Alaplı tarihi bir kitapta toplandı

9 Mart 2017 Perşembe 17:44

Ereğli Haber

Alaplı tarihi bir kitapta toplandı

İMKB Alaplı Endüstri Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Burhan Akbaş, Alaplı tarihine ışık tutacak belgeleri derleyip kitaplaştırdığı “Alaplı Tarihi” isimli ilk kitabını imzalayarak Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’e hediye etti.

Okul Müdürü Ayhan Türkoğlu, Emekli Öğretmen Ressam Aydın Yılmaz’la birlikte Belediye Başkanı Nuri Tekin’i ziyaret eden Öğretmen Burhan Akbaş, “Alaplı’da büyüyen, Alaplı’yı büyüten büyük Başkanım Nuri Tekin’e sevgi ve saygılarımla” yazarak imzaladığı kitabını Başkan Tekin’e hediye etmekten onur ve gurur duyduğunu ifade etti. Tekin, “43 yıldır Alaplı’da yaşıyorum. Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz Alaplı’ya olan borcumuzu bu şekilde eserlerle ödemek istiyorum. Hepimiz gelip geçiciğiz ama bu eserler kalıcı olacak, gelecek nesillere ışık tutacak. Bu tür eserlerin ortaya çıkmasına verdiğiniz destekten dolayı size ayrıca teşekkür ediyorum" dedi. Öğretmen Burhan Akbaş, Alaplı'nın her geçen gün daha yaşanabilir bir kente dönüşmesinden de büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “İlçemize hizmetlerinizden dolayı bir kez daha size teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum“ dedi.
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin de, Tarih Öğretmeni Burhan Akbaş’ı bu çalışmasından dolayı tebrik ederek, “Aylarca yıllarca emek verdiğiniz bir çalışmanın sonucunu kitaba dönüştürerek, ilçemize böyle bir eser kazandırdığınızdan dolayı sizi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi ilçemiz de bu eserler kalıcı olacak ve ilçemizin geçmiş tarihine ışık tutacak. Biz de bu tür eserlerin çoğaltılmasına elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar

Fırçalarını hocaları için konuşturuyorlar

22 Şubat 2017 Çarşamba 17:50

Ereğli Haber

Fırçalarını hocaları için konuşturuyorlar

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz yıl vefat eden ressam Mehmet Ali Özbaşakçı’nın öğrencileri vefatının 1. Yılında hocaları anısına resim sergisi düzenleyecek.

Kdz. Ereğli ilçesinde ressamlık yapan ve birçok kişiye resim yapmayı sevdiren merhum Mehmet Ali Özbaşakçı’nın öğrencileri vefatının 1. Yılında hocaları için 120 eserden oluşacak resim sergisi düzenleyecek. Birçok kursiyerin yapımına devam ettiği tablolar 9 Mayıs’tan itibaren Osman Zeki Oral sergi salonunda sergilenecek.
Resim sergisi için hazırlanan kursiyerlerden Ayhan Altuntaş, resim yapmayı çocukluğundan bu yana çok sevdiğini söyledi. Altuntaş konuşmasında “Mehmet Ali hocam benim edebiyat öğretmenimdi. Resime de ilgi duyduğum için biraz daha yakın durduk kendisine. Son senelerde de atölyesinde bulunduk. Kendisinden faydalandık. Ve kısa süre önce de rahmetli oldu. Seviyoruz ve de hocamızın anılarını yaşatmaya çalışıyoruz. Burada kendimizi mutlu hissediyoruz" dedi.
Resim atölyesinin en genç kursiyerlerinden Tuba Yaman ise kendisinin en büyük isteğinin kişisel resim sergisi açmak olduğunu söyledi. Yaman konuşmasında şunları söyledi: "3 yıldır buraya devam ediyorum. Ara sıra Vasfiye hocam ile buraya gelemediğim zamanlarda da hocama internet üzerinden ulaşıp çizimlerimi yolluyorum. Kendisinden akıl alıyorum. Her çizimde kendimizi biraz daha geliştiriyoruz. Bu sayede de kendimize daha fazla katkı sağlıyoruz. Benim hedefim şu anda kişisel sergi açmak. Resim adına tamamen insanların beyninde yer edinmiş olmak."
Kurs hocası Vasfiye Bostan ise Mehmet Ali Özbaşakçı hocanın geleneklerini sürdürmek istediklerini anlattı. Atölyede eğitim alan kursiyerlerin eserlerini 9 Mayıs' da açılacak olan sergide halkın beğenisine sunacaklarını belirten Bostan, maçlarının Mehmet Ali Özbaşakçı hocanın atölyede ki çalışmaları ve çizgisini ellerinden geldiğince sürdürmek olduğunu ifade etti.

Yorumlar