Adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:40

Adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2018-2019 adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi.

Yaklaşık 90 avukatın bulunduğu ilçede bu gün düzenlenen törenin açılışına 15 avukat katıldı. 
Kdz. Ereğli ilçesinde 2018-2019 adli yılının başlaması nedeniyle Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi. Yaklaşık 90 avukatın görev yaptığı Kdz. Ereğli ilçesinde ki görene sadece 15 avukat ile CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, CHP Ereğli İlçe Sekreteri Sevdekar Aras, Atatürkçü DüşÜnce Derneği (ADD) Ereğli Şubesi Başkanı Yusuf Arslan katıldı. 
Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Zonguldak Barosu Ereğli İlçe Temsilcisi ve Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal, törende yaptığı konuşmada yaşanan sorunlara değindi. Atatürk’ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" anlayışını savunan ve yaşama hakkına mutlak anlamda inanan avukatlar olarak, ülkemizde, yakın coğrafyada ve dünyada boy gösteren masum sivil halk üzerinde gün geçtikçe artan katliamları ve her türlü terörü lanetlediklerini dile getiren Kartal, yeni adli yıla birçok sorunla girildiğini anlattı. Kartal konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ Çağdaş demokratik hukuk düzenlerinde muhakeme hukukunun geldiği aşamada, “gerçek”e, sözlerin çarpışmasıyla ulaşılabileceği kabul edilmektedir. Bunun için birbirine eşit üç makama ihtiyaç vardır. Bunlar; Mahkemelerden ve hâkimlerden oluşan yargılama makamı, yargılama makamının tamamen dışında örgütlenmiş iddia makamı, yargılama ve iddia makamları ile siyasi iktidardan tamamen bağımsız avukatların oluşturduğu savunma makamı. Söz konusu makamların tamamı yargının kurucu unsurudur. Bu unsurlardan mahkemeler ve hâkimler bağımsız ve tarafsız olmadıkları takdirde, adil yargılamadan ve dolayısıyla yargının adalet dağıttığından söz edilemez. Yeni adli yılda kısmen ve yılbaşından itibaren tümüyle hayata geçirilecek olan “davalarda hedef süre” uygulaması, adaletin gecikmesini önlemek ve adil yargılanma hakkına ilişkin ihlalleri azaltması bakımından yararlı olabilecektir. Hayata geçirilecek olan tüm eylem planları kısmen iyileştirmeler sağlayacaksa da iki şey değişmediği sürece iyileştirmeler maalesef köklü çözümlere dönüşemeyecektir. Bunlardan ilki; mesleğe kabulde liyakat esasının istisnasız uygulanması, böylelikle yargı içerisinde her türlü yapılanmanın önüne geçilmesi. İkinci husus ise; avukatın görev ve yetkileri ile yargı içerisindeki konumuna yönelik bakış açısının değişmesi. Özetle; avukatlara yönelik bir zihniyet reformu gerçekleştirilmediği takdirde, nihai amaca ulaşmak mümkün olmayacaktır. 
Bu bağlamda yeni adli yıla avukatlık mesleğine ilişkin birçok sorunla giriyoruz. CMK avukatlarının ücret sorunu, Adli yardım fonlarının ihtiyacı karşılamakta son derede yetersiz kalması, genç avukatların ve stajyer avukatların, ekonomideki duraklamaya, sayının çokluğuna ve yargıya duyulan güvenin azalmasına bağlı olarak yaşadıkları ağır maddi sorunlar, yargılamalarda sıklıkla rastladığımız avukatı yok sayma, avukatsız yargılama, kendini avukattan üstün görme yaklaşımı, hâkimlerin usul kurallarını yeterince bilmemeleri sebebiyle kendi usul kurallarını icat etmekte pek çok zaman hiçbir beis görmemeleri, bilirkişilerin dosyanın fiilen karar vericileri konumuna getirilmiş olmaları gibi sorunlar. Ancak kurumsal ve pragmatik mücadeleler ile bu sorunların aşılabilmesi mümkün görünmektedir. Bu nedenle, sistematik ve kurumsal bir sorgulamaya ve çözüm arayışına ihtiyacımız var.” 
Avukatlar ve törene katılanlar yapılan konuşmanın ardından fotoğraf çekip dağıldılar. 

Yorumlar

Adli yıl dolayısıyla tören düzenlendi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:12

Adli yıl dolayısıyla tören düzenlendi...

Zonguldak Barosu tarafından 2018-2019 yılı adli tatilin bitimiyle başlayan yeni adli yıl dolayısıyla Valilik Binası önünde tören düzenlendi.

Zonguldak Barosu tarafından adli tatilin bitimiyle başlayan yeni adli yıl dolayısıyla Valilik Binası önünde tören düzenlendi. Zonguldak Valilik Binası önünde düzenlenen törene çok sayıda avukat katıldı. Zonguldak Barosu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Törende günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan Baro Başkanı Özel Eroğlu, “Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında savunulmasında kimseye yasal olarak verilmeyen görev bize verilmiştir” dedi. 
“Devletimizin aldığı tüm tedbirlerin arkasındayız, destekliyoruz” 
Hukukun üstünlüğünün güven demek olduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Özer Eroğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Yine geçtiğimiz günlerde papaz Brunson vesilesiyle ABD’nin emperyal kabul edilemez küstahlığı uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle ortaya çıkan sorunlar doğal olarak bizimde sorunlarda önceliğimiz olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Özgürlük benim karakterimdir’ ve yine ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır’ sözlerinde anlam bulduğu gibi bizimde öncelikli sorunumuz olmuştur. Devletimizin aldığı tüm tedbirlerin TBB’ninde açıkladığı gibi bizde arkasındayız, destekliyoruz. Kulak verilsin, bizim dile getirdiğimiz sorunların çözümünden devletimiz, Türk milleti karlı çıkacaktır. Noterlerin gördüğü işlerin bir kısmının avukatlarca görülmesi sağlanarak avukat bulundurma mecburiyeti olan anonim şirketlerin takibinin yapılarak ve müeyyidesi artırılarak alınacak diğer önlemlerle avukatların meslek alanlarının genişletilmesi gerekirken CMK-adli yardım, uzlaşma, arabuluculukla Meslek alanları daraltılmaktadır.” 
Öte yandan adli yıl açılış resepsiyonu saat 19.00'da gerçekleştirilecek. 

Yorumlar

Halk Sağlığı Haftası'nda bilgilendirme standı...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:05

Halk Sağlığı Haftası'nda bilgilendirme standı...

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında sosyete pazarında stant açıldı.

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Merkez Acılık Caddesinde bulunan açık otopark alanına kurulan Pazar yerinde stant açılarak kanser taramaları hakkında vatandaşlar bilgilendirildi. 
Kanser Erken teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de görevli Dr. Ebru Ergin Arslantaş Koordinatörlüğünde hemşireler tarafından standa gelen vatandaşlara kanser taramalarında geniş kapsamlı olarak bilgiler verildikten sonra bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan kiti dağıtılmış olup, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taramaları için vatandaşlara randevu verildi. 
Düzenlenen stantdın açılışını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan Güven burada yapmış olduğu açıklamada özetle şunları söyledi; "Hafta başında halkın çok yoğun olarak gelmiş oldukları Sosyete pazarında Kanser Erken Teşhis tarama ve Eğitim Merkezinde görevli sağlık ekiplerimiz tarafından stant açarak Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar hakkında halkımıza bilgi vermek amacıyla her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Halk sağlığı çalışmaları; bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflemektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri çalışmalarının daha da yaygınlaştırması, sağlık eğitimleri ve etkinlikler düzenleyerek toplum bilincinin artırılması, hastalıkların meydana gelmeden önlenebilmesi ve neticede toplumun yaşam standardının yükseltilmesi için halk sağlığı çalışmalarımız süreklilik göstermektedir. Halk Sağlığı Haftası kapsamında etkinliklerimiz hafta bolunca sürecektir.” 

Yorumlar

Gelin arabasına şehidin adını yazdırdı...

3 Eylül 2018 Pazartesi 16:57

Gelin arabasına şehidin adını yazdırdı...

Batman'da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adını gelin arabasına yazdırdı.

Alaplı ilçesinde dünyaevine giren Oğuzhan Kara, gelin arabasına şehit Recep Turan'ın adını yazdırdı. Recep Turan'ın da yakını olduğu öğrenilen Oğuzhan Kara, şehit uzman onbaşı Recep Turan'ın şehit düşmeseydi düğününe katılma planı olduğu ortaya çıktı. Acı haberle yıkılan Oğuzhan Kara da anlamlı bir davranış sergileyerek gelin arabasına kendisinin ve eşinin adını yazdırmak yerine şehidin adını yazdırdığını ifade etti. Aracına "Recep Turanlar ölmez" yazdıran Oğuzhan Kara, gelin arabasının önünü de Türk Bayraklı çiçeklerle süsledi. 

Yorumlar

O mağaraya ziyaretçi akını...

2 Eylül 2018 Pazar 18:49

O mağaraya ziyaretçi akını...

Türkiye’nin en uzun 10., Zonguldak’ın ise en uzun 2. mağarası olan Gökgöl Mağarası ziyaretçi akınına uğradı.

Türkiye’nin gezilebilir ve halka açık 875 metrelik alanı ile en uzun 10. mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası, yapılan çalışmaların ardından 1 Haziran 2016 tarihinde yeniden hizmete açıldı. Yaklaşık 340 milyon yaşındaki mercan fosillerin bulunduğu mağara, en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor. Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bulunan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin önemli mağaraları arasındaki yerini koruyor. Mağara içerisinde yapımı tamamlanan aydınlatma, güvenlik, mağara içi köprü gibi çalışmaları da ziyaretçi potansiyelini artırdı. Yıl içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi nedeni ile mikroklima özelliğine sahip olmasıyla bilinen mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri 'Fosil giriş', 'Astım Salonu', 'Harikalar Salonu' gibi adlarla nitelendirildi.
Gökgöl Mağarası'nı 2016 yılından bu yana 33 bin 414’ü sivil, 31 bin 130’u öğrenci olmak üzere toplam 64 bin 544 kişi ziyaret etti. 21 Haziran 2001 yılında açılan mağarayı bugüne kadar ise toplam 362 bin 437 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerin 192 bin 17’sini sivil ziyaretçiler, 158 bin 305’ini ise öğrenciler oluşturdu.
Mağaranın tanıtımı için Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri de opera ve yöresel türküler seslendirmiş ve mağarada çekilen klipler büyük ilgi görmüştü.

Yorumlar