Alaplı'da Roma dönemine ait sütunlar ele geçirildi!..

17 Aralık 2019 Salı 10:14

Alaplı'da Roma dönemine ait sütunlar ele geçirildi!..

Zonguldak'ta jandarma ekiplerinin bir eve düzenlediği operasyonda Roma dönemine ait 5 adet sütun ele geçirildi.

 Edinilen bilgiye göre, Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda Alaplı İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Kürkükler köyünde yaşayan N.K.'nın evinde ve bahçesinde tarihi eserler bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Alınan arama kararına istinaden Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ve Alaplı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince bahse konu adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda 5 adet tarihi eser olarak nitelendirilen sütun ele geçirildi. Müze Müdürlüğünce yapılan incelemede sütunların Roma dönemine ait olduğu tespit edildi. Eserlere ekiplerce el konulurken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , roma dönemine ait sütunlar , tarihi eser , olay , soruşturma , operasyon

Yorumlar

Hayvanlar için "Haybulans" hizmete girdi...

16 Aralık 2019 Pazartesi 19:05

Hayvanlar için "Haybulans" hizmete girdi...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yaralı ve hasta hayvanlara ilk müdahalede bulunabilecek ilaç ve sağlık malzemesi olan hayvan ambulansı “Haybulans” hizmete girdi.

 Çaycuma'da sokak hayvanları için ambulans olarak görev yapacak araç hizmete başladı. “Haybulans” adı verilen araç hastalanan ya da herhangi bir kazada yaralanan sahipsiz tüm hayvanlara hizmet verecek. İçinde hayvan için sedye, ilk yardım için gerekli ilaçlar, sağlık malzemesi ve bazı teçhizatın bulunduğu Haybulans, haftanın 7 günü 24 saat hizmette olacak. Vatandaşların kaza geçiren ya da hastalanan sokak hayvanını Çaycuma Belediyesinin 153 numaralı telefonuna bildirmesi sonrası bildirilen adrese giden belediye ekipleri, hayvanı olay mahallinden alarak ilk müdahaleyi ambulansta yapacak. Hayvan gerekirse Çaycuma Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı'na götürülerek tedavi altına alınacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Haybulans , hayvanlar

Yorumlar

Maden şehitleri dualarla anıldı...

16 Aralık 2019 Pazartesi 19:00

Maden şehitleri dualarla anıldı...

2017 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nde çalışırken şehit olan Fevzi Dereli, İsa Çeltik ve Cafer Tepebaşı ile tüm maden şehitleri için TTK Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nde 16 Aralık 2019 tarihinde Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

 Yenikuyu başında sabah vardiyasında düzenlenen törene GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, GMİS’e bağlı Karadon Şubesi Başkan ve Yöneticileri ile maden işçileri katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , maden şehitleri , dua

Yorumlar

"Bu madalyalar dünyaya haykırıştır"

16 Aralık 2019 Pazartesi 18:50

"Bu madalyalar dünyaya haykırıştır"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 45 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 27 gazi ve yakınına milli mücadele madalyaları verildi.

Kıbrıs gazileri ve yakınlarına madalya takdim töreni Kdz. Ereğli Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kıbrıs’ın öneminin aradan geçen 45 yıl sonra bu günlerde daha iyi anlaşılmaya başlandığını söyledi. Konuşmasına Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilere teşekkür eden Çorumluoğlu “Hiç biriniz Kıbrıs’a giderken bu madalya için veya bir beklenti için değil, ülkemizi korumak, ülkemizin bir parçasını korumak için oralara gittiniz. Bu açıdan biz Türk Milleti olarak sizlere minnettarız. Sizlere şükranlarımızı sunmak ve bu madalyaları vermek için burada toplandık. Olaylar karşısında ders almayı da bilmek lazım. Kıbrıs o yıllarda önemliydi, şu anda önemsiz mi? Hayır belki şu an Kıbrıs daha da önemli. Her akşam haberleri seyrederken, en az beş dakikalık bir program Kıbrıs’a ayrılmış durumda. Üstü kadar altının da kıymetli olduğu daha yeni anlaşıldı. Sadece Kıbrıs mı önemli? O da hayır. Nerede bir Müslüman kardeşimiz varsa, nerede ülkemizin bir vatandaşı varsa, biz buralara el uzatmak, destek olmak ve varlığını sağlamak zorundayız. Bugün Bosna’da, Balkanlarda, Myanmar’da, Suriye’de bir Müslüman kardeşimiz, vatandaşımız, soydaşımız varsa bunlara el uzatmak durumundayız. Bizim en yumuşak karnımız belki de birlik ve beraberlik içerisinde olamayışımızı Avrupa, Amerika ve dış mihraklar çok iyi kullanıyorlar. Bu gün ‘Alevi-Sünni’ diyorlar, yarın demokrat şu diyorlar. Yarın başka bir sebep bulup bizi bölmeye çalışıyorlar. Nasıl 5 parmağın her biri biraradan ayrılmıyorsa, bizde bir olduğumuz sürece Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına sizlerin desteği ve bizlerin çalışması ile gireceğiz.
Bugün sizlere tevdi edilecek madalyalar, son derece önemlidir ve dünyaya bir haykırıştır. Yarın bize bir iş düştüğünde, hepimiz Kıbrıs’a nasıl çıktıysak, Bosna’ya, Suriye’de, Libya’ya da gideriz. Bu mesajı vermek açısından bu günkü tören son derece önemlidir”

Milli mücadele madalyalarını onurla göğüslerinde taşıyacaklarını belirten Muharip Gaziler Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kıbrıs Türkü’nün can güvenliğini sağlayarak ve yok edilmelerini önleyerek Kıbrıs adasının mega ve nida uğrunda Yunanistan’a bağlanmak maksadıyla 20 Temmuz 1974’te 37 bin 500 arkadaşımızla Kıbrıs Barış Harekatına katıldık. Bugün Kıbrıs Türk’ü kendi devletinde, kendi bayrağı altında, hür ve bağımsız yaşamaktadır. Artık ada da barış hâkimdir. Görevimizi şerefle yerine getirmekten dolayı gururlu ve mutluyuz. Kıbrıs Barış Harekâtından 45 yıl sonra bizlere tercih edilecek milli mücadele madalyalarımızı göğsümüzde bir onur ifadesi olarak gurur ile taşıyacağız.”

Konuşmaların ardından Ereğli’den Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 27 gaziye protokol tarafından Milli Mücadele Madalyası ve beratları takdim edilmesi, yemek ikramı ve Kdz. Ereğli Müftüsü Recai Albayrak tarafından dua edilmesiyle tören sona erdi. Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Kdz. Ereğli Ağır Ceza ve Komisyon Başkanı İsmail Aydın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Bülbül, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, gaziler ve gazi yakınları katıldı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , madalya , kıbrıs gazisi ,

Yorumlar

Düve için başvurular alınıyor...

16 Aralık 2019 Pazartesi 17:41

Düve için başvurular alınıyor...

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, damızlık gebe düve ile 8-15 aylık boş dişi sığır ve manda alımına yüzde 40 hibe desteği uygulamasının yürürlüğe girdiğini söyledi.

 Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, damızlık gebe düve ile 8-15 aylık boş dişi sığır ve manda alımına yüzde 40 hibe desteği uygulamasının yürürlüğe girdiğini belirterek, başvuruların 16 Aralık 2019 - 14 Ocak 2020 tarihleri arasında İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacağını belirtti. Desteklenecek gebe düve fiyatı 12 bin 500 TL / Baş, boş dişi sığır 8-15 aylık 7 bin 500 TL / Baş, gebe manda 10 bin TL / baş, Boş dişi manda 8-15 aylık 6 bin TL baş olarak belirlenmiş olduğunu belirten Çataklı, desteklemenin hayvancılık yapmak ve işletmelerini büyütmek isteyen yetiştiriciler için güzel bir fırsat olduğunu dile getirdi. Her işletme için kapasitesinin 10 başa tamamlanacak şekilde destekleme alacağını belirten İl Müdürü desteklenecek ırkların; Etçi ırklar: angus, charolais, limousin, hereford, belgiun blue. Kombine ırklar: simental, montofon, mondbeliard., Sütçü ırklar: jersey, holstein olduğunu belirtti. Yetiştiricilerimizin işletmelerine şartlara uygun olarak aldıkları 1-10 hayvan için yüzde 40’ının destekleneceğini belirten İl Müdürü Cemalettin Çataklı ayrıntılı bilgi için İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmelerini belirtti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Düve alımı

Yorumlar