BEÜ Rektörlüğüne atama yapıldı

16 Mart 2018 Cuma 11:45

Ereğli Haber

BEÜ Rektörlüğüne atama yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Çufalı'yı atadı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Çufalı'yı atadı.

 

MUSTAFA ÇUFALI KİMDİR?

Aslen Zonguldaklı olan Mustafa Çufalı, 1962 yılında Gökçebey’in Uzunahmetler köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Zonguldak Merkez ve Gökçebey’de, ortaokul ve liseyi Devrek’te okuyan Çufalı, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde bir yıl okuduktan sonra 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne girdi ve 1988 yılında buradan başarı ile mezun oldu.

1990 yılında Polis Akademisi’nde Araştırma Görevlisi olarak işe başlayan Çufalı, aynı yıl eğitim amacıyla İngiltere’ye gönderildi. Nottingham Üniversitesi’nde beş yıl eğitim gören Çufalı, Yüksek lisans ve doktora eğitimini Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanlarında tamamladı. 1995 yılında Türkiye’ye dönen Mustafa Çufalı, Siyasi Tarih alanında 2001 yılında Yardımcı Doçent, 2007’de Doçent, 2012’de Profesör unvanını aldı.

Litvanya, Suriye, Azerbaycan, Macaristan, Kırgızistan, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde Türkçe ve İngilizce dersler veren Çufalı, çok sayıda konferansa konuşmacı ve oturum başkanı olarak katıldı.

Türkçe ve İngilizce olarak birçok dergi ve kitapta makaleleri ve kitap bölümleri yayınlandı; ulusal ve yerel TV programlarına katıldı. Tarih alanında yayınlanmış 6 adet kitabı bulunmaktadır.

Yorumlar

Cemile Tatoğlu'nda ‘Orff Schulwerk’ eğitimi...

13 Mart 2018 Salı 13:50

Cemile Tatoğlu'nda ‘Orff Schulwerk’ eğitimi...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde faaliyet gösteren Cemile Tatoğlu Anaokulu Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile okul öncesi öğretmenlerine özel ‘Orff Schulwerk Eğitimi’ gerçekleştirdi.

Kdz. Ereğli’de 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı başında hizmete giren bağımsız anaokulu Cemile Tatoğlu Anaokulu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile okul öncesi öğretmenlerine özel ‘Orff Schulwerk Eğitimi’ düzenlendi.
Cemile Tatoğlu Anaokulu Müdürü Demirhan Döl, BAKKA iş birliği ile Okul Öncesi Öğretmenlerine özel ‘Orff Schulwerk Eğitimi’ (TR81/18/TD/0A6 Orff Eğitimi-Ritim zamanı) yapıldığını aktardı. Teknik Destek kategorisinde başarılı olan proje, Okul Müdürü Demirhan Döl ve BAKKA yetkilisi Öznur Çapraz tarafından imzalandı. Cemile Tatoğlu Anaokulu çok amaçlı etkinlik salonunda yapılan eğitimler 3 tam gün üzerinden gerçekleştirilecek. 23-24 Şubat 2018 ve 10 Mart 2018 tarihlerinde yapılan eğitime 33 öğretmen katıldı. Eğitimler Orff Schulwerk alanında profesyonel lisanslı eğitimci olan İlkay Nişancı tarafından yürütüldü. Eğitimi tamamlayan tüm katılımcılara, 24 saat eğitim aldıklarına dair, ‘Forum Salzburg Onaylı Uluslararası Orff Schulwerk Sertifikası’ takdim edildi.
Cemile Tatoğlu Anaokulu Müdürü Demirhan Döl konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız anaokulları kategorisinde yer alan Cemile Tatoğlu Anaokulu’nun temel hedefi, bölgemizde okul öncesi eğitim yaygınlaştırılması ve nitelikli eğitimin artırılması. Bu kapsamda, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı çerçevesinde sürdürülebilir sosyal kalkınmaya faydalı olacak faaliyetler olarak değerlendirilen teknik destek kapsamında eğitmen eğitimleri düzenlenmektedir ve gelen talebe ev yenilikçi eğitim anlayışımıza göre eğitimlerimiz devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Cemile Tatoğlu Anaokulu , eğitim , Demirhan Döl ,

Yorumlar

Kdz. Ereğli'de Denizcilik Çalıştayı düzenleniyor...

12 Mart 2018 Pazartesi 15:35

Kdz. Ereğli'de Denizcilik Çalıştayı düzenleniyor...

Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu tarafından, Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları VII. Öğrenci Çalıştayı ve Denizcilik Programları Çalışma Grubu XVII. toplantısı gerçekleştirilecek.

 Deniz Ticaret Odası Kdz. Ereğli Şubesi ana sponsorluğunda, Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen, Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları VII. Öğrenci Çalıştayı ve Denizcilik Programları Çalışma Grubu XVII. toplantısı Büyük Anadolu Ereğli Otel'de, 26-27-28 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek.  

Etiketler:

Denizcilik , Beü , Çalıştay ,

Yorumlar

Öğrenciler TED’de mesleklerle tanıştı

8 Mart 2018 Perşembe 19:39

Öğrenciler TED’de mesleklerle tanıştı

TED Kdz. Ereğli Koleji Vakfı Özel Lisesi’nde 7 Mart 2018 Çarşamba günü 10.’ su düzenlenen "Üniversite Tanıtım Fuarı” ve aynı zaman da “Meslekler Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

Fuarda TED Kdz. Ereğli Koleji 12. sınıf öğrenci ve velilerinin yanı sıra KDZ. Ereğli Fen Lisesi, KDZ. Ereğli Anadolu Lisesi, KDZ. Ereğli İMKB Atatürk Anadolu Lisesi, Gülüç İbrahim İzmirli Anadolu Lisesi Kdz. Ereğli Denizcilik Lisesi öğrencilerinin de katılımıyla 920 öğrenci TED Kdz. Ereğli Koleji’nde ağırlandı. Türkiye’nin dört bir yanından 15 üniversitenin ve 40’a yakın tanıtım uzmanının katıldığı fuarda tanıtım uzmanları stantlarında broşür, tanıtım kitapçıkları, sunumlar yaparak öğrencilere üniversiteleri, bölümleri tanıtılar. Öğrenciler üniversite temsilcileri ile tanışarak, üniversitelerin genel yapısı, imkânları, puanları ve bölümlerin içerikleri hakkında bilgi sahibi oldular.
Üniversite tanıtım fuarına; TED Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, MEF Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi katıldı.
Eş zamanlı olarak gerçekleşen Meslekler Günü etkinliğinde de 16 farklı meslek alanından meslek uzmanlarını, TED Üniversitesi akademisyenlerini mesleklerini tanıtmak üzere TED Kdz. Ereğli Koleji’nde ağırlandı. Meslekler Günün’de TED Üniversitesi akademisyenlerinden Mimarlık, Arş. Gör. Çağrım Koçer; Bilgisayar Müh., Dr. Bilgin Avenoğlu; Makine Müh., Yrd. Doç. Dr. Kutluk Bilge Arıkan; Endüstri Müh., Yrd. Doç Dr. Çağrı Latifoğlu; Psikoloji, Yrd. Doç. Dr. Nevin Solak; Elektrik ve Elektronik Müh., Yrd. Doç. Dr. Tolga İnan; Ekonomi, İktisat ve Matematik, Dr. Engin Özkan; Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve Sosyoloji, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Umut Parmaksız ve İç Mimarlık Gizem Duysak tarafından tanıtıldı. Meslekler Günü’de Ereğli’ de mesleklerini icra eden, alanlarında başarılı olan konuşmacılar da vardı.
Üniversite Tanıtım Fuarı ve Meslekler Günü etkinlikleri düzenlenirken öğrencilerin fuarda edindikleri deneyimler ve bilgiler ile kendilerine mesleki alanda yol haritası belirlerken daha güçlü adımlar atması amaçlanıyor.
Organizasyon TED Kdz. Ereğli Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’nden Ortaokul PDR Uzmanı Mahmud Taş, İlkokul ve Okul Öncesi PDR Uzmanı Esra Kuru, PDR Bölüm Başkanı ve Lise PDR Uzmanı Esra Nur Üçkol tarafından düzenlenmiştir.

 

 

Etiketler:

TED koleji , etkinlik , meslek , üniversite ,

Yorumlar

Madenoğlu okur-yazar seferberliğini anlattı...

21 Şubat 2018 Çarşamba 20:23

Ereğli Haber

Madenoğlu okur-yazar seferberliğini anlattı...

Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan başkanlığında başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında yapılacak çalışmaları planlayıp koordine etmek amacıyla Kdz. Ereğli’de Kaymakam Nazım Madenoğlu’nun başkanlığında toplantı düzenlendi.

Erdemir Kültür Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, okuma yazma bilmeyen vatandaşları komiteler oluşturup tespit edeceklerini söyledi. Türkiye’de bugün okuma yazma bilmeyen vatandaşların oranının yüzde 4,9 olduğunu dile getiren Madenoğlu “İşte biz bu oranı tamamen ortadan kaldırmak ve olabildiğince olumlu sonuç alabilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve muhterem eşlerinin başlatmış olduğu bu kampanyayı bütün Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de başlatacak ve devam ettireceğiz. Esasen biz birkaç haftadır bu kurslara başladık. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı mahallelerimizde ve köylerimizde tespit etmek amacıyla komiteler oluşturacağız.” dedi.

Madenoğlu: “Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp”

Ereğli’de okuma yazma bilmeyenlerinin oranın yüzde 4.7 olmasını yüksek bulduğunu belirten, bu oranı düşürmek zorunda olduklarını ifade etti. Madenoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Devletimiz bu konuda her türlü imkanı da sağlıyor. Bu devirde okuma yazma bilmiyorum şeklindeki bir mazereti kabul etme şansımız yok. Bu vatandaşlarımız televizyona bakamıyor, takvimleri okuyamıyor, fiyatlara bakamıyor, bu devirde çocuğun elinde bile telefon var, telefonu çeviremiyor. Bu okuma yazma bilmemeyi gerçekten onur kırıcı bir durum olarak almamız lazım. Bizim bir atasözümüz var; ‘bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp’diye. Hiç kimse ben bilmiyorum, beni kınarlar mı diye bu seferberliğe başvurmadan kendini alıkoymasın.”

Madenoğlu, başlatılan okuma yazma seferberliğini vatandaşlara duyurabilmek için herkesten üzerine düşen görevi yapmasını istedi ve bu konuda bastırılan broşürlerin vatandaşların yoğun kullandığı alanlara dağıtılması gerektiği vurgusunu yaptı.

Aksoy, projeyi anlattı

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Aksoy da başlatılan projenim amacını; “Okuryazarlık Seferberliği kapsamında; okuma yazma bilmeyen vatandaşların 120 saatlik birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılımlarını sağlayarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 180 saatlik ikinci kademe okuryazarlık kurslarına yönlendirilmesi, ayrıca açık öğretim ortaokulu ve açık lise yoluyla ortaokul ve liseyi bitirerek üniversite eğitimi almalarını sağlamak amaçlanmaktadır.”sözleri ile ifade etti.

Kurslar 5 Mart’ta başlayacak

Aksoy, günümüzde 14 yaş ve üstü nüfusun yüzde 95.9’unun okuma yazma bildiğini belirterek, “geriye kalan yüzde 4.09’unun okuma yazma bilmediğini görüyoruz. Çağ nüfusu içinde okuma yazma bilmeyen kadınların oranı yüzde 6.8, erkeklerin oranı ise yüzde 1.28’dir. Zonguldak genelinde ise 31 bin 114 kişi (%6.45), ilçemizde ise 8 bin 277 kişi (%4) halen okuma yazma bilmemektedir. İlçemizde okuma yazma bilmeyenlerden 4 bin 657 kişinin 65 yaş üstünde olduğu, bin 354 kişinin 60-64 yaş aralığında olduğu, 943 kişinin 55-59 yaş aralığında olduğu, 531 kişi 50-54 yaş aralığında olduğu, 246 kişinin 45-49 yaş aralığında olduğu, 14 ve 17 yaş aralığında ise okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın olmadığını görüyoruz. Bu kapsamda Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacaktır. Bir kişi dahi olsa okuma yazma kursu açılabilecektir. Kurslar 5 Mart’ta başlayacak ve en geç 11 Mayıs’ta tamamlanacaktır. ”diye konuştu.

Ayan, “Başvuru için sadece kimlik kartı yeterli”

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Canan Ayan ise kursların kendi kurumları koordinesinde açılacağını söyleyerek, “kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere 1. Kademe okuryazarlık belgesi verilecektir. Engelli bireylerde başvuru yapabilirler. Ortopedik engelli, az gören, az duyan kursiyerler halk eğitim merkezi kurslarına katılabilir. İşitme ve görme engelli yetişkinler için halk eğitim merkezlerine özel öğretim öğretmeni görevlendirildiğinde kurs açabileceğiz. Ders materyalleri kursiyerlerimize 5 Mart’ta ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Seferberlik 5 Şubat tarihinden itibaren başladı. Bizde de çalışmalar devam ediyor; açılan kurslarımız var. Saha taramasından sonra dün tarihi itibari ile 83 bayan kursiyerimiz var, 2 tane de erkek kursiyerimiz var.” dedi.

Ayan; kurslara katılabilmek için vatandaşların kimlik kartları ile birlikte halk eğitim merkezine ya da en yakınındaki okula başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar