Avrupa'ya eğitim köprüsü

6 Eylül 2019 Cuma 13:16

Avrupa'ya eğitim köprüsü

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Veteriner Sağlık Teknisyenleri ve Tarım Teknisyenleri 'Erasmus Plus Mesleki Eğitim Çalışmaları' ile Avrupa yolunda.


Çaycuma ilçesinde 2016 yılında Veteriner Sağlığı, Laboratuvar Hizmetleri ve Tarım Alanlarında eğitime başlayan Şehit Sacit Olcay Kabaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AB Erasmus Projeleri kapsamında Avrupa’ ya gidiyor. Şehit Sacit Olcay Kabaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Tekin Verim şunları söyledi, “Bu eğitim öğretim yılında Tarımsal Üretim ve Hayvan Yetiştiriciliği Avrupa Stajı projesi adı altında 24 öğrencimiz, 2 öğretmen ve 1 idarecimiz Avrupa Birliği Erasmus Plus Mesleki Eğitim çalışmalarına katılmaya hak kazandı. Erasmus Mesleki Eğitim Öğrenci Hareketliliği Projemizi gerçekleştirme çalışmalarımız hızla devam etmektedir” dedi.
Verim, Proje kapsamında Veteriner Sağlığı öğrencilerinin 16 ve 29 Şubat tarihleri arasında Macaristan’a; Tarım Alanı öğrencilerinin 8 ve 21 Mart tarihleri arasında 2 grup olarak Çek Cumhuriyeti’ ne gideceklerini belirtti. 24 öğrencinin yurtdışı staj faaliyetleri ile mesleki alanlarında Avrupa Birliği uygulamalarını yerinde görüp öğrenme şansı yakaladığını vurguladı. Projenin hazırlanmasında ve takibinde özveri ile çalışan Tarım Teknolojileri Öğretmeni Perihan Yücesoy’ a, İngilizce Öğretmeni Ahmet Can Ünlütürk’ e ve projenin tüm süreçlerinde görev alan Müdür Yardımcısı Bülent Özcan’a tüm kurum adına teşekkür etti.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okulun idareci ve öğretmenlerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Yorumlar

1. sınıf öğrencilerin şubeleri kura çekimi gerçekleşti

3 Eylül 2019 Salı 11:48

1. sınıf öğrencilerin şubeleri kura çekimi gerçekleşti

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılı 1. sınıf öğrencilerin şubesinin belirlenmesine yönelik kura çekimi gerçekleşti.


Çaycuma 75. Yıl İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Şehit Hasan Yağlı İlkokulu ve İsmail Hakkı Tonguç İlkokulundaki kura çekimine İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, okul müdürleri, öğretmen ve okul aile birliği temsilcileri katıldı.
Yapılan kura çekiminde, 75. Yıl İlkokulu Müdürlüğü İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Yılmaz’ın başkanlığında, okul müdürü Ergün Uyar, okul sınıf öğretmeni Gülay Yurtbay, okul aile birliği temsilcisi Sıdıka Topaloğlu oldu. 
Atatürk İlkokulu Müdürlüğü; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nusret Parlak’ın başkanlığında, okul müdürü Cengiz Erdaş, sınıf öğretmeni Arzu Karaca, okul aile birliği temsilcisi İlknur Saka oldu. Şehit Hasan Yağlı İlkokulu Müdürlüğü; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güneş’in başkanlığında; okul müdürü Ali Gedikoğlu, sınıf öğretmeni Bilal Gegecan, okul aile birliği temsilcisi Sezin Bayrak oldu. İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu Müdürlüğü; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muharrem Yol’un başkanlığında; okul müdürü Ersoy Salman, sınıf öğretmeni Dursun Doruk, okul aile birliği temsilcisi Umut Odabaş oldu. 
İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, yeni yılın öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar

ZBEÜ Uluslararası Asıl Aday Kayıtları Tamamlandı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:58

ZBEÜ Uluslararası Asıl Aday Kayıtları Tamamlandı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı uluslararası öğrenci kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı koordinesinde tüm birimlerin katılımlarıyla Teoman Duralı Okuma Salonunda gerçekleştirildi.


Uluslararası öğrenciler için 135 programda açılan toplam 2390 kontenjan için 19 Temmuz 2019 Pazartesi günü başlayan asıl kayıtlar 23 Ağustos Cuma günü mesai bitimi ile birlikte sona erdi. Asıl kayıtlarda 454 öğrencinin kayıt işlemi tamamlandı. 
Uluslararası üniversite olma yolunda ilerleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, bu yıl da dünyanın dört bir yanından eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihi oldu. 15 Temmuz 2019’da sona eren uluslararası öğrenci asıl kontenjanlarına, 106 farklı ülkeden toplamda 15.762 uluslararası öğrenci adayı, öğrenim görmek için üniversiteye rekor başvuruda bulunmuştu. Uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öğrenci alımları 28 Ağustos- 8 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak olan ek kontenjan başvurularıyla devam edecek. Ek kontenjanlarda kayıt hakkı kazanıp tercih yapmayan öğrencilerin yerlerine 5 Ekim 2019’da ilan edilecek ek kontenjan yedek adaylarının kayıtları alınacak. 
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında kaliteden ödün vermeden, açılan yeni bölüm/programlarla çalışmalarına devam edeceklerini belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi köklü geçmişe sahip bir üniversitedir. Bu yıl açılan yeni bölüm/programlarla ve pek çok farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenci ile bu gücümüzü pekiştirmek istiyoruz. Bu yıl Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrenci sayısını iki binin üzerine çıkarmayı amaçlıyoruz. Yerleşemeyen öğrenciler ek kontenjanları takip etsinler. Kalan kontenjanlara göre dikkatli tercih yapmaları durumunda yerleşme şansları daha yüksek olacaktır. Bu vesileyle kayıt yapan öğrencilerimize “burası senin üniversiten, üniversitene hoş geldin” diyorum.” 

Etiketler:

ZBEÜ , Zonguldak , Kdz Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

BEÜ’de şahsen başvurular yoğun ilgi gördü

23 Ağustos 2019 Cuma 17:17

BEÜ’de şahsen başvurular yoğun ilgi gördü

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanan ancak elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmayıp, şahsen kayıt yapacak öğrencileri için başlayan ve yoğun bir şekilde devam eden yüz yüze kayıt işlemleri 23 Ağustos’ta sona erdi.


2019-2020 Eğitim Öğretim dönemi için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni kazanan yeni öğrenciler 16-21 Ağustos tarihlerinde Elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırmayanlar aileleri ile birlikte üniversiteye gelerek şahsen kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde hafta boyunca gerçekleştirdiler. 
Kayıt işlemleri, kazanılan bölüm ve programların bulunduğu kampüslerdeki Fakülte ve Meslek Yüksekokulu binalarında bizzat yapıldı. 

Yorumlar

(BESYO) için öğrenciler özel yeterlilik testinde ter döktü

23 Ağustos 2019 Cuma 16:37

(BESYO) için öğrenciler özel yeterlilik testinde  ter döktü

Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) girecek öğrencilerin belirleneceği özel yetenek sınavları Farabi Kampüs Spor Salonu'nda gerçekleşti. Zonguldak ve farklı illerden 867 öğrenci özel yeterlilik testine katılım sağlayarak ter döktü.


Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) girecek öğrencilerin belirleneceği özel yetenek sınavları Farabi Kampüs Spor Salonu'nda yapıldı. Bülent Ecevit Üniversitesinde ki sınavlar kameralar tarafından kayıt altına alınarak en objektif şekilde yapılırken; veliler seçmelere katılan çocuklarını internet üzerinde canlı olarak izleme fırsatı buluyor. Ayrıca koşu sınavlarının açık alanda yapılması üzerine, testlerden geçen öğrenciler zor anlar yaşadı. BESYO’ya girebilmek için öğrenciler motorsal testlerde, erkek dayanıklılık testi, durarak atlama, ağırlık bırakma, parkur ve takla atlama gibi testlerden geçti. 2 gün süren testlerde parkuru başarılı tamamlayan öğrenciler sevinirken, bazı öğrenciler ise istediği şekilde parkuru tamamlayamadığı için ağladı. Özel yetenek sınavlarına , 143 kadın aday, 724 erkek aday ve 28 milli sporcu olmak üzere 867 gibi rekor başvuru yapıldı. Sınavlar sonucunda 22 erkek, 13 bayan, 3 erkek milli ve 2 bayan milli sporcu olmak üzere toplamda 40 öğrenci alınacak. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Öğretmenlik Bölümü Yetenek Sınav sonuçları BEÜ'nün internet sitesi üzerinden açıklanacak. 

''Sınavlarımızı objektif bir şekilde yapıyoruz'' 
Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü Mustafa Gümüş, sınavların objektif yapıldığını söyleyerek,''Her sene olduğu gibi bu sene de özel yetenek sınavları üniversitemizde gerçekleştirdik. Bu sene de yine sınav esnasındayız. Güzel bir sınav oldu. Bugün son gün. Toplamda 867 başvuru oldu. 143 kadın aday, 724'de erkek aday başvuru yaptı. 28 tane milli sporcumuz var. Toplamda bu sene Beden Eğitimi Yüksek okulumuza 40 öğrenci kabul edeceğiz. Memnunuz objektif bir sınav yapıyoruz. Bununda karşılığını alıyoruz. Bu bölgeden ve bütün Türkiye'den adaylarımızı sınavımıza alıyoruz. Önümüzde ki haftalarda da sonuçları açıklayacağız'' dedi. 
''Sportif ve akademik yönlü öğrencileri bünyemize katıyoruz'' 
Sportif yönlü ve akademik yönlü öğrencileri bünyelerine kattıklarını ifade eden Gümüş, ''Artık yeni Yüksek Öğretim Okulu(YÖK)'ün aldığı kararla daha önce 200 binden öğrenci alma kararı getirilmişti. Şimdi bu karar neticesinde bütün bölümlerde kabul kontenjanlarını TYT puanlarını yükseltti. Bizde yükselttik. Geçen sene 210 puanla başvuru almıştık. Bu sene de 180'le başvuru aldık. Tabi ki yüksek puanla başvuru alınca adaylar da belli bir oranla azılıyor. Biz bu anlamda sportif yönden nitelikli hemde akademik yönlü adayları aldığımızı düşünüyoruz. Rektörümüz Prof Dr. Mustafa Çufalı ve ben Beden Eğitimi Spor Yüksel Okulu Müdürü olarak özel yetenek sınavına katılan öğrencilerimize başarılar diliyoruz'' diye konuştu. 

Etiketler:

BESYO , ZBEÜ , sınav , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar