Alaplı Belediyesi anaokulunun altyapısını yapıyor

5 Eylül 2017 Salı 17:39

Ereğli Haber

Alaplı Belediyesi  anaokulunun altyapısını yapıyor

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bu yıl eğitim ve öğretime açılması planlanan Karşıyaka Anaokulu’nun kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısı belediye tarafından yapılıyor.

Altyapı çalışmalarını yerinde inceleyen Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, inşaatı tamamlanan Karşıyaka Anaokulu’nun bu yıl eğitim ve öğretime açılmasının planlandığını, binanın altyapı eksiğinin de Alaplı Belediyesi’nce yapıldığını bildirdi. Daha önce okul yolunun da yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Nuri Tekin, “Milli Eğitim Bakanlığının bu eğitim ve öğretim yılında açacağı Karşıyaka Anaokulu’nun ve eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yolunu yaptığımız okulun altyapısını da yapıyoruz. Alaplı Belediyesi olarak, eğitim ve öğretimde kalitenin yükselmesi için elimizden gelen desteği veriyoruz. Geçen yıl eğitim ve öğretime açılan Alaplı Atatürk Ortaokulu’nun da altyapısını yapmış, okulla ulaşımı sağlayan yaya yolunu genişleterek, yaya yoluyla birlikte araç ulaşım yoluna dönüştürmüştük. Bu okulumuzun Devlet Hastanesi tarafındaki alternatif ulaşım yolunun da bakım ve onarımını yapacağız. Geleceğimize yön verecek olan eğitime büyük önem veriyoruz. İlçemizdeki tüm okullarda çalışma yaptık, bundan sonra da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz“ dedi.

Yorumlar

Seyir terası tamamlandı... Ereğli'ye birde buradan bakın...

5 Eylül 2017 Salı 16:31

Ereğli Haber

Seyir terası tamamlandı... Ereğli'ye birde buradan bakın...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi tarafından Sarıkorkmaz Mahallesi tepesine seyir terası ve dinlenme alanı projesi yapıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ilçenin Sarıkorkmaz Mahallesi’nde yapımına bir süre önce başladıkları seyir terası ve doğal dinlenme alanı projesinin yüzde 80 oranında tamamlandığını söyledi. Kdz. Ereğli ilçesinin doğal güzelliklere sahip ender yerlerden bir tanesi olduğunu dile getiren Başkan Uysal “İnsanlarımızın Ereğli ilçemizin güzelliğini seyir terasından daha güzel görmeleri için arkadaşlarımızla birlikte düşündüğümüz projeyi hayata geçirdik. Şu anda Sarıkorkmaz Mahallesi, Erdemir Lojmanları dediğimiz bölgenin üst kısmında seyir terasımızı yaptık, ufak tefek işleri kaldı. Yine seyir terasının etrafını temizleyip buralara ailelerimizin hem piknik yapmaları hem de dinlenmeleri için oturma banklarının da olduğu alanlar oluşturduk. Burada yürüyüş ve gezi alanları da olacak. Gerek o bölgede yaşayan vatandaşlarımız ve gerekse diğer yerlerden gelecek insanlarımız burada gelip hep güzel manzarayı izleyecek hem de ağaçların ve yeşilliklerin arasında dinlenebilecek” dedi.
Başkan Uysal hayata geçirdikleri projenin hem Sarıkorkmaz Mahallesi halkına hem de Ereğli’ye hayırlı olmasını dileyerek bu tür güzel projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Avukatlar Adli yıl açılışı için toplandı

5 Eylül 2017 Salı 14:59

Ereğli Haber

Avukatlar Adli yıl açılışı için toplandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde adli yıl açılışı nedeniyle tören düzenlendi.

Atatürk anıtı önünde saat 12.30’da düzenlenen tören Zonguldak Barosu Ereğli Temsilciliği çelenginin anıta sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Törende avukatlar adına konuşan Zonguldak Barosu Ereğli Temsilcisi ve Kdz. Ereğli hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, bu gün ve zamanında her türlü gücü ele geçirmeyi adalete tercih edenlerin Türk milletinin adaleti önünde yok oluşlarını ibretle izliyoruz. Toplumdaki adalet duygusunun yeniden hakim kılınmasının bir an önce önünün açılması gerektiğine vurgu yapan Kartal sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Araştırmalar gösteriyor ki; bir ülkede hukukun üstünlüğü güçlendikçe, mahkemeler etkin çalışmaya başladıkça, insanların birbirine duyduğu güven de artıyor. O halde sonuç açık: hukukun üstünlüğünü sağlamlaştıran adımlar atıldıkça, insanlarımızın birbirlerine duyduğu güven de artmaya başlayacak ve bu, toplumsal barışa uzanan yolu da sağlamlaştıracaktır. Bilindiği üzere, yargı erkinin işleyiş şekli, anayasa Mahkemesi, yüksek mahkeme içtihatları, HSK ve Türkiye Barolar Birliği’nin kararları ve idari işlemleri ile belirlenmektedir. Yargının işleyiş rotası ise mahkeme kararları yanında genellikle “Yargı reform strateji belgeleri” ile çizilmektedir. En son 2015 yılında açıklanan ve uygulamaya konulan yargı reformu stratejisinin amaçları; yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirmek, yargının hesap verebilirliğini ve saydamlığını artırmak, ceza ve hukuk sistemini, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini geliştirmek ve uygulamada etkinliğini artırmak, adalet alanında uluslararası işbirliğini geliştirmek ve AB katılım sürecinin etkinliğini artırmak, hukuk eğitimi ile meslek öncesi ve meslek içi eğitimini, kadınlar, çocuklar ve engelliler gibi dezavantajlı gruplara yönelik uygulamaları geliştirmek, adalete erişimi, ceza infaz sistemini geliştirmek, yargısal uygulamalardan kaynaklanan insan hakları ihlallerini önlemek ve insan hakları standartlarını güçlendirmek olarak tespit edilmiştir. Hukuk sistemi içerisinde biz avukatların konumunun, taşıdığımız önemin farkındayız. Hukuk sistemimizi iyileştirirken, mesleğimizin de kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor. Her şeyden önce; hukukumuza ve onun içerisinde savunmayı temsil eden mesleğimize geniş bir açıdan bakmamız gerekiyor. Geçmişi, bu günü ve geleceği incelemek, tahlil etmek gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı geleceğe taşımak gerekiyor. Günü birlik çalışmaların yeterli olmadığı ortada. Bu mesleğin 20 yılını, 40 yılını planlamamız gerekiyor. Hukukun ve avukatlığın kısa, orta ve uzun vadeli kalkınma planlarını oluşturmamız gerekiyor. Avukatlık teminatını getirmemiz gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız, zamana adapte etmemiz gerekiyor. Bizleri zamana adapte etmemiz gerekiyor. En iyi avukat değil, avukatlık için en iyisi olmamız gerekiyor. Umudun coğrafyamızdan, memleketimizden ve yüreklerimizden kaybolmamasını ümit eder, yeni adli yılın hepimize hayırlı olmasını dileriz.”
Törene MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, bazı siyasi parti temsilcileri ve yaklaşık 50 kadar avukat katıldı.

Yorumlar

Otomobiller kavşakta kafa kafaya çarpıştı

4 Eylül 2017 Pazartesi 15:11

Ereğli Haber

Otomobiller kavşakta kafa kafaya çarpıştı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında kafa kafaya çarpışan iki otomobilde 3 kişi yaralandı.

Kaza ilçeye bağlı Gülüç Beldesi girişindeki kavşakta meydana geldi. İddiaya göre Muhammet Yaman idaresindeki 34 UE 3660 plakalı otomobil kavşaktan dönüş yapmaya çalışan Kuntay Baykal (29) idaresindeki 67 TM 402 Otomobil ile çarpıştı. Kazada otomobil içerisinde sıkışan sürücülerden Muhammet Yaman Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından çıkarıldı. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan sürücü Muhammet ile oğlu Şerafettin Yaman ve diğer otomobilin sürücüsü Kutay Baykal ambulanslarla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kaza yapan otomobiller çekiciler ile olay yerinden kaldırılırken, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.
Savcılık kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Yorumlar

Burası Ereğli... Ağaçlara ve çatılara çıkıyorlar...

3 Eylül 2017 Pazar 15:32

Ereğli Haber

Burası Ereğli... Ağaçlara ve çatılara çıkıyorlar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde köylüler sinyal düşük olduğu için cep telefonları ile konuşabilmek için ağaçlara ve çatılara çıkıyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Sütlüce ve Yenidoğancılar Köyü sakinleri Kurban Bayramı’nda yakınları ile bayramlaşabilmek için ağaçlara ve çatılara çıkmak zorunda kaldı. Cep telefonlarının köyün bir çok noktasında çekmediğini dile getiren köylüler sinyal yakalayabilmek için ya ağaçlara yada evlerin çatılarına çıkmak zorunda kaldıklarını anlattı. Yakınları ile ancak bu şekilde görüşebildiklerini ifade eden köylüler, acil durumlarda ambulans yada diğer kurumlardan yardım isteyebilmek için köyde sabit hat kullananların evlerine girmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.
Köy sakinlerinden Hayri Adıgüzel, köy sakinlerinin yüzde 90’ının ormanda çalıştığını ve herhangi bir kaza yaşadıklarında kimseye ulaşamadıklarını söyledi. Çocuklarının 7 kilometre uzaktaki okula gittiğini ve serviste herhangi bir problem yaşandığında kendilerine ulaşamadıklarını ifade etti.
Yenidoğancılar Köyü Muhtarı Atıf Yaman ise Çaylıoğlu bölgesine kurulan şebekenin kendileri ile birlikte yaklaşık 15 köye hizmet vermediği için sorun yaşadıklarını söyledi. Telefonla konuşabilmek için ağaçların ve evlerin tepelerine çıkmak durumunda kaldıklarını belirten Yaman, yetkililere seslenerek sorunun çözülmesini istedi.
Güneşli Köyü Muhtarı Okan Kayacan da Çaylıoğlu ve Armutlucuma bölgesinde 15-20 köyde yaşayan yaklaşık 15 bin kişinin aynı sorunu yaşadığını dile getirdi. Kayacan, “Yaklaşık 15-20 köyde 15-20 bin kişi telefonla haberleşme sağlayamıyor. Her hangi bir hastalık yada orman yangını olduğunda ambulans çağıramıyor, yardım isteyemiyor. Vatandaşlarımız mağdur. Bayram için köye gelen gençler telefonlar çekmediği için kalmak istemiyor” dedi.
Çaylıoğlu ve Armutlucuma bölgesindeki köylerde yaşayan vatandaşlar telefon sorununun çözülmesi için imza kampanyası başlattı. Köy muhtarları yaklaşık 15-20 bin imzaya ulaştıktan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na ileteceklerini söyledi.

Yorumlar