Alaplılı Hemşehrimiz Danıştay Başkanı oldu...

7 Mayıs 2020 Perşembe 18:15

Alaplılı Hemşehrimiz Danıştay Başkanı oldu...

Danıştay Başkanlığına, görev süresi dolan Zerrin Güngör’ün yerine Kdz. Ereğli İmam Hatip Lisesi Mezunu olan 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit seçildi.

 Yaş haddinden 20 Mart’ta emekli olan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yerine Başkanlık için Danıştay Genel Kurulunca dün yapılan seçimden sonuç alınamayınca oylamalara bugün devam edildi.

Seçimde, 3. Daire Başkanı Mehmet Ali Samur, 10. Daire Üyesi Nizamettin Kalaman, 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit, 5. Daire Başkanı Fethi Aslan ve 4. Daire Başkanı Enver Kaya yarıştı. Seçim sonunda, 65 oy alan Zeki Yiğit, Danıştay’ın yeni başkanı oldu.

ZEKİ YİĞİT KİMDİR?

Danıştay Başkanlığına seçilen Zeki Yiğit, 1965’te Zonguldak Alaplı’da doğdu. Kdz. Ereğli İmam Hatip Lisesi ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1987’de mezun olan Yiğit, 1988’de hakim adayı olarak mesleğe başladı.

Sütçüler, Diyadin Cumhuriyet Savcılığı, Yeniçağa hakimliği yapan Zeki Yiğit, Adalet müfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine 2008’de getirilen Zeki Yiğit, 3 Mart 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçildi.
22 Ocak 2013-22 Ocak 2020 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu üyeliği yapan Zeki Yiğit, evli ve dört çocuk babası.


Zeki Yiğit’in Danıştay’daki odasında 2012’de dinleme cihazı bulunmuştu. Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan bir Danıştay Tetkik Hakimi, dinleme cihazını koyduğu gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ALAPLI , ZEKİ YİĞİT , Danıştay Başkanlığı , Zerrin Güngör

Yorumlar

Gülüç’te sahil projesi tamamlanıyor...

7 Mayıs 2020 Perşembe 17:31

Gülüç’te sahil projesi tamamlanıyor...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi'ne bağlı Gülüç Belediyesi sahil bulvarında yürütülen kafe çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

 

 Gülüç Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce sahil bulvarında yürütülen Gülüç Belediyesi Sosyal Tesis projesi yapımı devam ediyor. Gülüç Belediyesi Sosyal Tesis projesi içerisinde, Gülüç sahil manzarası eşliğinde kafeterya, oturma alanları, yürüyüş alanı yer alacak. Başkan Demirtaş çalışmalarına devam edilen Sahil Kafe’nin Gülüç’e çok yakışacağını belirtti. Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “31 Mart’ta halkımız bize bir beş yıl daha bu beldeye ve insanlarımıza hizmet etmek için yetki verdi. Vatandaşlarımızdan aldığımız bu yetkiyi en iyi şekilde kullanarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Seçimler var diye hiçbir zaman endişe duymadık, doğru bildiğimizi yaptık. Gülüç’te her mahallemizde devam eden çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzde yapacak daha çok işimiz var. Geçtiğimiz dönemde verdiğimiz sözlerin çoğunu yerine getirdik. Bu seçim döneminde de söz verdiğimiz yeni projelerimizi ve sözlerimizi tek tek yerine getirmek için gece gündüz çalışmak zorundayız. Yapımına devam ettiğimiz Sahil Kafe Gülüç’ümüze çok yakışacaktır.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , gülüç , gökhan demirtaş , sahil yolu projesi

Yorumlar

Gazeteci Yusuf Zobar finalde...

7 Mayıs 2020 Perşembe 16:14

Gazeteci Yusuf Zobar finalde...

Gazeteci Yusuf Zobar TRT Spor ’un düzenlediği ödüllü “ Sen Anlat” yarışmasında haftanın 1.si olarak finale kaldı.

 TRT Spor ’un düzenlediği ödüllü “ Sen Anlat” spikerlik yarışmasında Erdoğan Arıkan’ın sunduğu ve jürisinde ünlü spikerler Tansu Polatkan, Melih Gümüşbıcak, Kerem Öncel, Güven Göktaş, Serkan Yetkin, Okay Karacan, Hünkâr Mutlu ve Onur Şahin ile  yorumcu Alp Pehlivan’ın olduğu yarışmaya katılan Yusuf Zobar , en yakın rakibine 32 puan fark atarak 64 puanla geceye damga vurdu.

Yarışmada bu sezon Şampiyonlar liginde oynanan Real Madrid- PSG maçını anlatan Zobar, gecenin şampiyonu olmasının ardından da haftanın 1.si olarak  5 Mayıs 2016 da Çanakkale de oynanan Zonguldak Kömürspor- Kızılcabölük 2. Lige yükselme Play-off finalini yeniden yaşattı.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Gazeteci Yusuf Zobar , TRT Spor , “ Sen Anlat” yarışması

Yorumlar
  • Timur
    8 Mayıs 2020 Cuma 00:30

    Inşallah 1.olursun yusuf zobar bol şanslar dilerim

Berber ve kuaför salonlarında alınması gereken önlemler

7 Mayıs 2020 Perşembe 13:56

Berber ve kuaför salonlarında alınması gereken önlemler

Sağlık Bakanlığı korona virüs Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda, Bakanlık tarafından normalleşme süreci kapsamında hizmet vermeye başlayacak sektörlerle ilgili tedbirlerin nasıl olacağına ilişkin rehber hazırlandı.

 Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası normalleşme sürecinde hizmet vermeye başlayacak berber, kuaför ve güzellik salonlarında, musteriler randevu ile kabul edilecek, maskesiz musteri alınmayacak, is yerinde musteri ve calısan dısında kimse bulunmayacak, misafir kabul edilmeyecek. 

Rehberde, "Berber, kuafor ve guzellik salonlarında alınması gerekenler" başlığı altında "Genel önlemler", "iş yeri ile ilgili alınması gereken önlemler", "müşterilere yönelik önlemler", "personeli korumaya yönelik önlemler", "ortam temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırma" adı altında tedbirlere yer verildi. 


Berber, kuafor ve guzellik salonlarında, alanlarının kucuk olması ve calısma kosulları nedeniyle musterilerle yakın temasın soz konusu olabildiği belirtilen rehberde, hem is yeri calısanının hem de musterinin Kovid-19 salgını suresince korunma onlemlerini almaları gerektiği, önlemlerle ilgili afişlerin de gorunur yere asılması gerektiği belirtildi.

Müşteriler randevu ile kabul edilecek

İş yeri ile ilgili alınması gereken onlemler şöyle sıralandı:


- İş yerinde kalabalık olusmasını engellemek icin musteriler randevu ile kabul edilmeli ve musterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmeli. 

-Musterinin ya da personelin Kovid-19 cıkması durumunda temaslı taramasını kolaylastırmak amacıyla musteriye olabildigince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalı.

- İş yerinin dısında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek onlemler alınmalı.

- İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kisiler arası sosyal mesafeyi koruyacak sekilde (ornegin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak musteri oturtulmalı) duzenlenmeli.


- İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar iceriye musteri kabul edilmeli.

- İş yerine maskesiz musteri alınmamalı. Musteriler islem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak islemin ozelligine gore kısa sureli maskeyi cıkarmalı.

- İş yerinde musteri ve calısan dısında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalı.

- İş yeri icinde su ve sabuna erisim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kagıt havlular bulundurulmalı.

- İş yeri girisinde musteriler tarafından kullanılmak uzere el antiseptigi bulundurulmalı ve surekliligi sağlanmalı.

- Musteriler, is yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptigi kullanması konusunda uyarılmalı.

- İş yerinde satısa sunulan sampuan, kozmetik gibi urunleri mumkun oldugunca cam veya tezgahların arkasında korumaya alınmalı, ortalıkta bırakılmamalı.

- Musterilere hizmet verilirken yiyecek ve icecek (su haric) servisi yapılmamalı.

- Iceride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi gibi şeyler bulundurulmamalı.

- Her musteri icin tek kullanımlık malzeme kullanılmalı, tek kullanımlık malzeme saglanamadıgı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 60 derecede yıkanmalı. Kullanılan aletlerin uzerinde kan veya sekresyon yoksa, yüzde 70'lik alkol ile silinmeli. Kullanılan aletlerin uzerinde kan veya sekresyon varsa, son temizlik yapıldıktan ve kuruduktan sonra yüzde 70'lik alkol ile silinmeli.

- Manikur, pedikur, epilasyon gibi islemlerde kullanılan aletlerin kisiye ozel olması saglanmalı. Kisiye ozel alet kullanımı saglanamadıgı durumlarda, her musteriden sonra kullanılan aletlerin temizlik ve sterilizasyonu saglanmalı. Yapılan islem eldiven kullanmayı gerektiriyorsa tek kullanımlık eldiven kullanılmalı. Eldivenli ellerle cevreye dokunulmamalı.

- Fon makinesi mumkun oldugunca kullanılmamalı. Fon makinesi gibi yuksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, dusuk hızda, yandaki musteriyi etkilemeyecek yonde ya da diger musterilerden farklı bir alanda kullanılmasına ozen gosterilmeli.

- Sac kesimi esnasında yuzde ve bas bolgesinde kalan kesilmis sacların ve kullanılan arac ve gereclerin gecici sureligine temizlenmesi icin kullanılan ense fırcasının kullanımı gecici sureligine durdurulmalı.

- Bayan kuaforleri ve guzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetinin sunumu gecici sureligine durdurulmalı. - Kasa onunde sıra beklerken, durulması gereken yerler zeminde sosyal mesafeyi saglayacak sekilde isaretlenmeli.

- Musterilerden tercihen temassız olmak uzere, nakit olmayan odeme yapmaları istenmeli."

 Musterilere yonelik önlemler

İş yerinde belirlenen kurallara uyması gereken müşterilerin, diger musterilerle aradaki sosyal mesafeye dikkat etmesi, mutlaka randevu alması ve alınan randevu saatine uyması, tercihen tıbbi maske kullanması gerektiği belirtilen rehberde, "Is yerine girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptigi kullanılmalı. Is yeri icinde gerekli olmadıkca yuzeylere dokunulmamalı. Cevreye temas sonrası el antiseptigi kullanılmalı. Yemek ve icmek (su haric) icin talepte bulunulmamalı." uyarı yapıldı.

Personeli korumaya yonelik önlemler

Ates, oksuruk, nezle, nefes darlıgı gibi belirtileri olan hasta personelin çalıştırılmaması gerektiğine dikkat çekilen rehberde, diğer tedbirler şu şekilde belirtildi:

 -Personel calısırken ates, oksuruk, nezle, nefes darlıgı gibi belirtiler gelisirse, maskesi takılı olarak pandemi hastanesine yonlendirilmeli.

-Personel vardiyalı calıstırılmalı, calısma ortamında aynı anda daha az personelin bulunması saglanmalı. - Calısan personelin tumunun kuralına uygun maske takması saglanmalıdır. Maske ıslandıkca ya da kirlendikce degistirilmeli. 

- Calısan personelin tumunun kuralına uygun maske takması saglanmalıdır. Maske ıslandıkca ya da kirlendikce degistirilmeli.

- Musteri ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temas olasılıgı olan personelin yuz koruyucu kullanması saglanmalı. Yuz koruyucu her musteri sonrasında yüzde 70'lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.

- Calısan personelin el hijyenine dikkat etmelerini saglanmalı. Bunun icin, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun olmadıgı durumlarda alkol bazlı el antiseptigi ile ovalanmalı. Antiseptik iceren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

- Personelin dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının surdurulmesi saglanmalı. Yemek yerken ya da cay/kahve icilirken, maske cıkarılacagı icin, bunun yapıldıgı kapalı alanda aynı anda birden fazla kisinin olmamasına imkan verilmeli.

- Calısan personelin temaslı ya da izolasyonda olmadıgından emin olunmalı.

- Ortam temizligi, dezenfeksiyonu ve havalandırma Temizliğin gunluk olarak yapılması, yoğun kullanılan yerlerin daha sık temizlenmesi gerektiğine işaret edilen rehberde, ozellikle sık dokunulan yuzeylerin temizligine dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Bu amacla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon icin 5 litre suya yarım kucuk cay bardagı olacak şekilde sodyum hipoklorit iceren camasır suyunun kullanılabileceği belirtilen rehberde, tuvalet temizligi icin onda bir oranında sulandırılmıs camasır suyu kullanılabileceği ifade edildi.

- Musteriler odeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa, hemen arkasından yüzde 70'lik alkol ile dezenfekte yapılmalı. - Temizlik yapan personel maske ve eldiven kullanmalı. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini cıkartıp is yerindeki cope atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle degistirmesi ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması, sabun ve suyun olmadıgı durumlarda alkol bazlı el antiseptigi ile ovalaması saglanmalı. - Is yeri sık sık havalandırılmalı." 


Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kuaförler , yasa

Yorumlar

Virüsü yendi... Hastaneye immün plazma bağışı yaptı...

7 Mayıs 2020 Perşembe 13:38

Virüsü yendi... Hastaneye immün plazma bağışı yaptı...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan Aytaç Karakaya korona virüs hastalığını yendikten sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne gelerek immün plazma bağışında bulundu. Diğer hastalara umut olmak için böyle bir karar verdiğini söyleyen Karakaya “Zor bir süreç geçirdim, ancak bu durumda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu dönemde hepimiz bir olmalıyız. Hastalığı yenerek sağlığına kavuşan tüm insanlara plazma bağışı yapmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi.

 Konuyla ilgili bir açıklama yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban ise şunları söyledi: “Plazma bağışlamak için bazı şartlar var. Hasta Covid-19 hastalığından tam iyileştikten sonra PCR testi iki kere negatif çıkarsa bu kişi plazma bağışına aday olarak kabul ediliyor. Hastanemizde bağışçılara gereken kolaylıkları sağlamak için tüm önlemleri aldık. Plazma elde etmek için tam otomatik cihazlar kullanılarak yapılan “aferez yöntemi” hastanemizde bu konuda tecrübeli çalışanlarımız tarafından yıllardır uygulanmaktadır. Covid-19'un bilinen kesin bir tedavisi şu ana kadar yok. Plazma tedavisi, hastalarımızı sağlığına kavuşturmak için bir umut. Bu anlamda Covid-19’dan iyileşmiş, sağlığına kavuşmuş kişilerin plazma bağışında bulunmaları çok önemli. Aytaç bey diğer hastalara da umut vermek adına çok önemli bir iş yaptı; kendisine çok teşekkür ediyorum. İyileşmiş tüm hastalarımızı da plazma bağışı yapmaya davet ediyorum." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Aytaç Karakaya , hastalık , korona virüs , beü , zbeü , immün plazma bağışı , bağış

Yorumlar