BEÜ’de büyüme hormonu tümörü paneli verildi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:47

BEÜ’de büyüme hormonu tümörü paneli verildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Radyoloji Anabilim Dalı ve Beyin Cerrahisi Anabilim Dalının birlikteliğinde “Akromegalide (Büyüme Hormonu Tümörü) Güncel Tanı ve Tedavi” başlıklı panel verildi.

Dekanlık toplantı salonunda düzenlenen panele akademik personel ve öğrenciler katıldı. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu’nun panelin düzenlenme süreci ve programı hakkında verdiği bilgiler ile başlayan panel, akromegalinin tanısı ve tedavisi konulu yapılan sunum ile devam etti.
Panelde, konuşmacılardan Radyoloji Anabilim Dalından Doç. Dr. İlker Öz, akromegal hastalarda radyolojik görüntülemelerin tanı, tedavi ve takiplerdeki yerini olgu örnekleriyle aktarırken, Beyin Cerrahisi Anabilim Dalından Doç. Dr. Şanser Gül, akromegali hastaların özel cerrahi tedavisi ve içeriği; İç Hastalıkları Anabilim Dalı Arş. Gör. Dr. Hanife Yurdakul Ertan ise klinikte takip edilen bir olgunun tanı, tedavi ve takip süreci hakkında bilgiler aktardı.
Panel, soru ve cevap bölümüyle tamamlandı.

Yorumlar

Üreme sağlığı eğitimi verildi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:42

Üreme sağlığı eğitimi verildi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından bölgemizde görev yapan Aile Hekimi, Ebe ve Hemşirelere yönelik Üreme Sağlığı Eğitimi tamamlanarak sağlıkçılara düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Esra Canan Koca, Ebe Figen Aydoğan, Sevgi Günay, Gülbahar Karapınar, Zekavet Saçkırkan tarafından verilen 14 günlük eğitimde sağlıkçılara Üreme sağlığı eğitim programı kapsamında anne ölümlerini önlemek ve anne sağlığını korumak, bebeklerin sağlıkla doğmalarını ve yaşamlarını sağlamak, istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla düzenlenen üreme sağlığına giriş, aile planlaması ve danışmanlığı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, gençliğe yönelik üreme sağlığı hizmetleri ve güvenli annelik modüler eğitimi geniş kapsamlı olarak eğitimciler tarafından sağlık personellerine verildi.
Düzenlenen eğitim sonrasında törenle eğitime katılan sağlık personellerine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaoğlu, Çeküs Uzmanı Handan Özçoban Saka, Çeküs Birim Hemşiresi Şeyda Köksal ve Eğitimciler tarafından sertifikaları verildi.

Yorumlar

BEÜ bağımlılıkla mücadele kapsamında etkinlik düzenledi

27 Aralık 2018 Perşembe 12:38

BEÜ bağımlılıkla mücadele kapsamında etkinlik düzenledi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde “Sigara Bağımlılığı ve Ağız Sağlığı” semineri gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen ve akademik personelin katıldığı seminerin açılışında konuşan Dekan Vekili Prof. Dr. Emre Bodrumlu, sigara bağımlılığı ve sigara ile mücadelenin önemine vurgu yaparak sigaranın ağız sağlığına zararlarına değindi. 
Seminerde konuşan Dekan Yardımcısı ve Endodonti Anabilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Baran Can Sağlam ülkede ve tüm dünyada sigaranın en yaygın bağımlılık yapıcı madde olduğunun altını çizerek, sigaranın genel insan sağlığının bozulmasının yanı sıra ağız sağlığı üzerinde de birçok zararlı etkisinin bulunduğunu belirtti. Baran, diş eti hastalıklarına, ağız kanserlerine ve diş kayıplarına neden olan sigara alışkanlığının aynı zamanda diş tedavilerinde iyileşmenin gecikmesine de yol açtığını vurguladı. 
Seminerin sonunda Dekan Bodrumlu, katılımcılara teşekkür ederek, bağımlılıkla mücadele kapsamında bu tür etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini ifade etti. 

Yorumlar

Kaymakam Çorumluoğlu BBP mensupları ile görüştü

26 Aralık 2018 Çarşamba 18:34

Kaymakam Çorumluoğlu BBP mensupları ile görüştü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Büyük Birlik Partisi (BBP) Kdz. Ereğli teşkilatına iade-i ziyarette bulundu.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, BBP Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı’nı ziyaret ederek İlçe Başkanı Turabi Çelik ve teşkilat mensupları ile sohbet etti. Ziyarette muhtarlıkların ve Sivil Toplum Kuruluş Başkanları’nın makamda belli bir süre kalmamaları gerektiğini ifade eden Çorumluoğlu, muhtarların 3 dönem sivil toplum kuruluş başkanlarının ise 2 dönem makamda kalması gerektiğini belirtti. Çorumluoğlu, esnaflara büyük önem verdiğini ve çok sevdiğin ayrıca kendisinin de 40 yıllık bakkalcının oğlu olduğunu söyledi. Çorumluoğlu ayrıca makamına yürüyerek gidip geldiğini belirterek, kaymakamlık binasının pazar yerine taşınması ile esnaflarla daha sık görüşeceğini vurguladı.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren BBP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Turabi Çelik ise Kaymakam Çorumluoğlu’nun kendilerine verdiği moral ve motivasyon için teşekkür ettiler. Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi karla mücadeleye hazır

26 Aralık 2018 Çarşamba 15:12

Kdz. Ereğli Belediyesi karla mücadeleye hazır

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi ilçeyi etkisi altına almayı beklenen kar yağışına karşı hazırlıklarını tamamladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi kar yağışı ile mücadele için kriz masası oluşturdu. Stokta 1200 ton tuzu bulunan belediye, 16 iş makinesini de hazır bekletiyor. Diyaliz hastaları, hamile bayanlar ve acil hastalar ile ilgili gelecek ihbarlara karşıda gerekli hazırlıkları tamamlayan Kdz. Ereğli Belediyesi, bu tür ihbarlara karşı itfaiye ve zabıtaya ait 4x4 araçlarla müdahale edilecek, hastalar evlerinden alınıp tedavileri tamamlandıktan sonra tekrar evlerine bırakılacak. Fen İşleri Müdürlüğü’nün yanı sıra, Su ve Kanalizasyon, İtfaiye, Temizlik İşleri, Zabıta, Ulaştırma ile İşletme ve İştirakler Müdürlüklerinin gerek araç, gerekse personelle kar yağışı ile mücadeleye hazır olduğunu belirten Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Halkımız her türlü istek ve şikâyetini ‘Alo 153 Zabıta’ hattına yapabilir. Tüm ihbarlar değerlendirilecek, sorun yaşanan bölgelere anında müdahale edilecek” dedi. Kar yağışıyla mücadele kapsamında kullanılmak üzere bin 200 ton tuzun stoklandığını da belirten Başkan Uysal, “Belediyemiz, ikisi aynı zamanda tuzlama yapabilen 4 kar küreme kamyonu, 1 adet kar küreme aracı, 9 adet JCB iş makinesi ve 2 greyderi olası kar yağışına karşı hazır bekletiyoruz” dedi.

Yorumlar