BEÜ’de Biyogeribildirim tedavisi başladı...

29 Ağustos 2019 Perşembe 14:04

BEÜ’de Biyogeribildirim tedavisi başladı...

Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde kullanılacak, kas eğitimi ve güçlendirilmesini sağlayan EMG-Biofeedback cihazının kurulumu yapılarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Hissedilmeyen veya istemsiz bazı fizyolojik olaylar hakkında hastaya gerçek zamanlı biyolojik bilgi sağlayan bir yöntem olan Biofeedback (biyogeribildirim) tedavisi ve cihazı hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Sarıkaya, Biofeedback’ın, bireylere ait kas kasılması, gevşemesi, nefes alıp verme gibi fizyolojik olayların elektronik aletler yoluyla görsel veya işitsel sinyaller haline getirilmesini, sinyaller yoluyla bireylerin fonksiyonlarının farkına varmasını ve bu fonksiyonlarını istemli olarak kontrol etmesi temeline dayanan bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti.
Biofeedback’ın ilk olarak 1960’lı yıllarda inmeli hastaların rehabilitasyonunda kullandığını söyleyen Sarıkaya, “EMG-Biofeedback, omurilik yaralanması, serebral palsi, kafa travması, distoni, periferik sinir yaralanmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin rehabilitasyon alanına katkıları ile Biofeedback cihazları da daha kolay kullanılan, her yaşta hastanın kolayca anlayabileceği uygulamaların/oyunların eklendiği tedavi cihazları haline gelmiştir. Kliniğimizde kullanılmaya başlayan Biofeedback cihazının da, rehabilitasyonun tüm alanlarında önemli olan kas eğitimi ve güçlendirmesinde hastalarımıza çok faydalı olacağına inanmaktayız” dedi.
Başhekim Prof. Dr. Şenay Özdolap da hizmet vermeye başlanılan EMG-Biofeedback tedavisi ile ilgili yaptığı açıklamada, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde EMG-Biofeedback cihazının kurulumunun bölge genelinde fizik tedavide ciddi bir açığın kapanmasını sağlayacağını ifade ederek, mevcut bilgi, tecrübe, tıbbi alt yapı ve hizmet kalitesiyle birinci önceliklerinin, hastaların beklenti ve memnuniyetini en üst düzeyde tutmak olduğunu vurguladı.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , beü ,

Yorumlar

Çakır'dan müjde... Ereğli Devlet Hastanesi’ne 16 doktor

29 Ağustos 2019 Perşembe 13:58

Çakır'dan müjde... Ereğli Devlet Hastanesi’ne 16 doktor

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne bir göğüs hastalıkları ve bir fizik tedavi uzmanı olmak üzere iki doktorun atamasının gerçekleştirildiğini, 12’si pratisyen, bir kardiyolog ve bir fizik tedavi uzmanının da kadrosunun açıldığını belirtti.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde ki doktor açıklarının giderilmesi için yaptıkları çalışmaların sonuç verdiğini söyledi. Çakır konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “2019 2. Dönem ilk defa ve yeniden atama kurasında 1 Göğüs Hastalıkları ve 1 Fizik Tedavi uzmanı Ereğli Devlet hastanesine yerleşmiştir. 88. Dönem Devlet hizmet yükümlülüğü kurasında Ereğli Devlet hastanesine 12 pratisyen, 1 kardiyoloji ve 1 Fizik Tedavi uzmanı kadrosu açılmıştır. Kdz Ereğli'mize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , hastane , Fatik Çakır ,

Yorumlar

Plajlar kavşağında ortalık savaş alanına döndü

28 Ağustos 2019 Çarşamba 17:21

Ereğli Haber

Plajlar kavşağında ortalık savaş alanına döndü

Zonguldak Ereğli plajlar mevkisinde meydana gelen trafik kazasında biri ağır 6 kişi yaralandı. Ortalığın savaş alanına döndüğü kazada yaralılardan üçü otomobilde sıkıştığı yerden itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kaza, saat 13.30 sıralarında Alaplı Ereğli karayolu üzerindeki OSB'ye giden kavşakta meydana geldi. Hüseyin A.'nın kullandığı 34 BVC 363 plakalı otomobil, OSB yolunda kavşaktan hareket eden Öznur T.'nin kullandığı 34 EF 4895 plakalı otomobil ile çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle OSB yolundan gelen ve içinde 5 kişi bulunan otomobil savrularak refüje çıktı. Durumun haber verilmesiyle olay yerine 112 Acil Servis, Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve polis ekipleri sevk edildi. Kazada refüje çıkan araçtaki yaralılardan üçü, Ereğli İtfaiye Müdürlüğüne bağlı kurtarma ekipleri tarafından sıkıştıkları yerden çıkartıldı. Büyük çaba harcayan itfaiye ekiplerinin çalışmalarına polis ve sağlık ekipleri de destek verdi. Kazada sürücüler Hüseyin A. ve Öznur T. ile iki araçta bulunan toplam 6 kişi yaralandı. Aracın kapısı kesilerek açılan bölümden dışarı çıkarılan yaralılar sağlık ekiplerine teslim edildikten sonra diğer yaralılarla birlikte Ereğli'deki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı. Yaralılardan birinin sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi.
Kazanın meydana geldiği yol ise araç kurtarma çalışmaları nedeniyle bir süre trafiğe kapatıldı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

Demirtürk ve Aras ailelerinin mutlu günleri

28 Ağustos 2019 Çarşamba 17:07

Demirtürk ve Aras ailelerinin mutlu günleri

MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk’ün oğlu Oğuzhan Demirtürk, Ecem Aras ile dünya evine girmeye hazırlanıyor.

Ereğli Haber- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk ve Hülya Demirtürk çiftinin oğulları Oğuzhan Demirtürk ile Turan ve Pembegül Aras çiftinin kızları Ecem Aras hayatlarını birleştiriyor.
Genç çiftin kına merasimi 30 Ağustos 2019 Cuma günü saat 19.00’da, düğün merasimi ise 31 Ağustos Cumartesi günü saat 19.30’da Büyük Anadolu Otel’de gerçekleşecek.
Ereğli Haber Gazetesi ailesi olarak Demirtürk ve Aras ailelerini tebrik ediyor Oğuzhan ve Ecem çiftine bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Yorumlar

Umutlarını hamsiye bağladılar, 'Vira Bismillah' diyecekler

28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:30

Umutlarını hamsiye bağladılar, 'Vira Bismillah' diyecekler

Trabzon'da 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu öncesi teknelerindeki eksikleri gideren balıkçılar, palamutta beklenen görüntüyü alamadıklarını belirterek umutlarını hamsiye bağladıklarını dile getirdi.

Yoroz Limanı'nda teknelerinde son rötuşları yapan balıkçılar, bu sezon palamut avından pek umutlu olmadıklarını belirtirken, hamsiden daha çok umutlu olduklarını söylediler. Palamutta şu ana kadar beklenen görüntüyü alamadıklarını belirten balıkçılar, yine de umutlarını yitirmediklerini, balığı bulana kadar İstanbul Boğazı'na kadar gideceklerini söylediler.
“Köroğlu Balıkçılık” teknesinde kaptan yardımcısı olarak görev yapan Emrehan Köroğlu, “Bu seneki umudumuz geçen seneye göre biraz daha az. Geçen sene oldukça iyi bir sezon geçirdik, ancak bu sezon için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz gibi gözüküyor. Ancak yine de bakacağız, Allah’tan hayırlısı. Eylül 1 itibariyle denize açılacağız. Tüm Karadeniz’i dolaşacağız, balık neredeyse oraya gideceğiz. Rotamız belli değil. İstanbul, Zonguldak, Samsun, Sinop, balık neredeyse oraya gideceğiz. Hazırlıklarımız bitti sayılır. Tadilatımızı, ağ bakımını yaptık. Şu an sezona hazırız” dedi.
Yaklaşık 30 yıldır teknelerde çalışan Erkan Tosun da, palamudun pek görülmediğini ifade ederek, “Şu anki görüntülere göre palamut pek yok gibi gözüküyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda hayırlısıyla olur. Palamut olmayacağını düşünerek mecburen istavrite bakacağız. Yaklaşık 30 yıldır denizlerdeyim. Şahsen ben denizlerde balığın azaldığını düşünmüyorum. Dolayısıyla yıldan yıla değişiyor. Geçen yıla göre bu sene daha az olacak gibi görülüyor. Ancak hamsi geçen seneye göre daha çok olacakmış gibi gözüküyor. Palamut az olur diye düşünüyoruz” diye konuştu.

"Şu anki görüntü geçen seneye göre az"
Denizin durumunun her yıl farklı olduğunu kaydeden Adem Kaya ise, “Yeni sezonda hazırlıklarımızı tamamladık gibi. Son rötuşlarımızı yapıyoruz. 15 yıldır denizlerdeyim. Denizin durumu her yıl farklı oluyor. Bir sezon iyi geçiyor, bir sezon balık pek olmuyor. Bu sezon umutlarımız konusunda bir şey diyemeyeceğim, artık bakacağız. Artık Allah ne verirse” şeklinde konuştu.
1 Eylül’de "Vira Bismillah" diyerek denize açılacaklarını ifade eden Nedim Yazıcı, “20 yıldır denizlerdeyim. Hazırlıklarımız bitmek üzere. Allah’ın izniyle Cumartesi akşamı 'vira bismillah' diyeceğiz. Umutlarımız her zamanki gibi inşallah olacak. Şu anki görüntü geçen seneye göre az. Cenab-ı Allah inşallah rızkımızı verecek” ifadelerini kullandı.
Balığı bulana kadar İstanbul Boğazı'na kadar takip edeceklerini belirten Metin Şimşek ise, “15 yıldır denizlerdeyim. Palamutta şu ana pek görüntü pek olmadı. Yani umut yok gibi bir şey. Sezona ilk olarak palamutla başlayacağız. Balığı bulana kadar İstanbul Boğazına kadar peşinden gideceğiz. İstanbul’daki balıkçı arkadaşlarımızla zaman zaman görüşüyoruz, onlar da aynı palamudun pek olmadığını söylüyorlar” diye konuştu.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , balıkçılar ,

Yorumlar