Abhaz Kültür Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi

17 Eylül 2019 Salı 10:51

Abhaz Kültür Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi

Karaelmas Abhaz Kültür Derneği ilk olağan kongresini yaptı.


Karaelmas Abhaz Kültür Derneği Başkanı Aydın Vardan, kongreye katılanlara teşekkür ederek açılış konuşmasını yaptı. Amaçlarının üye sayısını artırarak derneğin daha güçlü hale getirmek olduğunu ifade eden Vardan, “Derneğimizi kurduğumuzdan bu güne bir çok etkinliğe imza attık. Bundan sonra da üye sayımızı artırarak bir çok etkinliklere imza atacağız” dedi. 
Toplantıya Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Mesut Papatya'da katıldı. Çaycuma’da yapılan kongrede, Aydın Vardan, Çiler Girgin Başoğlu, Gülsan Geldi, Serhat Arslan, Zehra Alp, Mutlu Arslan ve Gökhan Çetin yönetim kuruluna seçildiler.
Zekai Cangöz, Esin Çakar ve Ahmet Güneş ise Denetim Kuruluna seçildiler. Abhaz Dernekleri Federasyonuna katılım ise oy birliği ile kabul edildi. 

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Abhaz Kültür Derneği

Yorumlar

Omuz düşüklüğü nedeniyle başvurdu, skolyoz olduğunu öğrendi

17 Eylül 2019 Salı 10:37

Omuz düşüklüğü nedeniyle başvurdu, skolyoz olduğunu öğrendi

Zonguldak'ta ileri derecede skolyoz hastası olan 19 yaşındaki Onur Düzlüoğlu, 10 saatlik ameliyatla sağlığına kavuştu.


Her 100 çocuktan 2-3’ünü etkileyen sırt ve bel şekil bozukluğu olarak da bilinen “skolyoz” hastalığı, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesi ve iş-güç kaybına neden olabilen bir hastalık olarak ciddi bir halk sağlığı sorununu oluşturuyor. Hastalığın erken dönemlerinde korse, fizik tedavi gibi uygulamalarla başarılı sonuç alınabilen bu hastalıkta ilerlemiş olgularda ise cerrahi müdahale kaçınılmaz hale geliyor. Normal şartlarda özel sağlık kuruluşlarında oldukça yüksek meblağlara mal olan cerrahi tedavi yöntemleri, yaklaşık 5 yıldır Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı bünyesinde başarı ile sağlanıyor.

Omuz düşüklüğü nedeniyle başvurdu, skolyoz olduğu ortaya çıktı
19 yaşındaki Onur Düzlüoğlu da, bir süredir arkadaşlarının omzunun düşük olduğunu söylemelerine aldırmadı ancak annesinin de fark etmesi üzerine Zonguldak Bülent Üniversitesi Ecevit Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurdu. Gencin ileri derecede skolyoz hastası olduğu tespit edildi. Aile ile görüşen doktorlar ameliyata karar verilince yaklaşık 10 saatlik başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Yeniden sağlıklı bir şekilde ayağa kalkan Düzlüoğlu’nun mutluluğu ise gözlerinden okundu. Taburcu olduktan sonra eğitim hayatına kaldığı yerden devam edecek olan Düzlüoğlu, başarılı geçen ameliyat için hastane doktorlarına teşekkür etti.
Ameliyat sonrası Düzlüoğlu, "Ağrım falan olmuyordu ama şekil bozukluğu vardı. Beni etkiliyordu. Arkadaşlarım omzumun birinin düşük olduğunu söylüyordu. Daha sonra annem evdeyken tesadüfen fark etti. Ameliyat çok güzel geçti. Umduğumdan çok daha güzel geçti. İlk günler ağrı oldu ama şu an gayet iyi" diye konuştu.

Otuzuncu başarılı ameliyatı gerçekleştirdiler
Yakın tarihte otuzuncu başarılı skolyoz ameliyatını gerçekleştiren hastane doktorlarından Doç. Dr. Murat Songür, “Ameliyat sonrası dördüncü gündeyiz. Değerlerimiz gayet iyi. Hastamız bize yakın tarihte omzunda şekil bozukluğu şikayetiyle başvurdu. Yaptığımız tetkiklerle omurga şekil bozukluğu şikayetiyle bize geldi. Yaptığımız tetkiklerde hastalığının cerrahi sınırlarda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu kendisine bildirdik. Kendisine bunun ameliyat edilmesi gerektiğini anlattılar. Düşündüler taşındılar ameliyat olma kararı verdiler. Biz de gerekli tetkikleri tamamladıktan sonra ameliyatı gerçekleştirdik. Ağır bir ameliyattı. Ameliyat sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Kendisi bağımsız bir şekilde ayağa kalkabiliyor. Hastamızı birkaç gün içerisinde taburcu edip eğitim ve öğretim sezonuna yetiştirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Diğer bölümlerle koordineli çalışıyorlar
Skolyoz tedavisinin ciddi bir ekip ve koordinasyon gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Songür, “Merkezimizde ameliyat dışı tedavide Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ve korse uygulamalarının yapıldığı ortez birimi ile birlikte koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Benzer şekilde cerrahi tedavide ise Anestezi ve Reanimasyon Bölümü ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü ile birlikte koordineli çalışarak hastalarımızın hak etmiş olduğu en optimal ve hasta güvenliğini göz önünde bulunduran bir yaklaşım sergilemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık 10 saat süren oldukça zor ve meşakkatli bir ameliyat başarıyla sonuçlandırılmıştır”
BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap da, "Skolyoz özellikle gençlerde görülen ortopedik bir hastalıktır. Hayatı tehdit edici bir hastalık olmamasına rağmen hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Ortopedik bir hastalıktır. İleri derecede skolyozlar hayatı tehdit edebilir. Özellikle solunum hastalıklarında problem oluştururlar. Skolyozun tedavilerinden bir tanesi de cerrahidir. Bölgemizde uzun zamandır skolyoz cerrahisi Ortopedi'den öğretim üyesi hocamız Murat hoca sayesinde otuzuncu vakasını gerçekleştirmiş bulunuyor. Bu özellikle gurur verici bir sayı ve başarı. Son vakamızda yaklaşık 10 saat süren oldukça zor ve meşakkatli bir ameliyat başarıyla sonuçlandırılmıştır. Hastamızda ameliyat sonrası dönemde oldukça sağlıklı ve mutlu. Takibi devam ediyor. Bir süre daha hem de takip açısından hastanemize gelecektir. Skolyoz cerrahisi özellikle son zamanlarda ortopedinin oldukça zor ameliyatlarındandır. Murat hocamız da bölgemizde yaklaşık 4-5 yıldır bu ameliyatları çok büyük başarıyla gerçekleştirmektedir” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , skolyoz ameliyat

Yorumlar

Karaelmas Teknoloji Takımı finale kaldı

17 Eylül 2019 Salı 10:25

Karaelmas Teknoloji Takımı finale kaldı

Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan 19 farklı kategoride düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin teknoloji yarışmalarına Türkiye'nin 81 ilinden ve 122 farklı ülkeden toplamda 17 bin 773 takım başvuru yaptı.


TEKNOFEST Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması faaliyet alanı gün geçtikçe gelişmekte olan ve daha çok otonomi kazanan İHA’lara savaş jetlerinin yaptığı it dalaşı (dog fight) yapabilme kabiliyeti kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün 2019 yılında Ajanslar için belirlediği mesleki eğitim temasında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi ile bir protokol imzalayarak Savaşan İnsansız Hava Aracı Yarışmasına hazırlık ve katılım organizasyonu ile bu alandaki eksikliklerin giderilmesi için gerekli sorumlulukları üstlendi.
İstanbul’da düzenlenen final yarışmasında Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Uçuş Kanıt aşamalarını başarı ile tamamlayan Karaelmas Teknoloji Takımı finale kalan ilk 20 takım arasına girmeyi başardı.
Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Tolunay Demirci’nin başkanlığında 6 lise öğrencisi ve 3 üniversite öğrencisinden oluşan Karaelmas Teknoloji Takımı tarafından tüm yazılım ve montaj işlemleri gerçekleştirilen Karaelmas İHA, yarışma sürecindeki haberleşme ve uçuş testlerini başarıyla geçerek çok büyük bir başarıya daha imza attı. Uçuş için şart olan “Yeşil Etiket” almaya hak kazanan Karaelmas İHA son 11 finalist arasında yerini aldı.
Türkiye Teknoloji Takımı üyeleri ve yarışma hakemleri ile diğer finalist ekiplerden tam puan alan Karaelmas İHA, organizasyonun son gününde etkinlik alanını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından da büyük ilgi gördü. Mütevazi bütçesine ve ekibin tecrübe eksikliğine rağmen son 11 finalist arasına kalmayı başaran Karaelmas İHA hakkında detaylı bilgi alan Varank, Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi ve çalışmalara destek olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri ile emeği geçen tüm ekip üyelerine teşekkür etti.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak ,

Yorumlar

Vali Bektaş’a Ahilik haftasın kaftan giydirildi

16 Eylül 2019 Pazartesi 19:24

Vali Bektaş’a Ahilik haftasın kaftan giydirildi

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş makamında ziyaret edildi. 16-22 Eylül Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında sabah saatlerinde Zonguldak Valiliği önünde etkinlik düzenlendi. Etkinliklerden sonra Vali Erdoğan Bektaş ziyaret edilerek Ahi baba rolündeki dizi ve sinema sanatçısı Sezai Yeşilyurt tarafından Vali Erdoğan Bektaş’a şed bağlanarak kaftanı giydirildi.

Ahilik Haftası’nın önemine dikkat çeken Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “Ticaret Bakanlığı olarak vizyonumuz, Tüccar ve Sanayicilerimiz ile Esnaf ve Sanatkarlarımızın korunması ve güçlendirilmesi için ticaretin hızlı, güvenilir ve verimli olmasını sağlamaktır. Anadolu’yu İslam Yurdu yapan Ahilik teşkilatının ve onların kültürümüze kotladığı Ticaret ahlakının yaşamasını ve yaygınlaşmasını sağlamak üzere Ahilik Kutlamaları yapılmaktadır. Bu yıl 16-22 Eylül Ahilik Haftası olarak ilan edilmiştir. 13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde ahlakı, doğruluğu, kardeşliği, yardımseverliği, cömertliği, dürüstlüğü, merhametli olmayı ve dayanışmayı esas almaktadır. Esnaf ve sanatkârlığı meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan bu kültür Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesinde çok etkili olmuştur. Hatta diyebiliriz ki Osmanlı Devletini kuran, oradan cihana hükmederek 3 kıtaya adalet dağıtılmasını sağlayan bu yapıdır. Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları fütüvvetnameler ile ahlaki ve İslami prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan bu gelenektir. Belirlediği hedeflere güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Ülkemizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarının başında Ahiliğin bugünkü temsilcileri olan ticaret ve sanayicilerimiz ile Esnaf teşkilatlarımız gelmeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Ormanlı fındık festivalinde doyasıya eğlendi...

16 Eylül 2019 Pazartesi 14:58

Ormanlı fındık festivalinde doyasıya eğlendi...

Ormanlı Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Fındık Kültür ve Sanat Festivali yoğun bir katılımla gerçekleşti. Festivale katılan kalabalık sahne alan sanatçıların şarkılarıyla doyasıya eğlendi.

Ormanlı Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Fındık Kültür ve Sanat Festivali çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Festival, davul zurna eşliğinde düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Korteje katılarak halkı selamlayan protokol üyeleri daha sonra yöresel yemeklerin yapıldığı stant ile el işi sergilerini gezdi.

Vali Bektaş “Festivalle fındığımız tanıtılıyor”
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş konuşmasında düzenlenen festival ile Ormanlı’da üretilen fındığın daha fazla tanıtılarak ön plana çıkartıldığını ve bu etkinliği düzenlemesinden dolayı Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ile ekibine teşekkür etti. Bektaş konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Verimli ve bereketli bir hasad döneminden sonra tabii ki insanımızın da dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyacı var. 2 senedir Belediye Başkanımız bu festivali düzenliyor. Anlaşılıyor ki; sizlerde beğeniyorsunuz. Tabiki festivalde amaç sadece eğlenmek değil, yörenin değerlerini de ortaya çıkarmak. Ormanlı’da festival olmasaydı fındığın burada baskın olduğunu bilmeyecektik. Bizler gibi birçok kişide bilmeyecekti. Fındığın değeri bilinince ona yönelik bir takım proje gelişiyor. Burada fındık fabrikaları kuruluyor, çikolata fabrikaları kuruluyor. Bu vesileyle yollar, köprüler ve diğer hizmetler yapılıyor. İnsanlarımız hak ettiği refah ve huzura ulaşmış oluyor. Dolayısıyla güzel bir etkinlik. Başkanımızı dinledik. Projeler konusunda bize düşenler noktasında elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ben Ormanlı’ya ikinci sefer geldim ve beğendim. Doğrusu huzurlu, güvenli ve hoş bir yer. İnşallah gelecek festivaller, gelecek fındık sezonları da iyi olur.”

Başol “Fındık Zonguldak’a 1 milyar girdi sağladı”
Festivalin açılış konuşmasını yapan Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol Zonguldak bölgesinde bu yıl üretilen 45 bin ton fındık ile üreticilerin cebine toplamda yaklaşık 1 milyar TL para girdiğini söyledi. Zonguldak’ta en fazla fındık üretiminin Ormanlı Beldesi ve köylerinde gerçekleştiğini ve sadece beldesindeki çiftçilerin bu yıl yaklaşık 200 milyon TL gelir elde ettiğini anlatan Başol, hasadını toplayan fındık üreticilerinin eğlenip sitres atabilmeleri için bu festivali düzenlediğini söyledi. Başol Konuşmasında “Bu yıl Zonguldak’ta üretilen fındık rekoltesi devletimizin resmi rakamlarına göre yaklaşık 45 bin ton. Bununda rakamsal değeri yaklaşık 1 milyar lira. Bölgemizdeki fındık üretiminin ana merkezi ise Ormanlı’dır. Zonguldak’ta en fazla fındık üretimi Ormanlı’da dır. Sadece bu yıl Ormanlı’da fındık üreticilerimizin cebine giren para yaklaşık 200 milyon TL. Ormanlı halkımız bir yıl boyunca fındığı için çalıştı, çabaladı, ürününü yerine koydu. Bu kadar çalışmadan sonra eğlenmek sizlerin de hakkı. Hem bir yılın stresini atmak hem de eğlenmeniz için bu gün burada fındık festivalimizin ikincisini düzenliyoruz. Fındığın merkezi Ormanlı ise Ormanlı’ya da fındık festivali yakışır. Bu akşam yerel sanatçılarımızın ardından değerli sanatçılarımız İpek ve Ankaralı Turgut sizlerle olacak. Sizlere burada belediye olarak yaptığımız çalışmaları tek tek anlatmayacağım. Ancak Ormanlı’da en büyük eksiğimiz olan düğün ve toplantı salonumuzu hayata geçirdik ve gençlerimiz mutlu günlerinde en güzel şekilde yapıyorlar. Şimdi bir eksiğimiz daha var. Ormanlı’da piknik yapabilecek, gezip dinlenilebilecek, dışarıdan insanlarında gelebileceği bir yerimiz yok. Bunun için Orman Müdürlüğü’nden Orman İşletmesi arkasında 29 dönüm yerin devrini aldık. Projemizi hazırladık. Millet Bahçesi olarak hayata geçireceğimiz projemizin içerisinde gezi alanları, spor alanları, çocuklarımız için oyun alanları, süs havuzları, mangal yapılabilecek yerler, yemek yeme yerleri, mescidimiz olacak. Bu projeye inşallah en kısa sürede başlayıp bitireceğiz. Ormanlı’mızda şu an faaliyette olan tekstil ve fındık fabrikalarımız var. Her iki işletme de mevcut yerlerini büyütmek ve daha fazla istihdam sağlamak için bizden talepleri oldu. Ormanlı Belediye Başkanı olarak kendilerine her türlü kolaylığı sağlıyor ve yatırımcılarımızı destekliyoruz. Tekstil fabrikamızda 35 kişinin daha çalışabilmesi için Halk eğitim Merkezi’miz ile iş birliği yaparak kurslar düzenlendi. İnşallah hem tekstil hem de fındık fabrikası yapacakları ek yatırımlarla toplamda yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlamış olacaklar. Bizim amacımız Ormanlı’yı büyütmek, siz değerli Ormanlılı hemşerilerimizn ekmeklerini büyütmek. Bunu da hep birlikte başaracağız. Ormanlı bu günden daha güzel olacak. Bunun için çalışmaya devam ediyoruz. Siz bana güvendiniz, bende size, inşallah önümüzdeki süreçte sizlere müjdelerle geleceğiz. Ormanlımız her geçen gün büyüyecek. Konuşmamın sonunda tüm Ormanlılı hemşerilerime yanımda oldukları için teşekkür ederim. Herşey Ormanlı için” dedi.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ise konuşmasında fındık üreticilerine ülke ekonomisine katkılarından dolayı teşekkür ederken, bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile fındığa en güzel fiyatın verildiğini söyledi.

Uçar, fındık üreticilerine teşekkür etti
AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ise konuşmasında fındık üreticilerine ülke ekonomisine katkılarından dolayı teşekkür etti. Uçar konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Fındık biliyorsunuz ülkemizin ihracatta en önemli kalemlerinden bir tanesi. Sizlerde bunu üretim milli ekonomiye katkı sağlamış oluyorsunuz. Bu katkılarınız ve emeklerinizden dolayı hepinize çok çok teşekkür ederim. Bu gün eğlence zamanı. Sayın Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum; böyle bir eğlenceyi, böyle bir etkinliği düzenlediği için.”
Yapılan konuşmaların ardından geceye katılan protokol üyelerine içerisinde organik fındık, bal, tarhana ve ıhlamur çayından oluşan ürünlerin yer aldığı hediyeler takdim edildi.
Gecede ilk olarak yerel sanatçı İsa ile ekibi sahne alırken, daha sonra ise Şarkıcı İpek sahneye çıktı. Festivalin finalinde sahne alan Ankaralı Turgut söylediği oyun havaları ile fındık üreticilerini doyasıya eğlendirirken, türküleriyle de dinleyenlere keyifli bir gece yaşattı. Havai Fişek Gösterisi ile sona eren gece sonunda Ankaralı Turgut hayranlarının yoğun ilgisi nedeniyle alandan uzun süre çıkamadı.
Festivale Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu ile Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Salan, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Şehit ve Gaziler Derneği üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivali yaklaşık 5 bin kişi takip etti.

Yorumlar