Avukatlar Günü kutlandı

5 Nisan 2021 Pazartesi 17:26

Avukatlar Günü kutlandı

Kdz. Ereğli'de 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önündeki tören, çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile devam eden törende Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Eren Demircan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Demircan, avukatların gerek toplum ile mahkeme arasında, gerekse mahkeme ile toplum arasında her zaman bir köprü görevi üstlendiğini söyledi. Demircan açıklamasında, "Geçmiş yıllarda kaybettiğimiz hayatlarını adalet, insan hakları ve demokrasiye adayan başta yakın zamanda vefat eden meslektaşlarımız Av. Ersin Aslan ve Av. Muhammet Halil Yavuz olmak üzere fedakâr meslektaşlarımızı, hakimlerimizi savcılarımızı ve tüm yargı mensubu arkadaşlarımızı,  hain terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden yargı şehitlerimizi, aziz vatanımızı korumak için insanüstü bir gayret ve cesaretle kutsal görevlerini yerine getirirken şehit olan kahraman güvenlik güçlerimizi ve de ülkece uzun süredir mücadele etmekte olduğumuz Covid-19 salgını sebebi ile vefat eden başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum. Aynı şekilde ülkece içerisinde bulunduğumuz bu menfi durumun bir an önce sona ererek eskisi gibi sağlıklı günlerimize ulaşabilmeyi diliyorum. Buradan tekrar tekrar belirtmekte fayda görüyorum ki, salgını defedebilmemizin tek yolu tedbirlere sıkıca riayet etmekten geçmektedir. Hal böyle iken tedbirlere dikkat edilmemesi sadece şahsın kendisini değil şahıslar nezdinde tüm toplumu ilgilendirmektedir. Ancak hiç şüphe yok ki geçmişte olduğu gibi bu badireyi de toplumca el ele vererek aşacağımızdan hiçbir şekilde şüphemiz bulunmamaktadır. 

Avukatlar, her dönemde öncelikle asli görevleri olan savunma görevini icra etmişler, bunun yanında ise her şartta ve koşulda toplum ve toplumsal sorunlar ile her zaman iç içe olmuşlardır. Avukat denildiğinde toplum nezdinde akla hemen ‘dava açan, savunan, duruşmaya çıkan’ kişi gelse de aslında icra etmekte olduğumuz bu kutsal mesleğin çok önemli bir yanı daha bulunmaktadır. Bu da toplumsal sorunlarla en önde mücadele etme görevidir. Çoğu zaman biz hukukçular meydana gelen olaylara çok farklı çerçeveden bakabilmekte ve çok farklı yorumlar yapabilmekteyiz. Bu durum esasen bizleri toplumdan ayırıyormuş gibi görünse de aksine toplumu her konuda aydınlatabilme ve de doğru yola sevk edebilme görevini de her zaman avukatlar üstlenmiştir. Uygulamada da bu durum sıklıkla karşımıza çıkmakta olup, kendisini ilgilendirsin ilgilendirmesin nerede bir hukuksuzluk, nerede bir insan hakları ihlali durumu meydana gelse orada hemen avukatlar asli görevleri üstlenip toplumu bilinçlendirmektedirler. Öyle ki bir çok Sivil Toplum Kuruluşu ve Çevre Örgütlerinin yöneticiliğini ve de en önemli görevlerini avukatlar yapmaktadırlar. Yani avukat sadece adliye saraylarında değil, her yerde her koşulda ve tüm olumsuzluklara rağmen adalet arayan bir toplum savaşçısıdır.

Avukatlar gerek toplum ile mahkeme arasında gerekse mahkeme ile toplum arasında her zaman bir köprü görevi üstlenmişlerdir. Öyle ki bizler kanunlar ve diğer hukuk kuralları hakkında bilgisi olmayan vatandaşlarımızın   haklarının nasıl ve ne şekilde aranacağı hususunda kendilerine yardımcı olmakta iken diğer yandan Mahkemelerin yine aynı kanun ve kurallar nezdinde vermiş olduğu kararların vatandaşlarımıza açıklanması ve de izaha kavuşturulması konusunda büyük bir rol üstlenmekteyiz.” İfadelerine yer verdi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , avukatlar günü , ereğli

Yorumlar

Kısıtlamada bakım onarım çalışması

4 Nisan 2021 Pazar 17:49

Kısıtlamada bakım onarım çalışması

Kdz. Ereğli Belediyesi, aydınlatma direklerini Türk bayrağı ve belediye flamasıyla donattı. Sokak kısıtlamasını fırsata çeviren belediye ekipleri çöp kovalarını ve aydınlatma lambalarını bakımdan geçirdi.

Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kent içindeki aydınlatma direklerini Türk bayrakları ve belediye flamasıyla donattı. Daha önce takılan bayraklar yenileriyle değiştirilirken bayrak olmayan güzergahlara ilaveler yapıldı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş, itfaiye aracı eşliğinde yapılan çalışmaları koordine etti. 

Sokak kısıtlamasını fırsata çeviren belediye ekipleri sahil güzergahındaki çöp kovalarını bakımdan geçirdi. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri bazı çöp kovalarını yenileriyle değiştirdi. Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri ise aydınlatma lambalarını kontrol etti. Arızalı olanlar onarıldı.

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekipleri araç trafiğinin az olması nedeniyle ihtiyaç duyulan bazı yollarda kanalizasyon hattı değiştirme çalışmalarına devam etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdz. ereğli belediyesi , halil posbıyık

Yorumlar

Kızılay Başkanı Ciğer, EGD yönetimini kutladı

2 Nisan 2021 Cuma 18:44

Kızılay Başkanı Ciğer, EGD yönetimini kutladı

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Başkanı Yaşar Ciğer, Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği’ni ziyaret ederek göreve yeni seçilen Başkan Şafak Erel ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer, EGD’yi ofis yolu üzerinde bulunan dernek binasında ziyaret ederek Başkan Şafak Erel, Başkan Yardımcıları Hüseyin Orhan ve Vedat Kılıç ile Genel Sekreter Haydar Yağız ile bir süre sohbet etti. Başkan Erel ve yönetimine görevlerinde başarılar dileyen Ciğer, Kızılay olarak yaptıkları faaliyetlerin halka duyurulmasını sağlayan tüm basın camiasına teşekkür etti. Kızılay olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Ciğer, EGD’nin yeni yönetimi ile birlikte Ereğli’de güzel çalışmalar yapılacağına inandığını ifade etti. EGD Başkanı Şafak Erel’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi’nin ilçedeki en aktif STK’lar arasında yer aldığını belirterek çalışmalarında başarılar diledi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kızılay , yaşar ciğer , egd , şafak erel

Yorumlar

Kızılay'dan Opel Aysa'ya plaket

2 Nisan 2021 Cuma 18:40

Kızılay'dan Opel Aysa'ya plaket

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi otizmli çocuklara verilen hediyeler için destekte bulunan firmaya plaket takdim etti.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer ve yönetim kurulu üyeleri 2021 yılına girerken özel çocukları ziyaret ederek hediyeler verdi. Oyuncak, zeka geliştirici oyun ve Türk Bayrağı hediye edilen çocukların yüzlerinden okunan mutluluğu, Türk Kızılayını da sevindirdi. Başkan Ciğer, Opel Aysa firmasına verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti. Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer, Opel Aysa firmasına giderek Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Aydın’a plaket takdim etti. Aydın da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kızılay şubesine teşekkür etti ve desteklerinin süreceğini ifade etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , opel aysa , kızılay , yaşar ciğer

Yorumlar
  • Sonalp
    3 Nisan 2021 Cumartesi 03:05

    Güzel insanlar güzel işler yapar.sayın Aydın ı tebrik eder işlerinde başarılar temenni ederim...

Gazeteci Hasan Haşıl'ın acı günü

2 Nisan 2021 Cuma 14:29

Gazeteci Hasan Haşıl'ın acı günü

Kdz. Ereğli Yeni Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Hasan Haşıl'ın vefat eden eşi Sevim Haşıl (46) son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir Zonguldak Araştırma hastanesinde kanser tedavisi gören merhume Sevim Haşıl bugün sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. 

Merhumenin cenazesi Cuma namazına müteakip Ereğli Hatip Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ereğli şehir mezarlığına defnedildi. 

Cenaze törenine Alaplı Belediye Nuri Tekin, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazeteci Haşıl’ın meslektaşları ile dost ve akrabaları katıldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , hasan haşıl

Yorumlar