BEÜ Tanıtım Günleri Başladı...

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:24

BEÜ Tanıtım Günleri Başladı...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, bu yıl üniversiteye giriş için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylar için çevrimiçi tanıtım günleri düzenliyor. Alanında uzman akademisyenlerin konuk olacağı tanıtım günlerinin BEÜ resmi Youtube kanalında başladı.

BEÜ, Covid-19 küresel pandemisi sebebiyle, bu yıl yapılamayan üniversite tanıtım günleri etkinliklerini online ortama taşıdı. Öğrencilerin meslek ve üniversite tercihlerine yardımcı olmak amacıyla Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından dijital platformda başlayan tanıtım günleri kapsamında, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından akademik personel, Koordinatör Fehmi Gür’ün moderatörlüğünde merak edilen soruları cevaplayacak. Aday öğrencilerin üniversite tercihlerini; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, meslek alanlarını tanıyarak yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen Tanıtım Günleri süresince adaylar; Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi akademisyenleri ile tanışarak; akademik eğitim, burslar, kampüs olanakları, laboratuvar altyapısı, Erasmus – Mevlana anlaşmaları, öğrenci kulüpleri gibi pek çok önemli konuyu çevrim içi olarak inceleme şansına sahip olacak.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Online Tanıtım Günlerinin ilk günkü konuğu Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Gümüş oldu. Gümüş, Yüksekokulun tarihçesi, akademik ve fiziki imkanları, YKS puan sıralaması, Covid-19 ile mücadele kapsamında yetenek sınavlarında alınan önlemler ve mezuniyet sonrası iş imkanları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz ereğli haber , beü , tanıtım günleri ,

Yorumlar

Posbıyık, Erdemir yönetimini masaya çağırdı

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:22

Ereğli Haber

Posbıyık, Erdemir yönetimini masaya çağırdı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) ile yaşanan sorunları masada çözmek istediklerini belirterek yöneticileri masaya çağırdı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ilçede faaliyet gösteren OYAK’a bağlı Erdemir’in de tüm kurumlar gibi yasalara uyması gerektiğini söyledi. Erdemir’in hava kirliliğine karşı gerekli önlemleri almadıklarını dile getiren Posbıyık “Biliyorsunuz, Zonguldak +1 diye geçiyor. Neden? Çünkü Zonguldak madenci şehri, sanayi kenti… Termik santraller var. Korona virüsün hava kirliliği ile kötü çevre koşulları ile bağı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ereğli’de de Erdemir var. Erdemir’den kaynaklı kirlilik yükünü izliyoruz. Maalesef yeterli önlem alınmıyor; şehrimizde solunum yolları hastalıklarının, löseminin, kanserin hızla çoğaldığını hepimiz biliyoruz” dedi.
OYAK’ın Erdemir’de tek derdinin üretimi artırmak ve daha fazla kar elde etmek olduğunu belirten Posbıyık, kendilerinin de halkın temsilcisi olarak Ereğli halkını, çalışanları, sanayicileri, nakliyecileri, taşeron işçileri, sosyal dayanışmayı, istihdamı, insan haklarını umursadıklarını vurguladı. Posbıyık Erdemir’in çevre kirliliğini engellemek için gerekli yatırımları yapmadıklarını gözlemlediklerini anlattı.

“Diyalogla çözülebilecek sıkıntılarımız söz konusu”
Erdemir ile yaşanan sorunları diyalog yolu ile çözmek arzusunda olduklarını ifade eden Posbıyık sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bu şehrin yerel yönetimi olarak ortaya çıkan sorunları diyalog ile çözmeye çalışıyoruz. Diyalogla çözülebilecek konularımız, sıkıntılarımız söz konusu. Bir emlak vergisi, elektrik ve havagazı, yangın vergisi sorunumuz var. İmar kirliliği sorunumuz var, ruhsat sorunlarımız var, çevre kirliliği sorunumuz var. Bu konular sorun yumağı haline gelmeden çözülebilsin diye belediye olarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yapmaya gayret ediyoruz. ERDEMİR-OYAK’ın da böyle bir yaklaşım içinde olmasını bekliyoruz. Ama yıllarını Ereğli’ye ve ERDEMİR’e vermiş bir kişi olarak iddia ediyorum. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz ERDEMİR’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar. Biz, yasal olanı talep ediyoruz. Erdemir’in yasal yükümlüklerini eksiksiz yerine getirmelerini bekliyoruz. Başta emlak ve imar mevzuatı açısından ve diğer konularda tespitini yaptığımız eksik ve hatalı beyan ve belgelerin düzeltilmesini istedik. Biliyorsunuz İMAR AFFI “olarak bilinen süreç 31.12.2019 tarihi itibarıyla bitti. Defalarca yazılı, sözlü bildirimde bulunduk. İmar affından yararlanıp yapı kayıt belgesi alınmış ise bildirmelerini istedik. Maalesef bu bilgi ve belgeler tarafımıza sunulmadı. Belediyemiz tarafından yürütülen emlak vergisi ile imar mevzuatı çalışmaları yasal zorunluluk olup, tüm işlemler bu çerçevede yürümeye başladı. Yerel yönetim olarak yasal olarak yapmakla yükümlü olduğumuz işlemleri yapmak zorunda kaldık.”

“Yapıların bazıları ruhsatsız”

Kdz. Ereğli ilçesinde tüm vatandaşlar ile sanayi kuruluşlarının elektrik ve havagazı tüketim vergisi, emlak vergisi ödediğini, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi aldığını hatırlatan Posbıyık, Erdemir’in ise bu vergilerin bazılarını ödemediğini, bazılarını eksik ödediğini ve ruhsata tabi yapılarının bazılarının ise ruhsatsız durumda olduğunu söyledi. Başkan Posbıyık açıklamasının devamında
Belediye olarak bu konularla ilgili defalarca söyledik, yazdık. Harekete geçilmeyince bu hususlarla ilgili işlemler yapmaya başladık. Halen bu işlemler devam etmektedir. Fabrika sahasının planlamasından, yapıların ölçülmesinden, imar ve ruhsat hukuku yönünden pek çok problem var. Bunların sonuçları var. Bu sonuçlar konusunda üst kademe yöneticilere doğru bilgi gitmiyor.
Belediyemiz yasal hakkını arıyor, arayacak. Yasal yükümlülüklerimiz var. Belediyenin zaman kaybetmeye vakti yok.” Şeklinde konuştu.

Posbıyık, Erdemir’i masaya çağırdı
Erdemir ile belediye arasında yaşanan sorunlar ve kendilerinin yaklaşımıyla ilgili bilgiler veren Posbıyık açıklamasında şu sözlere yer verdi; Ereğli Demir Çelik Fabrikaları 4.5 milyon metrekarelik bir alana sahip. Bunun 2 milyon 250 bin metrekaresi Hazine arazisi, 1 milyon 200 bin metrekaresi deniz cürufla doldurularak kazanılan alan, 50 bin metrekaresi Belediye ve şahıs arazileri. Özel Güvenlik Bölgesi gerekçesi ile belediyenin ve vatandaşın arsaların kullanımını da engelliyorlar. Bu hususta da harekete geçeceğiz. ERDEMİR’e sorunları çözmek üzere birçok kez çağrı yaptık, yapıyoruz. İki ay önce İdare Meclisi Başkanı’yla İstanbul’da yemekte bir araya geldim. Burada yaptığımız görüşmede, karşılıklı olarak konuları ele aldık. Kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini orada da söyledim. Başta yüksek fırın ruhsatı olmak üzere bir kaç ruhsatın kendileri için öncelikli olduğunu söylediler. Biz zaten tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi ERDEMİR’in de ruhsat başvuruları konusunda gereken çalışmaları sürdürüyorduk. Döner dönmez konuyla ilgilendim. Söz konusu ruhsat başvurusunda ERDEMİR’in kendi iç müdürlüklerinden ve yapı denetim firmasından kaynaklanan eksiklikleri ve neler yapmaları gerektiğini, derhal bildirdik. Gereken adımları attık. Biz de onlardan Ereğli halkı ve Belediye olarak, kanunların ve mevzuatın emrettiği adımları atmalarını bekledik. Bunların neler olduğu konusunda kendilerini bilgilendirmiştim. Görüşmemiz sırasında gayet olumlu yaklaştı. Kendilerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda gerekli adımları atacağını, bizzat konuyla ilgileneceğini söyledi. Ama bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmadıkları gibi görüşmekten de kaçınıyorlar.
Yine aynı görüşmede ifade ettim. İki tarafın teknik heyetleri bir araya gelseler konulara açıklık getirileceğini ve sorunların çözüleceğini söyledim. Ancak hiçbir cevap alamadık. Bu konuları Ereğli ve Ereğli halkı için çözüme kavuşturmak zorundayız. OYAK Genel Kurulu’nun bu konuyu ele almasını ve duyarlılık göstermesini talep ediyorum. Fabrika içinde belediyeden izin almadan yapı yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. İzin alamadan yapıya ek yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. Fabrikada yapılan inşaatların ölçümlerine ait bilgi ve koordinatlar bizde bulunuyor. ERDEMİR yetkililerinde bu bilgiler yok. Yaptığımız tespitlere dayalı olarak gerekli ceza kesildi. Teknik ekibimiz fabrika sahasında Belediyemizce yapılaması yasal zorunluluk olan çalışmalarını halen sürdürüyor. Söz konusu çalışma kapsamında tespit edilen, yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak inşa edilen yapılar kanun gereğince savcılığa da bildirilmiştir. OYAK-ERDEMİR yönetimine yeniden çağrı yapıyorum. Ereğli halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kanunların elverdiği ölçüde Ereğli halkının haklarının korunması adına tüm gayretimizle mücadele edeceğiz. Tüm sorunlar masada duruyor. Diyalog yolu ile tüm bu sorunların çözümü de mümkün. Masaya gelin. Ereğli halkının haklarını biz temsil ediyoruz.”

Yorumlar

Sahte bal uyarısı...

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:18

Sahte bal uyarısı...

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanları tüketicilerin bilinçli olması gerektiğine vurgu yaparak 'sahte bal' konusunda uyardı.

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı beraberinde; Karabük Arıcılar Birliği Başkanı Fuat Alpay ve Bartın Arıcılılar birliği başkanı Reşat Aslan, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti'ni (ZGC) ziyaret etti. Orman Bölge Müdürlüğü'nün gal arısıyla mücadele başlattığını belirten ZAYBİR Başkanı Abdurrahman Yağcı, şunları söyledi:
"Yine son zamanda kestane gal arısı diye bilinen şimdiye kadar Yalova, Sakarya, Kocaali, Kocaeli'de görülen Bursa'da görülen ama Düzce'ye geçen geldiği söylenen kestane bal arısına karşı ne yapılabileceği ile ilgili bilmediğimiz şeyler vardı. Ağırlıklı olarak Kilimli bölgemizi etkisi altına almış. Hakikaten yerinde gördük çok insanı ürperten bir durum. Bartın'ın bir kısmında var her yerinde olmasa bile var. Bununla ilgili neler yapılabildiğini konuştuk. Tabi sorun bitmez eğer sorun bitiyorsa hayatta sonra bitmiştir demektir. Zonguldak'ta yaklaşık yüzde 80'in üzerinde kestane balı üretiyoruz. Çaycuma'nın bir kısmında ve Devrek'in, Gökçebeyin bir kısmında çiçek balı getirmekte yüzde 80'in üzerinde kestane balı üretiliyor. Yıllık ortalama tabii ölçülebilir şey değil bunlar ama öngörü öngördüğümüz 700-800 ton 800 ton civarında üretildiğini biliyoruz. Mevsim koşulları uygun olsa 1000 ton balın üretilmesi mümkün yani imkansız bir şey değil. Bir diğer durumumuz ana arı üretimi ile ilgili yetiştiriciler Birliği olarak bir proje destek dedik proje yaptı. Bakanlıkça desteklenen altyapı hazırlığı altyapı aradığı tamamlanmış olan bir ana arı üretim projemiz var. Ana arı üretimi planlıyoruz. BAKKA destek verdi. Proje geçerse yılda 30 bin ana arının üretilebileceğini düşünüyoruz. Bu ana arıların üretimin sadece Zonguldak'ta değil aynı kardeş illerimiz Bartın ve Karabük'te de ana arı üretim işletmesinin kurulacağını en azından bugün öngörüyoruz. Kurulduğunda bu 30 bin sayısı belki 50 bin olacak 50 bin ana arı üretilmiş olacak. Diğer illere satılan ötesinde bu yaptığınız proje karşılığını bulursa çok önemli bir aşamayı da geçmiş olacak. En kolay kirletilen ürünlerden bir tanesi arı ürünleridir. Bu konuda devletin aldığı gibi önlemler var ama yeterli değildir. Ancak esas önerimiz şu; esas burada bilinçli olması gereken bu alanı ortadan kaldıracak olan tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz eğer hangi arıcıdan bal aldığını biliyorsa yani üreticinin kendisini biliyorsa aralığını biliyorsa ve bana oradan alıyorsa bu sorunun önüne geçilmiş olur. Aksi takdirde herkes ucuz diye bal alıyorsa ucuz diye ifade edilen her şeye para veriliyorsa bırakın paranı boşa gitmesini aynı zamanda sağlık açısından da bir felakettir. Hemen yarın sabah sonuçları olmasa bile bir sene 2 sene 3 sene sonra kendisini olmasa bile çocuklarında sonuçları olacaktır. Dolayısıyla üreticisini bilmedikleri balı kesinlikle almasınlar. Bunu sadece bu kadar da değil taklit ve tağşiş dediğiniz balın üretim aşamasında farklı şeylerin katılması durumu da var. Buna karşı mücadele ediyoruz."
ZGC Başkanı Derya Akbıyık, Zonguldak'ta 2 bin 500 ailenin arıcılıktan geçindiğini belirtti. ZGC Başkanı Derya Akbıyık yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Zonguldak Bartın ve Karabük Arıcılar Birliği Başkanları ve yönetim kurulunu burada ağlıyoruz. Zonguldak Bölgesi'nde arıcılık gerçekten çok önemli. Bugün de Zonguldak zaten bir dizi ziyaretlerde yapıyorlar bu ziyaretler kapsamında da bizleri ziyaret ettiler. Zonguldak sadece merkezde bildiğimiz rakamların 2 bin 500 aile geçiniyor tabii ki Bartın ve Karabük eklediğim zaman daha büyük bir potansiyel var" dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz.ereğli haber , ereğli haber , bal ,

Yorumlar

Yılanı elleri ile yakaladı...

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:14

Yılanı elleri ile yakaladı...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir tavuk kümesinin içerisinde 1,5 metre boyunda yılan hayvanlara zarar vermeden itfaiye eri tarafından yakalandı.

Zonguldak Alaplı İlçesi Çengelli Köyünde yaşayan aynı zamanda Alaplı Belediyesinde İtfaiye eri olan Çetin Güneri evinin yanında kümes içinde beslediği tavukların yumurtalara yakın bir yerde yılan fark etti. Yılanı elleriyle yakalanan Güneri, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Çetin Güneri, canlıya zarar vermediğini de paylaşımının altına ekledi.
Yılanın çiftçi dostu olduğunu anlatan Çetin Güneri ,”Bu Yılanı genellikle köylerde bilmeden öldürmektedir. Fakat bu yılanın tarlarara zarar veren fare, çekirge gibi hayvanlar ile beslendiğinden tam bir çiftçi dostudur” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz.ereğli haber , ereğli haber , yılan ,

Yorumlar

Yeni gözde iskorpit...

15 Haziran 2020 Pazartesi 16:49

Yeni gözde iskorpit...

Zonguldaklı vatandaşların yeni gözdesi iskorpit oldu.

İlginç görünümü ve sırt dikenlerinin zehirli olması nedeniyle çok rağbet görmeyen ancak restoranlar tarafından lezzeti için tercih edilen iskorpit balığına vatandaşlar da yoğun ilgi göstermeye başladı. İskorpit balığı ise tezgahlarda 25 TL'den satışa sunuldu. Ali Özçep, ''Zonguldak'ta bugünlerde iskorpit balığına yoğun ilgi var. Normalde ilginç görünümü ve sırt dikenlerinin zehirli olmasından dolayı rağbet görmeyen balık epilepsi hastalığına iyi gelmesinden dolayı vatandaşlar ilgi gösteriyor. Önceden sadece lokantalara satarken şimdilerde halkımızda özellikle bu balığa yöneldi. Balığın derisi tamamen atılmalıdır. Derisi kesinlikle yenilmemelidir.Bize gelen müşterilerimizde bu balığın epilepsiye iyi geldiğini söylüyorlar''dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , iskorpit ,

Yorumlar