Alan, sokağa çıkan halkı böyle uyardı...

24 Mart 2020 Salı 17:10

Alan, sokağa çıkan halkı böyle uyardı...

Zonguldak Belediye Başkanı Doktor Ömer Selim Alan, Gazipaşa Caddesi'nde banka kuyrukları başta olmak üzere vatandaşları tek tek uyardı. Başkan Alan, Korona virüs ile mücadelede evde kalınması çağrısı yaparak, "Hekim olarak uyarıyorum. Bu süreci en sağlıklı atlatmak için evde kalın" dedi.

 Çin'de baş gösteren yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Zonguldak İl Hıfzısıhha Kurulu da tedbirlerini arttırdı. İçişleri Bakanlığı'nın genelgeleri doğrultusunda 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkmamaları yönündeki çağrılaraZonguldaklı vatandaşlar aldırış etmedi. Banka yetkililerinin 65 yaş ve üzeri vatandaşların yasak gereği bankalara alınmayacağını uyarmasının ardından ATM'ler önünde sıra bekleyen vatandaşlar para çekmek için ısrar etti. 

Belediye başkanı sokağa çıkıp uyardı 
Alınan tedbirlere rağmen vatandaşların sokağa çıkması üzerine Zonguldak Belediye Başkanı ve İl Hıfzı Sıhha Kurulu Üyesi Dr. Ömer Selim Alan da sokağa çıkarak vatandaşları tek tek uyardı. Kuyrukta sıra bekleyenlere 'sosyal mesafe' uyarılarını sık sık yineleyen Başkan Selim Alan, 'Evde Kal' çağrısını da hatırlattı. 

"Cadde normal gün gibi kalabalık, rica ediyorum evde kalın" diye uyardı 
Türkiye genelinde 37 can kaybının yaşandığını bin 500'ün üzerinde de vak'aların olduğunu aktaran Başkan Selim Alan,Zonguldak'ta da vak'aların olduğuna dikkat çekti. Alan, "Zonguldakımızda da vak'alar var. Öyle bir iki tane de değil. Bu çok hızlı yayılıyor. Sizlerden rica ediyorum. Belediye başkanı olarak değil, bir kardeşiniz olarak, hekim olarak söylüyorum. Mümkün olduğu kadar evden çıkmayın. 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarınız, dostlarınız vardır. 112'yi arayın. Vefa sosyal destek grubunu kurduk. Valimizin liderliğinde biz destek olalım. Rica ediyorum dışarıya çıkmayın. Bu şekilde bunu engellememiz çok zor. Zonguldak'ta ne yazık vurdum duymazlık had safhada. Cadde normal gün gibi kalabalık. Maskeyle falan da bunu kolayına öyle koruyamayız. El hijyenine dikkat edeceğiz. Tokalaşmayacağız. Bir de evimizde kalacağız" diyerek vatandaşları uyardı. 

Vatandaşa böyle çağrıda bulundu, "112'yi üzerinden Vefa Destek Grubu hazır 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Selim Alan, ihtiyacı olanların 112 hattını arayarak Vefa Sosyal Destek Grubu'ndan faydalanılabileceğini belirtti. "Evde Kal Zonguldak" çağrısını yineleyen Başkan Alan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Cumhurbaşkanlığımız olsun, bakanlıklarımız olsun gelen bütün genelgeleri valimizin başkanılğında hıfzı sıhha kurulu olarak tedbirlerimizi alıyoruz. Belediye olarak kendi tedbirlerimizi alıyoruz. Tabi ondan sonra vatandaşlarımızdan bu tedbirlere uyulmasını rica ediyoruz. Onları bu noktada uyarıyoruz. Desteklerini bekliyoruz. Bunu hep birlikte yeneceğiz. HemZonguldak, Türkiye ve dünya bir pandemi ile karşı karşıya. Hızlı yayılan bir virüs. Ne yazık ki Zonguldak'ta da vak'aların arttığını biliyoruz. Ülkemizde bu güne kadar 37 kaybımız oldu. Bin 500'den fazla pozitif vak'anın olduğunu ve bunun artacağını tahmin ediyoruz. O yüzden biz de insanlarımızdan sokağa çıkmamalarını, hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini ve bizlerin yetkili mercilerin uyarılarına riayet etmelerini istiyoruz. Tek tek vatandaşlarımıza bu noktalarda ricalarda bulunduk. Özellikle banka önlerindeki kalabalıkları sosyal mesafe alanına dikkat ederek, toplu taşıma araçlarından tutun da A'dan Z'ye genelgeler kapsamında bizlere ulaşan neler varsa vatandaşımıza aktarmaya çalışıyoruz. Bütün kurumlar teyakkuzda. Vatandaşlarımızın da bu konuda son derece hassas olmasını rica ediyoruz. Ne yazık ki bana göre bir parça eksik kalıyoruz. Zonguldak'a baktığınızda caddeler yine normal gündekinden bir parça olsa da az ama yine tam istediğimiz gibi değil. Biz vatandaşlarımızdan evlerinde kalmalarını, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan bütün insanlarımızın da büyüklerimizin de bizden 112'yi arayarak taleplerini ileterek bizim onlar adına kurduğumuz Vefa Sosyal Destek Grubu olarak karşılayalım istiyoruz. Ne yazık ki Zonguldak'ta bu yaş grubunun olduğunu görüyoruz. Bu da bizi üzüyor. Hep beraber bunun altından kalkabiliriz. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü olamaz. Ben tekrarZonguldak'tan şunu rica ediyorum. Evde kal Zonguldak." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Kdz. Ereğli'de tüm uyarılara rağmen yoğun kalabalık oluştu!

24 Mart 2020 Salı 15:21

Kdz. Ereğli'de tüm uyarılara rağmen yoğun kalabalık oluştu!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde korona virüs salgınına karşı yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaşlar PTT önünde yoğun kalabalık oluşturdu.

 Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen korona virüs salgınına karşı sağlık bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlar çok sayıda iş yerini kalabalıkların oluşmaması için kapatma kararı aldı. Kdz. Ereğli ilçesinde yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaşlar PTT önünde yoğun kalabalık oluşturdu. Kurum çalışanları vatandaşları kalabalık oluşturmamaları yönünde uyarmalarına rağmen başarılı olamayınca bölgeye polis ekibi çağrıldı. Vatandaşlar polisin yaptığı uyarılara rağmen aralarında mesafe açmadan işlemlerini yaptırmak için sırada bekledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , korona virüs , vatandaşlar

Yorumlar
  • cemalakay
    24 Mart 2020 Salı 22:29

    allahim sanayalvarıyorum ülkemizisenkoru.yareppi

  • kadir
    24 Mart 2020 Salı 21:33

    nolacaktı ki, keşke cahil cehaletiyle ölse ve kalsa, ama malesef bulaştırıyorda

Alfemo'dan korona virüse karşı randevu sistemi...

24 Mart 2020 Salı 14:54

Alfemo'dan korona virüse karşı randevu sistemi...

Alfemo Mobilya Kdz. Ereğli Mağazası, Korona virüs riskine karşı müşterilerini randevu ile ağırlayacak.

 Alfemo Kdz. Ereğli Mağazasından yapılan açıklama şu şekilde, “Değerli Müşterilerimiz, Dünyada ve ülkemizde süregelen COVID-19 Virüsü’ne karşı ekibimizi ve siz değerli misafirlerimizi korumanın şu sıralar en büyük görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle hayatlarımızı ertelemeden sağlıkla devam edecek güzel günlerimiz için, sizleri size özel zamanlarda mağazamızda ağırlayacağız. Size özel hizmet verebilmemiz için, 24.03.2020 tarihinden itibaren bizden randevu alabilirsiniz. Bizim için değerlisiniz.”
TİM TEK Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti. sahibi Sertan Yalçın, Alfemo Kdz. Ereğli mağazasında koronavirüs riskine karşın titizlikle tüm önlemleri aldıklarını belirterek, mağazayı ziyaret etmek isteyen misafirlerini randevu ile kabul edeceklerini söyledi. Yalçın konuşmasında, “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs riskine karşın müşterilerimize daha iyi şartlarda hizmet verebilmek adına randevu sistemini başlattık. Mağazamıza gelen misafirlerimizin sağlığı bizim için önemli, bu sebeple, randevu sistemimiz ile müşterilerimize hijyenik ortamda hizmet vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Alfemo Kdz. Ereğli Mağazasını ziyaret etmek isteyen müşteriler 0544 280 67 80 telefon numarasından iletişime geçebilirler.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alfemo Kdz. Ereğli Mağazası , Alfemo Kdz. Ereğli , mağaza , alışveriş , tedbir , müşteri , sağlık , Sertan Yalçın

Yorumlar

4 ameliyat geçiren İrem yardım bekliyor...

24 Mart 2020 Salı 13:45

4 ameliyat geçiren İrem yardım bekliyor...

4 yıl önce beyin sapında damar kanama tespit edilen ve Esmira İrem Koç'un (23) özel bir hastanede ameliyat olan ve yaklaşık 95 bin lira arasında ödeyebilecek güçlerinin bulunmadığını belirten anne Ayfer Koç, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istedi.

 Sakarya Üniversitesi'nde okuyan ve Hastalığı sebebiyle yarım kalan Esmira İrem Koç'un Alaplı ilçesinde yaşayan yakınları da hastane ameliyat masraflarını karşılamak için yaklaşık 95 bin liranın toplanması amacıyla yardım kampanyası başlattılar. Anne Ayfer Koç; kızı Esmira İrem Koç (23), 6 yıl önce yüzünde his kaybı nedeniyle hastaneye başvurduğunu anlattı. İrem'in beyin sapında kanama tespit edildi. Genç kız geçirdiği kısmi felç nedeniyle yürümesinde zorluk çeken ve zaman zaman el ve ayaklarında yaşadığı his kaybı nedeniyle evden dışarı çıkamamaya başladı. 
En kısa sürede beyninden önemli bir ameliyat olması gereken İrem'in ailesi ise maddi durumu yetersiz olmasından dolayı Alaplı Kaymakamlığına başvurdu. Hastane hastane gezmekten çocuğumun psikolojisi bozulduğunu anlatan Anne Ayfer Koç , "6 sene önce rahatsızlık dolayı kızımı Marmara Üniversitesine tedavi için getirdiğimizde tam teşhis koyamadılar. Yine rahatsızlık nüksetme sonucunda Özel bir hastaneye getirdik ve burada da teşhis konulamadı. Sonra Düzce Araştırma Hastanesine getirdiğimde oradan bana beyinden acil tedavi olması lazım dediler. Sonra Ankara Gazi Üniversitesine ve Hacettepe Hastanesine getirdiğimizde bize olumsuz cevaplar verdiler. 2018 yılında İbni Sina Hastanesinde 1 ay içerisinde üç defa ameliyat yapıldı. Ameliyat sonrasında vücudunda his ve duyguları azalma sonucunda doktorlarımız ameliyat yeri riskli olduğu için elimizden bir şey gelmediğini bizleri ışın tedavisini önerdiler. Uzun tedavi sonucunda sonunda kendimizi özel hastanede bulduk. En son hocamızda bu ameliyatın mutlaka olması gerektiğini söyledi. Şimdi kızımız riskli bir beyin ameliyatı geçirdi. Burası özel bir Hastane olduğundan ameliyat masrafı olan 95 bin Türk lirası ödenmesi gerekiyor. Bizim için de ameliyat masrafı çok yüksek. Esmira İrem zorlu bir ameliyat geçirdi. Ameliyatımız da biraz külfetli ve boyumuzu aşıyor. Zaten elimizde olanı da dolaşırken harcadık. Ameliyat masrafları için bizim bu parayı tamamlamamız gerekiyor. Biz devletimizden ve tanıdık-tanımadık herkesten kızımın sağlığı için Hayırsever vatandaşlarımızdan yardım talep ediyoruz. Dualarını istiyoruz. Bir annenin bu durumda ne çektiğini herkes bilir" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Esmira İrem Koç

Yorumlar

Dalgaların boyu mendireği aştı...

24 Mart 2020 Salı 13:41

Dalgaların boyu mendireği aştı...

Zonguldak'ta saatteki hızı 21 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle Liman Caddesi'ndeki dalgaların boyu yer yer 4 metreyi aştı.

 Zonguldak'ta hava sıcaklığının 7 dereceye kadar düşmesiyle birlikte Liman Caddesi'nde dalgalar etkili oldu. Rüzgarın hızı saatte 21 kilometreye çıkınca dalga boyu da 4 metreye kadar çıktı. Dalgalar mendireği aşarken, balıkçılar ise limana demirledi. Kuru yük gemileri de korona virüs tedbirleri kapsamında açıkta bekletilerek kontrollü olarak alınıyor. Rüzgarın gün boyunca etkisini sürdürmesi beklenirken, hava durumunun da hafta ortasından itibaren 15 derecelere çıkması bekleniyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar