Afet gibi kaza – Erdemir

24 Nisan 2017 Pazartesi 14:56

Afet gibi kaza – Erdemir

Cumartesi akşamı Yalnızçam Köyü çıkışında cenaze dönüşü dereye uçan otobüste 10 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

Cumartesi akşamı Yalnızçam Köyü çıkışında cenaze dönüşü dereye uçan otobüste 10 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

Kazadan 15 dakika sonrasında olay yerine vardığımızda vatandaşlar ne yapacaklarını bilemez halde çare ararken Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hızır gibi yetiştiler. Otobüs 50 metre uçurumdan aşağıdaydı. Kurtarma çalışmalarını engelleyecek ne kadar fiziki olumsuzluk varsa hepsi orada vardı. Hem Muhammet Ali Ateş Müdür hemde Mehmet Ali Demirkol Amir ekibi ile birlikte tüm olumsuz koşullara rağmen müthiş bir kurtarma çalışması yaptılar. Bir süre sonra AFAD ve UMKE ekipleri de olay yerine ulaşıp yaralıları ambulanslara taşımaya başladı. 112 sağlık ekipleri kendilerini tehlikeye atarak yaralıların yanına inip yardımlarına koştular.
İlk andan itibaren Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın olayı gayet ciddiye alarak kurdukları kriz masası yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçti. Olay yerine gelen jandarma ekipleri acıdan ne yapacağını bilemez halde olan vatandaşlara karşı öyle olgun davrandı ki, hiçbir kargaşa ve olumsuzluk yaşanmadı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kendi bölgeleri dışında olmasına rağmen olay yerine gelip jandarma ekiplerine yardımcı olmaları güzeldi.
Yaralıların sevk edildikleri hastanelerde de hiçbir olumsuzluk yaşanmadan düzenli bir çalışma yapıldı, doktorlar evlerinden gelerek görevlerinin başına geldiler.
Ereğli Belediyesi bana göre Cumartesi akşamı ve Pazar günü iyi bir sınav verdi. Olayın başından sonuna kadar süreci yöneten Belediye Başkanı Uysal’ın bir taraftan yaralılarla ilgilenirken, bir taraftan cenaze işlemlerini yürütmesi, hastane önünde gece geç saatlere kadar bekleyen yüzlerce vatandaşa sıcak çorba ve çay ikram etmesi takdire şayandı. Yine dün sabahtan akşama kadar ki süreçte de Ereğli Belediyesi’nin yoğun kar yağışı karşısında tören alanına şemsiyeler kurup vatandaşlara o soğukta çile çektirmemesi, cenaze işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi, gelen misafirlere yemek ikram edilmesi güzel bir hizmetti. Yine dün o daracık yolda yüzlerce aracı hiçbir trafik kargaşasına meydan vermeden nizami bir şekilde köye giriş çıkışlarını sağlayan jandarma ekiplerinin çalışmaları bana göre övgüye değerdi.
Elbette giden canların acısını hiçbir şey dindiremez ama Esenyurt Köyü yaşadığı acı karşısında yalnız bırakılmadı. Hem devlet hem de halkın seçtiği yerel yönetim kelimenin tam anlamıyla onların yanındaydı. Acılarını paylaştı, ihtiyaçlarını karşıladı.
İyi ki varsınız; Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiyesi, UMKE, 112, hastaneler, doktorlar, sağlık çalışanları jandarma ve polis. Teşekkürler Sayın Madenoğlu, teşekkürler Sayın Uysal…

Erdemir yönetimine yakışmadı

Kdz. Ereğli’de Osmanlı Çileği’nin yaygınlaştırılması çalışmaları benim mesleğe başladığım 1996 yılından bu yana hep gündemdedir. 21 yılda bir arpa boyu yol da alınamamıştır. Ancak son bir yıldır üzerinde durulan proje beni de oldukça heyecanlandırdı. Bu sefer gerçekten de doğru bir iş yapılıyordu. Projenin mimarı Zonguldak Eski İl Tarım Müdürü. Fikri ortaya atan, proje çalışmalarını yürüten isim o. Akabinde Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu projeye sahip çıkıyor ve her safhasını takip etmeye başlıyor. Haftalarca Kocaali Mahallesi, Amaçlar diye bilinen bölgedeki çilek fidesi üretim bahçesini ziyaret ediyor, çalışmaları takip ediyor. Alana kamyon kamyon toprak taşınıyor. Ziraat Mühendisi AK Parti Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kocatürk kâr amacı gütmeden adeta amele gibi bahçeye gelip çalışmalara destek veriyor. Ormanlı Çileğini Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya’da büyük bir heyecan içerisinde zamanının çoğunu o bahçeye harcıyor. Kdz. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri mesailerini o bahçeye veriyorlar. Bahçeye gidip haftalar öncesinden çekimlerimi yapıyorum. Proje tam olgunlaşmadığı için Sayın Madenoğlu’nun da ricası ile haberi servis etmiyorum.
Aaaa birde bakıyorum Erdemir’den yerel gazetelere bir basın bülteni servis ediliyor. Yapılan açıklamaya göre 11 yıldır hiçbir sosyal sorumluluğunu yerine getirmeyen Erdemir yönetimi meğer Osmanlı Çileği’ni kurtarmak için proje yapmış. Açıklamanın içerisinde Zonguldak Eski İl Tarım Müdürü’ne, Kaymakam Sayın Nazım Madenoğlu’na Ziraat Mühendisi Mustafa Kocatürk’e, Kdz. Ereğli Tarım Müdürlüğü ekipleri ve Osmanlı Çileği Üreticilerini Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği yöneticilerine bir teşekkür arıyorum ama bulamıyorum. Açıklamayı okuduğunuzda sanırsınız ki Erdemir yönetimi Ereğli halkına çok büyük bir nimet sunmuş. Sanki ikinci Erdemir’i kuruyorlar. Sözlerim Erdemir üst yönetimine değil. Elbette, adına açıklama yayınlanan Erdemir kurumsal iletişim yöneticisi bayanda değil. Onlara bu açıklamayı kim gönderdi ise ona. Erdemir Genel Müdürü’ne ve Ereğli ile her türlü ilişkiyi bozmada uzmanlaşan onun görevlendirdiği bayana.
Sayın Genel Müdür geldiğiniz günden bu yana Erdemir ile Ereğli arasındaki uçurumu büyütmekten başka bir şey yapmadınız. Bu kadar megolaman bir tavır içeren o açıklamayı nasıl İstanbul’a gönderdiniz. O projede sizden talep edilenlerin yüzde kaçını karşıladınız da projeyi sahiplenmeye kalkıyorsunuz. Ve en önemlisi İstanbul’u nasıl yanıltıyorsunuz? O projede sizden talep edilip yapmadıklarınız, yaptıklarınızdan daha fazla bunu en iyi siz biliyorsunuz. Erdemir işçisini çilek dikmeye gönderince o projeyi siz yapmış olmuyorsunuz. Lütfen biraz insanların emeğine saygı gösterin. Ereğli halkına saygınız yok, bari devletimizin temsilcilerine karşı saygısız olmayın.
Yapmadıklarınızın neler olduğunu talep ederseniz size bir bir anlatırım.
Yanlış anlaşılmasın; Erdemir’in projede hiçbir katkısı yok demiyorum. Ama tamamını yapmadığınız projeye sahip çıkmanızı yadırgıyorum. İnsanlar ortaya çıkar, gerçekleri açıklar. Gerçeklerin üzeri hiçbir zaman örtülemez.
Lütfen, emeğe biraz saygı.
Hoşçakalın

 

 

Yorumlar