Alaplı'ya 14 Milyon lira Fındık destek parası...

20 Mart 2020 Cuma 17:46

Alaplı'ya 14 Milyon lira Fındık destek parası...

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık alan bazlı destek ödemeleriyle, ilçeye 14 Milyon lira sıcak para gireceğini, çiftçiye, esnafa, tüccara ve her kesime can suyu olacağını söyledi.

 Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu yaptığı açıklamada, alan bazlı gelir desteği ödemelerinin 20 Mart 2020 tarihinde başlayacağını ve 10 Nisan 2020´de son ödemenin gerçekleşeceğini belirtti. Alan bazlı gelir desteği ödemesinin fındık üreticilerinin TC kimlik numaralarının son hanelerine göre ödeneceğini belirten Türkoğlu, ödemelerin üç grup halinde yapılacağını kaydetti. 
Şeref Türkoğlu, "Alaplı´da bu sene 8 bin fındık üreticisi alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanacak. Ödemeler TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılacak. Buna göre kimlik numarası 0 ve 2 ile bitenler 27 Mart, 4 bitenler 3 Nisan, 6 ile 8 bitenler ise 10 Nisan tarihinde ödemelerini alacaklar. İlçeye 14 Milyon lira sıcak para girecek. Bu para çiftçiye, esnafa, tüccara ve her kesime can suyu olacak, ilçe ekonomisi rahat bir nefes alacak." şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , FINDIK

Yorumlar

Seçmece ürün satışı yasaklandı...

20 Mart 2020 Cuma 14:35

Seçmece ürün satışı yasaklandı...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sebze ve meyve toptan ve perakende satışına yönelik tedbirleri açıkladı. Bakan Pekcan, market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız ürünlerin seçmece olarak satılmayacağını duyurdu.

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak yaş sebze ve  meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler  aldıklarını belirterek,  bu tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl  Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini açıkladı. Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Çin’de başlayarak, dünyaya  yayılan korona virüs tehdidine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve kararlığında, Sağlık Bakanlığı başta olmak  üzere tüm Bakanlıklar ve kamu kurum, kuruluşlarınca çok önemli  tedbirler ve hızlı kararların alındığını vurguladı. Pekcan, hastalık nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara  Allah’tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlara da acil şifalar  dileyerek, bu süreçte büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına  da teşekkür etti. Bu süreçte Ticaret Bakanlığı olarak da gerek tüketicilere ve  ticaret erbabına yönelik tedbirleri vakit kaybetmeden hayata  geçirdiklerini belirten Pekcan, iç ve dış ticaretin kesintisiz akışını  sağlamak ve sektörlerin olumsuz etkilenmemesi için çalıştıklarını  ifade etti. Yeni tip korona virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına  yönelik de bazı tedbirler aldıklarını dile getiren Pekcan, bu  tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gerekli talimatın  gönderildiğini bildirdi.

Pekcan, perakende ve toptan satışlara yönelik alınan tedbirleri  şöyle sıraladı:

“ Market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan  yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli  hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacak. - Belediyelerce pazar yerleri ile toptancı hallerinde  dezenfeksiyon çalışmaları ihmal edilmeyecek gerekli ve yeterli hijyen  önlemleri alınacak. - Pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş  tutulacak, tezgah aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak  kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak. - Pazar yerleri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde  çalışan ve görev yapan herkes hijyen konusunda bilgilendirilecek ve  hijyen kurallarına uygun davranacak.” Pekcan, virüsün yayılmasını önlemek adına vatandaşların alınan  tedbirler konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi önem arz ettiğini  ifade etti.

Şirketlerin Genel Kurullarına ilişkin tedbirler

Diğer taraftan Pekcan, şirket genel kurullarının yoğunlukla  gerçekleştirildiği bu dönemde şirketlerin genel kurul toplantıları  bakımından bazı tedbirler alındığını kaydetti.Pekcan, bu kapsamda Anonim ve limited şirketlerde yönetim  organları tarafından çağrısı yapılan ancak henüz gerçekleştirilmeyen  genel kurul toplantılarının, yönetim kurulu veya müdürler kurulu  kararıyla ileri bir tarihte yapılmak üzere iptal edilmesi imkanının  tanındığını bildirdi. Bakan Pekcan ayrıca, şirket sözleşmelerinde hüküm bulunmasa dahi,  şirketlerin elektronik ortamda genel kurul veya yönetim/müdürler  kurulu toplantısı gerçekleştirebilmelerine olanak sağlandığını ifade  etti.

 

 

 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , korona virüs , seçmece ürün satışı yasaklandı

Yorumlar

Müşteri hapşırınca olanlar oldu...

20 Mart 2020 Cuma 14:07

Müşteri hapşırınca olanlar oldu...

Zonguldak'ta bir işyerinde korona virüs paniği yaşandı. Ankara'dan gelen misafirinin hapşırdığını gören esnaf ve iş yerindekiler panikle sağa sola kaçıştı. Montunun altına gizlenen esnaf ise dakikalarca montunun altında bekledi. Olay anı ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

 Olay, dün öğlen saatlerinde kent merkezindeki bir işyerinde yaşandı. İddialara göre, Mahmut Ay isimli esnafa Ankara'dan ziyarete gelen müşterisi fatura işlemi yapıldığı sırada hapşırdı. Bu sırada panik yaşayan ortamdakiler hızla sağa sola kaçıştı. Koltuğunda oturan esnaf Mahmut Ay ise refleksle montuna gizlenerek dakikalarca montunun altında bekledi. Montuyla yüzünü koruyan Ay, bir süre sonra montunun altından çıkarak işine devam etti. 
"Esnaf olarak kendi yöntemimi kullandım" 
Olup bitene anlam veremeyen müşterisi de hızla diğerleriyle birlikte dışarıya kaçmaya çalıştı. Tekrar içeriye gelenler müşteri ve diğerleri anlık stresle gülme krizine girdi. Yaşadığı ilginç olayı gazetecilere anlatan Mahmut Ay, "Bölge bayimiz geldi. Oturdu, konuşurken hapşırdı. Neticesinde öyle bir refleks gerçekleşti. Ben montuma sarıldım. Montumla yüzümü korudum. Gündemde zaten korona virüs var. Biz de esnaf olarak kullandım. Kendisine kolonya kullandırdık. Hapşırınca ilginç bir olay çıktı. Olayın ardından dükkanda stresle gülme krizine girenler oldu" diye konuştu. 
Ali Doğan Germekaş ise "Daha önce bir kedi videosu izlemiştim. Onun gibi cereyan etti. Kedinin biri hapşırınca diğerleri kaçışıyordu. Ben de onun gibi hızla olay yerinden uzaklaştım" diye ifade etti. 
Olay anı ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntüler kısa sürede sosyal medyada izlenme rekorları kırdı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Sağlık çalışanlarına teşekkür...

20 Mart 2020 Cuma 09:26

Sağlık çalışanlarına teşekkür...

Zonguldak'ta vatandaşlar sağlık çalışanlarına teşekkür etmek amacıyla balkonlarına çıkarak alkışladı.

 Tüm Dünya'yı etkisi altına alan ve Türkiye'de de etkisi devam eden korona virüs nedeniyle Türkiye'de 191 kişi izole edilirken 3 kişi hayatına kaybetti. Sağlık Bakanlığının özverili çalışmaları nedeniyle vatandaşlar sosyal medyada kampanya başlattı. Vatandaşlar sosyal medya da,sağlık çalışanlarına teşekkür etmek amacıyla, 'Saat 21:00'da balkonlara çıkıp alkışlayalım' diyerek kampanya başlattı. Vatandaşlar saat 21:00'da balkonlara çıkarak sağlık çalışanlarını alkışladı. Öte yandan vatandaşların alkış seslerini duyan kişiler ise sokağa çıkarak o anları çekerek sosyal medya da paylaştı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sağlık çalışanlarına teşekkür

Yorumlar

Ev sahiplerinden örnek davranış...

19 Mart 2020 Perşembe 18:07

Ereğli Haber

Ev sahiplerinden örnek davranış...

Çin’in Vuhan kentinde başlayan korona virüs, Türkiye’ye de sıçraması üzerine birçok önlem alındı. Alınan önlemler kapsamında bir çok iş yeri kapatılınca çalışanlarda ekonomik açıdan sıkıntı yaşamaya başladı. Bunun üzerine bazı ev sahipleri kirayı ödemekte zorluk çeken kiracılarına 3 ay süresince ödemelerini erteledi. Bu duyarlı davranışın #bendensin heçteki ile yayılması üzerine çok sayıda ev sahibide okulların tatil olması nedeniyle memleketlerine dönen öğrenciler ve ekonomik sıkıntı yaşayan kiracılarından kira almayacaklarını duyurdu.

 #bendensin heçteki ile yapılan paylaşımlar hızla yayılırken, kiracılarından kira bedelini belirli bir süre almayacağını söyleyen ev sahipleri de büyük takdir topluyor.

 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , #bendensin , #kira , #elinitaşınaltınakoy

Yorumlar