BEÜ, Yeşil, Çevreci Üniversitelerde en iyiler arasında...

18 Temmuz 2020 Cumartesi 15:50

BEÜ, Yeşil, Çevreci Üniversitelerde en iyiler arasında...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, izleme ve değerlendirme raporuna göre yeşil ve çevreci üniversiteler endeksi sıralamasında dünyada en iyi 194. Türkiye’de ise beş üniversite arasında yer aldı.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrultusunda, Türkiye'deki 172 üniversitenin 2018 yılı verileri doğrultusunda üniversitelerin genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2019" açıklandı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, izleme ve değerlendirme raporuna göre yeşil ve çevreci üniversiteler endeksi sıralamasında dünyada en iyi 194. Türkiye’de ise beş üniversite arasında yer aldı.
Yeşil ve çevre dostu, doğayla bütünleşen kampüslerinde öğrencilerine nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmetleri sunan üniversitemiz, rapora göre “Yeşil, çevreci üniversite endeksinde en iyi sıralamaya sahip üniversiteler” sıralamasında dünya çapında 1000 üniversiteden 194. oldu.
Yeşil ve çevreci kimliğiyle ön plana çıkan, çevreci yaklaşım ve doğa dostu uygulamalarındaki sürdürülebilirlik çalışmalarını Türkiye ve dünya genelinde tescilleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, daha temiz ve sağlıklı bir gelecek için yürütülen bilimsel ve akademik çalışmalar öncelikler arasında yer almaktadır.
“Çevresel sürdürülebilirlik politikaları ile insana ve geleceğe yatırım yapıyoruz”
Konuya ilişkin açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, sürdürülebilirliğin sağlanması için hayata geçirilen çevreci faaliyetleri ve bu doğrultuda atılan tüm adımları ile başta enerji ve kaynakların etkin kullanımı, atık geri dönüşümü, ekolojik ayak izinin artması, karbon ayak izinin azalması faaliyetleri sayesinde, üniversite, maliyetleri düşürerek ekonomik yönden de kaynakların etkin kullanımına katkı sağlanmakta olduğunu belirtti. Çevreci hassasiyete sahip eğitim politikalarının kararlılıkla sürdürüleceğini ifade eden Rektör Çufalı, “Tüm kampüslerimizde hassasiyetle yürütülen çevreci, geri dönüşüm ve sıfır atık üzerine çalışmalarımız ile etkin kullanılan mevcut kaynaklar, eğitim ve öğretime kaydırılmakta, bu sayede insana ve geleceğe yatırım yapıldığını belirterek mevcut kaynakların eğitim-öğretime kaydırılmasıyla kalitenin artırılmasını amaçlamaktayız” diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , beü , çevreci , üniversite ,

Yorumlar

Başkan Posbıyık, Ata Tohumu Projesinde ilk hasadı yaptı

17 Temmuz 2020 Cuma 20:20

Başkan Posbıyık, Ata Tohumu Projesinde ilk hasadı yaptı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla, sağlıklı tarımı desteklemek, yerel tohumu korumak, çoğaltmak, halka dağıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarına başlanan ‘Ata Tohumu Üretimi’ projesinde ilk ürünler toplanmaya başlandı. İlk hasadı yapan Başkan Halil Posbıyık, analizlerinin yapılmasının ardından bir yıl daha deneme üretimi yapıp ardından halka ücretsiz ata tohumu dağıtacaklarını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Delihakkı’da bulunan arsalarını tarımsal üretime açarak başlattığı yerli tohum projesi ilk ürünleri vermeye başladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, projede görevli ekibiyle ve belediye meclis üyeleriyle birlikte ilk hasadı yaptı.
Başkan Posbıyık, Delihakkı’daki açık, kapalı serada üretimine başlanan domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, lahana, pırasa ve mısır tohumları için ilk ürünleri topladı; tat, renk, koku ve boyut tahlillerinin yapılması için proje çalışmasını yürüten Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş ile Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz’a teslim etti.
Başkan Posbıyık, ‘Ata Tohumu Üretimi’ projesiyle Ereğli’nin tarımda yeni bir dönüşüm yaşayacağını belirterek projede ilk ürünleri toplamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Posbıyık şunları söyledi: “2020 yılı itibarıyla yerel tohum projemizi başlattık. Bu amaca uygun olarak Aydın, İzmir, Seferihisar ile kendi bölgemizden, köylerimizden yerel tohumları, ata tohumlarımızı topladık. İlk ürünleri toplamaya başladık. Bunları yetiştiriyoruz ama izliyoruz. Aralarında serpme varsa, aralarında döllenme varsa bunları kabul etmiyoruz. Bu denemeyi bir sene daha yapacağız. Önümüzdeki sene, aldığımız tohumlarla yetiştireceğimiz ürünler istediğimiz gibi ata tohumu özelliklerini taşıyorsa halkımıza dağıtmaya başlayacağız. Bu yıl analizleri yapılacak. 70-80 yıllık tohumlardan ürettiğimiz domatesler var, bir yıl daha üretim devam edecek. Önümüzdeki günlerde mısırların da hasadı yapılacak.”
Başkan Posbıyık, Delihakkı’daki serayı büyüteceklerini belirterek, “Ürettiğimiz ata tohumlarını ücretsiz olarak halkımıza dağıtarak köylümüzü ve şehirdeki vatandaşlarımızı sağlıklı tarım için teşvik edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

Kurban Pazarı pandemi koşullarına göre hazırlandı

17 Temmuz 2020 Cuma 20:10

Kurban Pazarı pandemi koşullarına göre hazırlandı

Zonguldak’ın Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediyenin Delihakkı’da kurduğu kurban pazarında incelemelerde bulundu, alıcı ve satıcılar için pandemi koşullarına göre gerekli koşulların oluşturulduğunu söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Delihakkı’da kurban pazarı kurdu. Başkan Halil Posbıyık, pandemi koşullarına göre alınan önlemleri yerinde denetledi.
Başkan Posbıyık beraberinde başkan yardımcıları ve ilgili daire müdürleriyle birlikte bin 200 büyükbaş ve bin 500 küçükbaş kapasitesi bulunan kurban satış yerinde, alınan tedbirleri denetleyerek satıcıların ve pazara gelen alıcıların her hangi bir ihtiyaçlarının ve taleplerinin olup olmadığını sordu.
Kurban pazarında bu yıl pandemi koşullarına göre gerekli tedbirlerin alındığını ve vatandaşların gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabileceklerini söyleyen Başkan Posbıyık şu açıklamayı yaptı:
“Hayvan pazarımız geniş, müsait. Dışarıdan gelen kurban satmak isteyen misafirlerimize her türlü imkanı sağlıyoruz. Ön hazırlıklarımızı yaptık. Pandemi nedeniyle çok dikkatli davranıyoruz. Girişte ateş ölçerler, kolonya, dezenfektan hazır, her bir noktada uyarı levhaları asıldı. Satıcı ve alıcıların maskesiz dolaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Satış için getirilen kurbanlık hayvanlar Belediyemiz veteriner hekimleri tarafından sağlık açısından kontrol ediliyor. Sağlık raporu, pasaport, nakil beyannamesi, kulak küpesi bulunmayan hayvanlar ile gebe ve damızlık değeri bulanan dişi hayvanları satış yerine kesinlikle kabul etmiyoruz. Tüm tedbirleri aldık, vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla kurban alışverişlerini yapabilirler.”
Hayvan üreticileri belediyenin sağladığı imkanlar nedeniyle Başkan Halil Posbıyık’a teşekkür ettiler. Başkan Posbıyık, Kurban Bayramı sonuna kadar gerekli denetim, kontrol, ilaçlama ve temizlik çalışmalarının belediye tarafından yapılacağını söyledi.

Yorumlar

İş kazasında ağır yaralanan madenci hastanede kurtarılamadı

17 Temmuz 2020 Cuma 12:43

İş kazasında ağır yaralanan madenci hastanede kurtarılamadı

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağında meydana gelen iş kazasında ağır yaralanan 25 yaşındaki maden işçisi Yunus Oku, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kaza, sabah saatlerinde TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü'nde maden ocağında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Yunus Oku, 1 Nolu maden ocağı servisinde meydana gelen iş kazasında yaralandı. Maden işçileri tarafından yer üstüne çıkarılan Oku, 112 sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Üzerine büyük kömür parçası düştüğü öğrenilen Oku, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Bekar olan Oku'nun, 2019 yılındaki kura çekilişinde kuruma iş başı yaptığı öğrenildi. Acı haberi alan işçinin annesi morgun önünde gözyaşlarına boğularak sinir krizleri geçirdi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kaza , ölü , yaralı , maden , ocak , madenocağı ,

Yorumlar

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı

17 Temmuz 2020 Cuma 12:37

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı

Zonguldak'ta jandarma ekiplerince düzenlenen uyuşturucu operasyonunda bir şüpheli gözaltına alınırken bonzai maddesi ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbari çalışmalar sonucunda S.C. isimli şüphelinin uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etmeye çalıştığı bilgisi alındı. Bunun üzerine şüpheli, Çaycuma ilçesine bağlı Kadıoğlu köyünde kullanıma hazır halde 2 adetlik paketler halinde bonzai maddesi ile yakalandı. Yakalanan uyuşturucu maddesine el konuldu. Şüpheli ise ekiplerce gözaltına alındı. Şüphelinin sorgusu sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , uyuşturucu , operasyon ,

Yorumlar