Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

2 Mayıs 2017 Salı 22:35

Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 14 Mart 2 Mayıs tarihleri arasında ilki düzenlenen Anne Üniversitesi ilk mezunlarını düzenlenen törenle verdi. Tahir Karaoğuz Konferans salonunda düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, dekanlar, anne ve anne adayları katıldı. 8 hafta süren eğitim sonunda 29 anne ve anne adayı mezuniyet belgelerini aldı.
Mezun olan anneler adına konuşma yapan Zuhal Karagöz, eğitimin düzenlenmesinde katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Faydalı bir eğitim olduğunun altını çizen Karagöz, “Çocuklarımızın maddi ihtiyaçlarının temininden ziyade manevi değerlerimiz olan merhamet, şefkat, yardımlaşma ve saygı eksikliklerinin olduğunun farkındaydık. Burada birbirinden kıymetli hocalarımızdan aldığımız derslerin ışığında ihmal edilen milli ve manevi değerlerimizin canlanmasına vesile oldunuz. Kanaatimiz şudur ki Anne üniversitesi ve içinde alınan dersler bizlere çok önemli deneyimleri elde etmemize vesile olmuştur. Katkı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirildi
Bülent Ecevit Üniversitesinin son yıllarda toplumsal ve kültürel alanda Zonguldak’a değer kattığını ifade eden Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Elif Hür, “Üniversitemiz son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla bilimsel faaliyetlerin yanı sıra toplumsal ve kültürel alanda yaptığı çalışmalarla Zonguldak’a farklı bir değer katmıştır. Toplumun çekirdeği olan ailenin mimarı hiç kuşkusuz annelerdir. Üniversitemiz Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak annelerin gönül dünyalarına ufakta olsa bir katkı sunmak için Anne Üniversitesi programını başlattık. Bu yıl ilk olarak gerçekleştirilen projeye sonuçlarının değerleri açısından dar kapsamda gerçekleştirildi" şeklinde konuştu.
Annelerin öneminden bahseden BEÜ Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, “Annenin yokluğunun ne demek olduğunu yakinen bilenlerdenim varken pek kıymeti bilinmiyor. Ama yokluğunu çok derinden hissediyoruz. Anne sevgisi çok bambaşka bir şey. Annelerimiz çocuklarını müthiş bir sevgiyle seviyorlar ancak iyi insanların yetiştirilmesi annelerin elinde sevginin ötesinde bilinçli bir annelik son derece önemli günümüz dünyasında en çok ihtiyacımız olan şey iyi insanların yetiştirilmesi bu anlamda en büyük yük annelerin üzerinde. Dünyada iyi olan ne varsa güzel olan ne varsa burada en büyük katkı koyanlar anneler diye düşünüyorum. Bu anlamda bu etkinliği düzenleyen ve katkı sağlayan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eğitim 8 hafta sürdü
8 haftalık eğitim ardından mezun olan 1 çocuk annesi Zennur Gülay, eğitimin çok faydalı geçtiğini söyledi. Eğitim sürecinde yaptığı yanlışları fark ettiğini ifade eden Gülay, “Bütün programlara katılamama rağmen gerçekten faydalandığımı düşünüyorum. Özellikle bu teknolojinin kullanımı ve çocuklarda mahremiyet eğitimi anlamında hiç bilmediğimiz şeyler öğrendim. Hatta teknoloji anlamında çok şey bildiğim ve çocuğumu bu konuda doğru yönlendirdiğim halde. Aslında burada yaptığım yanlışları fark ettiğimi söyleyebilirim bu anlamda da çok önemli gelişmeler oldu. Çocuğum şuanda 5 yaşında bu dönem teknolojiden en fazla zarar alabileceği bir dönem bir geçiş noktası diyebilirim. Ben bunu bu eğitim sonrası öğrendim. Bu eğitimi bize vermeyi düşünen, akıl eden ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Anne Üniversitesinden mezun olan BEÜ İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi anne adayı Melike Çavdar ise şunları söyledi:
“Üniversite okurken böyle bir eğitim alabilmek gerçekten bir ayrıcalıklı bir durum. İlk burayı duyduğumda anne olmadan böyle bir eğitim alması çok güzel durum. Geldiğim için çok mutluyum çok güzel bir eğitim aldık ve mezun olduk emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Etiketler:

BEÜ , ANNE ÜNİVERSİTESİ , MEZUN ,

Yorumlar

Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynadılar

1 Mayıs 2017 Pazartesi 20:13

Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynadılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi İbrahim Süheyla Fen Lisesi (ERFEN) “Erfen English Day” İngilizce dil şenliği düzenledi.

Kdz. Ereğli ERFEN tarafından İngilizce günleri etkinliği düzenlendi. ERFEN öğrencileri derslerde öğrendikleri İngilizceyi düzenlenen etkinlikte uygulamalı olarak konuştu.
Etkinlik kapsamında Türk usulü kız isteme sahnesini İngilizce oynayan öğrenciler, slayt gösterileri, just dans ve karaoke yaparak büyük beğeni topladılar. Okulda yürütülen Uluslararası E-twinning Projesini de anlatan öğrenciler stant açarak Ereğli’nin tarihçesi, yerel kıyafetleri, yöresel yemekleri gibi kültürel değerlerini de İngilizce olarak tanıtarak pratik yaptı.
Öğrenciler derslerde öğrendikleri İngilizceyi düzenlenen etkinlik ile bire bir uygulamalı olarak konuşma fırsatı yakaladıklarını ifade etti.
ERFEN öğrencileri etkinlik kapsamında Amerikalı George Morales ile konuşarak pratik yapma şansı yakaladı.

Etiketler:

erfen , ereğli fen lisesi ,

Yorumlar

“Bağımlı olma, özgür ol”

30 Nisan 2017 Pazar 22:20

“Bağımlı olma, özgür ol”

Kdz. Ereğli İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi “Bağımlı olma, özgür ol” projesi kapsamında kardeş okulu olan Kurtlar İlkokulu’na giderek kardeşlerimle el ele etkinliği düzenledi.

 Etkinlik kapsamında okul kardeşliğinin kalıcı olmasını simgeleyen ağaçlar diken öğrenciler, okul duvarlarına     renklerin kardeşliğini yansıtan, farlılıkları zenginlik olarak anlatan ağaç motifini el baskısı yaptılar. Minik öğrencilerle akademik söyleşide bulunan lise öğrencileri, söyleşi sonunda hayallerim ve ben temalı duvar boyama etkinliğinde bulundular. Minik öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu. Etkinlik yakar top, futbol gibi sokak oyunları ile sona erdi.  

Etiketler:

öğrenci , fen lisesi , bağımlı olma özgürol ,

Yorumlar

Çaturoğlu, Turizm Fakültesine yer gösterdi

26 Nisan 2017 Çarşamba 17:38

Çaturoğlu, Turizm Fakültesine yer gösterdi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından Ereğli ilçesine kurulma kararı alınan Turizm Fakültesinin geçici olarak FETÖ’den alınan bina da eğitim öğretime başlayacağını açıkladı .

AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu, tartışmalara neden olan Fakültenin yeri için açıklama yaptı. Turizm Fakültesinin Ereğli’ye büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Çaturoğlu, emeği geçen herkese teşekkür etti. Çaturoğlu, “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından Kdz. Ereğli’de kurulması planlanan Turizm Fakültesi ile Zonguldak Merkez İlçede kurulması planlanan Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin YÖK’ten olur aldıktan sonra Rektörümüz Sayın Mahmut Özer’in bilgisi ve talebi ile Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık safahatlarını olağanüstü bir çabayla takip ettik ve neticede her iki fakültede resmi gazetede yayınlanarak kuruldu.
Bir sanayi kenti olduğu kadar sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal varlık ve özellikler ile aynı zamanda bir tarih, kültür ve doğa kenti olan Kdz. Ereğli’mize büyük katkılar sağlayacak Turizm Fakültesi kentin dinamiklerinin talebi ve Sayın Rektörümüzün duyarlılığı sonucu BEÜ senatosunun 12 Ekim 2015 tarihli toplantısında kararı alınmış, YÖK Başkanlığına yapılan teklif 12 Kasım 2015 tarihinde kabul edilmiş Resmi Gazetede 2016/8555 karar sırasıyla 8 nisan 2016 tarihinde kuruldu. 18 nisan 2016’da Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel fakülte dekanı olarak atandı ve Temmuz 2016’da da bölüm açma tekliflerinin onaylanması ile 6 bölüm açıldı. Bunlar; Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği ile Konaklama İşletmeciliği bölümleridir. Dört yıllık eğitim verecek olan Turizm Fakültesinin yapılanma çalışmaları devam etmektedir ve 2017-2018 akademik yılından itibaren öğrenci alınacaktır.
Proje çalışmaları devam eden BEÜ Ereğli Kampüsü yapılmak üzere BEÜ’ye tahsis ettirdiğimiz Kdz. Ereğli kampüsü inşa edilene kadar fakülteye bir yer arayışı içerisine girdik. İlk etapta İmam Hatip Ortaokulu’nu düşündük. Hatta Din Eğitimi Genel Müdürümüzden burayı istedik. Oda bizi kırmayarak bu teklifimizi kabul etti. Ancak İlçe Milli eğitim Müdürümüz ve İmam Hatip Okulları platformu ile yapmış olduğumuz toplantı neticesinde konuyu bir kez daha değerlendirdik. Merkezde bir imam hatip ortaokulunun gerekli olması ve diğer sebepler nazarı dikkate alınarak buranın yeni eğitim yılında tekrar imam hatip ortaokulu olarak açılması fikri ağır bastı.
Bunun üzerine ikinci alternatif olarak bir süredir yıkımı veya güçlendirilmesini karar aşamasında olan Atatürk Ortaokulu’na yoğunlaştık. Nihayet geçen hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığından bu okulun güçlendirilmesi kararı çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile görüştük. Burayı süratle bitirip şu an Atatürk Ortaokulunun bulunduğu FETÖ’den hazineye, hazineden de Milli Eğitim Bakanlığına geçen şu an Atatürk ortaokulu olarak kullanılan eski Anafen Dershanesinin bulunduğu şehir merkezindeki binayı Turizm Fakültesi olarak kullanılmak üzere BEÜ’ye tahsisi sağlanacaktır. Konuya hakim olduğumuzu, takibimizde olduğunu, gereken çalışmanın yapıldığını ve hiç kimsenin merak etmemesini söylemiştik. Kdz. Ereğli’mize hayırlı uğurlu olsun. Başta Rektörümüz Sayın Mahmut Özer başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Etiketler:

Faruk Çaturoğlu , beü , turizm fakültesi ,

Yorumlar

Turizm Haftasını kutladılar...

25 Nisan 2017 Salı 20:32

Turizm Haftasını kutladılar...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde Turizm Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Alaplı’da Çok Programlı Lisesi tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi. Alaplı ÇPL Lisesi bahçesinde düzenlenen programa Alaplı Kaymakamı Saim Eksi oğlu, Belediye Başkanı Nuri Tekin, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Tektaş , İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik ,Siyasi Parti yöneticileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Alaplı Çok Programlı Lisesi Müdürü Rıfat Yiğit yaptı. Turizm’in turizm zenginlikler arasında olarak kabul edildiğini belirten Yiğit, ” Aynı anda dört mevsimi yaşayabileceğimiz, kıtalar arasında bir köprü konumunda olan ülkemiz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerinden biridir. daha önce Turizm Haftası olarak Mart ayın 2.ci pazartesi olarak kullanmaktaydı.Havaların soğuk olması ve Turizm mevsimin açılışı nedeniyle bu 1983 yılından itibaren 15-22 Nisan tarihler arasında kutlanmaya başlanmış, bizlerde geçen hafta bu tarihler arasında kutlayacaktık, bugün ayın 25. bugün böyle açık bir havada düşüncesiyle yapalım dedik.Günümüzde amaç Turizm yılını tüm yıla yaygınlaştırılması alternatif turizm Türkiye genelinde yapılan çalışmalar nedeniyle bölgelerde ve Ülke genelinde turizm alanlarını tanıtılması ve bu turizmden yüksek gelir sağlamak tarihsel kültürel sahip çıkmak amaç edinmektir.biz Alaplı olarak düşündüğümüzde belki çok turizm potansiyelimiz yok ama bizim bir yayla turizm var, bir bölüklü yaylamız var, bir bacaklı yaylamız var , Ereğli'de Cehennem Mağaralarımız var. Zonguldak'da Gök Göl Mağaramız var yani daha bunu geliştirmek mümkündürİ buraları tanıtmak. Artık Kültür Turizm ile birlikte anılmakta. Bugünde sizlerle bizler Alaplı Kültürünü geleneğimizde olan enstantaneler sunacak. Bu gösteriye yardımcı olan okulumuz idareci, öğretmenlerine ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Turizm gösterileri ve ardından Öğrencilerin Alaplı’ya özgü geleneklerin canlandırılması, Alaplı’da Bayram, Alaplı’da Düğün, Gelin Kaynana atışması konulu tiyatrolar izleyenlerin beğenisini kazandı.

Etiketler:

alaplı , turizm , turizm haftası ,

Yorumlar