ADD Mumcu ve Gaffar Okkan için tören düzenledi...

24 Ocak 2020 Cuma 16:46

ADD Mumcu ve Gaffar Okkan için tören düzenledi...

Zonguldak’ın Kdz. Ereğli İlçesi’nde 27 yıl önce evinin önünde aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Gazeteci Yazar, Hukukçu Uğur Mumcu, ADD Kdz. Ereğli Şubesinin organize ettiği törenle anıldı. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

 

ADD Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan, törende yaptığı konuşmada şu sözleri ifade etti: “31 Ocak 1990’da kurucu genel başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilmesiyle başlayan süreç, Turan Dursun, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu cinayetleriyle sürdü. Çetin Emeç, Onat Kutlar, Eşref Bitlis, Ahmet Taner Kışlalı, Ali Gaffar Okkan suikastları da aynı karanlık odakların hain planlarıdır. Bu yönüyle bakıldığında, suikastların asıl hedefinin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti olduğu açıktır. Esas milli beka sorunu, bu suikastların arkasındaki güçlerin bir türlü gün yüzüne çıkartılmamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ulus ve üniter devlet modeliyle tüm mazlum devletlere örnek olmuştur. Laik, sosyal ve hukukun üstünlüğü esaslarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti bir çağdaşlaşma devletidir. Devrimin yaratıcısı büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ün kurduğu ulus ve üniter devlet sistemi, onun bedenen aramızdan ayrılışından sonra türlü saldırılarla yok edilmeye çalışılmıştır. Siyasetin işbirlikçi kadrolarıyla cumhuriyet karşıtı tutumlar desteklenmiştir.

Ölümünün üstünden 27 yıl geçmesine rağmen, yoğun bir özlem, sevgi ve kitlesel törenlerle andığımız Uğur Mumcu, ilke ve değerleri için yaşayan tartışmasız Kalpaksız Kuvayı Milliyeci ve haksızlığa, zulme, yalana, çalana karşı çıkan bir sakıncalı piyadeydi. Yaşadığımız günlerde Uğur Mumcu’yu anmak, Kemalist ilke ve devrimlere sahip çıkmaktır. Tam bağımsızlığa sarılıp emperyalizme karşı direnmektir. Aydınlanma karşıtı hareketlere isyan etmektir. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine sahip çıkmaktır. Atatürk Türkiye’sini ve Ulusal bütünlüğümüzü korumaktır. Ulus devlete ve Ulusal kimliğe sıkı sıkıya sarılmaktır. Uğur Mumcu’yu anmak, alt kimlikler, din ve mezhepler üzerinden çatışmaya, bölünmeye, özerklik projelerine hayır demektir.”
Uğur Mumcu’yu sadece anmanın değil, anlamanın da gerekli olduğunu belirten Aslan, “Emperyalizme karşı ulusal güçlerin birlikteliğiyle bütün sorunların üstesinden geleceğimiz günler Uğur Mumcu’yu anladığımız günler olarak tarihe geçecektir” dedi. Aslan şöyle devam etti:


Aslan: "Hepimize büyük görev düşmekte"
“Bugün milletçe el ele vererek bilinçli ve kararlı bir biçimde bütün yurtsever güçlerin örgütlenmesinin zamanı gelmiştir. Böyle bir örgütlenme sonucu verilecek mücadele ile Atatürk’ün bizlere sunduğu aydınlık yola gideceğimize şüphe yoktur. İşte bu yüzden hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bugün burada hepimiz Uğur Mumcu olmalıyız, bugün burada hepimiz Muammer Aksoy olmalıyız. Bugün burada hepimiz Gaffar Okkan ve bugün burada hepimiz, şüphesiz ki Mustafa Kemal Atatürk Olmalıyız. Mücadeleleri rehberimiz olan tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Anıları önünde eğiliyor ve Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma mücadelesinde olacağımıza söz veriyoruz. “
Aslan’ın konuşmasının ardından katılımcılar Atatürk Anıtı önünde bulunan Uğur Mumcu portresine kırmızı karanfiller bıraktı.


ADD Yönetimi Emniyet Müdürlüğünü Ziyaret Etti
ADD yönetimi; Uğur Mumcu’yu anma töreni sonrasında İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, 24 Ocak 2001'de Diyarbakır'da haince katledilen Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan için emniyet mensuplarına başsağlığı dileğinde bulundular.
İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik’i makamında ziyaret eden heyet, Çelik’in nezdinde Türk Polis teşkilatına başsağlığı dileğinde bulunduklarını ifade ettiler.
Emniyet Müdürü Hakan Çelik ve ADD yöneticileri daha sonra emniyet binası önünde bulunan Gaffar Okkan’ın fotoğrafına kırmızı karanfil bıraktılar. Çelik bu sırada yaptığı konuşmada; “Gaffar müdürümüzü saygıyla anıyoruz. Kendisi Diyarbakır’da halk ve polisi bir arada güzel bir ilişki kurmasını sağlayan müdürlerimizden bir tanesiydi. Kalleş bir suikast ile şehit oldu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ADD , UĞUR MUMCU , GAFFAR OKKAN , TÖREN DÜZENLENDİ , ŞEHİT

Yorumlar

17 köy yolu ulaşıma kapandı...

24 Ocak 2020 Cuma 12:23

17 köy yolu ulaşıma kapandı...

Devrek’te kar yağışı nedeniyle 17 köy yolu ulaşıma kapandı.

 Zonguldak’ın Devrek İlçesinde kar yağışı nedeniyle 130 kilometrelik alanı kapsayan 17 köy yolu ulaşıma kapalı durumda. İl Özel İdare ekipleri , Devrek’e bağlı toplamda 130 kilometrelik alanı kapsayan 17 köy yolunun yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. 
Yetkililer, şu an için kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için ekiplerin yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü, acil durumlarda meydana gelebilecek vakalar için de paletli ambulansların hazır vaziyette bekletildiğini, kar yağışının durması halinde ulaşıma kapalı köy yollarının akşama kadar açılacağını kaydetti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , 17 köy ulaşıma kapandı

Yorumlar

Evleri yanan Damar ailesi yardım eli bekliyor...

24 Ocak 2020 Cuma 11:52

Evleri yanan Damar ailesi yardım eli bekliyor...

Zonguldak’ta 5 gün önce yangında evleri ve içerisindeki eşyaları hasar gören Damar ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

 Merkez ilçeye bağlı Karaelmas Mahallesi Alsancak Caddesi üzerinde 19 Ocak tarihinde sabah saatlerinde 3 katlı binanın en üst katında yangın çıktı. Kalorifer kazanından çıkan yangın çatı katını ve içerisindeki eşyaları tamamen kullanılamaz hale getirdi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile alt kata sıçramadan söndürüldü. Evde eşi ve oğlu birlikte yaşayan 54 yaşındaki Turgut Damar, emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını anlattı. 
Yaşadıklarını anlatan Turgut Damar,"Yangın sabah 06.20’de çıktı. Bizde uykuda idik. 10 dakika geçseydik bizde yanacaktık. 7’ye 10 kala itfaiye geldi. İtfaiye gelene kadar evin 3’te biri yanmıştı. Evde 3 kişi uyuyorduk. Yangının kokusunu hanım alınca uyandık. Yetkililerden burayı yapabilecek tamir edilebilecek kadar yardım istiyoruz. Kış günü evsiz kaldık. Şuan komşunun evinde kalıyoruz. Şuanda itfaiyenin tespitine göre 30 bin lira eşya zararımız var. Burasıda yaklaşık 100 bin lira yapılır mı bilemiyorum. Bu evi yapabilmemiz bir miktar para gerekiyor. Şuana kadar yetkililer gelmedi. Yardım ederiz diyen olmadı" dedi. 
54 yaşındaki Saniye Damar’da; "Evimiz yandı. Sabah ben 7’ye 20 kala yatağımdan kalktım. Bir anda zıpladım. Evde göz gözü görmüyor her taraf duman olmuş. Işığı yaktım ama ışıklarda yanmadı. Ondan sonra kazanın olduğu tarafa koştum. Zaten evin 3’te biri tutuşmuş yanıyordu. Ondan sonra eşimi ve oğlumu çağırdım evimiz yanıyor kalkın dedim. Oğlum itfaiye çağırdı. İtfaiyeler geldi. Yangın Kalorifer kazanından çıkmış. Kalorifer kazanın dereci 98 fırlamış. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Şuan komşunun evinde kalıyoruz. Çok mağduruz. Canımıza bir şey olmadı ama kalacak yerimiz yok her şeyimiz gitti. Havalar soğuk nerede kalacağız bilmiyorum" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , YANGIN , EVLERİ YANDI , DAMAR AİLESİ

Yorumlar

Aniden bastıran kar hayatı olumsuz etkiledi...

24 Ocak 2020 Cuma 10:00

Aniden bastıran kar hayatı olumsuz etkiledi...

Zonguldak'ta akşam saatlerinde aniden bastıran kar yağışı etkili oldu.

 Akşam saatlerinde aniden bastıran kar yağışı Zonguldak-Ankara kara yolunda ulaşımda aksamalara neden oldu. Karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yaparak önlem aldı. Trafik ekipleri, uygulama noktalarında araçlarında zincir ya da kar lastiği bulunmayan sürücülere uyarılarda bulundu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kar yağışı , kar , yollar , trafik

Yorumlar

Sendika Başkanı Kaya’nın annesi vefat etti...

23 Ocak 2020 Perşembe 18:23

Sendika Başkanı Kaya’nın annesi vefat etti...

Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya’nın annesi Şahan Kaya hayatını kaybetti.

 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Sarıkokmaz Mahallesi sakinlerinden Azim Kaya’nın Eşi Merhum Kazım Kaya, Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya, Güzel Kılıç, Hamiyet Çiftçi, Sevil Kaya, Arzu Baykal, Zafer Kaya ve Aysun Altıntaş’ın Anneleri Şahan Kaya 78 yaşında vefat etti. 
Merhume Kaya için bugün Öğle Namazı sonrasında Yeşiltepe Camii’nde Cenaze töreni düzenlendi. Kaya alınan helallik ve kılınan cenaze namazının ardından Belen Mezarlığı’na defnedildi. 
Cenaze törenine AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin, siyasi parti ve STK temsilcileri, iş adamları ve yakınları katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya , Şahan Kaya Hayatını kaybetti

Yorumlar