Atalay Barış Pınarı Harekatına destek verdi

14 Ekim 2019 Pazartesi 15:29

Atalay Barış Pınarı Harekatına destek verdi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca "Birlikte Mümkün Türkiye" sloganıyla Antalya'da 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında "Ortak Paylaşım Forumu" düzenlendi.

Foruma, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TÜRK-İŞ, DİSK, Hak-İş ve TİSK Genel Başkanları, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile bu konfederasyonlara bağlı tüm sendika başkanları katıldı. Forumun ikinci gününde açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 milyon 100 bin civarında üyesi, 81 il temsilcisi, beş bölge temsilcisi, 35 genel başkanı ve 400 şube başkanı bulunan bir teşkilat olduklarını söyledi.
Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan asker ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Atalay şunları kaydetti:
"Güvenlik güçlerimizin ayağına Allah taş değdirmesin. Bu film bin yıldır devam ediyor. Bu ülke varsa, sendika, dernek, oda, kitle örgütleri var. Çalışma hayatının tüm paydaşları burada. Dünyadaki sendikal örgütlerin temsilcileri burada. Onun için biz kimseye gidip, 'Senin ülkeni işgal edelim' demiyoruz. 30 senedir süren süreç var. Bunun bedelini işçi, ülke ödüyor, canımızla paramızla ödüyoruz. Dünyada bazı ülkeler de bunlara her türlü desteği vermeye devam ediyor. En ufak meselede ortalığı ayağa kaldıranlar, bu meseleyle ilgili duyarlı olurlarsa hem onların hem ülkenin hem çalışanların menfaatine olur. Çünkü terör biterse daha rahat hareket ederiz."

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Ortak , Paylaşım , Forum , Düzenlendi

Yorumlar

GMİS kıdem tazminatlarını istedi

14 Ekim 2019 Pazartesi 15:22

GMİS kıdem tazminatlarını istedi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, 4 Ekim tarihinden bu yana Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Ankara yürüyüşlerinin durdurulduğu noktada kendileriyle birlikte yaklaşık 2 bin 400 arkadaşının hakları için mücadele eden Soma maden işçilerini ziyaret etti.

Kolçak, “Ziyaretimizde GMİS Yönetim Kurulu, teşkilâtı ve tüm Zonguldak madencilerinin selamlarını ilettik. Eylemin süreci ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğumuzda yapılan haklı mücadelelerinin Ankara'da ilgili makamlarca dikkate alındığını ve 15 Ekim akşamına kadar müjdeli bir haber beklediklerini söylediler. Bu yüzden de eylemlerini yerlerini hiç terk etmeden kontrollü bir şekilde sürdürdüklerine şahitlik ettik. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, yıllarca yerin altında alın teri dökerek ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaya çalışırken işsiz kalan bu insanlar sadece hakları olan kıdem tazminatlarını istiyorlar” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Maden , İşçi , Ziyaret

Yorumlar

20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

14 Ekim 2019 Pazartesi 14:49

20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

20’nci Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongresi, TÜRK-İŞ ve Pamukkale Üniversitesi iş birliği ile 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Denizli’de gerçekleştirildi.

Ana teması, “Sosyal Politikada Güncel Tartışmalar” olarak belirlenen kongreye Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı Sait Cinbir katıldı.
GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, kongreye ev sahipliği yapan Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz’e bir madenci heykeli takdim etti.
Kongrenin açılışında bir konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat; “Demokratik anlayış içerisinde, her kesimin örgütlenebileceği, iyi şartlarda çalışabileceği bir dünya istiyoruz. İşten atılma tehdidi ile sendikasız kalan işçilerimiz var. Örgütlenmenin önünde bunun gibi ciddi sorunlar var. Türkiye’de Sendikalar Kanunu var ama uygulanamıyor. Bu kısıtlı imkânlara rağmen Türkiye’de en fazla vergi ödeyen gruptayız. 1 milyon 894 bin civarında örgütlü çalışan görünürken, bunlardan sadece yaklaşık 1 milyonu toplu iş sözleşmesinden faydalanıyor. Acımasız rekabet koşullarında Sendikalar Kanununda bir düzenleme yapılmazsa örgütlenme ile ilgili sorunlarımız azalmak yerine giderek artacaktır. Ülke ekonomisi olarak sanayi sektöründen hizmetler sektörüne geçiş yaptık. Ülkenin refah seviyesinin artırılması isteniyorsa, öncelikle sendikalaşma oranları artırılmalıdır” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

40 yıllık terzi 7 yıldır elbise dikmedi

14 Ekim 2019 Pazartesi 12:03

40 yıllık terzi 7 yıldır elbise dikmedi

Zonguldak’ta 40 yıldır terzilik mesleği ile uğraşan Çetin Yıldız, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini bitirdiğini söyledi.

Çetin, “40 yıl önce başladığım meslekte çok aşırı bir yoğunluk vardı. Eskiye göre şu an hiçbir yoğunluk kalmadı. Hatta 7 yıldır takım elbise dikmiyorum. Pantolon ve tamirat üzerine yoğunlaştım. Çok eskiden bayramlarda 1 ay boyunca dükkânda yatıp kalkarak iş yapardık ama şu an çırak bile bulamıyoruz” dedi.
Zonguldak’ta 40 yıldır terzilik mesleği ile uğraşan 52 yaşındaki Çetin Yıldız, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini bitirdiğini söyledi. Terzilik mesleğine 12 yaşında başladığını ifade eden Çetin Yıldız, meslekte yeni olduğu dönemlerde yaşadıkları bayramlar ile şimdikiler arasında çok büyük fark olduğunu söyleyerek, bayram önceki son 1 ay iş yoğunluğundan sipariş almakta bile zorluk çektiklerini fakat şimdilerde sadece tadilat işleri yaptıklarını ifade etti. Mesleğin ölmeyeceğini fakat artık takım elbise dikimi gibi işlerin yapılmadığını ifade eden Yıldız, “Bu sene bu meslekte 40 yılı tamamladım. 12 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Bundan 40 yıl önce başladığım meslekte çok aşırı bir yoğunluk vardı. Eskiye göre şu an hiçbir yoğunluk kalmadı. Hatta 7 yıldır takım elbise dikmiyorum. Pantolon ve tamirat üzerine yoğunlaştım. Çok eskiden bayramlarda 1 ay boyunca dükkanda yatıp kalkarak iş yapardık ama şu an çırak bile bulamıyoruz. Yani çırağımız yok yetişmiyor. Meslek her geçen gün geriye doğru gitmekte bunun sebepleri birincisi mesleğin her geçen gün geriye gitmesi diğeri ise 8 yıllık zorunlu eğitim çıkmasından sonra çırak yetişmemesi, diğer mesleklerde de berberlik hariç bütün meslekler bu böyle çırak yetişmiyor. Devletin halk eğitim merkezilerinden ya da meslek eğitim merkezlerinde meslek yetiştirmek için insan alt yapısı olması lazım ama bir türlü bulamıyoruz. Bu meslek bitmez ama yeni dikimden ziyade tamiratçı konumuna düşüyoruz. Eskiden yorgancı vardı, ayakkabıcılar vardı hepsi ya kayboldu ya da tamircilik mesleğine dönüştü. Bizimde sonumuz tamir bunda kumaş fiyatlarının yüksek olması da var giyimini zevkini bilen diktiriyor ama çok az. Şu an 900 TL’ye takım elbise pantolon 200-250 TL civarında ama uzun zamandır dikim yapmıyorum" dedi.

“Çırak bulmakta zorlanıyoruz”
Çırak bulmakta zorlandıkları için mesleklerinin bitme noktasına geldiğini de söyleyen Yıldız, “Biz çırak bulmakta çok sıkıntı çekiyoruz. Piyasada yetiştirebileceğimiz bir tane bile çocuk bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Devletimiz veya Milli Eğitim Müdürlüğümüz buna Endüstri Meslek Lisesi’nde veya Çıraklık Eğitim Merkezlerinde buna bir el atmasını istiyoruz. Terziler olarak da devletten biraz daha teşvik ve destek bekliyoruz. Bizim sorunlarımıza da devlet el atmalı. Geçmişle günümüze baktığımızda işlerde çok büyük farklılıklar yaşıyoruz. Eskiden bayramlara 1 ay kala kesinlikle yoğunluktan dolayı iş alamıyorduk işlerimiz o kadar düşük ki sadece tadilat yapıyoruz. Tamamen yeni dikimden tadilata yöneldik. Nasıl eskiden kunduracılar vardı ve artık kunduracılar artık yok” şeklinde konuştu

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Terzilik , Mesleğini , Konfeksiyon , Bitiriyor

Yorumlar

Günlük Burç Yorumları 14 Ekim 2019

14 Ekim 2019 Pazartesi 10:59

askmoyra

Günlük Burç Yorumları 14 Ekim 2019

Günlük burç yorumları ile burcunuzda neler oluyor, hayatınız hakkında size ne gibi ipuçları veriyor öğrenebilirsiniz.

KOÇ; gün boyunca Ay boşlukta olduğundan girişimlerde bulunmak için uygun olmayabilir. Zaten dolunayın ardından biraz düşünmenin ve durum değerlendirmesi yapmanın tam zamanı. Akşam saatlerinden itibaren yeteneklerini kullanabileceğin fırsatlara odaklanabilirsin.

BOĞA; son bir iki gündür yaşadığın huzursuzluğun ardından biraz dinlenmeye ve sakinleşmeye ihtiyaç duyabilirsin.  Bugün akşam saatlerinden itibaren burcunda hareket etmeye başlayan Ay; artık kendini daha rahat ifade etmeni ve duygularını açığa çıkarmanı sağlayabilir.

İKİZLER; oldukça hareketli ve yoğun geçen bir süreçten sonra gün içinde arkadaşlarınla beraber durum değerlendirmesi yapabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsin. Girişimlerde bulunmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyabilirsin. Akşam saatlerinde dinlenmeye çekilip kendi içinde sorgulama yapabilirsin.

YENGEÇ; iş ve sosyal hayatında yaşanan hareketlilikten sonra enerjinin düştüğünü fark edebilir, bunca çabanın ekonomik karşılığını alıp alamadığını değerlendirmeye başlayabilirsin. Akşam saatlerinde duygusal açıdan rahatlayabilir, arkadaşlarınla keyifli organizasyonlar yapabilirsin.

ASLAN; zihnen oldukça yoğun ve karmaşık bir dönemden geçmiş olduğundan neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulamak ve fikirlerini değerlendirmek için bugün uygun olabilir. Gün içinde başlangıçlardan uzak durmalı ve eksiklerini tamamlamalısın. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara girebilirsin.

BAŞAK; enerjik geçen birkaç günden sonra bugün finansal konularda durum değerlendirmesi yapabilir, emeklerinin karşılığını alıp almadığını sorgulayabilirsin. Gelişen krizleri yönetebilir ve yarım kalan işlerini sonuca ulaştırabilirsin.  Günün ilerleyen saatlerinde dinlenmeye zaman ayırabilirsin.

TERAZİ; birkaç gündür koşulların sana bağlı olmaması ve olayları kontrol edememen seni yormuş olabilir. Bugün aldığın kararları uygulayabilir, durum değerlendirmesi yapabilirsin. Toplantı ve görüşmelerden sonuç alabilir artık önüne bakabilirsin. Akşam saatlerinden itibaren para konuları gündeme gelebilir.

AKREP; son günlerde çalışma ortamında aktif ve hareketli olmana rağmen bugün sakinleşip durum değerlendirmesi yapmanda fayda var. Çalışma arkadaşlarınla yaşanan çatışmayı gidermek için çaba sarf edebilir, bitirmen gereken işleri yetiştirme telaşına düşebilirsin. Akşam saatlerinde ilişkiler ön plana çıkabilir.

YAY; enerjinin ve temponun yüksek olduğu birkaç günün ardından yaşanan gelişmelerin sonuçlarını almak için bugün durup dinlenmende fayda var. Zaten maddi ve manevi değerlerinle ilgili zorlu bir süreç yaşıyor ve üstünde baskı hissediyor olabilirsin. Fakat günün ilerleyen saatlerinde kendini daha güvende hissedebileceksin.

OĞLAK; bugün hem yaşamını ilgilendiren konularda hem de ilişkilerde fazlasıyla kontrolcü davranabilirsin. Son günlerde yaşanan hareketlilik ve gerilim seni yormuş olabilir, evden dışarı çıkmak istemeyebilirsin. Akşam saatlerinde kendine daha fazla zaman ayırabilir, paylaşımlarda bulunabilirsin.

KOVA; son günlerde duydukların kafanı karıştırmış ve yoğun bir tempo içinde hareket etmene yol açmış olabilir. Bugün çevrenle iletişim kurarak yaşananların değerlendirmesini yapabilirsin. Ay boşlukta olduğundan yeni girişimlerde bulunmak yerine yarım kalan işlerini tamamlamaya çalışmalısın.

BALIK; maddi değerlerinle ilgili krizler, yeteneklerini ve harcamalarını sorgulamana neden olabilir. Kontrol edemediğin giderler seni bunaltsa bile akşam saatlerinden itibaren yakın çevrenden destek bulabilirsin. Güven ihtiyacının arttığı bu süreçte kendini daha fazla ifade etmeye başlayabilirsin.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Burc

Yorumlar