Bahar şenlikleri başladı

4 Mayıs 2017 Perşembe 13:57

Bahar şenlikleri başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne (BEÜ) bağlı Kdz. Ereğli Meslek Yüksek Okulu’nda (MYO) bahar şenliklerinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.

Kdz. Ereğli MYO’da 3. Bahar Şenlikleri bu yıl 3, 4, 5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Üniversite öğrencilerine girecekleri final sınavları öncesi büyük moral olan kaynağı olan bahar şenliklerinde renkli görüntüler ortaya çıktı.
Bahar şenlikleri 3 Mayıs’ta saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Şenliklerde tavla, satranç, bilek güreşi ve masa tenisi, futbol, basketbol turnuvalarının yanında sandalye kapmaca, survivor parkuru, top sektirme, halat çekme, yoğurt tepsisinde altın arama gibi eğlenceli oyunlar oynandı. Şenliklerde ayrıca oyun havaları ve sonrasındaki müzik kulübü konseriyle öğrenciler şarkılara eşlik ederek doyasıya eğlendi. Öğrenciler şenlik alanında açılan stantlarda çeşitli el sanatları ürünleri, yiyecek ve içecek satılarak farklılık oluşturuldu.
MYO öğrencileri şenliklerde ödüllü oyunlar, konserler ve karaoke etkinlikleri ile moral depoladı.

Etiketler:

kdz.ereğli , myo , bahar şenlikler ,

Yorumlar

Öğretmenler hünerlerini tiyatro oyununda sergiledi

3 Mayıs 2017 Çarşamba 14:59

Öğretmenler hünerlerini tiyatro oyununda sergiledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 11 öğretmen kurdukları tiyatro topluluğu ile “Yüzsüz” isimli komedi türü tiyatro oyunu sahneledi.

Kdz. Ereğli ilçesindeki değişik okullarda görev yapan 11 öğretmen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) sinema salonunda “Yüzsüz” isimli tiyatro oyununu oynadı. Barış Bostancı’nın yönetmenliğini, Selma Uğurlu’nun yardımcılığını üstlendiği tiyatro oyununda gösterdikleri performans ile profesyonel oyunculara taş çıkartan öğretmenler izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Dari Fo tarafından yazılan komedi oyunu iki bölüm halinde sahnelendi. Tiyatroda oyunculuk yapan öğretmenler, kendilerinin oynarken büyük heyecan yaşadıklarını ve aynı zamanda keyif aldıklarını söyledi. İzleyicinin de performanslarından memnun kalmasının kendilerini motive ettiğini dile getiren öğretmenler, uzun bir çalışmanın ardından oyunu sahnelediklerini anlattı.

Etiketler:

TİYATRO , ÖĞRETMENLER ,

Yorumlar

Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

2 Mayıs 2017 Salı 22:35

Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 14 Mart 2 Mayıs tarihleri arasında ilki düzenlenen Anne Üniversitesi ilk mezunlarını düzenlenen törenle verdi. Tahir Karaoğuz Konferans salonunda düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, dekanlar, anne ve anne adayları katıldı. 8 hafta süren eğitim sonunda 29 anne ve anne adayı mezuniyet belgelerini aldı.
Mezun olan anneler adına konuşma yapan Zuhal Karagöz, eğitimin düzenlenmesinde katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Faydalı bir eğitim olduğunun altını çizen Karagöz, “Çocuklarımızın maddi ihtiyaçlarının temininden ziyade manevi değerlerimiz olan merhamet, şefkat, yardımlaşma ve saygı eksikliklerinin olduğunun farkındaydık. Burada birbirinden kıymetli hocalarımızdan aldığımız derslerin ışığında ihmal edilen milli ve manevi değerlerimizin canlanmasına vesile oldunuz. Kanaatimiz şudur ki Anne üniversitesi ve içinde alınan dersler bizlere çok önemli deneyimleri elde etmemize vesile olmuştur. Katkı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirildi
Bülent Ecevit Üniversitesinin son yıllarda toplumsal ve kültürel alanda Zonguldak’a değer kattığını ifade eden Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Elif Hür, “Üniversitemiz son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla bilimsel faaliyetlerin yanı sıra toplumsal ve kültürel alanda yaptığı çalışmalarla Zonguldak’a farklı bir değer katmıştır. Toplumun çekirdeği olan ailenin mimarı hiç kuşkusuz annelerdir. Üniversitemiz Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak annelerin gönül dünyalarına ufakta olsa bir katkı sunmak için Anne Üniversitesi programını başlattık. Bu yıl ilk olarak gerçekleştirilen projeye sonuçlarının değerleri açısından dar kapsamda gerçekleştirildi" şeklinde konuştu.
Annelerin öneminden bahseden BEÜ Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, “Annenin yokluğunun ne demek olduğunu yakinen bilenlerdenim varken pek kıymeti bilinmiyor. Ama yokluğunu çok derinden hissediyoruz. Anne sevgisi çok bambaşka bir şey. Annelerimiz çocuklarını müthiş bir sevgiyle seviyorlar ancak iyi insanların yetiştirilmesi annelerin elinde sevginin ötesinde bilinçli bir annelik son derece önemli günümüz dünyasında en çok ihtiyacımız olan şey iyi insanların yetiştirilmesi bu anlamda en büyük yük annelerin üzerinde. Dünyada iyi olan ne varsa güzel olan ne varsa burada en büyük katkı koyanlar anneler diye düşünüyorum. Bu anlamda bu etkinliği düzenleyen ve katkı sağlayan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eğitim 8 hafta sürdü
8 haftalık eğitim ardından mezun olan 1 çocuk annesi Zennur Gülay, eğitimin çok faydalı geçtiğini söyledi. Eğitim sürecinde yaptığı yanlışları fark ettiğini ifade eden Gülay, “Bütün programlara katılamama rağmen gerçekten faydalandığımı düşünüyorum. Özellikle bu teknolojinin kullanımı ve çocuklarda mahremiyet eğitimi anlamında hiç bilmediğimiz şeyler öğrendim. Hatta teknoloji anlamında çok şey bildiğim ve çocuğumu bu konuda doğru yönlendirdiğim halde. Aslında burada yaptığım yanlışları fark ettiğimi söyleyebilirim bu anlamda da çok önemli gelişmeler oldu. Çocuğum şuanda 5 yaşında bu dönem teknolojiden en fazla zarar alabileceği bir dönem bir geçiş noktası diyebilirim. Ben bunu bu eğitim sonrası öğrendim. Bu eğitimi bize vermeyi düşünen, akıl eden ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Anne Üniversitesinden mezun olan BEÜ İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi anne adayı Melike Çavdar ise şunları söyledi:
“Üniversite okurken böyle bir eğitim alabilmek gerçekten bir ayrıcalıklı bir durum. İlk burayı duyduğumda anne olmadan böyle bir eğitim alması çok güzel durum. Geldiğim için çok mutluyum çok güzel bir eğitim aldık ve mezun olduk emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Etiketler:

BEÜ , ANNE ÜNİVERSİTESİ , MEZUN ,

Yorumlar

Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynadılar

1 Mayıs 2017 Pazartesi 20:13

Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynadılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi İbrahim Süheyla Fen Lisesi (ERFEN) “Erfen English Day” İngilizce dil şenliği düzenledi.

Kdz. Ereğli ERFEN tarafından İngilizce günleri etkinliği düzenlendi. ERFEN öğrencileri derslerde öğrendikleri İngilizceyi düzenlenen etkinlikte uygulamalı olarak konuştu.
Etkinlik kapsamında Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynayan öğrenciler, slayt gösterileri, just dans ve karaoke yaparak büyük beğeni topladılar. Okulda yürütülen Uluslararası E-twinning Projesini de anlatan öğrenciler stant açarak Ereğli’nin tarihçesi, yerel kıyafetleri, yöresel yemekleri gibi kültürel değerlerini de İngilizce olarak tanıtarak pratik yaptı.
Öğrenciler derslerde öğrendikleri İngilizceyi düzenlenen etkinlik ile bire bir uygulamalı olarak konuşma fırsatı yakaladıklarını ifade etti.
ERFEN öğrencileri etkinlik kapsamında Amerikalı George Morales ile konuşarak pratik yapma şansı yakaladı.

Etiketler:

erfen , ereğli fen lisesi ,

Yorumlar

“Bağımlı olma, özgür ol”

30 Nisan 2017 Pazar 22:20

“Bağımlı olma, özgür ol”

Kdz. Ereğli İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi “Bağımlı olma, özgür ol” projesi kapsamında kardeş okulu olan Kurtlar İlkokulu’na giderek kardeşlerimle el ele etkinliği düzenledi.

 Etkinlik kapsamında okul kardeşliğinin kalıcı olmasını simgeleyen ağaçlar diken öğrenciler, okul duvarlarına     renklerin kardeşliğini yansıtan, farlılıkları zenginlik olarak anlatan ağaç motifini el baskısı yaptılar. Minik öğrencilerle akademik söyleşide bulunan lise öğrencileri, söyleşi sonunda hayallerim ve ben temalı duvar boyama etkinliğinde bulundular. Minik öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu. Etkinlik yakar top, futbol gibi sokak oyunları ile sona erdi.  

Etiketler:

öğrenci , fen lisesi , bağımlı olma özgürol ,

Yorumlar