AK Partililer camiye karşı mı?

5 Ekim 2017 Perşembe 14:08

AK Partililer camiye karşı mı?

Kent Meydanı’na camii yapımı geçtiğimiz yıl gündeme geldi.

Projesini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın özel danışmanı ve Çengelköy Yıldırım Bayezid Cami İmamı Mustafa Demirkan takip etti. Başkan Uysal ve devlet erkanını İstanbul’a götürerek hem projenin detayları hem de yasal mevzuatları nasıl aşacakları noktalarında konunun uzmanları tarafından bilgilendirilmelerini sağladı.
Camii yapımına karşı çıkanlara bir bakın…
Başta CHP’liler olmak üzere 28 Şubat’a açık açık destek veren zihniyetler karşı çıkıyor.
FETÖ’den kendisi yada yakınları zarar görenler karşı çıkıyor, suyu bulundırmak için ellerinden geleni yapıyor.
Açık açık karşı çıkamayanlar da “Biz camiye değilde yerine karşıyız” gibi komik bahaneler uyduruyorlar. Yada ‘O kadar parayı camiye harcayacağınıza fabrika kurun, okul yapın, üniversite yapın’ gibi şeyler ortaya atıyor.
Aslında hepsi de açık açık o caminin Ereğli meydanına yapılmasına karşı.
Peki, durup dururken oraya Camii projesi neden yapılmak isteniyor?
Kimse net bir ifadeyle bunu söyleyemese de Ereğli’nin meydanına o camii 15 Temmuz darbesine karşı koca bir sembol olarak yapılıyor.
15 Temmuz’da imanlı ve inançlı insanlar sokaklara çıkıp tankların, uçakların, mermilerin önüne kendilerini atmasalardı bu gün Türkiye Amerika ve İsrail’in kuklası biri tarafından yönetiliyor olacaktı.
Tüm bunlar ortadayken AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Camii yapımı için borçlanmaya gitmek istiyor. AK Parti Kdz. Ereğli ilçe teşkilatında toplanılıyor ve tüm maddeler için gurup kararı alınıyor.
Önce konuyu bir irdeleyelim, AK Parti mevzusuna tekrar döneceğim.
Kent Meydanı’na camii, Göztepe köprüsü, Elmetepe’ye üst geçit ve Kışla Mahallesi’ne yarı olimpik yüzme havuzu yapımı için toplamda 78,5 milyon borçlanma yetkisi isteniyor.
Aslında bu rakam yapılacak işlerde en üst limit baz alınarak ortaya atılmış bir rakam. Belki de bu işlerin tamamı 60 milyon TL’ye bitecek işler. Ve yine bu 78,5 milyon TL yada 60 milyon TL borç belediye tarafından iller bankasına geriye 7-10 yıl arasında ödenecek.
Belediyenin 78,5 milyonu 10 yılda geriye ödeyeceğini düşünürseniz aylık tutarı 654 bin TL. Bu işlerin tamamının tutarının 60 milyon TL olacağını varsayarsak 10 yıl vade ile belediyeye aylık ödemesi 500 bin TL. 120 milyon TL yıllık bütçeli bir belediye için bu rakamların ne kadar hafif gelebileceğini hiç matematik bilmeyen biri bile tahmin edebilir. Kısacası bu borçlanma Kdz. Ereğli Belediyesi’ni mali açıdan bırakın zora sokmayı, yormaz bile.
AK Parti 2014 yılında belediyeyi devraldığında borcu 43 milyon TL civarındaydı. Şu anda belediyenin borcu 7-8 milyon TL civarında. Yeni Hüseyin Uysal göreve geldiğinden bu yana her ay CHP’li yönetimden kalan borç için aylık 760 bin TL civarında ödeme yapmış. Peki, batmış mı belediye?
Maalesef bu izahatı AK Parti sözcüleri çıkıp yapamadı yada bilerek yapmadılar.
Dönelim yeniden AK Parti’ye…
Ortada gurup kararı var, maddeler meclise geliyor, CHP’li üyeler topyekün karşı çıkıyor, söylemediklerini bırakmıyor, AK Partili üyelerden biride çıkıp ağzını açmıyor. Ne gurup sözcüsü nede diğer meclis üyeleri kendi aldıkları gurup kararı hakkında savunma dahi yapamıyorlar.
İşin daha ilginci AK Partili Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri toplanıp, bu konuyu görüşüp karara bağlamıyorlar.
Burada doğal olarak “Neden?” sorusu akıllara geliyor.
İhtimallerden biri AK Partili meclis üyeleri camii yapılmasına karşı,
Bir başka ihtimal; belediyenin borçlanmasına karşı ki yukarıda yaptığım hesap bu ihtimalin mantık dışı olduğunu ortaya koyuyor,
Diğer bir ihtimal ise bu meclis üyeleri Hüseyin Uysal’ın Camii projesini hayata geçirmesini engelleyerek gerek halk desteği ve gerekse yukarılarda ki desteğini ortadan kaldırmak istemesi.
AK Partili Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri toplanıp bu konuda bir karara varabilecek mi? O’nu yarın ki mecliste göreceğiz.
Ve dahası ortada gurup kararı varken şu ana kadar parti içi disiplini yeterince işletmeyen AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ve Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın nasıl bir tavır ortaya koyacak?
Ben Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin bu konuyu görüşüp görüşmeme yada karar alıp almama konusundan ziyade İl Başkanı Zeki Tosun ile İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın ne yapacağını merak ediyorum?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ekibi tarafından istenen Camii projesinin hayata geçmesinin önünde duranlara “Durun bakalım” mı? Diyecekler yoksa “Durmak yok, bildiğiniz yoldan devam” mı diyecekler.
Bekleyip görelim.

 

 

Yorumlar

Afet gibi kaza – Erdemir

24 Nisan 2017 Pazartesi 14:56

Afet gibi kaza – Erdemir

Cumartesi akşamı Yalnızçam Köyü çıkışında cenaze dönüşü dereye uçan otobüste 10 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

Cumartesi akşamı Yalnızçam Köyü çıkışında cenaze dönüşü dereye uçan otobüste 10 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

Kazadan 15 dakika sonrasında olay yerine vardığımızda vatandaşlar ne yapacaklarını bilemez halde çare ararken Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hızır gibi yetiştiler. Otobüs 50 metre uçurumdan aşağıdaydı. Kurtarma çalışmalarını engelleyecek ne kadar fiziki olumsuzluk varsa hepsi orada vardı. Hem Muhammet Ali Ateş Müdür hemde Mehmet Ali Demirkol Amir ekibi ile birlikte tüm olumsuz koşullara rağmen müthiş bir kurtarma çalışması yaptılar. Bir süre sonra AFAD ve UMKE ekipleri de olay yerine ulaşıp yaralıları ambulanslara taşımaya başladı. 112 sağlık ekipleri kendilerini tehlikeye atarak yaralıların yanına inip yardımlarına koştular.
İlk andan itibaren Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın olayı gayet ciddiye alarak kurdukları kriz masası yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçti. Olay yerine gelen jandarma ekipleri acıdan ne yapacağını bilemez halde olan vatandaşlara karşı öyle olgun davrandı ki, hiçbir kargaşa ve olumsuzluk yaşanmadı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kendi bölgeleri dışında olmasına rağmen olay yerine gelip jandarma ekiplerine yardımcı olmaları güzeldi.
Yaralıların sevk edildikleri hastanelerde de hiçbir olumsuzluk yaşanmadan düzenli bir çalışma yapıldı, doktorlar evlerinden gelerek görevlerinin başına geldiler.
Ereğli Belediyesi bana göre Cumartesi akşamı ve Pazar günü iyi bir sınav verdi. Olayın başından sonuna kadar süreci yöneten Belediye Başkanı Uysal’ın bir taraftan yaralılarla ilgilenirken, bir taraftan cenaze işlemlerini yürütmesi, hastane önünde gece geç saatlere kadar bekleyen yüzlerce vatandaşa sıcak çorba ve çay ikram etmesi takdire şayandı. Yine dün sabahtan akşama kadar ki süreçte de Ereğli Belediyesi’nin yoğun kar yağışı karşısında tören alanına şemsiyeler kurup vatandaşlara o soğukta çile çektirmemesi, cenaze işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi, gelen misafirlere yemek ikram edilmesi güzel bir hizmetti. Yine dün o daracık yolda yüzlerce aracı hiçbir trafik kargaşasına meydan vermeden nizami bir şekilde köye giriş çıkışlarını sağlayan jandarma ekiplerinin çalışmaları bana göre övgüye değerdi.
Elbette giden canların acısını hiçbir şey dindiremez ama Esenyurt Köyü yaşadığı acı karşısında yalnız bırakılmadı. Hem devlet hem de halkın seçtiği yerel yönetim kelimenin tam anlamıyla onların yanındaydı. Acılarını paylaştı, ihtiyaçlarını karşıladı.
İyi ki varsınız; Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiyesi, UMKE, 112, hastaneler, doktorlar, sağlık çalışanları jandarma ve polis. Teşekkürler Sayın Madenoğlu, teşekkürler Sayın Uysal…

Erdemir yönetimine yakışmadı

Kdz. Ereğli’de Osmanlı Çileği’nin yaygınlaştırılması çalışmaları benim mesleğe başladığım 1996 yılından bu yana hep gündemdedir. 21 yılda bir arpa boyu yol da alınamamıştır. Ancak son bir yıldır üzerinde durulan proje beni de oldukça heyecanlandırdı. Bu sefer gerçekten de doğru bir iş yapılıyordu. Projenin mimarı Zonguldak Eski İl Tarım Müdürü. Fikri ortaya atan, proje çalışmalarını yürüten isim o. Akabinde Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu projeye sahip çıkıyor ve her safhasını takip etmeye başlıyor. Haftalarca Kocaali Mahallesi, Amaçlar diye bilinen bölgedeki çilek fidesi üretim bahçesini ziyaret ediyor, çalışmaları takip ediyor. Alana kamyon kamyon toprak taşınıyor. Ziraat Mühendisi AK Parti Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kocatürk kâr amacı gütmeden adeta amele gibi bahçeye gelip çalışmalara destek veriyor. Ormanlı Çileğini Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya’da büyük bir heyecan içerisinde zamanının çoğunu o bahçeye harcıyor. Kdz. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri mesailerini o bahçeye veriyorlar. Bahçeye gidip haftalar öncesinden çekimlerimi yapıyorum. Proje tam olgunlaşmadığı için Sayın Madenoğlu’nun da ricası ile haberi servis etmiyorum.
Aaaa birde bakıyorum Erdemir’den yerel gazetelere bir basın bülteni servis ediliyor. Yapılan açıklamaya göre 11 yıldır hiçbir sosyal sorumluluğunu yerine getirmeyen Erdemir yönetimi meğer Osmanlı Çileği’ni kurtarmak için proje yapmış. Açıklamanın içerisinde Zonguldak Eski İl Tarım Müdürü’ne, Kaymakam Sayın Nazım Madenoğlu’na Ziraat Mühendisi Mustafa Kocatürk’e, Kdz. Ereğli Tarım Müdürlüğü ekipleri ve Osmanlı Çileği Üreticilerini Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği yöneticilerine bir teşekkür arıyorum ama bulamıyorum. Açıklamayı okuduğunuzda sanırsınız ki Erdemir yönetimi Ereğli halkına çok büyük bir nimet sunmuş. Sanki ikinci Erdemir’i kuruyorlar. Sözlerim Erdemir üst yönetimine değil. Elbette, adına açıklama yayınlanan Erdemir kurumsal iletişim yöneticisi bayanda değil. Onlara bu açıklamayı kim gönderdi ise ona. Erdemir Genel Müdürü’ne ve Ereğli ile her türlü ilişkiyi bozmada uzmanlaşan onun görevlendirdiği bayana.
Sayın Genel Müdür geldiğiniz günden bu yana Erdemir ile Ereğli arasındaki uçurumu büyütmekten başka bir şey yapmadınız. Bu kadar megolaman bir tavır içeren o açıklamayı nasıl İstanbul’a gönderdiniz. O projede sizden talep edilenlerin yüzde kaçını karşıladınız da projeyi sahiplenmeye kalkıyorsunuz. Ve en önemlisi İstanbul’u nasıl yanıltıyorsunuz? O projede sizden talep edilip yapmadıklarınız, yaptıklarınızdan daha fazla bunu en iyi siz biliyorsunuz. Erdemir işçisini çilek dikmeye gönderince o projeyi siz yapmış olmuyorsunuz. Lütfen biraz insanların emeğine saygı gösterin. Ereğli halkına saygınız yok, bari devletimizin temsilcilerine karşı saygısız olmayın.
Yapmadıklarınızın neler olduğunu talep ederseniz size bir bir anlatırım.
Yanlış anlaşılmasın; Erdemir’in projede hiçbir katkısı yok demiyorum. Ama tamamını yapmadığınız projeye sahip çıkmanızı yadırgıyorum. İnsanlar ortaya çıkar, gerçekleri açıklar. Gerçeklerin üzeri hiçbir zaman örtülemez.
Lütfen, emeğe biraz saygı.
Hoşçakalın

 

 

Yorumlar