BAKKA Yönetim Kurulu Toplantısı Bartın’da yapıldı

14 Ekim 2020 Çarşamba 16:14

BAKKA Yönetim Kurulu Toplantısı Bartın’da yapıldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2020 yılı Ekim ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Bartın’da yapıldı.

Toplantıya; BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karabük Valisi Fuat Gürel, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Zonguldak İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Karabük TSO Başkanı Mehmet Mescier, BAKKA Genel Sekreteri Muhammed Ali Oflaz ile ajans uzmanları katıldı.
Yönetim Kurulu Üyelerine, Mali Destek Programları ile ilgili genel bilgilendirme yapılarak program ilerleme raporları ve Ajans faaliyetleri hakkında bilgi sunuldu.

Yorumlar

Posbıyık,Kabasakal deresindeki çalışmaları denetledi

14 Ekim 2020 Çarşamba 16:02

Posbıyık,Kabasakal deresindeki çalışmaları denetledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kavaklık Mahallesi’ni ziyaret ederek Kabasakal deresindeki çalışmaları inceledi, Kavaklık Mahallesi Muhtarı Nazif Kaplan, yapılan hizmet için Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.

Kdz. Ereğli Belediyesi, kış mevsimi gelmeden su taşkınlarına karşı temizlik çalışması başlattı. Başkan Halil Posbıyık, Kabasakal deresinde devam eden çalışmaları yerinde takip etmek üzere Kavaklık Mahallesi’ne gitti. Mahalle Muhtarı Nazif Kaplan tarafından karşılanan Başkan Posbıyık, Kabasakal deresinin daha önce bir çok kez sel baskınlarına yol açtığını belirterek, ‘Yağmurlar başlamadan, kış gelmeden tüm dereleri temizleyeceğiz’ dedi.Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yetkisinde olmasına rağmen ödenek yetersizliği nedeniyle Kabasakal’da eksik kalan çalışmaların yapılmadığını belirten Başkan Posbıyık, ödenek çıkartılması noktasında siyasilere de çağrıda bulundu. Posbıyık şunları söyledi:“Bütün derelerde kış gelmeden, yağmurlar başlamadan önlemleri almaya çalışıyoruz. Kabasakal deresi her kış sağanak yağmurlarda vatandaşın canını yakan bir dere. Maalesef Devlet Su İşleri (DSİ) buradaki görevlerini bitiremedi. Projeye göre bu duvarların yükselmesi lazım. Tabanın betonlanması lazım. Geçenlerde yine Kastamonu Bölge Müdürlüğü’ne gittik. ‘Her şeyimiz hazır, ödenek bekliyoruz’ diyorlar. Ödenekte sıkıntı çekiyorlar. Eğer onları beklersek bu kış da burada yine taşkınlar olabilir korkusuyla çalışma yapıyoruz. Geçmişi hatırlayın, düğün salonunun orada büyük taşkınlar olmuştu. Biz DSİ’yi beklemeden önlemimizi alalım, dedik. Düğün salonunun olduğu yerden yukarıdaki köprünün olduğu yere kadar sürekli olarak arkadaşlarımız burayı temizliyorlar. Esasında dereler DSİ’ye ait biliyorsunuz. Projeye göre burayı DSİ’nin yapması lazım, esas felaketten o zaman kurtarabiliriz. Biz belediye olarak vatandaş mağdur olmasın diye atıkları, molozları temizliyoruz ama diğer siyasi parti ilçe başkanlarının, siyasilerin, konuya eğilmeleri ve ödenek çıkartılması noktasında yardım etmeleri lazım. Ben bütün İlçe başkanlarından bu görevi yapmalarını rica ediyorum. Bize yardım etsinler, kaç senedir burayı yapmıyorlar. Sel baskınlarından sonra bütün siyasiler geliyor, herkes geliyor, ‘yazık oldu’ diyor. Bunlar boş laflar, icraat lazım. Yukarıdan hiçbir şey gelmiyor, siyasetçiler de yardım etmiyor. Biz belediye olarak gereğini yapıyoruz.”
Kavaklık Mahalle Muhtarı Nazif Kaplan da yapılan hizmet için Belediye Başkanı Posbıyık’a teşekkür ederek, “Bu konuda her zaman için Başkanımıza duacıyız. Allah razı olsun büyük yağmurlar başlamadan talimatlarıyla buraları temizlettiriyor. Göçmenler ile Düğün Salonu arasında büyük bir sıkıntı vardı. Başkanımız gerekli desteği veriyor. Devlet Su İşleri’nden de destek bekliyoruz. Kabasakal’a eksik kalan yerin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Yorumlar

Derneklerden Başkan Bozkurt'a ziyaret

14 Ekim 2020 Çarşamba 13:06

Derneklerden Başkan Bozkurt'a ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Teknikerler Derneği Başkanı Yasin Bozlar ve Kdz. Ereğli Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Teknikerler Derneği Başkanı Yasin Bozlar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek yeni görevlerinde başarı dileğinde bulundular. Dernek Başkanı Bozlar, ziyarette yaptığı kısa konuşmasında; "Ereğli'mize ve bölgemize güzel hizmetler vermenizi önce Rabbimden sonra sizden rica ediyoruz." dedi. Bozkurt da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bozlar ve yönetimine teşekkür etti.Ziyaretin sonunda Bozlar, Başkan Bozkurt'ta Osmanlıca yazılmış İstiklal Marşı tablosu hediye etti.AK Parti İlçe Teşkilatı'na günün diğer bir ziyareti ise Kdz. Ereğli Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yapıldı.Ziyarette, İlçe Başkanı Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerine yeni görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulunan Muhammet Başkan, İlçe Başkanı Bozkurt ile sohbet ederek servis araçlarının sorunlarını dile getirdi. Bozkurt ise ziyaretten ötürü Başkan ve beraberindekilere teşekkür ederek, her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Yorumlar

Posbıyık: "Ereğli halkının haklarını korumaya kararlıyız "

13 Ekim 2020 Salı 20:31

Posbıyık: "Ereğli halkının haklarını korumaya kararlıyız "

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK/ERDEMİR’in, mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen, Kızılcapınar Barajı’nda kaçak inşaat yaptığını canlı yayın görüntüleriyle kamuoyuna açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında, OYAK/ERDEMİR’in, mahkemenin durdurma kararına rağmen Kızılcapınar Barajı’nda kaçak HES yapımına devam ettiğini canlı yayın görüntüleriyle açıkladı. AKM Nikah Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Posbıyık, kaçak inşaat çalışmalarının görüntülerini ve fotoğraflarını paylaşarak “Devletimizin tüm birimlerine saygımızdan, hukuki bildirimlerimizi yaptık. 3 gün bekleyeceğiz, inşaat çalışmalarını mahkeme kararına rağmen derhal durdurmazlarsa cezai işlem için Cumhuriyet Savcılığına başvuracağız” dedi.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“Bugün önemli bir Ereğli meselesi için bir araya geldik. İlçemizin, Kızlar Çayı (Gülüç Çayı) üzerinde Erdemir Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Kızılcapınar Hidroelektrik Santrali Projesi’ kapsamında Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 11.10.2019 tarih ve E.13879 sayılı yazısı ile bildirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 08.10.2019 tarih ve E-201910 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı ile çalışmalar başlatılmıştı. Biz de Ereğli Belediyesi olarak ‘Elektrik Santrali yapacaksanız, bunun mutlaka olması lazım. Boşa su akmaması lazım. Bunu Ereğli Belediyesi ile Ereğli halkı ile beraber yapalım. Biz de sizlere yardım edelim’ dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bakanlıktan karar aldırdılar, ÇED’e gerek yoktur diye. Bizim de hakkımız olan barajda Re’sen HES yapmaya kalktılar. Geçmiş dönemde hukuksuz bir protokol yapılmış. Kuraklık döneminde yüzde 95 kotuna geldiklerinde Ereğli halkının suyunu kesmek için bir protokol. Biz de Ereğli halkının hukukunu korumak için derhal mahkemeye başvurduk. Karar iptal edilsin, halkın önünde ÇED yapılsın, dedik. Zonguldak İdare Mahkemesi’nin 2019/1002 E, 2020/606 K sayılı kararı ile 18.09.2020 tarihinde Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı’nın açtığı dava kapsamında ‘Re’sen ÇED’ kararı iptal edildi.Karar, yazımı tamamlandıktan sonra 6.10.2020 tarihinde hem tarafımıza hem de davalı idare olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na elektronik ortamda tebliğ edilmiştir. Bu ne demektir; ‘Mahkeme olarak ben iptal ettim, karar verdim çalışmaları olduğu gibi durdur’ demektir. Yeniden ÇED yapılacak demektir. Mahkemeyi kazandık, Ereğli halkı kazandı. Bu konuşmamda derhal inşaat faaliyetlerinin mahkeme kararı gereğince durdurulması gerektiğini belirttim.
Ancak OYAK/ERDEMİR kaçak olarak inşaat yapıyor.Hâlbuki mahkeme kararına rağmen 12.10.2020 tarihi itibarıyla bu çalışmaların devam etmesi mümkün değildir. Bu sebeple idarenin çalışmaları durdurması, OYAK – ERDEMİR’in de çalışmaları sonlandırması anayasal ve yasal gerekliliktir. Burada görüntülere de baktığınızda çalışmalara devam ettiklerini de göreceksiniz. Anayasa'nın 2. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Hukuk Devletidir. Hukuk devleti; kamu hizmeti görenlere hukuki güvenceler sağlayan, güvence sağlamak için koyduğu kurallara bağlı olan ve verilen yargı kararlarını ilgililerin başvurusuna gerek kalmadan infaz eden devleti ifade eder. Belediye başkanı olarak öncelikli görevim, kanun ve tüm mevzuat hükümleri doğrultusunda, Ereğli halkının sağlığını, menfaatlerini korumaktır. OYAK – ERDEMİR ne yazıktır ki, Ereğli halkını muhatap almadığı gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahkeme kararlarını da muhatap almamaktadır. OYAK – ERDEMİR bu cesareti nereden almaktadır? OYAK – ERDEMİR’i kim ya da kimler koruma altına almıştır? OYAK – ERDEMİR kendini halkın ve hukukun üstünde mi görmektedir? OYAK – ERDEMİR hukuka ve halka meydan mı okumaktadır? Sayın Cumhurbaşkanımızın her defasında ifade ettiği gibi “Halkın Gücünün Üstünde Hiç Bir Güç Yoktur”. Buradan tekrar sesleniyorum OYAK ve ERDEMİR ülkemizin güzide kurumlarıdır. Bu kurumları kimsenin yıpratmaya hakkı yoktur. Çok merak ediyoruz, Sayın OYAK ve ERDEMİR üst düzey yöneticileri bu konulardan haberdar mıdır? Yoksa oradaki İrlandalılar mı bu işi yapıyor, bilemiyoruz. OYAK – ERDEMİR yönetimini hukuka uymaya çağırıyoruz. Mahkeme kararına uymamanın hem hukuki sorumluluğu hem de cezai sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz. Devletimizin ilgili birimlerine olan saygımızdan, hürmetimizden dolayı cezai sorumluluğumuza geçmiyoruz. Hukuki bildirimlerimizi şu an yapıyoruz. İl Çevre Müdürlüğü’ne ihbarımızı yazdık. Çevre Bakanlığı’na ve ilgili tüm yerlere bu yazılarımız dağıtılıyor. Eğer bu hukuki sorumluluğu kale almayıp aynen inşaatlara devam ederlerse 3 gün daha bekleyeceğiz, cezai sorumluluk için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Şu anda halen daha Kızılcapınar’da OYAK/ERDEMİR kaçak inşaat yapmaya devam ediyor. Dün akşam betonu döktüler. Çatı makaslarını bu akşam oraya koymak istiyorlar ama oradaki vinç kısa geldi, onun için TAKSAN’dan uzun vinci istediler. Uzun vinci şu anda buraya getirmek için harekete geçtiler. Bir an evvel makasları da kapatıp altta çok önemli değerli malzemeler var, onların üzeri kapansın diye uğraşıyorlar. Mahkeme kararına uymadan koskoca güvendiğimiz OYAK, kaçak inşaata devam ediyor. Buradan ihbar ediyorum.”
Başkan Posbıyık, basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını da yanıtlayarak, “Belediye olarak Ereğli halkının haklarını tam olarak korumaya kararlıyız” mesajı verdi. OYAK/ERDEMİR yönetimine bir kez daha çağrı yapan Posbıyık, “Bütün bunlara rağmen tekrar OYAK/ERDEMİR yönetimine çağrı yapıyorum. Biz sevgiden, barıştan, dostluktan yanayız. Barış masasına çağırıyorum onları. Eğer hastalarsa, dizleri falan ağrıyorsa Ereğli’ye gelemiyorlarsa biz Ankara’ya, İstanbul’a gelelim, nereye istiyorlarsa oraya gidelim. Oturalım teknik adamlarla beraber konuşalım, doğru yol nedir onu bulalım” dedi.

Yorumlar

Posbıyık’tan pazar esnafına geçmiş olsun ziyareti

13 Ekim 2020 Salı 15:21

Posbıyık’tan pazar esnafına geçmiş olsun ziyareti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kapalı pazar yerinde çıkan yangın sonrası esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Yangının büyümeden söndürüldüğünü belirten Başkan Posbıyık, esnafa hayırlı işler temennisinde bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumartesi günü kapalı pazar yerinde meydana gelen yangın sonrası esnafı ziyaret etti.Kapalı pazar yerinde meydana gelen hasarı yerinde inceleyen Başkan Posbıyık, ilgili birimlere kısa sürede tadilatın yapılması talimatını verdi. Başkan Posbıyık, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın’a da geçmiş olsun dileklerini iletti.Oda Başkanı Taşkın, yangının büyümeden kontrol altına alınması ve belediyenin destekleri için teşekkür etti. Başkan Posbıyık, daha sonra Tuhafiyeciler Çarşısı ile Pazar yerini gezerek esnafa hal hatır sordu, hayırlı işler dileğinde bulundu.

Yorumlar