9 Yaşındaki Esma’nın akülü sandalye hayali

9 Mayıs 2019 Perşembe 13:32

9 Yaşındaki Esma’nın akülü sandalye hayali

Zonguldak’ta 9 yaşındaki Epilepsi hastası Esma, geçirdiği beyin kanaması sonucu sol tarafı felç oldu. Halasının baktığı Esma, gezip dolaşabilmek için yetkililerden akülü sandalye için destek istedi.

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi Filyos Beldesinde yaşayan Volkan ve Türkan Aksu çiftinin 9 yaşlarındaki kızları Esma Aksu 6 aylıkken geçirdiği beyin kanaması sonucu sol tarafı felç oldu. Baba Volkan Aksu’nun psikolojik sorunları olmasını nedeniyle 6 yıldır halası tarafından büyütülen Esma, yardımseverlerden destek bekliyor. Bütün sorunları ile yakından ilgilenen ve Esma’yı anne şefkati ile büyüten hala Ferdi Uzun, Esma’nın akülü sandalye için yetkililerden yardım istedi. 
Esma’nın 6 aylıkken beyin kanaması sonucu sol tarafının tamamen felç olduğunu ifade eden Esma Aks’nun halası Feride Uzun, “Ben Feride Uzun Esma’nın halasıyım. 9 yılıdır İstanbul Çapa hastanesinde tedavi görüyoruz. Esmanur 6 aylıkken beyin kanaması geçirdi. Sol tarafı tamamen felçli kullanamıyor. Epilepsi hastası özel eğitim merkezinde okula gidiyor. Okula getirip götürmekte çok zorluk çekiyorum. Aralık ayında tekrar kontrolümüz var. Esmaya ben bakıyorum. Esma’nın babası da rahatsız psikolojik sorunları var. Annede babayla ilgileniyor bende Esma’ya bakıyorum. Esmaya ben gönüllü bakıyorum. Bana arkadaşlık ediyor. Esmanur’un dışarı çıkma imkanı pek yok. Sol tarafı felci olduğunu yürümekte zorluk çekiyor. Merdivenleri sırtımda indirip çıkartıyorum. Çoğu yere de sırtımda getiriyorum. Çok zorluk çekiyorum. Herhangi bir yürüteç ya da bir aracımız yok. Akülü sandalye için belediyemize uzun süre önce başvurduk ama herhangi bir sonuç alamadık. Yetkililerden ve iş adamların destek bekliyoruz. Benim daha başka bir isteğim yok şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gürbüzler Kur'an Kursu'ndan iftar etkinliği

9 Mayıs 2019 Perşembe 11:38

Gürbüzler Kur'an Kursu'ndan iftar etkinliği

Gürbüzler Kur’an Kursu tarafından iftar etkinliği düzenlendi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde faaliyette bulunan ve bölgenin sayılı Kur’an kursları arasında yer alan Gürbüzler Kur’an Kursu Derneği tarafından protokol ve vatandaşlara yönelik iftar programı tertip edildi. 
Bölgenin sayılı Kur’an kursları arasında yer alan Gürbüzler Kur’an Kursunun her yıl geleneksel olarak hayata geçirdiği iftar programında ilçe protokolü ve vatandaşla bir araya gelerek dayanışma ve kaynaşmanın öğreneğini sergilediler. 
Düzenlenen iftar programında davetlilere hitabeden Gürbüzler Kur’an Kursu Derneği Başkanı Ertan Akça” Öncelikle her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar programımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Yıllardan bu yana bölgenin ve hatta ülkemizin sayılı Kur’an kursları arasında yer alan Gürbüzler Kur’an Kursu şimdiye kadar binlerce hafız yetiştirerek Türkiye’nin birçok yerinde hizmet vermenin onur ve gururunu yaşamaktadır. Bu kursun derneği olan Gürbüzler Kur’an Kursu Derneğimizi maddi destekler ile yıllardan bu yana ayakta tutan sizlere ve bölge halkımıza yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, yüce Allah tutmuş olduğumuz oruçları ve diğer ibadetlerimizi kabul etsin” diye konuştu. 
Devrek Müftüsü Hasan İzmirli ise,” Öncelikle bu programımıza iştirak eden sizlere teşekkür ediyorum. İlçemizin ve bölgemizin gururu olan bu müesseseye bu zaman kadar sahip çıkılmış ve bundan sonra da sahip çıkılacağına inanıyor, tekrara bu programa katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi 
Düzenlenen iftar programına; Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek Müftüsü Hasan İzmirli, daire müdürleri,sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Yorumlar

Vali Bektaş, şehit aileleri ve gaziler ile iftarda buluştu

8 Mayıs 2019 Çarşamba 22:20

Vali Bektaş, şehit aileleri ve gaziler ile iftarda buluştu

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Kdz. Ereğli’de şehit aileleri ve gaziler ile iftar yemeğinde buluştu.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Fabrika Tims’de şehit aileleri ve gaziler ile iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeğine Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Özden Yazıcıoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Kurum Müdürleri, Mesleki Oda Başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar, şehit aileleri, gaziler ve huzurevi sakinleri katıldı. İftar öncesinde konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu iftara katılan şehit aileleri ve huzurevi sakinlerine iftara katılımlarından dolayı teşekkür etti. İftardan sonra Kdz. Ereğli Müftüsü Recai Albayrak tarafından Kur’anı Kerim tilaveti sunularak ilahi dinletisi gerçekleştirildi.
İftar, semazen gösterisi ile sona erdi.

Yorumlar

Vali Bektaş KEAL ve BİLSEM’i gezdi

8 Mayıs 2019 Çarşamba 21:25

Vali Bektaş KEAL ve BİLSEM’i gezdi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Kdz. Ereğli’ye gelerek KEAL ve BİLSEM’i ziyaret etti.

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesinin BAKKA Destekli proje çerçevesinde hazırlanan Yeni Ufuklar Bilim Atölyesi, (KEALYUBA) ve Kdz. Ereğli’de ilk defa açılan BİLSEM, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete girdi. Açılışa Vali Bektaş’ın yanında Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, Kdz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, daire müdürleri, okul müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, öğretmenler, öğrenciler katıldı. Açılışta ilk olarak konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi’ni bildiklerini ve yapılan çalışmalarla adından sıkça söz ettirdiğini belirtti. Kaymakam Çorumluoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “İnşallah geleceğin teknolojileri, geleceğin yazılımcılarını geleceğin bilim insanlarını biz buradan çıkartacağız. Zaten KEAL’i anlatmaya gerek yok. KEAL bizim Ereğli ilçemizde hatrı sayılır bir okul olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama daha üst seviyeye getirmek için bizlerde Kaymakamlık olarak elimizden gelen desteği yapacağız.” Çorumluoğlu’nun konuşmasından ardından Vali Bektaş ve beraberinde ki protokol tarafından KEALYUBA açılışı gerçekleştirildi. Vali Erdoğan Bektaş ve beraberindekiler, Bilim Atölyesinin yanı sıra okulda bulunan ve uçak eğitimi verilen Simulasyon Merkezi, kütüphane ve serada da incelemelerde bulundu. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberinde ki protokol daha sonra Kdz. Ereğli’de ilk defa açılan Bilim ve Sanat Merkezi’ni ziyaret etti. Her ilde en az bir tane BİLSEM’in planlandığını söyleyen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sanat Merkezi’nin aslında epey bir tarihi var. Ülkeler üstün zekalıları eğitmek için arayış içerisindeler. Ben bu işe ilgi duyduğum için bu gelişmeleri yaşadım. Yavaş yavaş konu bakanlığın gündemine geldi ve her ilde BİLSEM kurulması kararı alındı. Her ülke nüfusunun 1,8’i üstün zekalı olduğu varsayılıyor. Üstün zeka ve üstün yetenekler ülkelerin gerçek zenginliği ve potansiyeli. Tespit edilen çocuklar kendi okullarından koparılmadan burada kendi yeteneklerine uygun olarak eğitime alınırlar. Her ilde bir tane olunca zorluklar oluyordu. Zonguldak’ta bir tane vardı. Ereğli’de şekillendi ve 150 çocuk Zonguldak’tan ayrıldı ve burada okulu açtık. Okulu açtık demek kolay ama yapmak kolay olmuyor. Üstün zeka ve yeteneği nerede olduğu bilinmiyor. Bu iş ders çalışmakla olmuyor. Yetenek çalışmasıyla oluyor. Okulumuz Ereğli ve Alaplı’mıza hayırlı olsun. Güzel bir iş oldu. Çocuklarımıza üstün başarılar diliyor ve Ereğli’ye de yolun açık olsun diyoruz.”
Vali Bektaş ve protokol üyeleri daha sonra BİLSEM derslik, laboratuar ve hayırsever katkılarıyla yapılan sınıflarda incelemelerde bulundu.

Yorumlar

Dünya Astım Günü

8 Mayıs 2019 Çarşamba 16:27

Dünya Astım Günü

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, "Dünya Astım Günü" nedeniyle açıklama yaprak "Dünyada yaklaşık 300 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastası olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir. Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır. Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyüş, hafif koşu, yüzme hatta performans sporlarını yapabilirler. Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır. Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obesitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve yüzde 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir". 

Yorumlar