BEÜ’de ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutlandı

9 Mart 2020 Pazartesi 12:44

BEÜ’de ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

 Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulunda (MYO) yapılan etkinlikte öğrenciler kadına yönelik şiddete dikkat çektiler. Öğretim Görevlileri Derya Erarslan ve Meva Apaydın koordinatörlüğünde, avuç içlerinde “Kadın, Çocuk ve Sosyal Dayanışma” hattı “Alo 183” yazan ve şiddet gören kadının sessiz yardım çığlığı anlamına gelen “siyah nokta” bulunan öğrenciler; kadına yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel her türlü şiddeti temsili olarak ortaya koydu. Etkinlik kapsamında, ’Çocuk Gelin’ konusuna da dikkat çekildi. 
Devrek Atatürk Kültür Merkezinde, Devrek MYO, Devrek Kent Konseyi ile Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ortaklaşa düzenlenen, Öğretim Görevlileri Seda Tapdık, Hale Kıycı ile Avukat Asu Çelebi’nin konuşmacı olduğu“3 Farklı Perspektiften Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlıklı panelde “Dil ve Söylemler, Yerleşmiş Öğretilerde Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği”, “Siyasette Ve Yönetimde Kadın-Erkek Temsili” kadın-erkek eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konuları ele alındı. 
Denizcilik Fakültesindeki etkinlikte ise Kumport Müşteri İlişkileri Müdürü Naciye Karadağ ve OYAK Denizcilik ve Liman Hizmetleri A.Ş. Pazarlama-Müşteri İlişkileri Uzmanı Ayda Altunsoy'un sunumlarıyla verilen konferansta, 'Denizcilik sektöründe kadının yeri’ tartışılırken, sektörde kadın olmanın zorlukları, bu zorlukların nasıl aşılacağı, limancılık sektörü ve limancılık sektöründe kadının çalışma hayatı gibi konular hakkında katılımcılara bilgi verildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Bülent Ecevit Üniversitesi , Mart Dünya Kadınlar Günü , zbeü ,

Yorumlar

Her gün aynı korkuyu yaşıyorlar...

9 Mart 2020 Pazartesi 12:27

Her gün aynı korkuyu yaşıyorlar...

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde göçen köy yolu yüzünden ulaşım tehlikeli hale geldi. 10 köye bağlanan yolun bir an önce yapılmasını isteyen köy sakinleri, güzergahı kullanırken her gün aynı korkuyu yaşadıklarını ifade ettiler.

 İlçeye bağlı Ali köy İmamlar Mahallesindeki Zonguldak ve Çaycuma yoluna ve birçok köye giden bağlantı yolda çökme meydana geldi. Muhtarın müracaatlarına rağmen 2 senedir yapılmayan yol yüzünden köy halkı endişeli günler yaşıyor. Araçların geçtiği zaman bile korkan köy halkı; çocuklarını, hayvanlarını o yolun etrafından dolanmasını bile istemiyor. Çaresiz kalan köylü yollarının yapılacağı günü bekliyor. Konuyla ilgili 2018 yılından bu yana müracaatlarda bulunan köyün muhtarı Durmuş Yiğit şunları söyledi: 
"Kar ve yağmur sonrası yol tekrar çökmeye başladı. Geçen gün buralarda oluşan balçıklar yüzünden bir sığır battı. Traktör ile zor kurtarıldı. Bir taraftan da öğrenci servisinin işlediği yol olduğu için daha tehlikeli hal alıyor. Yolumuz için 2018 yılından bu tarafa İl Özel İdareye ve AFAD’a taahhüt nameli dilekçe verdim. Yol yapılmasa bile göçen araziye istinat duvara çekilmesi istedim. İncelemeye gelindi. Keşif özetini istedim. İl Özel İdare yolun yapılacağını söyledi ama bir tarih vermediler. Yolun alt tarafı da göçmeye başladı. Sonra yolu genişletelim yukarı doğru dedik ama 2014 yılında dikilen direkler yüzünden yol genişlemesi olmadı. EnerjiSa’ ya 3 sefer dilekçe verdim. Bu yolda can güvenliğimiz yok, her an trafik kazası olabilir direklerin kalkması gerekiyor diye. Ama Enerji-sa tarafından 10 sene direklere dokunamayacaklarını söyledi." 
Köyde yaşayan Tayfun Kardaş, köyünün göçen yolu için yardım çağrısında bulundu. Kardaş, "Alt tarafa duvar yapılmadığı için yol sürekli çöküyor. Buradan geçen araçlarında devrilme tehlikesi var. İl Özel İdare üst tarafı tıraş edip yolu genişletmek istedi ama bu sefer elektrik direkleri yolun ortasında kaldı. Direklerin kalkamayacağını öğrendik. Sonrada tıraş olan bölge yağmur yağınca kaymaya başladı. Bu yolumuz Zonguldak merkeze, Çaycuma’ya ve yaklaşık 10 köye bağlanan bir yol. Öğrenci servisinin, yolcu servisinin, yüklü tarım araçlarının geçtiği yol. Ölümlü bir kaza olduktan sonra mı yetkililer bu yolla ilgilenecek. Zaten yolumuz öyle şekil aldı ki traktör bile zor geçiyor. Allah’tan yol çökerken bir araç geçmemiş yoksa aşağı yuvarlanırdı. Bu yolun etrafı tarım arazisi ve sürekli dolgu yapıyorlar. Bunun önlemini alan yok”. 
56 senedir Ali köyünde yaşayan Satılmış Tutal, seçim zamanı köye gelen milletvekiline söylediklerini ve seçim sonrası yolu yapacağız açıklamasını aldığını söyleyerek, “Yolumuz için söz aldık ama maalesef tutulmadı. İlla can yanınca mı hatırlanacağız. Hastamız olduğu zaman Zonguldak’a gitmek için bu yolu kullanıyoruz ama çok zor geçiyoruz. Yarım saat gecikmeli de olsa mecbur geçiyoruz. Biz artık bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , çaycuma , yol , köy yolu , korku

Yorumlar

Kız çocukları için "Görün bizi” başlıklı panel yapılacak

9 Mart 2020 Pazartesi 12:19

Kız çocukları için "Görün bizi” başlıklı panel yapılacak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kız çocuklarının erken yaşta zorla evlendirilmesine dikkat çekmek amacıyla Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından “Görün Bizi” başlıklı program gerçekleştirilecek.

 Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu programa ilişkin olarak yaptığı açıklamada 11 Mart 2020 tarihinde AKM Nikâh Salonu’nda gerçekleşecek olan programda “Çocuk ve Evlilik, Çocuk ve Gelin” kavramlarının neden yan yana olmamalı konusunun psikolojik, sosyal, fizyolojik ve hukuki açıdan ele alınacağını belirtti. Kavuncu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 
“Genç kızların ve kadınların yaşam kalitelerini arttırarak kendilerini geliştirmelerine öncülük eden Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu; Karadeniz Ereğli Kaymakamı Sayın İsmail Çorumluoğlu himayelerinde, Karadeniz Ereğli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ortaklığında kız çocuklarımıza yönelik özel bir toplumsal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. 11 Mart 2020 tarihinde Kdz. Ereğli Belediyesi AKM Nikâh Salonu’nda düzenlenecek panel ile başlayacak “Görün Bizi Projesi”; Türkiye’deki “kız çocuklarının erken evlendirilmesi” sorununa dikkat çekmek amacıyla kurgulanmış, toplumsal farkındalık projesidir. Kız çocuklarının sesi olup, başta aileler olmak üzere toplulukların farkındalığını arttırmayı ama en önemlisi düzenlenecek panel ve eğitimlerle bu konuda sosyal bilinci yükseltmeyi hedeflemektedir. Panelde “Çocuk ve Evlilik, Çocuk ve Gelin” kavramları neden yan yana olmamalı konusu psikolojik, sosyal, fizyolojik ve hukuki açıdan ele alınacaktır. Bu özel programda sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.” 
Kdz. Ereğli AKM Nikâh Salonu’nda 11 Mart 2020 tarihinde gerçekleşecek olan programın akışı ise şu şekilde açıklandı; 
'10.00-10.10 Kayıt ve karşılama, 10.10-10.20 TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu’nun konuşması, 10.20-10.30 Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun konuşması, 10.30-12.00 arası panel. Panel Moderatörü İletişimci Sevda Solak, Panelistler: Avukat Esra Çerçioğlu, Psikolog Hülya Biçer, Ebe Hülya Arslan, Psikolog Sosyal Çalışma Görevlisi Tuğba Sargın, 12.00-12.10 Soroptimistler “ Görün Bizi Mektubu” okunması ve kapanış.' 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , "Gün bizi” , Program

Yorumlar

Jandarmadan 8 Mart'ta anlamlı hediye!

9 Mart 2020 Pazartesi 10:08

Jandarmadan 8 Mart'ta anlamlı hediye!

Zonguldak'ta jandarma ekipleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hediye takdim etti.

 Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca ; 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında, trafik ve asayiş timleri tarafından kadınların “8 Mart Kadınlar günü" kutlanarak hediye dağıtımı gerçekleştirildi. 
Aldıkları hediye karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen kadınlar jandarma personeline teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , JANDARMA , 8 MART

Yorumlar

Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu...

9 Mart 2020 Pazartesi 10:02

Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından şehitler için düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okundu, dualar yapıldı.

 Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen eğlence programı Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda askerlerimizin şehit edilmesi nedeniyle iptal edildi. Başkan Demirtaş eğlence programı yerine Gülüç Belediyesi Düğün Salonu’nda şehitler için Kur’an-ı Kerim okuttu. Yapılan duaların ardından konuşan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, vatanın bölünmez bütünlüğü için şehit olanlara Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk Milleti’ne bir kez daha sabırlar dileyerek gazilere ise şükranlarını sundu. Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Demirtaş, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne kast eden hiçbir saldırı ve oyunun başarıya ulaşamayacağını söyledi. Programa AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Gülüç Belediyesi , şehit , kuranı kerim okundu , dua , 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Yorumlar