş ve tarihi maden makinelerini bir meydan okumaya yönlendirebiliriz şeklinde çalışıyoruz. Teknopark ile de çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
“Taşkömürü çelik üretimi için vazgeçilmez bir ürün”
TTK’nın bin 500 işçi aldıktan sonra yoluna devam edeceğini belirten Vali Bektaş, “Türkiye Taşkömürü Kurumu zarar ediyor. Bu sene de 1500 işçi aldı. Yoluna devam edecek. Zonguldak’taki taşkömürü Türkiye’de başka yerde yok. Çelik üretimi için vazgeçilmez bir ürün. Onun için Kardemir ve Erdemir burada. Onun için Tosyalı Holding Filyos’a geliyor. Bu kömürün dolayısıyla çıkartılması gerekiyor. Kömür çıkartılmasında sorunlar var. Arazi zor. Çıkartılması sorunlu. İş güvenliği açısından pahalı ve riskli. Çekimserlikle yaklaşılan bir alan. Biz geçen gün madene gittik. Aşağıda yarı otomasyon sistemi diye bir şey düşünmüşler. Kurmuşlar ve çalışıyor. Yarı otomasyon sistemiyle yapılan gerçekten Zonguldak için bir devrim. Taşkömürü ihtiyacınız var ama bunu çıkartmak ve pahalı, riskli. Dolayısıyla bundan uzak durmak gerekir şablonunu değiştirecek bir şey yaptılar. Eksi 560 metre altına gittik gördük. Mühendislerin de işçilerin de gözlerinin içi gülüyordu. İşçi başına çıkartılan kömür arttı. Zonguldak’ta taşkömürü çıkartma işini dünya standartlarına getirdi. İş güvenliği riskini çok azaltıyor. Eski ahşap direklerle yapılan tahkimatlar bir defa ahşap ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Son yönetim ve genel müdüre teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir iş ortaya çıkarttılar. Pahalı ve riskli konularını minimize ediyor. Zonguldak’ta kömür çıkartma işini mantıklı hale getirdi. TTK 1500 işçi alarak düşe kalka zararı hafifletecekler ve yollarına devam edecekler. Arkasından ERDEMİR kömüre girdi. Kandilli tarafında kömür ocaklarını verdiler. Zorlamayla girdi gönüllü oldular. Bu işi sevdiler. Mekanize sistemlerle kömürü çıkartacaklar. Pahalı olmayacak. Ve riskli olmayacak. Bunun yolları var. Bu yolu TTK gösterdi. Kömür işi ilk tarihinde ilk defa yoluna girmek üzere. TTK kendini geliştiriyor. Üç saha var, Bereket Enerji’ye verilen yerler var. Bereket Enerji konusu şu anda belirsizliğini koruyor ama oraya kayyım atandı. Kayyım enerji bakanlığıyla işbirliği içerisinde çözüm arıyor. O da çözüme kavuşursa maden işi Zonguldak’ta ilk defa yoluna girecek. İthalatı azaltabilir ve bu işten para kazanılır, canlarımızı vermeden para kazanabilme haline gelme umudumuz var. Bence burada asıl önemli olan şudur. Bu potansiyeli oluşturan üç ana varlık var. Birsi Erdemir, Kardemir ve Filyos olacak. Filyos değil Ereğli’nin, Ankara’nın-Konya’nın limanı olacak. Filyos’ta tasarlanan çok farklı bir şey. Üç vilayeti bir araya getiriyor. Artı Ereğli’yi de bir araya getiriyor. Toz çelik ve daha gelişmiş ürünlerdir. Ereğli’nin varlığı Erdemir’dir. Erdemir çelik sac üretiyor. Bu çelik sac Zonguldak ve Filyos’ta üretilecek. Mamul haline gelecek. Dolayısıyla Erdemir bu ihtiyacı Gebze’de orada burada gidermeye çalışıyordu. Filyos’ta oluşturulması amaçlanan şey Gebze dünyaya çalışıyor ama Filyos Karadeniz’e çalışacak. Burada Ereğli’nin şansı bir iken iki olacak. Artacak. Zonguldak maden makineleri kümesini nasıl yapalım çalışmasını yapacağız. Teknopark. Ticaret odası, MEKSA, Maden makineleri atölyesi de içinde. Bu işleri yapmazsanız biri gelip yapıncaya kadar beklersiniz. Bu işleri yapmak zorundayız. Yeni alanlar oluşturmak yer bakacağız” şeklinde konuştu.
Gemi söküm tesisi
Gemi söküm tesisi için Kilimli ilçesinin konuşulduğu toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Erdoğan Bektaş, “Gemi söküm işi özel bir iş. Türkiye’nin iki kömür söküm yeri var. Aliağa ve bir de Kilimli belirmenmiş. Onun dışında Türkiye üçüncü bir gemi söküm yeri yapmayacağını taahhüt etmiş. Karadeniz coğrafyasında da başka gemi söküm yeri yok. Karadeniz coğrafyasında gemiler eskidiklerinde gidebilecekleri en yakın yer Aliağa. Oraya ulaşabilmeleri için de iki boğaz var. Bunun da maliyeti var. Dolayısıyla Karadeniz coğrafyasında büyük eski gemiler var. Bunu işleyebilecek bir gemi söküm yeri de yok. Kilimli’deki yeri ele alabilir miyiz? Eninde sonunda Kilimli’de gemi sökümcü olur. Türkiye böyle bir fırsatı kolay kolay tepmez. Bugün mü olur yarın mı olur? Bir ekonomisi var, kirliliği de var. Oraya güçlü bir işletmeci yarın gelebilir ama orada ellerinde bir imkan var. Sıkışırlarsa gelebilirler. Zamana bırakılmış bir konudur” dedi.
Toplantının sonunda gazeteciler ve Vali Erdoğan Bektaş hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar

Bu görüntüler Kdz. Ereğli'ye yakışmıyor...

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:18

Ereğli Haber

Bu görüntüler Kdz. Ereğli'ye yakışmıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bazı mahallelerde çöplerin zamanında alınmaması ortaya bu görüntülerin çıkmasına neden olurken, mahalle sakinleri temizliğe önem verilmesini istedi.

Kdz. Ereğli ilçesinin en uzak mahallerinden biri olan Ören Mahallesi’nde çöplerin zamanında alınmaması mahalle sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlilerinden özellikle yaz aylarında çöplerin düzenli toplanmasına daha fazla önem vermesini isteyen mahalle sakinleri, çöplerin bazen 2-3 bir alındığını söyledi. Yaz aylarında çöplerin daha fazla bakteri ürettiğini ve insan sağlığını tehdit ettiğini belirten mahalle sakinleri, bu görüntülerin Kdz. Ereğli’ye yakışmadığını ifade etti.

Yorumlar
 • Serkan
  19 Haziran 2019 Çarşamba 00:40

  Festivale para lazım ya çöpçülere mesai yaptıramıyor bu aralar başkan

 • RIFAT YILMAZ
  17 Haziran 2019 Pazartesi 16:32

  BELEDİYE BAŞKANI ÖREN MAHALLESİ İLE HİÇ İLGİLENMİYOR