BEÜ Yayınevinin 32. yayını çıktı...

16 Kasım 2019 Cumartesi 14:04

BEÜ Yayınevinin 32. yayını çıktı...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Yayınlarının 32. kitabı yayınlandı. Üniversite-Şehir bütünleşmesi kapsamında, içinde bulunduğu çevreye ve topluma hizmet ve sorumluluk bilinciyle hareket eden üniversitenin, Zonguldak ve sorunları ve bu sorunların çözümüne ilişkin bilimsel ve akademik faaliyetleri devam ediyor.

 Bu kapsamda üniversitenin Zonguldak’a ekonomik katkılarının ele alındığı "Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Zonguldak İline Ekonomik Etkisi" başlıklı kitap okurlara buluştu. Prof. Dr. Yasemin Köse, Prof. Dr. Ahmet Ferda Çakmak, Doç. Dr. Ertuğrul Yıldırım, Doç. Dr. Mehmet Pekkaya, Doç. Dr. Şenay Saraç, Dr. Öğr. Üyesi Aykut Şarkgüneşi, Arş. Görevlileri Selim Ertan, Tahsin Erme, Uğur Ursavaş, ve Neslihan Ursavaş’ın yazar olarak yer aldığı; Zonguldak ilindeki öncü aktörler arasındaki işbirliğini sıkılaştırıcı, kolaylaştırıcı ve teşvik edici bir motivasyon sunulması amacıyla çıkarılan kitapta Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin son yedi yıllık dönemi (2010-2016) ve gelecek üç yıl projeksiyonu (2017-2019) dikkate alınarak on yılı kapsayan şekilde üniversitenin Zonguldak iline ekonomik etkileri araştırıldı. 
Kitabın hazırlık sürecinde, ekonomik etkinin ölçülmesi amacıyla çıkarılan kitapta son yedi yıllık dönem (2010-2016) ve gelecek üç yıllık projeksiyon (2017-2019) dikkate alınarak Üniversitemizin Zonguldak iline ekonomik etkileri araştırıldı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, personeli ve öğrencilerinin gerçekleştirdikleri harcamaların Zonguldak ilindeki gelir akımı üzerine etkisini 10 yıllık (2010-2019) bir perspektifte inceleyen bu çalışmada üniversitenin harcamaları, personel sayısı ve personel harcamaları, öğrenci sayısı ve öğrenci harcamaları incelenen dönem boyunca artmakta ve bu artışın devam edeceği öngörülüyor. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin çeşitli alanlarda hızlı bir gelişme trendi sergilemesi, Üniversite’nin Zonguldak’taki rolünü ve önemini güçlendiriyor. 
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, üniversite yayınevinin 32. kitabında gerçekleştirilen araştırmanın, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Zonguldak ekonomisine etkisinin görünür hale getirilmesini ve uygulanan stratejiler dâhilinde desteklenecek sektörlerin daha etkin bir şekilde belirlenmesine katkı sağlayacağının öngörülmesine yardımcı olması açısından önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Şehirle bütünleşen bir üniversite olarak, Üniversite-şehir bütünleşmesine yönelik çalışmaları her zaman desteklediklerini belirten Rektör Çufalı, şehrin dinamiklerinin ortaya çıkarılmasına zemin hazırlayan bu tür bilimsel yayınların devam edeceğini söyleyerek kitabın hazırlanmasında emeği geçen öğretim üyesi ve elemanlarını tebrik etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , Yayınevi , 32.yayın , ekonomik

Yorumlar

Erdemir Limanı’nda öğrencilerle tatbikat...

12 Kasım 2019 Salı 15:53

Erdemir Limanı’nda öğrencilerle tatbikat...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) Limanı’nda 11 Kasım’da Erdemir İlkokulu öğrencilerinden bir grubun katılımıyla tatbikat düzenlendi. Erdemir’in küçük ziyaretçileri çevre bilinci, geri dönüşüm ve deniz temizliğine yönelik önlemler konusunda bilgi aldı.

 Erdemir Limanı’nda her yıl, yılda iki kez mevzuatlar gereği acil müdahale tatbikatı yapılıyor. 11 Kasım 2019’da gerçekleştirilen ikinci tatbikatın bu yıl küçük misafirleri vardı. Erdemir İlkokulu 3. sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup, etkinlik öncesinde geri dönüşümün öneminin vurgulandığı kısa bir çevre bilinçlendirme eğitimine katıldı. Erdemir Limanı’nda yetkililerden deniz temizliği ve Erdemir’de bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetler konusunda bilgi alan öğrencilere kendileri için hazırlanan baretler ve hediyeler verildi. 
Erdemir İlkokulu öğrencilerinin limandan ayrılmalarını takiben ilgili mevzuatlar doğrultusunda acil müdahale tatbikatı gerçekleştirildi ve olası bir acil durumda gerçekleştirilecek faaliyetlerin etkinliği değerlendirildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Erdemir Demir ve Çelik Fabrikaları , Erdemir İlkokul , öğrenciler , tatbikat

Yorumlar

Okul servislerine yakın markaj

5 Kasım 2019 Salı 11:55

Okul servislerine yakın markaj

Zonguldak İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, son dönemlerde alınan şikayetler ve uygulamalarda karşılaşılan eksiklikler sebebiyle konuya daha fazla eğilim gösterileceğini ve duyarlılık açısından çıtanın biraz daha yükseltileceğini belirtti.

 Turanlı, sosyal medya hesabından okul servislerine dikkat çekti. Emniyet Müdürü Turanlı paylaşımında şöyle dedi: 
"Zonguldak genelinde özellikle okul servisleri ile ilgili son dönemde alınan şikayetler ve uygulamalarda karşılaştığımız aksaklık ve eksiklikler ve memnuniyetsizlik ifadeleri dolayısıyla bu konuya daha fazla eğilim göstermemiz gerektiğini gözlemliyoruz. Paydaşlarımızla yapacağımız değerlendirmenin ardından zamanımızın biraz daha fazlasını bu işe ayırıp; mevzuata uyarlılık ve kendilerine emanet edilen çocuklarla ilgili görevlere duyarlılık açısından çıtayı biraz daha yükselteceğiz." 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Okul servisleri , Asayiş , Uygulama

Yorumlar

Türk Yapay Zeka Lideri Ereğli'ye geldi...

2 Kasım 2019 Cumartesi 17:32

Türk Yapay Zeka Lideri Ereğli'ye geldi...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kaymakamlığı ve Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde “Yapay Zeka ve Gelecekteki Teknolojiler” isimli konferans düzenlendi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Yapay Zeka ve Gelecekteki Teknolojiler’ini konu alan konferans gerçekleştirildi. Etkinlik, Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin mini konseri başladı. IBM Türk Yapay Zeka Lideri Kıvanç Uslu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Uslu, katılımcıları yapay zeka, yapay zekanın durumu, gelecekteki teknoloji ve meslekler konusunda bilgilendirdi. Uslu’nun anlatımının ardından soru cevap kısmına geçilerek, öğretmen ve öğrenciler merak ettikleri soruları IBM Türk Yapay Zeka Lideri Kıvanç Uslu’ya yöneltmesiyle program sona erdi.
Verimli bir konferans gerçekleştirdiklerini belirten Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Aydoğan, IBM Türk Yapay Zeka Lideri Kıvanç Uslu’ya teşekkür etti. Aydoğan konuşmasında, “ Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu noktada da öğrencilerimizin ufkunun açılması için, çeşitli seminer ve eğitimler düzenliyoruz. Bugünde Kdz. Ereğli Kaymakamlığımız ile birlikte yapay zeka ve gelecekteki teknolojiler konferansı düzenledik. Bizim öğrencilerimizin ihtiyacı tam olarak budur. Devir teknoloji devri, bizde buna uyum sağlayabilmek ve öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla IBM Türk Yapay Zeka Liderimiz Kıvanç Uslu beyi davet ettik. Öğrencilerimiz bu seminere oldukça ilgi gösterdi, buda tabi bizi memnun etti. Kıvanç beye verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.
Düzenlenen etkinliğe Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Bahattin Girgin, Reşat Atar, Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Aydoğan, okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
Programın ardından Uslu’ya plaket ve çiçek takdiminde bulunuldu.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , ıbm , yapay zeka , kıvanç uslu ,

Yorumlar

''Gökkuşağı Etkinlik Sınıfı'' açıldı

2 Kasım 2019 Cumartesi 12:48

''Gökkuşağı Etkinlik Sınıfı'' açıldı

Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü İl Çocuk Hakları Komitesi'nin katkıları ile Çaycuma Coburlar Mehmet Ali Yılmaz İlkokulu'nda yapılan 'Gökkuşağı Etkinlik Sınıfı'nın açılışı yapıldı.

İl Çocuk Hakları Komitesi'ne üye çocukların katkılarıyla oluşturulan etkinlik odası özellikle kış mevsiminde çocukların etkinlik yapması, aktif vakit geçirmesi, akıl ve zeka oyunları ile bilimsel gelişimlerine katkı sağlaması hedefliyor. 
Çaycuma Kaymakamı Muharrem Çoşgun, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Bayram Dündar ve Çaycuma Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Tuncay Ünlütürk'ün katıldığı açılışta çocuklar yeni sınıflarına kavuşmanın heyecanını yaşadı. 
İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Etkinlik , Sınıfı , Açılış

Yorumlar