Abalı Camii temeli dualarla atıldı

7 Mayıs 2018 Pazartesi 15:29

Abalı Camii temeli dualarla atıldı

Kdz. Ereğli ilçesinde Abalı Camii’nin temeli dualarla atıldı. Cami Yaptırma Derneği ve MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesi Abalı Camii yıkılarak yerine yenisinin yapılması için çalışmalara başlandı. Camii’nin temeli için tören düzenlendi. Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Kumaş, MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayları Abdullah Bekar ile Fehmi Nuhoğlu, AK Parti Zonguldak eski milletvekili Fazlı Erdoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Camilerin yapımdan emeği geçen herkesin görevini yerine getirdiğini söyleyen Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, camilerin önemine değindi. Madenoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İslam dininin hakim olduğu yerlerde o dinin varlığını uzaktan gördüğümüz minareleri ve hemen onların dibinde yer alan camileri anlatır. Oralarda küfür değil imanın olduğunu anlarız. O nedenle camiler ve mescitler bizim için son derece önemlidir. Caminin hemen yanında yükselen minarelerden semalara kadar uzanan ezan sesleri bizlerin bağımsızlığını ve aziz bir dinin mensubu olduğumuzu gösterir. Diyor ya Mehmet Akif, ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstüne benim inlemeli’ diye anlattığı o ezanı şerifler bu camilerin yanında yer alan minarelerden göklere doğru yükselmektedir. Hocalarımız belirtti, bende belirtirsem akıllarda daha çok kalacaktır. Tevbe Suresi’nde, ‘Kim ki Allah’ın mescitlerini imar ederler, onlar kimlerdir? Allah’a ve ahiret gününe inananlardır’ diyor. İnsanların yararına olacak her şey, mescitler camiler Sadakayı Cariyenin içine girer. Camiler de bu işi yapan, inşaatını yapan kişiler Sadakayı Cariyeyi yapan kişilerdir. Bu caminin yapımına vesile olan herkes Belediye Başkanımız, personeli, muhtarımız, dernek başkanımız, müftülüğümüzün personeli, imamımız, mahallelimiz maddi ve manevi yardım eden herkes görevini yerine getirmiş olmaktadır.”
Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, özlemle beklediklerini belirtti. Uysal konuşmasında, “Özlemle beklenen Abalı Camimizin temel atma töreninde birlikteyiz. Göreve geldikten sonra Allah’a hamd olsun ki bizler, Çavdarlı bölgesi, Kepez mahallesi, Elmatepe mahallesi ve bugünde Abalı bölgesinde yapılacak olan camimizin temel atma törenindeyiz. Bu camide en son Ali hocamız ile beraberdik. Bu caminin de projesinden yapımını kadar emeği geçeni müteahhidimize, mühendisimize, işçimize, dernek başkanımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.
Abalı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Allah’ın evini yapmak için yola çıktıklarını, en kısa zamanda sizlerin yardım ve desteğinizle tamamlamak istediklerini söyledi.
Hizmet noktasında Ereğli için elinden geleni yapacağını belirten Eski Milletvekili Fazlı Erdoğan, caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Erdoğan, “Burada doğan var, burada doyan var. Ama her şeyden mezarı burada olanlar var. Abalı Camisinde Mustafa Mazlum hocamın hutbeleriyle kulaklarımın pası silindi. Ali Hocamın hutbeleriyle enerjim oldu. Düşüncem değişti. Burada herkesin bir hikâyesi var. Çocuklarıma vasiyet ettim. Benim mezarımı Ereğli’ye gömün. Hizmet noktasında Ereğli için üzerime düşeni yapmaya gayret göstereceğim. Benden önce görev yapmış arkadaşlarımdan da aynı şeyi bekliyorum. Burada olan, birlikte bu manevi atmosferi yaşayan ve yaşatacak olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmalar ve yapılan duanın ardından caminin temel atma töreni gerçekleşti.

 

Etiketler:

Abalı Cami , Temel atma töreni ,

Yorumlar

MHP’nin genç aday adayları sahaya indi

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:24

MHP’nin genç aday adayları sahaya indi

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri için MHP’den Zonguldak Milletvekili aday adayları Abdullah Bekar ile Fehmi Nuhoğlu Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği’ni ziyaret etti.

Ereğli Haber- MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, MHP Zonguldak Milletvekili aday adayları Abdullah Bekar ve Fehmi Nuhoğlu ile birlikte Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği Başkanı Seyfi Kalaycı ve dernek üyelerini ziyaret etti. 24 Haziran seçimlerine parti olarak hazır olduklarını dile getiren Demirtük, Ereğli’den iki genç milletvekili aday adayı ile yola çıktıklarını ifade etti. Zonguldak Milletvekilliği sıralamasında Ereğli’ye 2. Sıranın verilmesini istediklerini dile getiren Demirtürk, bu seçimlerde MHP’nin Zonguldak genelinde tarihin en yüksek oyunu alacağına inandığını vurguladı.
MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Abdullah Bekar ise Zonguldak, Ereğli ve Alaplı’nın sorunlarını bölgede yaşayan birisi olarak çok iyi bildiklerini, milletvekili seçildikleri takdirde de bu sorunların çözümünde çok zorlanmayacaklarını ifade etti.
MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Fehmi Nuhoğlu ise konuşmasında 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin Zonguldak’ta başarılı olması için çalışacaklarını belirterek halkın kendilerine güvenmesini ve destek vermesini istedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği Başkanı Seyfi Kalaycı, Demirtürk’ün de dediği gibi sadece MHP’nin değil siyasi partilerinde Ereğli’ye mutlaka ikinci sırayı vermeleri gerektiğini söyledi. Siyasette genç isimlerin yer almasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Kalaycı, bölge halkının da gençlere destek vereceğine inandığını vurguladı. Kalaycı, MHP’nin Zonguldak Milletvekili aday adaylarına seçimlerde başarılar diledi.

Yorumlar

Verem Dede'den Ankara çıkartması...

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:22

Verem Dede'den Ankara çıkartması...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan Ankara’da Güniz Sokağı ziyaret ederek merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur ile Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan Ankara’da ilk olarak AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu TBMM’de ki odasında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Erdoğan’ın Zonguldak bölgesinde veremle mücadelenin yanı sıra birçok sağlık, eğitim, camii ve maddi durumu yerinde olmayan bir çok aileye ev yaptığını ve bu yönü ile takdire şayan bir isim olduğunu söyledi. Erdoğan’da Çaturoğlu’na teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. Daha sonra Devlet Eski Bakanlarından Güneş Müftüoğlu’nu ziyaret eden Erdoğan, burada kendisi ile uzun süre sohbet etti. Erdoğan’ın çok sevdiği eski dostu olduğunu ve uzun yıllar dostluklarının devam ettiğini anlatan Eski Bakan Müftüoğlu, yaptığı çalışmalarla Zonguldak bölgesine önemli eserler kazandırdığını anlattı.

“Vefanın çok iyi bir örneği”
Erdoğan daha sonra ise Güniz Sokağa geçerek burada 9. Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel’in evini ziyaret etti. Burada merhum Demirel’in doktoru Aylin Cesur ile sohbet eden Erdoğan duygusal anlar yaşadı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Türkiye’nin yükselmesinde önemli projelere imza atan önemli bir devlet adamı olduğunu dile getiren Erdoğan “Cumhurbaşkanımızla uzun yıllar dostluğumuz oldu. Vefatından önce olduğu gibi vefatından sonrada Güniz Sokağı ziyaret ederek anılarımızı tazeliyoruz. Bölgemize gerek sağlık, gerek eğitim ve gerekse diğer alanlarda yapılan projelerde Cumhurbaşkanımızın desteği bizlerle olmuştur” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Dr. Aylin Cesur ise Erdoğan’a teşekkür etti. Dr. Cesur ziyarete ilişkin olarak duygu ve düşüncelerini sosyal medya hesabı üzerinde şu şekilde ifade etti; “Zonguldak ve bölgesinde veremle mücadele ediyorlar. Devlet-millet işbirliği ile yaptıkları çalışmaları ‘hastalığın bu gün yok denecek’ seviyelere gelmesini sağladı. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in de güvenini kazandı ve her daim desteğini aldı. Erdoğan’ın girişimleri ile yapılan Armutçuk Sağlık Meslek Lisesi ve Armutçuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin açılışı 20 Eylül 1997’de Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirildi. Süleyman Demirel İlköğretim Okulu, Subaşı Camii, birçok köyde okul, cami ve sosyal alanlara katkı, gezici röntgen tarama aracının ilçeye kazandırılması, her yıl yüzlerce aileye kumanya yardımı ile şu ana kadar Ereğli ve Alaplı’da birçok evsiz ailenin sıcak yuvasına kavuşmasını sağladı. Daha mı? Dahası vefanın çok iyi bir örneğini gösterdi; Cumhurbaşkanımızın vefatından sonra da bizi; Güniz Sokağı hiç unutmadı. Son ziyaretlerini de 1-2 gün evvel, yanında genç arkadaşları ile Güniz Sokak’ta yaptı ve yeni projelerini anlattı. Eski günlerden, Cumhurbaşkanımızla beraberce hizmete adanmış yıllardan ve gelecek için yeni projelerden konuştuk, planladık ve en kısa zamanda görüşmek üzere, sevgiyle-saygıyla-selamla uğurladık.”

Yorumlar

Demirçelik fabrikasında yangın

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:22

Demirçelik fabrikasında yangın

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki demir çelik fabrikasının galvanizleme bölümündeki kapalı fırında çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü. Yangında dumandan etkilenen 5 işçi tedbir amacıyla ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Yangın Kdz. Ereğli OSB’deki demir çelik fabrikasında meydana geldi. İddiaya göre, fabrikanın galvanizleme hattının kapalı fırın bölümünde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Fabrika yetkililerinin durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti. Yaklaşık bir saat süren çalışmanın ardından yangın fabrika çalışanları ve itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Çıkan yangın sırasında dumandan etkilenen Özkan Özkurt (33), Muharrem Er (27), İbrahim Erdoğmuş (29), Okan Açıkgöz (25) ve Ahmet Aydın’a (33) 112 sağlık görevlileri olay yerinde ilk müdahaleyi yaptı. Hayati tehlikesi bulunmayan 5 işçi tedbir amacıyla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavilerinin ardından taburcu edildi. Fabrikada üretimi aksatacak ciddi bir durum yaşanmazken, yapılacak bakımın ardından kısa süre içerisinde tekrar üretime geçileceği belirtildi.
Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri yangının çıkış nedeninin yapılacak incelemenin ardından netleşeceğini ifade etti.

Etiketler:

Organize sanayi , demir çelik , yangın , itfaiye ekipleri

Yorumlar

Osman Zeki Oral büstü açıldı...

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:08

Osman Zeki Oral büstü açıldı...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü ressam Osman Zeki Oral’ın vefatının 6.yılında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından yaptırılan büstü açıldı.

Kdz. Ereğlili ünlü ressam Osman Zeki Oral, vefatının 6. yılında Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler ile anıldı.
Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında Osman Zeki Oral’ın, yine Ereğli’nin yetiştirdiği sanatçı olan heykeltıraş Yaman Civan’a yaptırılan büstünün açılışı gerçekleştirildi.
İnönü parkına yerleştirilen Osman Zeki Oral’ın büstünün açılışına Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları Esra Alpago ve Atilla Bulak, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan Osman Zeki Oral’ın öğrencisi Güldane Akbulut, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederek; “İyiki onun öğrencisi olmuşum. Kdz.Ereğli Belediyesine ve Başkanımız Hüseyin Uysal’ın hassasiyetine teşekkür ediyorum” dedi.
UYSAL: DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ..
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da yaptığı konuşmada taşkömürünü bulan Uzunmehmet ile Osman Zeki Oral'ı gelecek kuşaklara anlatabilmek için belediyenin tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtti. Uysal konuşmasında, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarihimize, kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkacağımızı söyledik..Bugün buna muvaffak olmanın bir kez daha mutluluğunu yaşıyorum. İlçemizin bir değeri olan ressamımız Osman Zeki Oral'ın, yine değerli bir sanatçımız olan heykeltraş Yaman Civan'a yaptırdığımız büstünün açılışını gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra Osman Zeki Oral’ı anma etkinliklerini her yıl geleneksel hale getireceğiz” ifadelerine yer verdi.
Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise ünlü ressamın sadece ilçe için değil Türkiye için onur vesilesi olduğunu belirterek, "Dünyada da ünü yayılmış, eserleri ve resimleri ile hakikaten haklı bir yer etmiş kişidir" dedi.
Heykelin açılışının ardından Kaymakam Madenoğlu ve Başkan Uysal tarafından heykeltıraş Yaman Civan'a plaket takdim edildi.
Osman Zeki Oral’ı anma etkinlikleri kapsamında ayrıca Erdemirli Kadınlar Yardım Derneği Güldane Akbulut Atölyesi tarafından 50 kadın ressamın yaptığı resimlerin Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Salonu’nda ki açılışı gerçekleştirildi.

Etiketler:

Osman Zeki Oral , Büst , Kdz. Ereğli ,

Yorumlar