AK Parti "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu

24 Kasım 2017 Cuma 12:53

AK Parti "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu

AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleştireceği ve “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” Zonguldak'ta başladı. Toplantı ile Zonguldak’ın ekonomik beklentileri ve talepleri dinlenerek çözüm önerileri masaya yatırılacak.

AK Parti Genel Merkezi tarafından illerin ekonomilerinin nabzını tutmak, beklentileri ve talepleri ortaya koyarak çözüm önerileri sunmak için 81 ilde gerçekleştireceği toplantılardan ilki Zonguldak'ta başladı. AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı 24. Dönem Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı’nın katılımı ile iki oturumda gerçekleştirilecek toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Hakan Sarıbaş yaptı. İlk oturuma AK Parti teşkilatı, belediye başkanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun yaptı. Tosun, "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu'nun ilkine buradan başlıyoruz. Bakanımız Cevdet Yılmaz beyin selamlarını iletiyorum. Üniversitemizden destek aldık. Başkanlarımızla burada öğleye kadar yapacağımız toplantımızı sürdüreceğiz. Öğleden sonra da tekrar Zonguldak'ın dinamikleri olan iş adamlarıyla, ticaret odası başkanlarıyla, kalkınma ajansının katıldığı, kent konseyinin katıldığı, Zonguldak'ın ekonomisine yön veren kuruluşların ve kişilerin katıldığı bir toplantı yapacağız" diye konuştu.
AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 24. Dönem Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, "Bu yapmış olduğumuz çalışma basından da takip ettiğiniz gibi 81 ilde gerçekleştirilecek. Şehirlerin ekonomik beklentileri forumu kapsamında bugün burada sizlerle bir araya geldik. Büyük ve zengin bir ülke olan Türkiye'nin her yöresinin kendine özgü bir yapısı ve her şehrin birbirinden farklı ekonomik ihtiyaçları bulunuyor. Şehirlerin mevcut durumlarına göre şekillenen yatırımlar ise bu ihtiyaçların karşılanmasında hayati bir önem taşıyor. Şehir ekonomileri çalıştayının amacı ekonomi işler başkanlığı olarak düzenlemekte olduğumuz bu çalıştay şehirlerin ekonomik beklentileri, Türkiye'de son 15 yılda 81 ilde gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilecek olan tüm yatırımlar, bu yatırımların düzeyi ve yatırımların hayata geçmesinin önündeki engellerin neler olduğunu yerinde tespit edip Türkiye ekonomisi üzerinde mikro düzeyde incelemeler yapmayı hedefliyoruz" dedi.

2019 seçimleri öncesinde her ilin fotoğrafı çekilecek
AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 24. Dönem Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, 2019 seçimleri öncesinde her ilin sanayiden eğitime fotoğraflarının çekilerek hükümetten öncelikli beklentilerini ön plana çıkartmayı hedeflediklerini vurguladı. Türkiye çapında yapılacak olan toplantıları değerlenidren Fındıklı, şöyle dedi:
"Her ilin sanayiden, tarıma, turizmden eğitime kadar fotoğraflarını çekerek geçmişte yapılan ve hala memnuniyet duyulan işlerin, inşa sürecinde olan alt yapı ve üst yapı çalışmalarını, yatırımları ve vatandaşın hükümetten öncelikle beklentilerini ön plana çıkartmayı amaçlıyoruz. Üç aşamalı olarak bu projeyi yürüteceğiz. Birinci aşamada ilk ayağını teşkilat mensuplarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarda partimizin illerdeki temsilcileriyle bir araya geliyoruz. Ve her ilin mecut siyasi ve sosyo ekonomik durumu nezdinde ihtiyaç duyduklarını masaya yatırıyoruz. İstişarelerde bulunuyoruz. İkinci olarak iş çevreleri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştireceğimiz toplantıda, şehirlerde ekonomiyle ilgili kesimlerin görüşlerine yer vereceğiz. Ortak hedef ve politikaların belirlenmesinde ilgili paydaşların görüşlerini almak ve verimli sonuçlar elde etmek bizim için oldukça hassas bir konu. Bu yüzden şehirlerin ekonomik ihtiyaçlarını sektörel bazda ve en detaylı şekilde ele alarak mevcut durumu görünür kılmak istiyoruz. Üçüncü aşamada anket çalışmalarıyla halka direk bizim dışımızda yapılacak yüzyüze anketlerle her ilin ekonomik perspektifini ve önceliklerini, en birinci ağızdan görmek ve duymak istiyoruz. Şehirlerin ekonomik beklentileri forumunda şehir bazlı bir ihtiyaç beklenti çalışması yapılarak Türkiye ekonomisinin makro düzeyde gösterdiği başarılı performansın görünürlüğün ve etkisi somut bir şekilde artırılacaktır. Bunda ülke ekonomisi adına ciddi önem taşıyan şehirlerin ekonomiye ivme kazandıracak simge yatırım ihtiyaçları gün yüzüne çıkacaktır. Vatandaşlarımızın kendi illerinde hangi yatırımı veya projeyi görmek istediğini öğrenecek olmamız en temel kazanımlarımızdan birini oluşturuyor. Bu çalışmaların her bir şehir ekonomisinde beklentilerinin karşılanacağına dair vatandaşlar üzerinde pozitif bir algı oluşturacak olması 2019 seçimleri öncesinde büyük bir önem taşıyor. Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimlerin gerçekleşeceği 2019 yılına kadar 81 ilde ulaşabildiğimiz tüm vatandaşların ekonomik taleplerini ortaya çıkartmayı görev, bu taleplere yanıt vererek seçmenlerimizin memnuniyetini sağlamayı da kendimize hedef kıldık. Dolayısıyla 2019 yılı için hedeflediğimiz Türkiye ekonomisinin yol haritasında şehir ekonomileri önemli bir adım olarak önümüzde duruyor. Türkiye çapında gerçekleştireceğimiz toplantılar ve halkla yüzyüze anketlerle 2019 seçimlerine güçlü bir hazırlık yaparak seçmen ve parti arasındaki bağları daha da kuvvetlendireceğiz. Seçim öncesinde seçmenlerin beklentilerini ve taleplerini önceden belirleyerek seçmenlerin yaşadıkları şehirlerden, ulusal ekonomik gelişmeyi yerel bazda hissetmelerini sağlayacağız. Bİzi diğer partilerden ayıran ve farklı kılan politikalarımızın halkın beklentilerine göre şekillendirip, uygulayan bir parti olmamızdır."

Yorumlar

Rektör Vekili Ali Azar'dan Öğretmenler Günü mesajı

24 Kasım 2017 Cuma 11:52

Rektör Vekili Ali Azar'dan Öğretmenler Günü mesajı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

BEÜ Rektör Vekili Ali Azar, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Öğretmenler bir ülkenin en önemli gereksinimi olan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde, bireyin toplumsal hayata hazırlanmasında, milli ve manevi değerlerin genç nesillere dolayısıyla geleceğe aktarılmasında öncü güçtür. Bu meslek, tarihin her döneminde mücadele, özveri, sabır, sevgi ve fedakârlık kavramları ile anılır; çünkü öğretmenlik gönül mesleğidir.
Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması, gelişme ve yenileşme süreçlerine katılması, uluslararası alanda varlığını başarı ile sürdürmesi iyi yetişmiş insan kaynağı potansiyeline bağlıdır. Ülkemizde bugün çocuklarımızın ve gençlerimizin millet olma bilinci ile demokrasiyi ve çağdaş yaşamı özümsemiş, aklı ve vicdanı hür, düşünen, üreten ve en önemlisi edinimlerini insanlık yararına kullanabilme yetisine sahip bireyler olarak yetişmesi ancak öğretmenlerimizin emek ve gayretleri ile mümkün olacaktır. Kadim medeniyetimizde eğitimin temel unsuru olan öğretmenlerimizin yetkinlik ve yetenekleri eğitimle güçlendirilmiş, toplumun geleceğe hazırlanmasını kendine görev olarak belirlemiş bireyler olarak yetiştirilmeleri ise, hedeflerin de ötesine ulaşabilecek yolun başlangıç noktasıdır. Ülkemizi, Başöğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere çıkarma gayreti gösteren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Bu vesile ile terör saldırılarında ve görev başında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun."

Yorumlar

Bütçe Komisyonunda tersaneler bölgesi dile getirildi

24 Kasım 2017 Cuma 11:43

Bütçe Komisyonunda tersaneler bölgesi dile getirildi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak tersaneler bölgesini, zırh çeliği ve nitelikli çeliğin üretilmesini gündeme getirdi ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den destek istedi.

Heyeti selamlayarak konuşmasına başlayan Milletvekili Çaturoğlu sözlerine özetle şöyle devam etti; “Son yıllarda, özellikle on beş yıllık dönem içerisinde ülkemizin savunma sanayisinde almış olduğu yol hiç küçümsenemeyecek bir seviyededir. Bundan dolayı da Sayın Bakanım, sizin nezdinizde bütün çalışma arkadaşlarınızı ben tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Ama burada üzerinde durmamız gereken konu şudur: Biz tabii tank geliştiriyoruz, helikopter geliştiriyoruz, obüslerimizi yapıyoruz fakat bunların birtakım teknik aksamları konusunda, özellikle motor konusunda, motor teknolojisi konusunda sıkıntılarımız var. Mesela -Bakanım siz bahsettiniz- obüslerde kullanılan MTU motorları, işte Almanya menşeili. Dışarıya satılmasına izin vermediklerini ifade ettiniz. Yine aynı şekilde tank motorlarının geliştirilmesinde sıkıntılarımız var, helikopter motorunun geliştirilmesinde birtakım sıkıntılarımız var. Yerli uçak yapacağız; hem yolcu uçağı hem savaş uçağı. Onlarda da bu tip sıkıntılar çıkması muhtemel. Nasıl ki Millî ve yerli otomobilde babayiğitler çıkmışsa ve bunlar da devletimiz tarafından, Hükûmetimiz tarafından, Bakanlığımız tarafından sonuna kadar destekleniyorsa, bu teknik motorlar konusunda da mutlaka bu tür çalışmaların yapılması lazım. Yani, bunları üretecek babayiğitler bulup onların da arkasında durmak, desteklemek lazım. Diğer taraftan, Ülkemizde nitelikli çeliklerin üretilmesine acilen ihtiyaç var. Mesela bu konuda bir zırh çeliği üretemiyoruz. En son Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Erdemir bu konuda Yönetim Kurulu kararı aldı zırh çeliği üreteceklerine dair ancak, o konuda da yani süreç olarak ne zaman üretecekleri belli değil. Bunu biraz çabuklaştırmak lazım. Sadece zırh çeliği değil, nitelikli çelik dediğimiz ve özellikle savunma sanayisinde kullanılan çeliklerin de Türkiye’de üretilmesi lazım. Bu altyapı, bu kapasite bizde var, bunun harekete geçirilmesi lazım çünkü diğer her konuda olduğu gibi, dışa bağımlılık noktasında gelecekteki sıkıntıları bertaraf etmek için ve ülkemizin cari açığını kapatmak için bu konuları ele almakta çok önemli fayda var. Bir diğer konu, ben bunu daha önce de gündeme getirmiştim. Zonguldak ilimizin Karadeniz Ereğli bölgesinde bir tersaneler bölgesi var. Bizim dönemimizde açıldı ama 2008 krizini hâlen atlatamadı. 5-6 bin kişi çalışıyordu. Şu anda bütün lambaları kapkaranlık, sönmüş vaziyette ve atıl durumda. Çalışanların sayısı 300-400 kişiye kadar düştü. Burada bizim bir sürü gemi projelerimiz var. Bunlardan birkaçını ne olur burada üretelim ve bu tersaneler bölgemize bir can simidi atalım. Orası da eski günlerine tam dönemese bile mutlaka yine istihdam sağlayacak durumda faaliyetlerine devam etsin diyorum.”
Milli Savunma Bakanlığının 2018 yılı Bütçesinin hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulunan Çaturoğlu; "Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

24 Kasım 2017 Cuma 11:37

GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu bir mesaj yayınlayarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

GMİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“24 Kasım 1928 tarihi Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bu nedenle 24 Kasım günü, ülkemizde her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm öğretmenlerimize sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, mesai sınırlarını aşan, emeklilikte bile topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” sözündeki gibi öğretmenlerimiz, geleceğimiz için umut ışığıdır. Ülkemizin geleceği, öğretmenlerimizin taşıdığı eğitim ateşi ile daha da aydınlık olacaktır. Öğretmenlerimiz, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceklerdir. Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değerli öğretmenlerimizin sendikal mücadelelerine her zaman destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz.”

Yorumlar

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

23 Kasım 2017 Perşembe 16:19

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

Düzce’nin Yığılca ilçesinde Kaymakam Muhammet İkbal Yelek ve Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ilçenin sorunları için bir araya geldi.

Yığılca'ya yeni atanan Kaymakam İkbal Yelek ve Başkan Yiğit uyum içerisinde çalışıyor. Çalışmaları kapsamında Hoşafoğlu grup suyundaki yedi köyü ilgilendiren su hattı için İSKİ ile işbirliği yapmak ve su sıkıntısını çözme konusunda çalışmaları başlattılar. Yığılca için elele verdiklerini söyleyen İkbal ve Yiğit, Yığılca’yı bir bütün olarak kucaklayacaklarını, sorunların çözümü noktasında bir araya geleceklerini belirttiler.

Etiketler:

Yığılca , cadde , sokak , Muzaffer Yiğit , Kaymakam Muhammet İkbal ,

Yorumlar